Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 

Profesorii de educatie fizica - paraziti !

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
68 replies to this topic

#37
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,818
  • Înscris: 26.02.2010
@initiator, mari frustrări ai acumulat, dacă ai deschis topic ca să denigrezi un profesor. Poate a avut o urgență de rezolvat, care nu este predictibilă și programabilă. Este ușor să dai cuiva în cap, însă pune-te în locul lui, ți-ar conveni ca altul să vorbească la fel despre tine?

Edited by aris86, 26 February 2021 - 15:36.


#38
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,548
  • Înscris: 21.03.2020
Pe vremea mea dadeam oricand o ora de matematica sau romana pe ora de sport... 2 ore de sport pe zi era normalul ;)

Edited by GlCA_Contras, 26 February 2021 - 15:43.


#39
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,062
  • Înscris: 04.03.2014

View Postunderb, on 26 februarie 2021 - 12:55, said:



BTW, unde se mai foloseste termenul de profesor pt cei care predau in invatamantul preuniversitar? Ca nu prea exista asa ceva pe nicaieri.


Exista exista.
In toate tarile unde se vorbeste o limba latina si nu numai.

Edited by ionutzitaly, 26 February 2021 - 15:51.


#40
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
Daca atit stie el... si ce nu stie, nu exista.
Pare ca alaptatul cu coca-cola si educatia facuta de protv a timpit o parte din poporul asta.

Edited by Taxon, 26 February 2021 - 16:00.


#41
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
Din pacate confirm si eu ca scoala online e bataie de joc.
Mi-am permis sa includ in denumirea scoala online toate formele de invatamant la distanta, indiferent de nivel.
Si nu vorbesc de cursurile primare, gimnaziale.
Cunosc un caz de invatamanr la distanta, cursuri nivel masterat, unul din profi a intrat de 2 sau 3 ori in legatura cu cursantii in timpul unul semestru.
Banuiesc ca salariul si l-a luat intreg, cursantii si-au platit cursurile.......Deci toata lumea multumita......

#42
r-bruce

r-bruce

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,514
  • Înscris: 06.11.2005
imi aduc aminte cu mult drag de fostul meu diriginte si profesor de educatie fizica. ne incuraja sa facem sport, orice, dar sport. daca chiuleam de la vreo ora inutila gen economie politica, filozofie sau alte mizerii, mergeam la sala de sport si jucam baschet, fotbal, tenis de masa. cand profesorul de la care chilueam ii facea scandal replica era: "au venit sa faca miscare, nu s-au dus la birt.". doar clasele lui mergeau la strandul din localitate la inot. cine nu stia sa inoate era invatat de el. a fost un om extraordinar.

#43
L0RELYAN

L0RELYAN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 720
  • Înscris: 30.04.2020

View Postneks, on 26 februarie 2021 - 12:48, said:

Tocmai mi-am scos nepotica de 9 ani de la scoala la ora 11.50. A fost o urgenta personala, mi-am lasat treaba si m-am dus ca masina dupa ea.
Am vazut-o imbracata in trening, o intreb: -ai avut educatie fizica ? Imi raspunde ca, da..!!  
Zic: - ce ai facut la educatie fizica ? Zice: -nimic, am stat cuminti in sala de sport pe bancute, a venit doamna directoare adjunct si ne-a spus ca nu vine profu' de fizica pt ca are niste probleme personale. ( Copiii au doua ore de sport pe saptamana ).
Zic: -pai cum asa ? Zice: -pai din 8 februarie de cand am inceput scoala ( anul aceasta banuiesc, clasele I-IV ) l-am vazut doar o singura data. Nu vine...!!

Acuma zic si eu, dupa un de zile de stat acasa dar cu salariul incasat, profesorii astia de sport nu isi pot rezolva problemele personale in afara programului de "munca" ?! Sau, hai ca lipsesti o ora, dar nu la fiecare ora..!! Sau, daca tot e haosul asta poate nu mai are rost sa mearga la servici, io stiu, nu stiu.....naiba stie Posted Image !! Important este sa-si incaseze salariile...

Asa a fost mereu cu profesorii de sport, si cand am fost eu in scoala, s-o lasam cu pandemia.....se risipesc bani multi in Romania pe nemunca, cu bugetarii in special  Posted Image

N-a fost mereu asa !
Ce se intampla acum, pare logic ca n-a facut nimic la ora de sport, nu avea ce invata referitor la inpiratie/expiratie, miscare in aer liber, intr-un context de retinere a oricareia din cele doua !

Edited by L0RELYAN, 26 February 2021 - 16:30.


#44
romanul10

romanul10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 700
  • Înscris: 07.05.2020

View PostGlCA_Contras, on 26 februarie 2021 - 15:41, said:

Pe vremea mea dadeam oricand o ora de matematica sau romana pe ora de sport... 2 ore de sport pe zi era normalul Posted Image
Eu cand eram la scoala nici nu prea ma duceam la alte ore gen Romana, Mate, Bio, etc. Mai mult la ora de Sport.

#45
romanasu

romanasu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,204
  • Înscris: 26.05.2005
Depinde de profesor.. fiecare cu stilul/pasiunea lui. Conteaza si colegii: in gimnaziu abia asteptam orele de educatie ca sa joc fotbal; in liceu, nu aveam cu cine...plictiseala maxima la educatie.

Eram odata la niste munci agricole cu niste oameni; la un moment dat luam noi pauza si vedem in apropiere niste oameni pe un acoperis al unei case; si ne uitam noi cu atentie, aia stateau in loc sa munceasca si am inceput sa ii criticam pe aia ca nu muncesc; la un moment dat, zice unu dintre noi: mai, dar, muncitorii aia daca s-ar uita la noi ce ar zice?

#46
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,548
  • Înscris: 21.03.2020
Daca nu aveam cu cine juca fotbal mai gaseam un prieten si mergeam la un tenis, un pingpong ceva - nu aveam stare...

#47
iulian_1976

iulian_1976

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,576
  • Înscris: 10.05.2008
1.Sportul la copii poate ar trebui inceput cu mișcări ușoare de stretching, aerobic cu muzica ceva antrenant, ceva bazic in definitiv sa ramana cu ceva toti copii.

2.Nu vad rostul notelor la educatie fizica

3.Acele teste tip gimnastica din generala, liceu nu stiu daca mai exista, se lasa cu frustari, momente jenante in special fetele au de suferit si genereaza o repulsie pentru sport in viitorul mai indepartat.

Mi-am exprimat parerea ca unul care am dat bacul la sport, mda am facut fotbal profesionist pana la 18 ani, totusi provenit dintr-o clasa de mate-fizica. Posted Image

Inca un lucru problema in scoli, licee in domeniul sportului orientat spre peformanta este lipsa dinamismului, a competiilor intre scoli.
Nu exista o structura in invatamant care sa dinamizeze, stimuleze competitia, sa aduca sponsori etc
este un fenomen generalizat inca de dinainte de 1990.

Sa mai invoc lipsa terenurilor adecvate etc...

Edited by iulian_1976, 26 February 2021 - 21:41.


#48
Slick0r

Slick0r

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 17.12.2005
Vrei sa inceapa si astia sa urle ca politistii, ca le tragem de sub picioare traiul promis cand au intrat in bransa?

#49
marianvasile

marianvasile

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 533
  • Înscris: 10.05.2013
Profesorul meu de sport din gimnaziu începea ora cu toți elevii aliniați frumos, iar în loc de bună ziua trebuia să urlăm la unison „Sportul - materie de bază”. Era nene, terminai ora aproape leșinat. De, depinde de om.

#50
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,548
  • Înscris: 21.03.2020
Sistemul de notare ar trebui suspendat pana la clasa a 8a

Edited by GlCA_Contras, 27 February 2021 - 12:55.


#51
iulian_1976

iulian_1976

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,576
  • Înscris: 10.05.2008
Din punctul meu de vedere este inutil si in licee...
Cine are predispozitie  spre sport ar trebui stimulat cu o bursa, o competitie intre licee etc contacte cu sponsori, recrutori de echipe etc

Cine nu are predispozitie spre sport poate ramane cu amintirea acelor momente de stretching, aerobic cu muzica si odata si o data la o anumita varsta, nu se stie ar putea sa se prinda odata, poate chiar sa-i salveze sanatatea.

Sistemul este inert, sa nu spun mort de zeci de ani, nu vad o orientare moderna pentru copilul care nu este predispus sa faca sport.

Copilul predispus sa faca sport nativ va face indiferent ce spune, ce prostii debiteaza  "profu de sport", mama, tata, bunicul  problema ca nici aici nu exista o stimulare, o competitie, ceva creat din sistem, o viziune.

Sistemul este defect de mult timp ca multe altele din tara...

Edited by iulian_1976, 27 February 2021 - 13:46.


#52
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,462
  • Înscris: 30.10.2003

View Postigraine, on 26 februarie 2021 - 14:50, said:

Sportul la scoala e o chestie faina, nu toti copiii apuca sa faca suficienta miscare in timpul liber. Nu cred ca ar trebui sa fie optional.
Scopul sportului nu e sa faci sport, ci sa destupe mintea elevilor ca miscarea e sanatoasa. Mai tarziu multi din cei care au chiulit la orele de sport zac in case, iar apoi dau in diferite boli, isi luxeaza glezna de la o simpla pirueta, aluneca in baie ca nu stiu sa-si tina echilibru etc.

Am facut destul sport in generala si liceu. Mi-au placut orele de sport.
Profesorii, erau 2, faceau campionat de fotbal pentru clasele 5-8. As putea sa povestesc ca Al Bundy cum am ratat 2 finale, iar in clasa 8-a am castigat campionatul.

Din sport am castigat primii bani seriosi, la handbal in clasa 8-a. Am castigat un turneu al orasului si m-am intors cu cateva teancuri de 100 lei acasa (din aia cu Balcescu). Am jucat 2 meciuri sambata si unul duminica. Am luat salarul lui taica-miu pe o luna. N-am facut nimic decat sa tin mainile ridicate si sa ma apar. Am reusit doar sa scot un 7 m in ultimele secunde cand era egal, iar pivotul a inscris si am castigat. Asta a fost tot.



#53
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,548
  • Înscris: 21.03.2020

View Postiulian_1976, on 27 februarie 2021 - 13:44, said:

Din punctul meu de vedere este inutil si in licee...
Cine are predispozitie  spre sport ar trebui stimulat cu o bursa, o competitie intre licee etc contacte cu sponsori, recrutori de echipe etc

Cine nu are predispozitie spre sport poate ramane cu amintirea acelor momente de stretching, aerobic cu muzica si odata si o data la o anumita varsta, nu se stie ar putea sa se prinda odata, poate chiar sa-i salveze sanatatea.

Sistemul este inert, sa nu spun mort de zeci de ani, nu vad o orientare moderna pentru copilul care nu este predispus sa faca sport.

Copilul predispus sa faca sport nativ va face indiferent ce spune, ce prostii debiteaza  "profu de sport", mama, tata, bunicul  problema ca nici aici nu exista o stimulare, o competitie, ceva creat din sistem, o viziune.

Sistemul este defect de mult timp ca multe altele din tara...
cum faci mai competitii intre licee daca sportul e inutil la liceu si bursele pentru liceeni  care nu fac sport cum le oferi ? Posted Image

unde ii pui sa faca sport, cum ii selectezi, cine ii antreneaza, orienteaza, etc..

Impresionant cand vin unii paraleli total cu sportul si ne invata cum se procedeaza fara sport ca e inutil ...dar au vazut ei ceva prin filme cu burse si recrutori Posted Image

Edited by GlCA_Contras, 27 February 2021 - 19:53.


#54
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,679
  • Înscris: 22.01.2015
Gica,undeva in urma spuneam de ,,rara avis,,-professor de sport implicat in competitii intraliceale.  Nu e cazul la majoritatea profile
or de sport,dar exista.  Da,unul dintr-asta jos sapca! Dar ...,  ... cate orase&samd isi permit?  Asa ca majoritatea bate.  Cu ceva flori nu faci ,,heaven garden,,.  Ramane cum am stability-  cursuri private/personalizate daca pruncul are inclinatii sportive.   Pace si medalii va doresc.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate