Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari
 Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

Stimulente AJOFM
 

Vaccinarea cadrelor didactice.

* * - - - 5 votes
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#19
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,420
  • Înscris: 10.08.2005

View Postredbotos, on 26 februarie 2021 - 07:50, said:

Una e sa nu te vaccinezi ca nu vrei și alta e sa nu te vaccinezi pentru ca crezi ca îți baga cipuri.

La nivel de discutie da, sunt motivari diferite. In fata statului nu trebuie sa motivezi alegerea.

View Postredbotos, on 26 februarie 2021 - 07:50, said:

Întrebarea este, se va face o presiune asupra celor nevaccinati?
Da! Problema este din partea cui o sa vina presiunea.
Statul sau poporul ?
Iar daca in fata statului nu trebuie sa motivezi decizia, ghici ce poti face cu presiunea din partea poporului.

#20
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

View Postredbotos, on 26 februarie 2021 - 07:50, said:

Dar așteaptă unul anume cu care vreau sa ma vaccinez și eu.

Tu de ce vrei cu unul anume ? E cu 6G ?

#21
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016

View Postcumparator, on 26 februarie 2021 - 08:53, said:

10 persoane pe lista de vaccinare, la un liceu din Bucuresti. Restul nu vor pentru ca... conspiratii.
Avem si raspunsul la intrebarea de ce sunt 44% analfabeti functionali in tara asta.

Poate esti tu cel neinformat si casti gura la bloguri, nu stii sa interpretezi niste date.

Pe langa asta, daca sa zicem ca ar fi unii nebuni conspirationisti, tu e posibil sa fii cu intelectul la nivel de musca fata de ei in multe privinte, asta pentru ca nu are legatura neaparat cu ce zici tu. Sunt persoane ultra-calificate si ultra-culte care au diversi pitici pe creier. Cercetatori, chirurgi de top, matematicieni de talie mondiala, CEO de succes la firme in domenii care necesita inteligenta mare etc, dar care au tot felul de teorii, credinte, fobii.

Analfabetismul functional iti spun eu din ce cauza e, din cauza ca societatea romaneasca e una ne-omogena, iar cand ajung la scoala, unii copii sunt mai aproape de animal decat de om. Dezvoltarea psihica incepe de bebelus, iar daca o ratezi, aleluia. Plus genetica, ce e un factor care cantareste greu. Realitatea este ca e o tara cu foarte multi retardati si nu ai cum sa le schimbi situatia orice ai incerca.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/kYnZmjtXalM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Uite, du-te tu acolo si fa-i sa nu mai fie analfabeti functional. Daca reusesti, esti d-zeu pe pamant, Spiru Haret e zero pe langa tine.

Edited by Notsure, 26 February 2021 - 10:04.


#22
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,140
  • Înscris: 15.05.2008

View Postiliemirea, on 26 februarie 2021 - 08:50, said:

Multi profesori refuza sa se vaccineze, pentru ca guvernul nostru drag si scump, le-a oferit doar Astra Zeneca.
Multi vor sa se vaccineze doar cu Pfizer sau Moderna.

fac figuri la zeama?

#23
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,325
  • Înscris: 28.10.2018
Eu as permite cadrelor medicale sa nu se vaccineze. Dar sa prezinte obligatoriu un test PCR facut pe banii lor in fiecare luni dimineata (asta ca sa nu zic si joi pe langa luni).

Cred ca e corect sa faci asta daca vrei neaparat sa fii cadru didactic nevaccinat intr-un centru de convergenta al populatiei.

Edited by abac, 26 February 2021 - 11:11.


#24
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013

View Postiliemirea, on 26 februarie 2021 - 08:50, said:

Multi profesori refuza sa se vaccineze, pentru ca guvernul nostru drag si scump, le-a oferit doar Astra Zeneca.
Multi vor sa se vaccineze doar cu Pfizer sau Moderna.
La niciunul din ele NU se cunosc efectele pe termen lung, asa ca orice vaccin ar fi nu mai are importanta.
Nici macar producatorii nu cunosc efectele pe termen lung.

#25
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,325
  • Înscris: 28.10.2018

View PostValmont43, on 26 februarie 2021 - 11:11, said:

Nici macar producatorii nu cunosc efectele pe termen lung.

Si de ce le-ar cunoaste? Nu e ca si cum ai putea face teste de imbatranire accelerata ca in stiinta materialelor.

#26
redbotos

redbotos

    Productiv

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,141
  • Înscris: 01.03.2015

View PostNotsure, on 26 februarie 2021 - 09:54, said:

Poate esti tu cel neinformat si casti gura la bloguri, nu stii sa interpretezi niste date.

Pe langa asta, daca sa zicem ca ar fi unii nebuni conspirationisti, tu e posibil sa fii cu intelectul la nivel de musca fata de ei in multe privinte, asta pentru ca nu are legatura neaparat cu ce zici tu. Sunt persoane ultra-calificate si ultra-culte care au diversi pitici pe creier. Cercetatori, chirurgi de top, matematicieni de talie mondiala, CEO de succes la firme in domenii care necesita inteligenta mare etc, dar care au tot felul de teorii, credinte, fobii.

Analfabetismul functional iti spun eu din ce cauza e, din cauza ca societatea romaneasca e una ne-omogena, iar cand ajung la scoala, unii copii sunt mai aproape de animal decat de om. Dezvoltarea psihica incepe de bebelus, iar daca o ratezi, aleluia. Plus genetica, ce e un factor care cantareste greu. Realitatea este ca e o tara cu foarte multi retardati si nu ai cum sa le schimbi situatia orice ai incerca.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/kYnZmjtXalM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Uite, du-te tu acolo si fa-i sa nu mai fie analfabeti functional. Daca reusesti, esti d-zeu pe pamant, Spiru Haret e zero pe langa tine.
Ar tebui sa fie primii, profesorii, care sa stie cel mai bine despre vaccin, explicandu-le copiilor, iar copiii sa explice parintilor si uite asa se va vacccina in masa multa lume.
Numai sa fie indeajuns.
Dar cum unii sunt cu conspiratii, unde vrei sa ajunga societatea?

#27
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postredbotos, on 26 februarie 2021 - 07:50, said:

Una e sa nu te vaccinezi ca nu vrei și alta e sa nu te vaccinezi pentru ca crezi ca îți baga cipuri.
Numai cu învățători cu caracter de asta sa nu ai parte.
O învățătoare sa vaccinat pentru a proteja copiii.
Sunt învățători care nu vor să facă vaccinul pentru ca au alte afecțiuni cardiace sau alte boli, ce nu permit efectele adverse ale vaccinului.
Asta am înțeles.
Soția mea este femeia de serviciu la școală. Bine înțeles ca și ea întra în baza vaccinului. Dar așteaptă unul anume cu care vreau sa ma vaccinez și eu.
Întrebarea este, se va face o presiune asupra celor nevaccinati?

Da, deja se face presiune pe cei nevacccinati, sa se vaccineze.

Angela Merkel la summit-ul UE: :"Toată lumea a fost de acord cu certificatul digital de vaccinare" , Sursa

La "toata lumea", se refera la cei participanti la summit, evident. Nu la prostime, care majoritatea nu cred ca ar fi de acord cu asa ceva. E clar un fel de discriminare.
Nu e obligatoriu, dar te constrange sa iti faci vaccinul.
Pana la vara va fi gata si pasaportul digital. Sa vedem cam ce libertati li se vor lua celor nevaccinati. Oare, doar calatoriile in afara tarii sau chiar si accesul la locul de munca/supermarket/farmacii/locuri publice, etc ?

Eu unul mi-am facut prima doza cu AstraZeneca, acum astept si rapelul si gata .. m-am vaccinat pentru ca am vrut, nu pentru ca mi s-a impus sau ceva. Asta e o mare diferenta!

Ar trebui respectata decizia fiecaruia asupra propriului corp.

Edited by MembruAnonim, 26 February 2021 - 14:52.


#28
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016

View Postredbotos, on 26 februarie 2021 - 12:41, said:

Ar tebui sa fie primii, profesorii, care sa stie cel mai bine despre vaccin, explicandu-le copiilor, iar copiii sa explice parintilor si uite asa se va vacccina in masa multa lume.
Numai sa fie indeajuns.
Dar cum unii sunt cu conspiratii, unde vrei sa ajunga societatea?

Si medicii, care s-au vaccinat mai putin decat profesorii, nu ar trebui sa stie si mai bine? Si ei sunt cu conspiratii?
Si daca un medic ce a facut 7 ani de medicina nu intelege, nu are incredere etc, de ce ar trebui un profesor fara pregatire in domeniu sa ii dea clasa?

Edited by Notsure, 26 February 2021 - 16:01.


#29
ccdsah

ccdsah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,581
  • Înscris: 16.03.2013

View Postdorin_2k, on 26 februarie 2021 - 07:39, said:

Peste tot e aceeasi situatie. In orice domeniu.
Sunt scoli/firme unde toti angajatii s-au programat pt vaccin, sunt altele unde niciunul nu e programat pe platforma.
E doar optiunea lor.
Nu le este interzis sa lucreze daca nu sunt vaccinati
Da, dar eu zic ca daca nu au contraindicatii absolute, cei care nu vor sa se vaccineze sa isi plateasca spitalizarea daca se imbolnavesc, si nici sa nu beneficieze de concediu medical platit. Just my 2c

#30
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016

View Postccdsah, on 27 februarie 2021 - 00:51, said:


Da, dar eu zic ca daca nu au contraindicatii absolute, cei care nu vor sa se vaccineze sa isi plateasca spitalizarea daca se imbolnavesc, si nici sa nu beneficieze de concediu medical platit. Just my 2c

Asta daca poti dovedi ca daca se vaccinau, nu se mai imbolnaveau. Si apoi sa fie si reversul. Daca te vaccinezi si apoi faci covid, statul in judecata, sute de mii de $ etc... Sa fie treaba buna.

Eu acum ma tarasc cu febra 39 prin casa la 4 jumate dimineata ptr ce? Sa-mi garanteze si mie ceva daca tot ziceti ca sa fie lumea obligata, nu?

Sunt si vaccinuri la care oamenilor li s-ar putea garanta fara probleme ca nu vor face acea boala, deci acolo nu as avea o problema cu obligativitatea. Dar cand faci experimente pe om, eu spun sa lasam la decizia fiecaruia.

Edited by Notsure, 27 February 2021 - 04:42.


#31
LeoT

LeoT

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 690
  • Înscris: 07.08.2019
scuza-ma dar e greu de crezut ca ia 39,5 febra, te tarasti prin casa si mai comentezi si pe SP
taica-meu a avur febra >39 dupa prima vaccinare,  cu paracetamol nu a functionat dar cu algocalmin, da.

Edited by LeoT, 27 February 2021 - 11:57.


#32
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016
Am avut 39, nu 39.5.
Am 39 o data pe an sau o data la 2 ani de obicei, cand stau ud in frig sau alta tampenie. La 39 am fost si la serviciu de cateva ori, ca era prea tarziu sa-mi anunt lipsa. Scrisul pe SP e nimica toata. De la 40-41 as incepe sa delirez, probabil.
Ma tarasc era o figura de stil, desigur.

Ideea era ca eu am facut asta de buna voie. Nu as putea sa ii oblig pe altii fara sa le garantez nimic.

Edited by Notsure, 27 February 2021 - 12:43.


#33
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013
Ciudata chestia asta cu obligativitatea vaccinarii. Imi aduce aminte de timpuri negre- Dr.Mengele si altii ca el care considerau ca experimentele pe detinuti vor ajuta progresului in medicina...
Nu subscriu acestei obligativitati si o consider de sorginte nazista.

Intreb si eu ca prostul, daca au inceput vaccinarile cam in toata lumea, de ce se vb.de valul 3 si de ce se spune la TV ca au crescut numarul de cazuri?

#34
eaox

eaox

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,409
  • Înscris: 16.08.2007
Eu când spun că Softpedia a rămas în trecut cu boomerii din anii 2000 conspirationisti care au depășit intervalul de vârstă al publicului comercial...

Deja comparația cu doctor Mengele depășește orice limită.

Edited by eaox, 27 February 2021 - 13:58.


#35
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013
Limita se depaseste atunci cand OBLIGI pe cineva sa faca ceva IMPOTRIVA vointei sale.
Indiferent despre ce vorbim. Democratia nu inseamna sa obligi oamenii sa faca ceva impotriva vointei lor si nu poate fi interpretata dupa bunul plac.
Pt.ca vaccinul va fi la un moment dat OBLIGATORIU fac si prinsoare. Aici nu e vb.despre nicio conspiratie ci despre o ticalosie deghizata, daca poti intelege...

Edited by Valmont43, 27 February 2021 - 16:38.


#36
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,255
  • Înscris: 01.12.2001
Și acum sunt vaccinuri obligatorii: hepatic, BCG, hexavalent, etc.
Toți le-am făcut. Din prima zi de viață.
Poate doar "sălbaticii" nu.



Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate