Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 

Inmatriculare motor din Polonia

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
mariusbad

mariusbad

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 02.09.2010
Salut,
Anul trecut Noiembrie am cumparat un motor din Polonia care era inmatriculat acolo. Am primit motorul cu tot cu numerele de inmatriculare si cu asigurarea valabila pana in  Iunie 2021.
Cand am revenit in tara, din cauza vremii si a lipsei de timp nu am inmatriculat-o, si as vrea sa imi fac acum o programare la RAR pentru autentificare.
Pot sa circul cu numerele existente pe ea pana o inmatriculez, sau trebuie sa scot numere rosii?

Multumesc!

#2
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Păi asigurarea e probabil pe numele vânzătorului.
Și nu poți circula tu cu ea.
Ca să fii sigur, întreabă la orice birou de acte auto.
Sau mai stai puțin că apar colegii cu mai multă pricepere.

#3
sdf8923jfsd

sdf8923jfsd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 18.05.2014
Autovehiculele, tractoarele agricole sau forestiere şi remorcile înmatriculate în alte state, deţinute de persoane care au sediul sau domiciliul în România, pot fi conduse pe drumurile publice pe o perioadă de maximum 90 de zile de la introducerea acestora în ţară, dacă sunt asigurate pentru cazurile de răspundere civilă ca urmare a pagubelor produse prin accidente de circulaţie. [Cod Rutier art. 82 alin. (4)]

#4
Lowrider

Lowrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,439
  • Înscris: 22.05.2005
Cat timp ai asigurare si numere valabile, poti circula. Vezi ce prevede asigurarea, ca nu stiu cum sunt cele din Polonia. De ex motorul meu e asigurat numai pt cazurile cand e condus de mine, dar sunt tari in care masina/motocicleta e asigurata indiferent de cine o conduce.
Asigura-te ca poti folosi asigurarea primita de la polonez.

Edited by Lowrider, 26 February 2021 - 15:48.


#5
rim80

rim80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,169
  • Înscris: 06.04.2020

 sdf8923jfsd, on 26 februarie 2021 - 15:43, said:

Autovehiculele, tractoarele agricole sau forestiere şi remorcile înmatriculate în alte state, deţinute de persoane care au sediul sau domiciliul în România, pot fi conduse pe drumurile publice pe o perioadă de maximum 90 de zile de la introducerea acestora în ţară, dacă sunt asigurate pentru cazurile de răspundere civilă ca urmare a pagubelor produse prin accidente de circulaţie. [Cod Rutier art. 82 alin. (4)]
Asa este, daca ai actul de proprietate ca cetatean roman se aplica regula celor 90 de zile.

#6
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Pe langa alea 90 de zile, e foarte posibil ca polonezul sa o fi radiat-o pana acum si te alegi cu dosar penal.

#7
Nicu90

Nicu90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,082
  • Înscris: 14.09.2007
Uita-te in talon (cardul ala mic ) daca mai are valabilitate si daca si asigurarea e valabila (carte verde,nu hartiuta de-aia alba ordinara - aia e recunoscuta doar la ei in tara , e asigurare provizorie si nu e valabila in afara ) .

#8
Lowrider

Lowrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,439
  • Înscris: 22.05.2005
Scrisesem pe fuga in pauza de pranz, dar colegii au completat f bine. Da-mi pe privat numarul de inmatriculare si incerc sa aflu daca mai e inmnatriculata sau a radiat-o polonezul.

Edited by Lowrider, 26 February 2021 - 22:12.


#9
sdf8923jfsd

sdf8923jfsd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 18.05.2014

 Lowrider, on 26 februarie 2021 - 22:11, said:

Scrisesem pe fuga in pauza de pranz, dar colegii au completat f bine. Da-mi pe privat numarul de inmatriculare si incerc sa aflu daca mai e inmnatriculata sau a radiat-o polonezul.
De curiozitate, ce sens are sa mai verifici din moment ce oricum au cam trecut cele 90 de zile (din noiembrie) de la achiziție in care ar fi putut circula pe vechea înmatriculare?
Inițiator, cel mai bine scoate-ți numere roșii pana o înmatriculezi.

#10
Lowrider

Lowrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,439
  • Înscris: 22.05.2005
Pierzi tu ceva daca-l ajut pe coleg cu o informatie?
Ca nu intelegi tu sensul, asta e alta treaba, dar iti explic pe scurt: autoritatile nu au cum sa verifice daca motocicleta a intrat  in tara pe 9.11.2020 sau pe 9.02.2021. Data de pe contractul de vanzare-cumparare nu serveste drept dovada, colegul poate spune ca abia in februarie a gasit transportator, din cauza restrictiilor cauzate de pandemie. Poti sa dovedesti ca nu e asa? Acum ai inteles de ce sunt dispus sa ajut un om pe care nu-l cunosc cu o informatie pe care o pot afla fara sa ma coste nimic?

#11
sdf8923jfsd

sdf8923jfsd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 18.05.2014

 Lowrider, on 26 februarie 2021 - 22:47, said:

Pierzi tu ceva daca-l ajut pe coleg cu o informatie?
Ca nu intelegi tu sensul, asta e alta treaba, dar iti explic pe scurt: autoritatile nu au cum sa verifice daca motocicleta a intrat  in tara pe 9.11.2020 sau pe 9.02.2021. Data de pe contractul de vanzare-cumparare nu serveste drept dovada, colegul poate spune ca abia in februarie a gasit transportator, din cauza restrictiilor cauzate de pandemie. Poti sa dovedesti ca nu e asa? Acum ai inteles de ce sunt dispus sa ajut un om pe care nu-l cunosc cu o informatie pe care o pot afla fara sa ma coste nimic?
Bine boss.

#12
Lowrider

Lowrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,439
  • Înscris: 22.05.2005
Cu placere bo$$

#13
sdf8923jfsd

sdf8923jfsd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 18.05.2014
Spune-ne și noua rezultatul investigațiilor.
Dacă tu Ă®ți imaginezi ca vânzătorul nu a radiat-o pana acum (fie și pentru a nu risca o dauna pe asigurarea lui de răspundere civilă), good luck.

Edited by sdf8923jfsd, 26 February 2021 - 23:01.


#14
Lowrider

Lowrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,439
  • Înscris: 22.05.2005
Daca imi va scrie in privat, ii voi raspunde, tot in privat. Va decide el daca pune informatia pe forum sau nu.

#15
mariusbad

mariusbad

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 02.09.2010
Va mulțumesc tuturor pentru răspunsuri. Ideea era ca voiam sa scap de un drum (și un cost) în plus pentru numere roșii, pentru ca as face doar un drum pana la RAR și înapoi pana sa o înmatriculez. Dacă se dovedește ca motorul a fost radiat, asta e, o să scot numerele roșii (nu risc pentru 100-200 lei dosar penal)

#16
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,893
  • Înscris: 09.12.2004

 mariusbad, on 26 februarie 2021 - 15:33, said:

Salut,
Anul trecut Noiembrie am cumparat un motor din Polonia care era inmatriculat acolo. Am primit motorul cu tot cu numerele de inmatriculare si cu asigurarea valabila pana in  Iunie 2021.
Salutare
Si eu vreau sa fac o achizitie de acest gen.
Imi poti spune mai exact ce documente trebuie sa primesc?
Mersi

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate