Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...
 AC Gree duce la palpait de becuri

Sfat / recomandare construire aco...

Cablu analog vs digital

Ce valoare stabiliti la RSSI la u...
 

RC car-mai repede inapoi si mai incet inainte

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
a4avant2_0

a4avant2_0

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 09.04.2011
Va salut!sunt nou in treaba asta si mi.am luat de curand o masinuta de genul : https://www.joom.com...4333e0101992fd0 ce merge mult mai repede inapoi decat inainte.Am incercat sa schimb si firele de la motor cum am vazut prin diverse tutoriale,i.am dat de pe telecomanda reverse si nu ma deranja asta daca ar fi mers dar degeaba,oricum ar fi cu spatele merge mult mai repede.Inca o chestie ce mi se pare ciudata este ca daca merg inainte si dau brusc inapoi, masinuta franeza si accelereaza instant dar daca dau cu spatele si incerc sa merg inainte, se aude un tiuit de la ESC, cred si efectiv nu se mai misca...las pe NEUTRU si dupa aia accelerez si merge...ceva nu este ok , am mai avut doua cam de acelasi gen si buget dar nu se comportau asa..va multumesc pt orice sfat sau idee....de altfel este super rapida,dar cu spatelePosted Image

#2
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
In prima faza, masoara tensiunea pe motor, sa vezi daca e la fel in ambele situatii. Apoi, vezi transmisia, ceva nu e fixat bine, are joc, poate freaca ceva cand dai inainte.

#3
a4avant2_0

a4avant2_0

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 09.04.2011
...nu joaca nimic,nu agata, turatia motorului este mai mica pe fwrd...este ceva poate din ESC...are doar butonul de on off nu stiu cum as putea sa,l restez sau ceva..poate nu stie bine care e fata si care e spatele...ma gandesc ca ar trebui sa fie invers treaba,sa mearga mai incet cu spatele ca e mai greu de controlat si in fata sa mearga mai repde...

#4
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Vanzatorul - cel caruia i-ai dat banii si care, de banii dati, iti asigura garantie, suport si altele - ce zice?

#5
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,191
  • Înscris: 09.01.2008
Eu cred ca in radiocomanda e ceva incurcat (fata cu spatele). Reactiile sunt fix pe dos. La masina nu are ce sa fie. In mod firesc, cu spatele, ar trebui sa fie usor limitata si asta tot din radiocomanda se face manual sau presetat.

Edited by camsonat, 26 February 2021 - 16:34.


#6
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007
Probeaza cu firele inversate la motor, dar fara sa setezi pe revers telecomanda...vezi cum merge (tragaciul va functiona pe invers).

#7
a4avant2_0

a4avant2_0

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 09.04.2011

View Postdexterash, on 26 februarie 2021 - 16:24, said:

Vanzatorul - cel caruia i-ai dat banii si care, de banii dati, iti asigura garantie, suport si altele - ce zice?
..am luat.o de pe site.ul din link...cine sa.mi raspundaPosted Image Posted Image

.

View Postdanpet, on 26 februarie 2021 - 17:02, said:

Probeaza cu firele inversate la motor, dar fara sa setezi pe revers telecomanda...vezi cum merge (tragaciul va functiona pe invers).

am incercat si nu se schimba nimc...toate combinatiile de culori...este vesnic mai rapida cu spatele indiferent ce fac...si dupa cum am spus in postarea initiala ca nu ma deranja daca mergea pe revers ca ma obisnuiam dar degeaba ca tot pe spate este mai rapida..

View Postcamsonat, on 26 februarie 2021 - 16:32, said:

Eu cred ca in radiocomanda e ceva incurcat (fata cu spatele). Reactiile sunt fix pe dos. La masina nu are ce sa fie. In mod firesc, cu spatele, ar trebui sa fie usor limitata si asta tot din radiocomanda se face manual sau presetat.
...asa cred si eu ca ceva nu este setat cum trebuie intre telecomanda si ESC...unul din ele nu transmite ori nu receptioneaza corect ceva,dar eu pana la nivelul asta de parere ma pricep Posted Image

Edited by a4avant2_0, 27 February 2021 - 09:15.


#8
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Ti-am mai zis, ia un aparat de masura si vezi tensiunile pe motor, sa incercam sa lamurim daca e un defect electric, sau mecanic. Oricum, greu de diagnosticat de la distanta, nestiind nimic despre jucarie, electronica si mecanica ei, fara schema... Doaf de nu apare cineva cu una identica,  dar sansele sunt spre minus infinit. Chiar daca ar semana la forma si culoare, nu se stie ce e inauntru. Poate niste poze binefacute ar ajuta.

#9
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007

View Posta4avant2_0, on 27 februarie 2021 - 09:20, said:

am incercat si nu se schimba nimc...toate combinatiile de culori...este vesnic mai rapida cu spatele indiferent ce fac..
Da' cate fire are motorul ala, de sunt mai multe combinatii de culori?!...e cumva brushless? (nu ai spus).
daca e motor cu perii (2 fire), nici ESC si nici emitatorul nu stiu cum sunt legate firele...Deci, daca ar fi problema din perechea emitator-ESC, ar trebui ca inversand firele (sensul) la motor, sa functioneze invers, adica sa mearga mai repede inainte...Asta e parerea (concluzia) mea...ca o paranteza: m-am ocupat de modelism si am construit (ca electronist) o statie de telecomanda de la 0 (zero)...pe 27MHz :) prin 1986 si cateva ESC-uri pentru navo si automodele. Cu acea statie, am luat locul 2 la un campionat national de navomodele (seniori) tot in '96. Acum m-am lasat, dar mai am 2 statii proportionale de fabrica (Futaba si Graupner).

#10
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,191
  • Înscris: 09.01.2008
E fara perii si sigur e trifazat. Daca schimba doar sensul la motor, va frana invers. In radiocomanda sunt sucite sensurile.

#11
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007
Exista fara perii si sa nu fie trifazat?! :)...Daca e brushless (fara perii), trebuiesc inversate doar 2 fire ca sa se schimbe sensul...Legat de franare, masina nu franeaza in ambele sensuri?

#12
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,191
  • Înscris: 09.01.2008

View Posta4avant2_0, on 26 februarie 2021 - 14:43, said:


Ai rezolvat ceva? Sa ne spui si noua care era solutia.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate