Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping
 Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font
 problema ping in jocuri online

Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...
 Masina de copt paine - pareri

Rfg crescut

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv
 

Suzuki grand vitara

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#19
BaXXon

BaXXon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,103
  • Înscris: 18.04.2021
Daca nu a fost stransa cum trebuie sau daca a fost stransa cum trebuie e la fel . Posibil sa fi pus o bujie mai lunga si de aia s-a rupt ciocul . Oricum trebuie desfacut si vazut ce daune a lasat .

#20
Malus_Dacus

Malus_Dacus

    Brasovean

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,928
  • Înscris: 11.07.2016
Parerea mea: bucata (ciocul) rupt de la bujie a cazut pe capul pistonului si a facut/face damage la supape, la piston etc.
Trebuia scos de la inceput, cu ceva magnetic prin gaura bujiei..
Acu cred ca e tarziu, deja s-au facut daune care ar necesita desfacerea motorului...
Asta e parerea mea, sper sa ma insel....si mai sper ca o sa ne spui ce si cum dupa ce rezolvi.

Edited by Malus_Dacus, 30 May 2021 - 14:02.


#21
johnnydanut

johnnydanut

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,541
  • Înscris: 26.11.2006
Avand in vedere ca motorul merge normal, am decis sa nu mai umblu la el (oricum am facut vreo 200 km si daca avea sa faca daune, e prea tarziu acum). Am fost la 4 service-uri si nimeni nu stie ce are. Am facut o comparatie la returul de la benzina cu masina unui prieten si la mine pare ca benzina vine cu "bulbuci" si nici nu are debitul de la a lui asa ca am decis sa schimb pompa de benzina. Alta idee nu mai am ce ar putea avea... nu pare a fi ceva senzor caci pierde din putere doar dupa cateva ture de forjare si apoi isi revine la loc...

#22
johnnydanut

johnnydanut

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,541
  • Înscris: 26.11.2006

 Malus_Dacus, on 30 mai 2021 - 14:01, said:

Parerea mea: bucata (ciocul) rupt de la bujie a cazut pe capul pistonului si a facut/face damage la supape, la piston etc.
Trebuia scos de la inceput, cu ceva magnetic prin gaura bujiei..
Acu cred ca e tarziu, deja s-au facut daune care ar necesita desfacerea motorului...
Asta e parerea mea, sper sa ma insel....si mai sper ca o sa ne spui ce si cum dupa ce rezolvi.
Am inteles ca se poate elimina pe la carter asa ca nu mai cheltui in plus cu desfacerea chiuloasei caci deja am dat 1500 lei doar pentru ca sa aflu ca nimeni nu are idee ce are. Dupa ce am fost la 4 mecanici am decis sa o iau acasa si sa cumpar piese sh si sa incep inlocuirea lor. Pe drumul spre casa, avand o bobina de inductie noua dar care o probasem numai la bujia rupta, m-am gandit sa le incerc si pe celelalte. Schimbam, mergeam cativa km, vedeam ca nu se schimba nimic, treceam la urmatoarea si la ultima - SURPRIZA - n-a mai facut figuri, a mers normal pana acasa si merge si acum deci totul a fost dintr-o bobina. Ideea e ca acea bobina le dadea in scurt pe celelalte si daca faceam testul cu scosul mufa la fiecare, nu se simtea nimic diferit in proasta functionare a motorului si poate de aici impotenta tuturor mecanicilor in fata problemei. Noroc cu cateva idei oferite de Sorin Salagean care a fost singurul care m-a indrumat exact catre zona de detectare a problemei (pompa, injectoare, bobine) si tin sa-i multumesc si pe aceasta cale!

#23
Malus_Dacus

Malus_Dacus

    Brasovean

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,928
  • Înscris: 11.07.2016

 johnnydanut, on 06 iunie 2021 - 09:15, said:

Am inteles ca se poate elimina pe la carter asa ca nu mai cheltui in plus cu desfacerea chiuloasei caci deja am dat 1500 lei doar pentru ca sa aflu ca nimeni nu are idee ce are. Dupa ce am fost la 4 mecanici am decis sa o iau acasa si sa cumpar piese sh si sa incep inlocuirea lor. Pe drumul spre casa, avand o bobina de inductie noua dar care o probasem numai la bujia rupta, m-am gandit sa le incerc si pe celelalte. Schimbam, mergeam cativa km, vedeam ca nu se schimba nimic, treceam la urmatoarea si la ultima - SURPRIZA - n-a mai facut figuri, a mers normal pana acasa si merge si acum deci totul a fost dintr-o bobina. Ideea e ca acea bobina le dadea in scurt pe celelalte si daca faceam testul cu scosul mufa la fiecare, nu se simtea nimic diferit in proasta functionare a motorului si poate de aici impotenta tuturor mecanicilor in fata problemei. Noroc cu cateva idei oferite de Sorin Salagean care a fost singurul care m-a indrumat exact catre zona de detectare a problemei (pompa, injectoare, bobine) si tin sa-i multumesc si pe aceasta cale!

Soso din Tg. Mures?

#24
johnnydanut

johnnydanut

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,541
  • Înscris: 26.11.2006

 Malus_Dacus, on 07 iunie 2021 - 19:14, said:



Soso din Tg. Mures?
Exact.

#25
GML

GML

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 12.09.2014
Intrebare pentru cunoscatori.

De unde recomandati sa cumpar un Suzuku Grand Vitara de prin 2007-2008? Ma refer din ce tara. Mi-am facut casa intr-o zona fara drum asfaltat (asta e pretul pe care trebuie sa-l platesc pentru liniste) si daca am parte de o iarna grea, Passat-ul nu prea o sa m-ajute. Mai am si 150m de drum privat care e doar pietruit si e o panta destul de serioasa. Stiu ca sunt probleme cu rugina la ele si trebuie verificate foarte atent cand le cumperi, doar ca, in rest, masina e exact ce am nevoie. E mare, pot sa pun 3 copii in spate, are tractiune integrala, nu ma tem ca nu trage la deal, etc. Nu dau nici 2 lei pe timpul in care atinge 100km/h si alte prostii.

Orice fel de recomandari/sfaturi sunt binevenite.

Thanks!

#26
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Cand zici de rugina te referi la modelul pe care vrei tu sa-l cumperi sau la Vitare in general? Ca am o banuiala cum ca ai prins ceva din zbor si nu prea stii ce.

Dar ca sa-ti raspund la intrebare, masinile din Italia sau Spania au mai putine probleme cu rugina.

#27
GML

GML

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 12.09.2014

 underb, on 30 septembrie 2021 - 13:27, said:

Cand zici de rugina te referi la modelul pe care vrei tu sa-l cumperi sau la Vitare in general? Ca am o banuiala cum ca ai prins ceva din zbor si nu prea stii ce.

Dar ca sa-ti raspund la intrebare, masinile din Italia sau Spania au mai putine probleme cu rugina.

Din ce am reusit sa aflu, la Grand Vitara in general exista probleme cu rugina, tocmai de aia mi-a fost recomandat sa o verific mai ales pe dedesupt sa nu fie "aranjata" si sa ma trezesc intr-un an , doi cu surprize. Nu ma pricep prea bine la masini. Nu in ideea in care-s prost bota, doar ca nu mi-as asuma sa merg sa cumpar o masina de capul meu. Imi dau seama cand bate ceva la masina, percep un sunet mai ciudat sub capota, dar nu la nivelul la care ascult motorul si deja stiu daca ai o problema cu bujiile. Tocmai de aia nu mi-e rusine sa caut, sa intreb, sa recunosc ca-s mai prost la capitolul asta.

Grand Vitara mi se pare o masina foarte ok pentru bugetul meu si reductorul ala o sa m-ajute mult iarna.

#28
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Din cate stiu modelul pe care vrei tu sa-l cumperi nu are nici pe departe problemele vitarelor mai vechi care, intr-adevar au avut probleme mari cu rugina.
Asta nu inseamna ca nu trebui sa verifici masina ci ca ai sanse sa gasesti masini bune.

Vezi ca si Terrano 2 au preturi bune si foarte multe dintre ele au fost folosite pe asfalt. Gasesti in stare ok.
Din pacate nu poti folosi 4x4 pe asfalt.

Mai ai si Sorento la pret bun. Parca unele au reductor, altele nu.

Edited by underb, 01 October 2021 - 06:27.


#29
Malus_Dacus

Malus_Dacus

    Brasovean

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,928
  • Înscris: 11.07.2016

 GML, on 30 septembrie 2021 - 12:59, said:

Intrebare pentru cunoscatori.

De unde recomandati sa cumpar un Suzuku Grand Vitara de prin 2007-2008? Ma refer din ce tara. Mi-am facut casa intr-o zona fara drum asfaltat (asta e pretul pe care trebuie sa-l platesc pentru liniste) si daca am parte de o iarna grea, Passat-ul nu prea o sa m-ajute. Mai am si 150m de drum privat care e doar pietruit si e o panta destul de serioasa. Stiu ca sunt probleme cu rugina la ele si trebuie verificate foarte atent cand le cumperi, doar ca, in rest, masina e exact ce am nevoie. E mare, pot sa pun 3 copii in spate, are tractiune integrala, nu ma tem ca nu trage la deal, etc. Nu dau nici 2 lei pe timpul in care atinge 100km/h si alte prostii.

Orice fel de recomandari/sfaturi sunt binevenite.

Thanks!

https://www.olx.ro/d...li-IDfnGEV.html

Din Norvegia!
Cele vandute acolo au fost pregatite suplimentar (antifonare) ptr tarile nordice.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate