Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Nereguli și amănunte din Biblie

* - - - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
344 replies to this topic

#37
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 26.01.2014
pai le-a adus.
dar n-a afrimat nimeni niciodata ca aia 2 speriati au fost singurii oameni... nimeni niciodata.
s-a nascut asa in mintea unor parerologi, care stiu ei sa citeasca... si citesc ei biblia si o inteleg...
ce dovezi? dovezi ca ce? sa dovedeasca evidenta? sau sa dovedeasca saracia unora cu duhul?
sau sa dovedeasca ca cititi dar nu intelegeti o buchie din ce cititi?...

Edited by apocalipsul, 28 February 2021 - 18:44.


#38
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

 barbu78, on 28 februarie 2021 - 00:05, said:

O parte dintre neregulile din Biblie le-am mai aruncat prin alte subiecte. Corect ar fi ca aceste nereguli mai greu de observat sau intenționat ocolite, pentru că este vorba despre Biblie, să fie expuse spre cunoaștere sau corectarea unor interpretări greșite.

Un prim amănunt ar fi din Geneză: Dumnezeu a creat doua perechi de oameni. În Geneza, cap.2, se zice că Dumnezeu l-a creat pe Adam și Eva după ce a făcut pământul. În Geneza, cap.1, Dumnezeu a făcut bărbat și femeie în ziua a 6-a.

Si care-i neregula?

#39
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011
Neregula este că preoții susțin că ne tragem doar din Adam și Eva.

Urmează păcatul strămoșesc.

Edited by barbu78, 28 February 2021 - 23:49.


#40
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 26.01.2014
nici macar asta n-o cred...
preotii sustin... care preot? unde face asta?
sper ca glumesti... ca sa nu zic ceva mai grav
nimic ce tine de vechiul testament nu e sustinut de preoti.
va trageti din traian si deceneu sau decebal sau cum mama naibii il chema pe ala...

#41
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014

 barbu78, on 28 februarie 2021 - 23:48, said:

Neregula este că preoții susțin că ne tragem doar din Adam și Eva.
Si care e regula, de fapt?

#42
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 26.01.2014
neregula e ca ne tragem din maimuțoi... unii nu s-au tras de tot...
ca si eva tot din adam s-a tras, nu??

Quote

Pot aduce dovezi ca existau si alti oameni in acele timpuri.
Geneza. Cap 4.
"14. De mă izgoneşti acum din pământul acesta, mă voi ascunde de la faţa Ta şi voi fi zbuciumat şi fugar pe pământ, şi oricine mă va întâlni, mă va ucide".
15. Şi i-a zis Domnul Dumnezeu: "Nu aşa, ci tot cel ce va ucide pe Cain înşeptit se va pedepsi". Şi a pus Domnul Dumnezeu semn lui Cain, ca tot cel care îl va întâlni să nu-l omoare."
ia zi tu fiule... cam cati ani sa fi avut cain cand s-a intamplat evenimentul nefericit?!?
in acest interval... cam cati tripleti o mai fi nacut eva pe ascuns??
stim sigur ca adam a nascut un fiu la 130 de ani... dar de eva nu stim cati o mai fi nascut ca pe atunci nastea cine vrea.

Edited by apocalipsul, 01 March 2021 - 08:39.


#43
codesmm

codesmm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,022
  • Înscris: 17.11.2015

 apocalipsul, on 28 februarie 2021 - 18:39, said:

pai le-a adus.
dar n-a afrimat nimeni niciodata ca aia 2 speriati au fost singurii oameni... nimeni niciodata.
s-a nascut asa in mintea unor parerologi, care stiu ei sa citeasca... si citesc ei biblia si o inteleg...
ce dovezi? dovezi ca ce? sa dovedeasca evidenta? sau sa dovedeasca saracia unora cu duhul?
sau sa dovedeasca ca cititi dar nu intelegeti o buchie din ce cititi?...
Daca singura ta argumentatie este agresivitatea verbala in scopul de a convinge ca propriile tale idei sunt absolutul, oare cati vor accepta vorbele tale. Citeste in FACEREA  la cap. 1.vers. 26 , Cap. 2 vers. 15 - 25 si vei vedea ca scrie clar despre crearea omului. Despre crearea omului se vorbeste la singular si nicidecum la plural ca despre animale, pasari, etc. Asa-i ca este mult mai usor sa strigi ca nu-i asa decat sa te documentezi ca sa poti purta o discutie pertinenta?.

 kyrre, on 28 februarie 2021 - 17:45, said:


Au facut astia de la National Geographic ditamai proiectul. Si rezultatul: o singura mama, in Africa. Cum e posibil?
Acest topic este despre biblie si nu despre alte izvoare de cunoastere, de aceea discutiile sunt cu referire la unele contradictii din aceasta carte. Cercetarile stiintelor pot sa determine de cand exista viata pe pamant, dar nu pot demonstra cum a aparut viata pe pamant.

#44
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,103
  • Înscris: 17.01.2012
io-s grav dus în eroare de preoții ăștia:
-în fiece an mă anunță că s-a născut hristos, FĂRĂ GREȘ, în fiece 25 decembrie
-în următoarea primăvară, FĂRĂ GREȘ, mă anunță că hristos s-a ridicat la cer, dar MEREU în altă zi
uneori prin martie, alteori prin aprilie, anul ista zice-se că de „unu mai muncitoresc” halim toți mieii (care anul ista vor fi berbeci de-a dreptul :) )

am mai întrebat pe unul, pe altul (preoți) dar toți o „zguduiau” - n-au fost 2 explicații identice :P

așa că voi hali cozonac/pască și miel tot când vor ei :)

#45
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011

 apocalipsul, on 01 martie 2021 - 08:25, said:

ca si eva tot din adam s-a tras, nu??
Din și cu...

 penticostalul, on 01 martie 2021 - 08:09, said:


Si care e regula, de fapt?
Regula este că Biblia mine în ce privește creația.
Nu a fost creație, a fost evoluție!

#46
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014

 barbu78, on 01 martie 2021 - 11:14, said:

Regula este că Biblia mine în ce privește creația.
Mine si cu tine, ai dreptate!

#47
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 26.01.2014

Quote

Citeste in FACEREA  la cap. 1.vers. 26 , Cap. 2 vers. 15 - 25 si vei vedea ca scrie clar despre crearea omului. Despre crearea omului se vorbeste la singular si nicidecum la plural ca despre animale, pasari, etc.
asta ar presupune ca tu sa si poti intelege ce citesti... din pacate, nimic nu  e mai departe de adevar...
daca ar fi asa... daca orice stiutor de carte ar putea si intelege, n-ar mai exista hermenautica, nu? Posted Image
nu exista nimic clar in vechiul testament... totul e simbolistic. Posted Image

Edited by apocalipsul, 01 March 2021 - 11:25.


#48
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014

 gushpi, on 01 martie 2021 - 10:12, said:

io-s grav dus în eroare de preoții ăștia:
-în fiece an mă anunță că s-a născut hristos, FĂRĂ GREȘ, în fiece 25 decembrie
-în următoarea primăvară, FĂRĂ GREȘ, mă anunță că hristos s-a ridicat la cer, dar MEREU în altă zi
uneori prin martie, alteori prin aprilie, anul ista zice-se că de „unu mai muncitoresc”
Lucrurile astea sunt prea grele pentru omul obisnuit.
Nu te mai gandi la ele!
Faci ce zice preotul.
Si gata.

Ce zice preotul e FĂRĂ GREȘ.
Nu are rost sa te complici.

#49
codesmm

codesmm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,022
  • Înscris: 17.11.2015

 apocalipsul, on 01 martie 2021 - 11:20, said:

asta ar presupune ca tu sa si poti intelege ce citesti... din pacate, nimic nu  e mai departe de adevar...
daca ar fi asa... daca orice stiutor de carte ar putea si intelege, n-ar mai exista hermenautica, nu? Posted Image
nu exista nimic clar in vechiul testament... totul e simbolistic. Posted Image
Da, intr-adevar tu esti absolutul !!!!!!!!. Cum de nu te-a remarcat omenirea pana acum. Ce grava eroare a omenirii ....... Cred ca esti consilierul lui Dumnezeu dar nu vrei sa se afle acest lucru. Oare de ce etnie esti ca tii neaparat sa-ti arati aroganta de prost gust. In afara de incapacitatea de a purta un dialog mai poti arata si altceva?. Varsta pe care o ai, mi-o inchipui, scoala si capacitatea de exprimare se vede din ce spui si cum spui, dar totusi, pentru a fi civilazat mai trebuie inca multe.

 barbu78, on 01 martie 2021 - 11:14, said:

Din și cu...


Regula este că Biblia mine în ce privește creația.
Nu a fost creație, a fost evoluție!
Exista evolutie, dar fara creatie ce sa evolueze?. Evolutia o vedem din progresul omenirii cel putin in planul cunoasterii si al dezvoltarii materiale, dar teoria lui Darwin nu poate fi demonstrata decat in plan teoretic. Nicio o maimuta nu s-a transformat vreodata in om, doar asemanarea anatomica l-a facut pe Darwin sa afirme ca omul deriva din maimuta. Si hai sa recunoastem, cine a avut capacitatea de a creea maimuta, cu siguranta a avut capacitatea de a-l creea si pe om.

Edited by codesmm, 01 March 2021 - 14:28.


#50
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 26.01.2014

Quote

Nicio o maimuta nu s-a transformat vreodata in om, doar asemanarea anatomica l-a facut pe Darwin sa afirme ca omul deriva din maimuta.
atat ai inteles tu din "teoria" evolutiei... atat s-a putut... csf? n-ai csf.
te-ai gandit macar o data sa intrebi pe cineva cum sta treaba sau ai citit-o ca pe biblie si ai inteles-o fix la fel?
eu sunt arogant, de etnie  si cum mai spui tu... problema e ca eu dezbat o idee, tampita de altfel iar tu ma judeci pe mine... si ma judeci dupa cum esti tu... dupa tiparele tale inguste...
ce te deranjeaza la altii sunt tocmai defectele tale.
nu esti in stare sa argumentezi asta e... asta e limita...
la cine crezi ca e aroganta, emfaza si pretiozitatea? la mine care incerc sa-ti arat ca n-ai inteles nimic din nimic sau la alticineva care interpreteaza vechiul testament dupa bunul plac? si crede ca daca asa a citit el, asa trebuie sa fie. ca savantii aia hermenauti sunt gegeaba...
vino cu argumente solide si documentate ca sa ti le pot demonta din poignet nu cu copilarii ca asa scrie in cartea sfanta... asa ai inteles tu si cu judecati de valoare la persoana mea.

Edited by apocalipsul, 01 March 2021 - 14:45.


#51
codesmm

codesmm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,022
  • Înscris: 17.11.2015
Mila si compasiune pentru un asemenea om tanar.

#52
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

 penticostalul, on 28 februarie 2021 - 07:39, said:

Biblia e cartea cea mai raspandita, cea mai citita si cea mai bine vanduta de pe glob.
Cea mai importanta valoare a umanitatii.

Ea a fost scrisa in asa fel incat a influentat benefic miliarde de oameni de toate varstele, toate culturile, toate mediile sociale.

Spune balivernele astea populatțiilor indigene teritoriilor cotropite de omul alb și sutanele negre.

Spune miciunile astea milioanelor de oameni care au fost creștinați cu foc și sabie, literalmente.

Edited by DaculScoril0, 01 March 2021 - 17:22.


#53
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 26.01.2014

Quote

Mila si compasiune pentru un asemenea om tanar.
pacea fie cu tine fiule... Posted Image
fii umil si intoarce celalalt obraz ori de cate ori e nevoie Posted Image
prin căință adevarata si rugaciune vei fi izbavit... Posted Image
oricand ai nevoie de lectii de catehism, apeleaza cu incredere... te voi ajuta sa-ti regasesti calea spre dreapta credinta...

#54
codesmm

codesmm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,022
  • Înscris: 17.11.2015

 apocalipsul, on 01 martie 2021 - 17:32, said:

pacea fie cu tine fiule... Posted Image
fii umil si intoarce celalalt obraz ori de cate ori e nevoie Posted Image
prin căință adevarata si rugaciune vei fi izbavit... Posted Image
oricand ai nevoie de lectii de catehism, apeleaza cu incredere... te voi ajuta sa-ti regasesti calea spre dreapta credinta...
Corect ti-ai vorbit uitandu-te in oglinda, e bine ca te-a ajuns cainta. Parca nu mai esti cel plin de infatuare si aroganta ce arunca cu invective in stanga si-n dreapta.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate