Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!
 Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 

Profesorii de educatie fizica - paraziti !

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
68 replies to this topic

#55
iulian_1976

iulian_1976

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,576
  • Înscris: 10.05.2008

 GlCA_Contras, on 27 februarie 2021 - 19:52, said:

cum faci mai competitii intre licee daca sportul e inutil la liceu si bursele pentru liceeni  care nu fac sport cum le oferi ? Posted Image
Cred ca ai o anumita probleme de intelegere a unei propozitii.

 GlCA_Contras, on 27 februarie 2021 - 12:55, said:

Sistemul de notare ar trebui suspendat pana la clasa a 8a

 iulian_1976, on 27 februarie 2021 - 13:44, said:

Din punctul meu de vedere este inutil si in licee...

Cumva mama ta este profesoara de educatie fizica in in liceu?

Edited by iulian_1976, 28 February 2021 - 00:47.


#56
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,160
  • Înscris: 28.06.2005
În școalã se face Educație fizicã, NU Sport.
Sportul implicã (antrenarea spre) performanțã, în cadrul unor cluburi sportive.

#57
iulian_1976

iulian_1976

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,576
  • Înscris: 10.05.2008

 GlCA_Contras, on 27 februarie 2021 - 19:52, said:

cum faci mai competitii intre licee daca sportul e inutil la liceu si bursele pentru liceeni  care nu fac sport cum le oferi ? Posted Image

unde ii pui sa faca sport, cum ii selectezi, cine ii antreneaza, orienteaza, etc..

Impresionant cand vin unii paraleli total cu sportul si ne invata cum se procedeaza fara sport ca e inutil ...dar au vazut ei ceva prin filme cu burse si recrutori Posted Image

Eu sunt impresionat ca nu intelegi o propozitie.

Ce filme prietene ?  Eu traiesc intr-o tara unde tinerii sunt adusi din Africa si naturalizati sa faca sport de performanta , pentru ca sportul s-a facut ca in Romania cu note in liceu, umilinte,  sistemul romanesc este copiat de undeva, nu cred ca ai habar de unde.

 sfantu.dracu, on 28 februarie 2021 - 00:54, said:

În școală se face Educație fizică, NU Sport.
Sportul implică (antrenarea spre) performanță, în cadrul unor cluburi sportive.

Nu zau copilul se naste si se trezeste la club, da este posibil doar daca tacsu, fratele este antrenor ceea ce este valabil in Romania.Posted Image
Care ar fi diferenta prietene ?  Daca este sa gandesc ca tine ar trebui sa avem repetenti la educatie fizica, ceea ce nu se intampla, fiecare se face ca ploua.

În școală se face Educație fizică, daca nu se incadreaza in barem lasi repetent copilul?   Posted Image

Din scoala poti recruta cel mai bine un copil pentru performanta, ca acum in cluburi ajung copii, rudele antrenorilor vezi rezultatul in sportul romanesc.

Edited by iulian_1976, 28 February 2021 - 01:09.


#58
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,544
  • Înscris: 21.03.2020

 MikeSpike, on 27 februarie 2021 - 20:08, said:

Gica,undeva in urma spuneam de ,,rara avis,,-professor de sport implicat in competitii intraliceale.  Nu e cazul la majoritatea profile
or de sport,dar exista.  Da,unul dintr-asta jos sapca! Dar ...,  ... cate orase&samd isi permit?  Asa ca majoritatea bate.  Cu ceva flori nu faci ,,heaven garden,,.  Ramane cum am stability-  cursuri private/personalizate daca pruncul are inclinatii sportive.   Pace si medalii va doresc.
Pai chiar asa a ajuns sportul, pe sistem privat, cu meditatii si copii antrenati de parinti. Dar asta este de fapt tot sistemul de invatamant romanesc... Ai bani faci si ceva educatie daca are chef copilu, nu ai bani stai relaxat sa nu obosesti... Ne uitam la televizor la Simona Halep!

Edited by GlCA_Contras, 28 February 2021 - 11:35.


#59
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,669
  • Înscris: 22.01.2015
Sa strigat ,,Bingo,, Gica si Contras castiga.... Ce vrea.  Ps Haleapa a ,,mancat,, bani pana sa ajunga sa-I faca.  Dar background-ul familial si sponsori cu viziune au crezut.  Pace!

#60
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,087
  • Înscris: 09.01.2007
Termina copiii liceul si nu stiu sa ridice o sacosa grea, la fete ma refer, nu stiu 3 exercitii de inviorare sau un stretching minimal.
Profesorii ar trebui inlocuiti de traineri de fitness.
Ca cacat de programa or avea, ce dotari sunt in salile alea. Nu vezi un Trx, o bicicleta stationara, sa invete ceva util in viata.


Imi amintesc baremele din scoala la alergare. Wtf zici ca era Armata Rosie. Baremele trebuie adaptate la copii, educatia fizica o faci pentru sanatate, nu pentru note.
La bac se dadea proba aruncarea cu bila, eu cred ca e o gluma proasta. La bac sport ar trebui sa dai ca proba gen: cate 3 exercitii pe grupa musculara, bodyweight, executie si sa explici punctele principale, fiziologia miscarii, obiectivele.

#61
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,544
  • Înscris: 21.03.2020
Din partea mea se poate renunta la notarea la sport complet cu exceptia liceelor cu profil sportiv. Insa absenta sportului din programa scolara ar fi fatala...

#62
iulian_1976

iulian_1976

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,576
  • Înscris: 10.05.2008
Nu a spus nimeni ca trebuie eliminat sportul insa trebuie o alta viziune.

Recrutarea cea mai obiectiva pentru sportul de performanta o faci in scoala, prin competitii,  varianta cu copilul "de mana" inseamna ca ai resurse financiare etc


 overseas, on 28 februarie 2021 - 19:40, said:

Termina copiii liceul si nu stiu sa ridice o sacosa grea, la fete ma refer, nu stiu 3 exercitii de inviorare sau un stretching minimal.
Profesorii ar trebui inlocuiti de traineri de fitness.
Ca cacat de programa or avea, ce dotari sunt in salile alea. Nu vezi un Trx, o bicicleta stationara, sa invete ceva util in viata.


Imi amintesc baremele din scoala la alergare. Wtf zici ca era Armata Rosie. Baremele trebuie adaptate la copii, educatia fizica o faci pentru sanatate, nu pentru note.
La bac se dadea proba aruncarea cu bila, eu cred ca e o gluma proasta. La bac sport ar trebui sa dai ca proba gen: cate 3 exercitii pe grupa musculara, bodyweight, executie si sa explici punctele principale, fiziologia miscarii, obiectivele.

+1Posted Image

Edited by iulian_1976, 01 March 2021 - 21:51.


#63
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,179
  • Înscris: 08.01.2021

 KiloW, on 26 februarie 2021 - 13:50, said:

Proful de sport alor mei e vicecampion national nus-ce-sport si ii freaca de la sare ochii Posted Image Plus ca au zile in care alearga prin cartier toata scoala, incluzand si profesorii.
Insa nu in Romania.

Apropo de ce ziceam aici. Saptamana asta proful a avut si 5 stagiari veniti sa faca practica in inavatamant, cu are au fugarit ceata de maimute :D  

In plus de ce fac la scoala, au si "teorie" si "studiu" individual pe youtube. Le da de vazut acasa filmutele potrivite varstei lor  despre nutritie, mancat echilibrat, igiena de viata (somn, miscare etc), metabolism,  sau despre cum "functioneaza" antrenamentul.  Unele sunt interesante chiar si pentru adulti.  Orele alea de sport nu sunt doar despre cum sa stai aliniat si sa te numeri cum faceam noi (atunci cand nu faceam matematica in ora de sport) ci este despre o viata sanatoasa in general.

#64
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,826
  • Înscris: 01.11.2005

 iulian_1976, on 01 martie 2021 - 21:41, said:

Nu a spus nimeni ca trebuie eliminat sportul insa trebuie o alta viziune.
Uite, o sa vin cu un exemplu dintr-o alta tara.
Ai mei copii si la gradinita si la scoala au zi de "tur".
La scoala, in clasa I, Miercurea  e program scurt, 3 ore in care se duc in plimbare in natura....si natura avem destula. Sau se duc la joaca in aer liber, in functie de vreme, sau in sala de sport, bat mingea, se alearga, fac diferite joculete. Dar asta timp de 3 ore, o zi din saptamana. Asta e ziua de sport sa zic asa.

La gradinita la fel, se duc in aer liber, in plimbari, fac gratar in natura, au diferite chestii tematice (sa recunoasca plante, frunze, pun diferite seminte la germinat si le verifica din cand in cand etc). Vara daca e cald se duc la plaja.
O perioada se duceau o data la doua saptamani la bazin, dar de cand cu corona s-a scos din programa...
Iarna se dau cu sania, skiuri si altele.

Edited by tehnics, 02 March 2021 - 12:41.


#65
neks

neks

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 701
  • Înscris: 04.04.2020
Stimabililor, de peste un an de zile profesorii de sport ( in special ) incaseaza niste salarii pt facut ....nimic !! Ba, da' nimic !! Mult mai frumoase decat majoritatea muncitorilor din privat cu 21 de zile de concediu/an ce se prezinta zilnic la munca pe salarii de mizerie !! Plus de asta, acesti profesori isi permit sa mai si lipseasca de la servici, dupa ce ca nu au nici o treaba de 13 luni decat facultativ, cand au ei chef !! Na, ca salariul il incaseaza oricum, voucher mai putin in 2021...

Ati prins ideea sau sa va desenez ?! Altfel, a auzit cineva de somaj in randurile profesorilor ce nu fac nimic, sau doar poulimea cu salariul minim pe economie are acest "avantaj" ?!!

E chiar asa de greu de inteles ca in Romania ( saraca ) trebuie puse la punct niste probleme sau ne permitem sa aruncam banii pe fereastra..?? Nu eu cetateanul X tre sa rezolv problema finantelor tarii, niste indivizi bine platiti au aceasta sarcina...

Edited by neks, 02 March 2021 - 13:11.


#66
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,544
  • Înscris: 21.03.2020
mno ca profesorii ailalti au facut mare scoala online... sau ca inainte de pandemie rupeau testele PISA Posted Image

#67
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,544
  • Înscris: 21.03.2020
sa se scoata domle educatia fizica si sa sa mai puna ceva ore de religie pravoslavnica!

#68
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,826
  • Înscris: 01.11.2005
imi si imaginez religia online: Si acum dragi elevi, va rog sa deschideti TV-ul si sa dati pe Trinitas sa ascultam slujba...

#69
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,544
  • Înscris: 21.03.2020
Sa ajungi de la un profesor chiulau la ideea ca sportul in scoli e parazitar, trebuie sa ai probleme grave la mansarda...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate