Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 

Înmatriculare auto sh

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#1
catosp

catosp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 511
  • Înscris: 28.02.2008
Salutare tuturor!

Am cumparat o masina sh in data de 24.02, iar vanzatorul a uitat sa treaca pe certificatul de inmatriculare "instrainat catre...". Am toate documentele pentru inmatriculare gata.
Intrebare: o sa am probleme la inmatriculare din cauza asta? Pot sa circul cu masina pana o inmatriculez? Am programare la drpciv in 11.03.

Multumesc anticipat!

#2
DDooGG

DDooGG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,568
  • Înscris: 29.11.2020
Nu o sa ai probleme la inmatriculare .
Poti circula cu masina fara probleme .
Totusi nu uita s-o declari la finante inainte de 30 de zile de la data contractului .

#3
catosp

catosp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 511
  • Înscris: 28.02.2008
Am declarat-o la finante.

#4
bvygKLM

bvygKLM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 796
  • Înscris: 07.01.2021
Daca nu o sa ai rubrica completata, o sa te trimita in sala, poate gasesti vanzatorul. ;)

#5
Bombalurina

Bombalurina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,288
  • Înscris: 08.11.2016
Nu e nicio prolema. Trebuie scrisa acea chestie daca nu ma insel doar cand vinzi masina fara fiscal.

#6
catosp

catosp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 511
  • Înscris: 28.02.2008
Deci, se pare ca pererile sunt împărțite, in final cum e, imi trebe sau nu?

#7
al bundy ro

al bundy ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,727
  • Înscris: 22.02.2007
DA, trebuie sa apara scris acolo cand te prezinti la ghiseu pentru transcriere.

#8
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
E obligatoriu sa scrie in talon. Poti vorbi cu vanzatorul sa te vezi sa semneze el sau sa-si dea acordul sa semnezi tu (ai semnatura in contract). La Politie (inmatriculari) nu te va accepta.

Desi n-am inteles de ce (avand un contract), probabil, in caz de control rutier, acea rublica (instrainat catre...) face dovada (doar politistului rutier) ca persoana din talon nu mai e proprietarul masinii si pot amenda pe cel scris de fostul proprietar (in caz ca sunt neregului cu masina, nu soferul). De aici trag concluzia la Inmatriculari vor sa fie completat in cazul in care vin amenzi in perioada in care masina inca nu a fost inmatriculata.

#9
catosp

catosp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 511
  • Înscris: 28.02.2008
Ok, multumesc frumos!

#10
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,865
  • Înscris: 25.01.2007
E scoasa din lege obligația scrierii rubricii înstrăinat către...

#11
Salieri99

Salieri99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 613
  • Înscris: 28.02.2012
Ca să nu mai deschid alt topic, întreb aici.

Pentru înmatriculare sh origine România, văd că se cere Dovada efectuării inspecției periodice.
Este îndeajuns ce este scris pe cartea de identitate a mașinii, sau trebuie neapărat acea foaie?
Daca fostul proprietar nu o mai are, cum trebuie procedat?
Mersi.

#12
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Dovada ITP-ului este in talonul. Acolo scrie cand expira. Nu se cere nimic altceva (legat de inspectie).

#13
temporarysnooze

temporarysnooze

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,293
  • Înscris: 11.08.2020
Tocmai voiam să întreb și eu dacă îmi trebuie ITP in original la transcrierea unui autovehicul. Eu am doar o copie și am mai luat de pe net de la RAR un istoric autovehicul. Ăștia in acte văd că cer "dovada efectuarii ITP" dar nu specifică ce dovada, dacă original, dacă copie...Prea birocratică vânzarea cumpărarea unui autovehicul...cred că o parte din hârtii in format fizic ar mai putea fi scoase...

#14
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
La transcriere, se cer actele in original pentru ca:
  • talonul vechi ramane la DRPCIV pentru eliberarea celui nou
  • cartea masinii se modifica cu numele noului proprietar (sau se elibereaza alta noua, daca nu mai e spatiu)
  • buletinul pentru identificarea celui prezent sa depuna actele
  • cererea de transcriere
  • dovada proprietatii (contract sau factura cu stampila de la Taxe si Impozite)
  • dovada platii taxei de eliberare talon (se face la ghiseu)
  • dovada platii numerelor de inmatriculare (parca tot la ghiseu se face)
  • copie RCA
Deci ajungi cu 6 acte (excluzand buletinul si RCA in original) si pleci cu 2 (excluzand buletinul, RCA si copia dupa contractul de vanzare-cumparare/factura): talonul nou si cartea masinii.

Poate ar fi o idee de digitalizare pentru:
  • cererea de inmatriculare
  • atasare copii dupa RCA, buletin, contract/factura
  • plata (talon si/sau numere)
Singura buba ar ramane drumul pentru predarea talonului vechi si a cartii masinii.

Stiu, se pot trimite prin posta sau curier, dar va dura cam o saptamana (pana ajung, pana se identifica cererea, pana se completeaza, pana se elibereaza, pana se trimit inapoi...).

PS: poate e proasta ideea, dar... avem buletine si pasapoarte electronice. Poate s-ar gasi unul mai desptept ca noi sa inglobeze si informatiile privind autovehiculele detinute in cipurile alea...si atunci totul ar fi electronic 100%

#15
temporarysnooze

temporarysnooze

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,293
  • Înscris: 11.08.2020
Taxă de 49 lei am platit-o online pe ghișeul.ro De alta taxa nu mi s-a mai spus. Plăcuțele noi le am deja; sunt cele de la vechea mașina pe care le-am "rezervat" după vânzare.
LE
Nu cred că se mai plătesc la ghișeu taxe; doar online, cec, poștă

Edited by temporarysnooze, 28 July 2021 - 15:48.


#16
martch

martch

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 22.11.2021
Bună
Mi-am cumpărat mașină și urmează să o transcriu pe numele meu, așa că vă rog să mă ajutați cu câteva răspunsuri?
1. Am prins programare la drpciv abia pe 31.12, este vreo șansă să primesc toate actele +numerele noi în aceiași zi ca să pot pleca din țară cu mașina sau eventual e posibil să trec cu contractul de vânzare-cumpărare?
2. Vânzătorul vrea să păstreze numerele mașinii, care ar fi procedura la inmatriculare: plătesc o taxă sau scriu o declarație în acest sens și le trimit eu prin curier la vechiul proprietar sau e mult mai complicat?
si 3. Am citit ca pot să trec în certificatul de înmatriculare o a 2a persoană, doar  că să atașăm un document care atestă dreptul legal, certificatul de căsătorie ar fi suficient ?
Vă mulțumesc anticipat!

#17
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009
1. Eu am depus actele la 12 și la 15 aveam numerele, depinde de oraș.  Mi se pare dubios sa aștepți o lună pt o transcriere.

Edited by SpeedDemon, 22 November 2021 - 15:13.


#18
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
  • In 2019, cand am inmatriculat masina, numerele (si talonul) le-am primit dupa 2 zile. Depinde cum se misca la tine la inmatriculari
  • Vei avea nevoie de autorizatie de circulatie (numere rosii)
  • Al doilea proprietar trebuie sa fie si in contract de vanzare-cumparare (chiar daca e sotia). La taxe si impozite puteti fi trecuti amandoi, dar in talon au nevoie de dovada calitatii (contract).


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate