Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Înmatriculare auto sh

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#19
martch

martch

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 22.11.2021
Multumesc mult !

Din pacate nu pot trece vama cu masina cu nr rosii, din cauza aceasta ma intrebam daca as putea sa trec cu contractul v-c.

Edited by Dany_Darke, 23 November 2021 - 13:04.


#20
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Ai varianta sa te intelegi cu proprietarul sa-ti lase numerele pana te intorci (ai 90 de zile la dispozitie pentru inmatriculare) si sa-ti dea o procura pe numele tau (va fi necesara si traducerea legalizata).

Sau sa inchiriezi o masina unde ajungi pana o rezolvi pe asta (daca vrei neaparat masina pe 31.12).

PS: in vama talonul masinii tine loc de buletin (pentru masina, evident). De asta sansele sa treci vama cu talonul pe un nume si contract de vanzare cumparare sunt, practic, 0.

#21
me_iauras

me_iauras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,369
  • Înscris: 08.01.2009

 martch, on 23 noiembrie 2021 - 13:02, said:

Multumesc mult !

Din pacate nu pot trece vama cu masina cu nr rosii, din cauza aceasta ma intrebam daca as putea sa trec cu contractul v-c.

Atata timp cat masina a fost deja inmatriculata in Ro nu se mai dau "numere rosii" (temporare) ; vei primi direct numerele permanente .
In cele mai multe judete daca programarea la serviciul inmatriculari este in prima jumatate  a zilei si nu vrei numere preferentiale/personalizate dupa amizaza deja se ridica placutele . Nu stiu daca si pt. varianta nr/ preferentiale e valabil ; de asemenea faptul ca ai prins programarea exact pe 31/12 s-ar putea sa mai creeeze probleme suplimentare (sa nu fie program scurt ).
Daca esti cu adevarat disperat poti merge sa stai la ghiseu "fara programare" poate prinzi loc mai devreme .

#22
al bundy ro

al bundy ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,726
  • Înscris: 22.02.2007

 martch, on 22 noiembrie 2021 - 14:30, said:

Bună
Mi-am cumpărat mașină și urmează să o transcriu pe numele meu, așa că vă rog să mă ajutați cu câteva răspunsuri?
1. Am prins programare la drpciv abia pe 31.12, este vreo șansă să primesc toate actele +numerele noi în aceiași zi ca să pot pleca din țară cu mașina sau eventual e posibil să trec cu contractul de vânzare-cumpărare?
2. Vânzătorul vrea să păstreze numerele mașinii, care ar fi procedura la inmatriculare: plătesc o taxă sau scriu o declarație în acest sens și le trimit eu prin curier la vechiul proprietar sau e mult mai complicat?
si 3. Am citit ca pot să trec în certificatul de înmatriculare o a 2a persoană, doar  că să atașăm un document care atestă dreptul legal, certificatul de căsătorie ar fi suficient ?
Vă mulțumesc anticipat!
De ce nu te duci direct la ghiseu Drpciv, in jurulk orei 14-15 sa iei bilet de ordine si pana seara o rezolvi, Si a 2-a zi te duci si iei numerele si certificatrul.

#23
dsx1

dsx1

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 14.12.2021
Ca sa nu mai deschid topic nou, daca eu, persoana fizica, cumpar de la persoana juridica masina, mai e nevoie de acea stampila de la Taxe pe contract, sau se inlocuieste cu altceva?
Multumesc!

Las mai jos actele necesare, copiate din topic:
  • talonul vechi ramane la DRPCIV pentru eliberarea celui nou
  • cartea masinii se modifica cu numele noului proprietar (sau se elibereaza alta noua, daca nu mai e spatiu)
  • buletinul pentru identificarea celui prezent sa depuna actele
  • cererea de transcriere
  • dovada proprietatii (contract sau factura cu stampila de la Taxe si Impozite)
  • dovada platii taxei de eliberare talon (se face la ghiseu)
  • dovada platii numerelor de inmatriculare (parca tot la ghiseu se face)
  • copie RCA


#24
dacis2

dacis2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,497
  • Înscris: 03.01.2007

View Postdsx1, on 15 decembrie 2021 - 11:05, said:

Ca sa nu mai deschid topic nou, daca eu, persoana fizica, cumpar de la persoana juridica masina, mai e nevoie de acea stampila de la Taxe pe contract, sau se inlocuieste cu altceva?
Da. Exact cum ai si scris:

View Postdsx1, on 15 decembrie 2021 - 11:05, said:

dovada proprietatii (contract sau factura cu stampila de la Taxe si Impozite)


#25
C63AMG

C63AMG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 672
  • Înscris: 21.06.2012

View Postdsx1, on 15 decembrie 2021 - 11:05, said:

Ca sa nu mai deschid topic nou, daca eu, persoana fizica, cumpar de la persoana juridica masina, mai e nevoie de acea stampila de la Taxe pe contract, sau se inlocuieste cu altceva?
Multumesc!

Las mai jos actele necesare, copiate din topic:
  • talonul vechi ramane la DRPCIV pentru eliberarea celui nou
  • cartea masinii se modifica cu numele noului proprietar (sau se elibereaza alta noua, daca nu mai e spatiu)
  • buletinul pentru identificarea celui prezent sa depuna actele
  • cererea de transcriere
  • dovada proprietatii (contract sau factura cu stampila de la Taxe si Impozite)
  • dovada platii taxei de eliberare talon (se face la ghiseu)
  • dovada platii numerelor de inmatriculare (parca tot la ghiseu se face)
  • copie RCA

Firma care iti vinde masina trebuie sa iti dea 3 facturi cu stampila de scoatere din evidentele fiscale DAR si Certificat de Atestare Fiscala.Firmelor li se elibereaza si certificat fiscal la radierea masinii.Persoanelor fizice NU.

Edited by C63AMG, 17 December 2021 - 10:08.


#26
acvaristul

acvaristul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,538
  • Înscris: 27.09.2006
Buna seara,

Am cumparat (ca persoana fizica) o masina second hand, inmatriculata deja in Romania.
Masina a fost proprietatea unei firme. Am platit banii si am primit urmatoarele acte:
- CIV in original,
- Certificat inmatriculare (talon) in original,
- Certificat de Atestare Fiscala pentru Radiere (scos de firma care mi-a vandut masina),
- Factura + chitanta... in 3 exemplare (sunt stampilate si semnate de Fisc).
- RCA.
- masina (desigur).

Voi pastra numerele existente (m-am inteles verbal cu vanzatorul, dar nu am nimic scris in acest sens... oricum, sunt niste numere absolut obisnuite).
Locuiesc in sectorul 2, iar masina a apartinut unei firme inregistrate in sectorul 1 (nu stiu daca asta are vreo importanta).
Ce trebuie sa fac eu? Care sunt pasii urmatori?

Multumesc,

#27
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Fiind in acelasi Judet (BucurestI), schimbarea numerelor nu este obligatorie.

Pasul 0:
  • faci cate doua copii dupa buletinul tau si cartea masinii (CIV)
  • faci programare la DRPCIV pentru inmatriculare (ai 90 de zile pentru asta)
Pasul 1:
  • cu contractele (toate 3), o copie dupa CIV, o copie dupa buletin si cererea completata (gasesti formularul la DITL) fiscalizezi masina. Ceri la informatii modelul de cerere. Cei de la DITL vor pastra un contract (din cele 3), cererea si copiile dupa buletin si CIV
Pasul 2:
  • platesti pe ghiseul.ro noul talon (e 49 de lei, pentru numere nu va fi nevoie, deja le ai)
  • te prezinti la programarea de la DRPCIV cu: cerere inmatriculare (gasesti pe site-ul DRPCIV),RCA in vederea inmatricularii, un contract (stampilat atat de DITL vanzator, cat si DITL cumparator (Pasul 1), talonul vechi (in original, va ti anulat si facut unul nou, cu acelasi numar, dar cu numele tau), cartea masinii (CIV) in original si copie (ti se va inmana inapoi CIV original cu numele si adresa ta), copie plata taxa (vei primi pe mail), copie dupa buletin. Sa ai la tine programarea.
Cam asta ar fi.

Edited by Pololica, 21 December 2021 - 08:50.


#28
acvaristul

acvaristul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,538
  • Înscris: 27.09.2006
Multumesc pentru informatii!

#29
acvaristul

acvaristul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,538
  • Înscris: 27.09.2006

View PostPololica, on 21 decembrie 2021 - 08:49, said:

...Pasul 2:
  • te prezinti la programarea de la DRPCIV cu: cerere inmatriculare (gasesti pe site-ul DRPCIV),RCA in vederea inmatricularii, un contract (stampilat atat de DITL vanzator, cat si DITL cumparator (Pasul 1), talonul vechi (in original, va ti anulat si facut unul nou, cu acelasi numar, dar cu numele tau), cartea masinii (CIV) in original si copie (ti se va inmana inapoi CIV original cu numele si adresa ta), copie plata taxa (vei primi pe mail), copie dupa buletin. Sa ai la tine programarea.
Cam asta ar fi.
Salutare din nou,

Am rezolvat cu "fiscul" si am facut programarea la Politie (la inceputul lui ianuarie).  Am platit taxa aia de 49 lei si am toate actele pregatite. Cineva mi-a spus ca trebuie si sa demontez numerele de pe masina (tablele) si sa ma duc cu ele, acolo la ghiseu. Cica politistul se uita la ele si apoi mi le da inapoi. E adevarat? Trebuie sa am numerele (tablele) la mine? Ele sunt prinse in niste suruburi ruginite si probabil ca o sa fie ceva de munca pentru a le scoate de pe masina.

#30
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Eu am înmatriculat anul trecut mașina pe numele meu (a fost a mamei, dar, decedând, am preluat-o eu deoarece sunt singurul șofer). Nu mi-a cerut nimeni numerele sa fie văzute. Plus ca am văzut numere de dinainte de 2007 (cele cu steagul României) pe mașini din 2015-2016 (când, deja, se montau cele cu steagul UE).

Dacă ai chef și timp, suna de luni la informații sa fii 100% sigur ca nu te muncești degeaba sa le dai. Tot tu va trebui sa le montezi înapoi.

#31
acvaristul

acvaristul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,538
  • Înscris: 27.09.2006
Ramasesem "dator" cu o clarificare... DA, politistul de la ghiseu (unde depui actele) vrea sa vada numerele (tablele) cu ochii lui.
- Daca sunt in regula, atunci le iei inapoi imediat si le remontezi pe masina.
- Daca nu sunt in regula (nu stiu ce inseamna asta, probabil daca sunt deteriorate foarte rau), atunci te pune sa comanzi/platesti altele noi.

#32
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
E prima data cand aud asta. Teoretic, da, ai dreptate (privind deterioararea), practic... n-am schimbat niciodata numerele de pe masina (si sunt la a doua). La niciuna din ele nu au a fost nevoie sa scot numerele de pe masina si sa le prezint la politist.

Totusi, ma gandesc la steagul Romaniei si stagul UE. Ar putea sa gaseasca motiv sa nu fie conforme si sa mai ciupeasca 50 lei (sau cat sunt).

Sper ca nu ai fost singurul care s-a prezentat cu numerele si le-a luat inapoi.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate