Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Greseli pe care nu le-ati repeta daca ar fi sa va construiti casa din nou

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
67 replies to this topic

#1
Jim699600

Jim699600

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 08.02.2006
Cei care in acest an ne construim o casa vrem sa stim cu ce probleme va confruntati acum, ce ati imbunatati, astfel incat nivelul confortului sa fie mai ridicat/costurile lunare de intretinere a casei sa fie mai mici, etc.
Concret, ce materiale de constructie ati inlocui, cu un buget apropiat de cel alocat?
Foarte important de mentionat e si judetul in care aveti casa actuala, pentru o comparatie cat mai aproape de realitate.
Va rog sa si argumentati raspunsul vostru.
De ex.: Acum as izola fatada cu polistieren de 20 cm, fata de sistemul actual cu EPS 80 de 10 cm, pentru ca se nu izoleaza bine si costul pentru confort e mai mare decat ma asteptam cu 30% - casa in jud. Timis.
Spuneti-va of-urile, ne ajutati enorm!
Va multumim!

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Sa fii atent la amanunte.
Hidroizolatia fundatiei, lacrimarul pervazului, etc.etc.

#3
DuskGerman

DuskGerman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 12.07.2019
Nu mai băgăm asa de mulți bani în renovarea apartentului.
Sau poate nu mai ma stresam atât.



#4
DDooGG

DDooGG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,568
  • Înscris: 29.11.2020
Is la a doua casa construita si n-am mai facut balcoane si nici etaj .
Etaj sau mansarda si balcoane sunt 2 mari si late ineptii la o casa - parerea mea . Ai curte , n-ai nevoie de balcon care si costa destul de mult , finisajul pardoselii, hdroizolatia , picurator , balustrada .....
Etaj sau mansarda n-as mai face in viata mea , le consider niste aberatii : ex : mort de somn seara dupa un film sa zicem vrei sa mergi la culcare si dormitoarele sunt sus , trebuie sa urci niste scari daca nu ai lift .... altfel la o casa tip parter poti sa te tarasti pana in zona de dormit fara sa deschizi ochii fara sa depui efort care sa te trezeasca si sa nu mai ai motiv sa ajungi la " destinatie".

Am uitat sa mentionez ceva la fel de important : daca nu ai suficient teren si ai vecini prea aproape ( de regula tampiti galagiosi ) faci casa degeaba .

Edited by DDooGG, 27 February 2021 - 23:37.


#5
DuskGerman

DuskGerman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 12.07.2019
Ahahhahahahaha.
Ma amuz ca asa am și eu balcon la mansarda și nu cred ca am băut vreodată o cafea acolo sau sa stau la soare ca este mai sus și dimineața ajunge soarele mai repede.

La bloc stăteam destul de des sa ma uit pe geam.


#6
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,723
  • Înscris: 08.10.2004
fa casa mai mica si pastreaza curtea mai mare.
anexele sunt la fel de importante ca si casa
daca poti nu face casa prea aproape de nici un vecin si lasa cat mai mult teren intre casa ta si gardurile vecinilor
fa in asa fel incat in fiecare camera sa ajunga soarele  cel putin in un moment al zilei.
si cel mai important - proiecteaza casa avand utilitatea in minte si nu aspectul

#7
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,709
  • Înscris: 14.10.2008
Ba nu, trebuie etaj. Parterul sau demisolul ma deprima. La etaj spre nord am camera, este perfect, fiind si amator de fenomene meteo, imi place cat mai sus, la bloc eram la etajul 6, as fi vrut la ultimul.

Mansarda de acord, e prea cald vara si prea frig iarna in ea. Am pod clasic. Daca vrei o muzica tare sau sa nu stie cei de la parter ce faci tu la etaj, e foarte bun etajul.

Nu prea regret nimic, ma rog, casa a construit-o tata intre 1996 si 2000, a facut-o prea mare, pe atunci impozitele si gazele erau ieftine, acum gazul iarna costa mult(am izolatie de 5 cm dar nu as pune mai mare), impozitul e mare, vara folosesc AC la greu dar nu ajunge la costul incalzirii din timpul iernii.

Demisolul are 2 camere de dormit nefolosite, la etaj mai sunt inca 2 dormitoare nefolosite. Tata a crezut ca ambele sale nurori vor sta aici, dar fratele cu familia sa si-au construit alta casa si aici am ramas eu cu maica-mea dupa decesul tatalui din 2014, din 3 persoane am ramas 2.

Ce urasc cel mai mult, livingul, este imens si nu are functii in afara de cea de a deranja acustic si parterul si etajul cand se vorbeste in el sau pe vremea cand exista televizor acolo.

#8
autocargo

autocargo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 456
  • Înscris: 01.03.2015
Indiferent ce echipa si cat de meseriasi or sa-ti spuna ei ca sunt, sa nu-i crezi.... verifica zilnic lucrarile, daca nu te pricepi cauta pe cineva care se pricepe sa te ajute, Am constatat ca lucruri banale, colturi de 90 de grade, pereti care sa fie perpeniculari, cofrari drepte si altele nu exista in programul lor de munca. Sculele care ar trebui sa existe pt asa ceva, daca sunt  in dotarea lor nu prea sunt folosite.

#9
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006

 DDooGG, on 27 februarie 2021 - 23:37, said:

Is la a doua casa construita si n-am mai facut balcoane si nici etaj .
Etaj sau mansarda si balcoane sunt 2 mari si late ineptii la o casa - parerea mea . Ai curte , n-ai nevoie de balcon care si costa destul de mult , finisajul pardoselii, hdroizolatia , picurator , balustrada .....
Etaj sau mansarda n-as mai face in viata mea , le consider niste aberatii : ex : mort de somn seara dupa un film sa zicem vrei sa mergi la culcare si dormitoarele sunt sus , trebuie sa urci niste scari daca nu ai lift .... altfel la o casa tip parter poti sa te tarasti pana in zona de dormit fara sa deschizi ochii fara sa depui efort care sa te trezeasca si sa nu mai ai motiv sa ajungi la " destinatie".

Am uitat sa mentionez ceva la fel de important : daca nu ai suficient teren si ai vecini prea aproape ( de regula tampiti galagiosi ) faci casa degeaba .

Big like la tot, atat la inutilitatea partii de sus cat si la vecini - e jale daca te-ai mutat la tara si nu ai parte nici acolo de liniste...

#10
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,709
  • Înscris: 14.10.2008

 DuskGerman, on 27 februarie 2021 - 23:40, said:

Ahahhahahahaha.
Ma amuz ca asa am și eu balcon la mansarda și nu cred ca am băut vreodată o cafea acolo sau sa stau la soare ca este mai sus și dimineața ajunge soarele mai repede.

La bloc stăteam destul de des sa ma uit pe geam.
Am 2 terase inchise la etaj, una serveste de uscat rufele iarna, cealalta este un mic spatiu tehnic pentru telecomunicatii, fibra optica, ONT si amplificator de RCS & RDS.

La demisol este o debara, 2 dormitoare, o camera tehnica (centrala, boiler, tevaraie), o bucatarie nefolosita (si am si alta bucatarie de vara in curte), o crama gen debara mai mare unde sunt depozitate si arhivele celor 2 firme ale noastre. Ah, ceva arhive sunt si la centrala termica.

Curtea este imensa si e mult de muncit la ea, eu nu sunt amator de gradinarit dar nu suport sa stau la bloc si sa nu pot pune o muzica, fiind si mai nocturn de fel as deranja mereu vecinii sau m-ar deranja ei pe mine cu maneaua si bormasina in special dimineata cand dorm.

Chiar daca fratele a construit a doua casa in aceeasi curte, inca este mult de curatat la ea, hehe. Deci o curte mai mica ar fi mers.

 cattavencu, on 27 februarie 2021 - 23:48, said:

Big like la tot, atat la inutilitatea partii de sus cat si la vecini - e jale daca te-ai mutat la tara si nu ai parte nici acolo de liniste...
La mine inutilitatea e la partea subterana, la demisol. Si livingul urias de la parter.

Edited by Neaceasca85, 27 February 2021 - 23:51.


#11
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,967
  • Înscris: 08.06.2005
https://forum.softpe...casele-voastre/

#12
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,709
  • Înscris: 14.10.2008
La bloc nu suportam lipsa de intimitate fata de parinti, acum merge, eu si maica-mea suntem ca 2 vecini de bloc.

#13
DDooGG

DDooGG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,568
  • Înscris: 29.11.2020

 Neaceasca85, on 27 februarie 2021 - 23:53, said:

La bloc nu suportam lipsa de intimitate fata de parinti, acum merge, eu si maica-mea suntem ca 2 vecini de bloc.
Tu stai cu parintii in aceeasi casa ? Cati ani ai daca nu e cu suparare ?

#14
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,709
  • Înscris: 14.10.2008
Si de ce sa ai lift? Miscarea face bine. Nu cari mobila pe scari in fiecare an.

 DDooGG, on 27 februarie 2021 - 23:55, said:

Tu stai cu parintii in aceeasi casa ? Cati ani ai daca nu e cu suparare ?
Ti-am descris mai sus ca e o situatie speciala, nu eram fraier sa stau la bloc doar pentru a nu sta cu parintii in aceeasi casa. Tata mi-a lasat-o mostenire, el a murit, mama inca traieste, tata credea ca o sa ne insuram amandoi baietii dar eu sunt mai ciudat si uite ca nu m-am casatorit.

Cata vreme eram la bloc, fugeam la tara in fiecare vacanta, din 2000 cand m-am mutat la casa, nu am mai mers la tara deloc.

#15
DDooGG

DDooGG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,568
  • Înscris: 29.11.2020
Trista viata au unii.....

#16
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,709
  • Înscris: 14.10.2008
Oh da, foarte trista, ce sa zic, mult mai fericita decat a multora, mai ales pana in 2014, depinde ce intelegi prin fericire, la mine este confortul si lipsa de stres. Daca ramaneam la bloc, eram nefericit, am mai stat la bloc si in studentie si stiu cum e, mutandu-ma la casa, am fost fericit.

Canalizarea a fost o problema aici, dar s-a rezolvat. Nu am avut deloc canalizare in primii aproape 2 ani, goleam o fosa de 8 metri cubi in fiecare luna cu vidanja, apoi am avut o canalizare ce s-a deteriorat incepand cu 2005, in 2018 cand s-a mutat si fratele in curte am construit alta canalizare, dotata cu pompa Dab Grinder la capat.

Edited by Neaceasca85, 28 February 2021 - 00:07.


#17
DDooGG

DDooGG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,568
  • Înscris: 29.11.2020
Prea multe povesti care n-au legatura cu topicul , pune frana ca nu intereseaza pe nimeni ce probleme ai tu in viata .
8 mc pe luna in fosa ? Se caca tot satu la voi ?

Edited by DDooGG, 28 February 2021 - 00:09.


#18
mcd2020

mcd2020

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,957
  • Înscris: 02.05.2020
Constat ca odata cu imbatrinirea vrem sa ne simplificam viata,sa ne reducem spatiul locuibil,sa avem mai putin de facut curat,de incalzit,etc...Altfel spus,voi transforma o anexa de 60mp in garsoniera,e cea mai indepartata de strada,cam 100m,si in celelalte trei laturi e doar gradina si padure.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate