Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Reparație Ac. auto 🌬❄

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
77 replies to this topic

#1
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,293
  • Înscris: 13.01.2011
Bună dragi colegi.
Am nevoie de sfaturi, despre ateliere bune care repară Ac. auto, prefer să fie în S.1, București.
O să dau două adrese, fără nume de firmă, ca să nu fie considerată reclamă: strada Cîmpinița nr 21 A și str. Foișorului nr 114 A (asta este în S. 3 dar are multe laude).

Bun, asta am găsit eu mai ok, acum, aștept sfaturi și de la voi, cu experiențe bune, recomandări, etc.
De preferat bun și ieftin  😁 daaaa, știu că pare o glumă, de fapt, să fie ceva decent pe toate planurile.
Nu am Maybach, dar nici nu vreau să facă cineva ceva moka" pentru mine.

Mă deplasez și în alte sectoare, dacă recomandă cineva spuma mării, praf de zîne, lapte și miere, aka calitate/bun simț/profesionalism.

Hai, să curgă toate sfaturilii" bune spre mine.
Mulțumesc anticipat :arigato:

L.E. Pot să dau numele celor două firme pe p.m.

#2
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006
Probleme la instalatie sau senzori?
De ce zic?
Până au "descoperit" mufa ...contact imperfect....la supapa compresorului...am tocat toate atelierele din zonă.
Deci
Ce nu mere?

#3
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,293
  • Înscris: 13.01.2011
Nu cred că este cazul de contact imperfect, ori ambreiaj compresor.
Cred că este compresorul.


L.E. Oricum, cer sfaturi despre ateliere bune, nu cer sfaturi de reparație în regim personal, că la aer auto sînt afon.
Mai fac eu mecanică normală, dar nu mă bag la aer.

#4
sunshine266

sunshine266

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 12.12.2019
Eu am tot fost cu mașinile în ultima vreme pe str. Suzana nr. 9 și am fost mulțumit. Atenție că în perioada mai-septembrie tind să fie mult prea aglomerați. De regulă nu m-a costat nimic constatarea când au fost probleme dar dacă e de văzut pe unde se pierde freonul, trebuie făcută și evident, plătită, o reîncărcare cu substanță de contrast (anul trecut a fost ceva de genul 80-100 de lei, nu mai știu exact). În general dl. frigotehnist de acolo îți zice clar când poate să rezove și când nu, caz în care are câteva contacte care pot rezolva diverse probleme pe care el nu poate (la mine nu a fost cazul dar am asistat la o discuție unde i-a recomandat clientului unde să se ducă să facă rost de un compresor SH ieftin sau de unde să cumpere un radiator nou bun și spre ce mărci să se orienteze ca să nu fie probleme ulterior șamd).

#5
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,365
  • Înscris: 28.10.2018
Functie de masina, pregateste-te de vreo 500 - 1000 de euro daca trebuie inlocuit compresorul.

Edited by abac, 28 February 2021 - 12:28.


#6
Tront

Tront

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 708
  • Înscris: 10.07.2012

View Postabac, on 28 februarie 2021 - 12:26, said:

Functie de masina, pregateste-te de vreo 1000 de euro daca trebuie inlocuit compresorul.

De curiozitate, de unde ai aruncat suma asta fabuloasa?
Un compresor NOU, pentru majoritatea masinilor din gama vag este intre 600-1000 ron. Vorbim de producatori mari precum Nissens/Valeo/NRF.
La Renault am observat ca se afla intre 1500-2500 ron. La restul nu am stat sa studiez, dar pot sa aflu imediat.
Mai adaugi manopera ( 100-500 ron in functie de masina ) eventual o curea de accesorii ( 30-100 ron ) si o incarcare cu freon ( 150-200 ron ).
Sunt curios unde este suma de 1000 de euro...

P.S: Exclud masinile rare din calcul. Am intalnit la Mitshubishi sa fie ~4000 ron un compresor pe comanda speciala original. Dar generalizarea nu este buna cu 1000 de euro, pentru ca cele mai intalnite masini sunt cele din grupul VAG, Opel, Renault/Dacia respectiv cele mai vandute si cerute piese sunt pentru aceste masini, din acest motiv se gaseste foarte usor compresor pentru ele si accesibil.

Edited by Tront, 28 February 2021 - 12:32.


#7
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,293
  • Înscris: 13.01.2011
Compresorul îl am deja, și filtrul uscător, sînt pregătit 😁
Dacă trebuie, cumpăr și vaporizatorul/radiatorul din față, de la motor.
Aștept sfaturi, despre meseriași serioși  🤔

#8
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,365
  • Înscris: 28.10.2018
Vorbeam evident de piesa originala. Atat a costat la Skoda Octavia 3 inlocuire compresor la reprezentanta. De fapt mai mult de 1000 de euro a costat,

Evident poti merge pe ieftineala si sa mai repari odata peste 2 ani.

Poftim, am rectificat. 500-1000. E bine acum?


P.S. Du-te la reprezentanta ca sa obtii garantie la lucrare pe bune.

Service-ul de cartier iti da garantie de tip harneala. Doar din gura.

Dar daca ai zis ca ai cumparat compresorul singur, atunci poti sa tai reprezentanta de pe lista.

Edited by abac, 28 February 2021 - 12:34.


#9
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,293
  • Înscris: 13.01.2011

View PostTront, on 28 februarie 2021 - 12:30, said:

... pentru ele si accesibil.

1400 pentru a mea, este luat.
Am 3000 pregătiți, dar vorba ta, estimez mai puțin, dacă nu dau de golani care să mă ,,fure ".

Dar mai am un as în mînecă, mă duc doar la spălat instalația, apoi restul montez la băieții mei, sînt serioși, service mare.
Lor le lipsește doar instalația de spălat, în rest, pot să facă tot.

#10
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,293
  • Înscris: 13.01.2011
L.E. Am luat compresor NRF, filtrul este Nissens.

#11
Bingo

Bingo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,455
  • Înscris: 13.04.2006
Cand va aud cu reprezentata imi vine rau .
Sunt meseriasi mai pregatiti si mai motivati in multe ateliere generice.
Nu recomand reprezentanta decat la "dujmani "

#12
Tront

Tront

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 708
  • Înscris: 10.07.2012

View Postabac, on 28 februarie 2021 - 12:33, said:

Vorbeam evident de piesa originala. Atat a costat la Skoda Octavia 3 inlocuire compresor la reprezentanta. De fapt mai mult de 1000 de euro a costat,

Evident poti merge pe ieftineala si sa mai repari odata peste 2 ani.

Poftim, am rectificat. 500-1000. E bine acum?


P.S. Du-te la reprezentanta ca sa obtii garantie la lucrare pe bune.

Service-ul de cartier iti da garantie de tip harneala. Doar din gura.

Dar daca ai zis ca ai cumparat compresorul singur, atunci poti sa tai reprezentanta de pe lista.

Stim clar ca la reprezentanta ai un tarif si un adaos foarte mare. Probat si vazut de mine, am reusit sa aduc piese originale la 50% din pretul reprezentantelor. Problema este sa cauti.
Daca ai piesa ta, ai 2 ani garantie la ea, pe care o poti monta la orice service autorizat ( da, legal sunt obligati sa te accepte si cu piesa ta ) si sa iti primesti garantia de montaj de la service.
Puteai sa repari lejer Skoda respectiva, in afara reprezentantei cu garantie 2 ani si totul facut ca la carte + piesa originala ( identica cu ce ai luat din reprezentanta ) cu maxim 500 de euro. Dar trebuie sa supravietuiasca si reprezentantele cumva.

@crisstonne daca ai de gand sa tii masina si vrei sa faci treaba ca la carte, iti recomand sa comanzi daca nu e scump si radiatorul de AC. Dupa ce speli instalatia, bagi freon ani buni de zile nu o sa mai ai probleme. NRF este un producator bun, sunt specializati pe sisteme de racire/AC.
Din pacate nu stiu un service sa iti recomand personal doar pe AC in Bucuresti, cand am avut belele cu o conducta am facut-o in Ferentari la un service care avea o obligatie fata de mine si nu stiu costurile lor.

Edited by Tront, 28 February 2021 - 15:20.


#13
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,293
  • Înscris: 13.01.2011
Păi îi iau și condensatorul/radiatorul.
Doar să găsesc un service bun specializat pe aer condiționat.

#14
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,293
  • Înscris: 13.01.2011

View PostBingo, on 28 februarie 2021 - 15:11, said:

Cand va aud cu reprezentata imi vine rau .
Sunt meseriasi mai pregatiti si mai motivati in multe ateliere generice.
Nu recomand reprezentanta decat la "dujmani "

Eu merg în service mare, cunoscut, care are rețea în Ro, nu merg la Gigel Dorel din curtea cu brad și gărăjel din tablă.
Ce să fac în reprezentanță pe prețuri mai mari?!
Plus că soția colaborează cu ei, șeful de la service mă cunoaște, am o promisiune de la el că îmi dă un pont, aștept.
Duc eu piesele, am garanție, factură, stau lîngă mașină cînd se schimbă ceva, totul este ok.

Mă interesează un service dedicat pe aer condiționat la fel, serios.


#15
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008

View Postcrisstonne, on 28 februarie 2021 - 11:08, said:

Mai fac eu mecanică normală, dar nu mă bag la aer.

Pai daca te pricepi la mecanica, de ce nu-ti schimbi singur toate componentele si dupaia sa te duci sa-i faci doar incarcarea cu freon ?

#16
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,293
  • Înscris: 13.01.2011
Trebuie spălată instalația, văzut dacă este ceva fisurat, cu astea nu te joci că strici piesele noi și mai mare daraua  :fear: lasă să facă specialiștii pe domeniu.
Plus că am devenit comod rău, nu mai am chef, deh, înaintarea în vîrstă nu aduce doar înțelepciune, ci și pierderea unor ,,caracteristici ", fizice/psihice.

Dar ca să vezi chestie, ultima dată cînd am schimbat plăcuțele, cu mînuțele astea două 👐 totul a fost ok, acum, de la ultimul schimb de plăcuțe, făcut în service, am o bătaie discretă pe roata dreaptă față  🤭
Nu pot să îl acuz pe mecanic, am stat geană călare pe el, a făcut totul bine, probabil materialul din plăcuțe este mai țignit, cine știe.

#17
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Pina astazi, nu am auzit niciodata ca ar trebui spalata instalatia.

- Rabla mea este din 2003 si pina acum am avut 2 interventii la care am fost nevoit sa scot tot freonul afara si sa circul fara el, dar nu am spalat niciodata instalatia si inca am compresorul original. Asa ca eu unul nu prea cred in povestea cu spalat instalatia.
- Printre altele ma mai ocup si cu reparat aere conditionate si nici aici nu am auzit sa spele cineva instalatia.
- Acum citind pe net, vad ca este la moda sa-ti speli insatalatia de freon. Dar de unde si cum poate sa ajunga mizerie intr-o instalatie in care ai freon sub presiune ?

Daca esti comod si nici nu ai chef sa te bagi si la asa ceva, este o alta poveste :D

#18
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,293
  • Înscris: 13.01.2011
Păi am compresorul bulit, am luat mașina cu freonul/uleiul, (ce era ăla!) negru, plus că lipsea mult din el.
Instalația de aer a fost neglijată.
Așa că, este posibil ca pistoanele de la compresor să fi mers pe semiuscat, iar asta poate să genereze pilitură metalică.
Din ce am găsit pe net, nu este o avere un spălat, plus o inspecție de etanșeitate cu substanță de contrast.

Nu este bine așa?!
Mai ales că pun piese noi, iar din momentul ăla am grijă ca la carte de instalație.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate