Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

Cum s-a ajuns sa existe atata de multi oameni... decrepiti?

* * * - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
22 replies to this topic

#1
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,494
  • Înscris: 18.10.2011
Adica, inteleg sa existe 2-3-5 magazine, dar cum s-a ajuns la asa ceva, frate?

https://recorder.ro/...esc-internetul/

In exemplul lor: https://www.google.c...earch?q=Detonic

Hai, inteleg, bolile astea sunt raspandite. Dar, totusi, batranii care cumpara d-astea nu mai intreaba in stanga, in dreapta? Adica... ma gandesc ca pentru a exista atatea siteuri, iti trebuie o baza destul de serioasa de clienti...

How so?

#2
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,427
  • Înscris: 10.08.2005
Lipsa comunicarii.
Mai specific, intre cetatean si medicul de familie.
Medic de famile pe care daca nu-l suni sa te programezi trebuie sa ii platesti o taxa.

Neincrederea in sistemul si nepasarea sistemului.

#3
Rhesus

Rhesus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,882
  • Înscris: 22.04.2014
Faptul ca Internetul a ajuns accesibil chiar oricui, e un mare minus. Si imi asum parerea aceasta.

Problema e ca escrocheria asta era si inainte, pe TV. Ati uitat de gelul REUMATIC prezentat de senilul imi scapa numele, pe la TV?

Edited by Rhesus, 25 February 2021 - 23:58.


#4
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,546
  • Înscris: 07.02.2003

 aaaa4567, on 25 februarie 2021 - 23:33, said:

Hai, inteleg, bolile astea sunt raspandite. Dar, totusi, batranii care cumpara d-astea nu mai intreaba in stanga, in dreapta?
Da, exact... asa cum fac si cand se trateaza de covid cu cine stie ce leacuri :)

#5
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,206
  • Înscris: 23.08.2014

 aaaa4567, on 25 februarie 2021 - 23:33, said:

Adica, inteleg sa existe 2-3-5 magazine, dar cum s-a ajuns la asa ceva, frate?

https://recorder.ro/...esc-internetul/

In exemplul lor: https://www.google.c...earch?q=Detonic

Hai, inteleg, bolile astea sunt raspandite. Dar, totusi, batranii care cumpara d-astea nu mai intreaba in stanga, in dreapta? Adica... ma gandesc ca pentru a exista atatea siteuri, iti trebuie o baza destul de serioasa de clienti...

How so?
Nu cumpara doar batranii.Sint promovate intens, inclusiv la tv/site ale unor posturi tv.Lipsa educatie.

#6
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Exista multe plante si ciuperci care pot avea efecte benefice asupra sanatatii. Cine neaga acest lucru fie are interese meschine fie nu intelege cum functioneaza organismul uman. Evident, nu pentru tratarea unor boli grave.

Problema pe care o vad eu aici este ca produsele respective, cel putin cele din linkul de mai sus, au preturi exagerate. Ierburile respective sunt extrem de ieftine, iar prelucrarea lor nu presupune nimic iesit din comun, poate fi facuta de oricine la domiciuliu.

P.S. inainte de aparitia medicinei moderne, existau inclusiv antibiotice naturale. Altfel, de la prima taietura de sabie sau intepatura de sageata, faceai infectie si o mierleai. Problema este ca acele remedii erau periculoase. Daca greseai doza erai pa.

Edited by razor01, 26 February 2021 - 00:24.


#7
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,213
  • Înscris: 05.06.2002
de asta ii ardeau lui Stefan cel Mare ranile cu fierul rosu? asta era antibioticul natural?

 razor01, on 26 februarie 2021 - 00:22, said:

Evident, nu pentru tratarea unor boli grave.
de ce asa evident?

#8
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Nu orice rana poate fi inchisa cu ardere. Si stai tu linistit ca si dupa folosirea fierului inrosit, tot urma o cura cu diverse leacuri. Nu era ceai de musetel, erau plante cu efect puternic, potential mortale in doze gresite.

Apropo, ai auzit de prohormoni? Iti dau un indiciu, sunt naturali Posted Image

Asta ca sa-ti dau un singur exemplu de produs cu efecte puternice inca folosit (desi cam ilegal).

Edited by razor01, 26 February 2021 - 01:03.


#9
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Uite si un studiu , publicat in 2020, de cercetatori de la University of Warwick https://www.scienced...00728113545.htm

#10
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,494
  • Înscris: 18.10.2011

 razor01, on 26 februarie 2021 - 00:22, said:

Exista multe plante si ciuperci care pot avea efecte benefice asupra sanatatii. Cine neaga acest lucru fie are interese meschine fie nu intelege cum functioneaza organismul uman. Evident, nu pentru tratarea unor boli grave.

Problema pe care o vad eu aici este ca produsele respective, cel putin cele din linkul de mai sus, au preturi exagerate. Ierburile respective sunt extrem de ieftine, iar prelucrarea lor nu presupune nimic iesit din comun, poate fi facuta de oricine la domiciuliu.

P.S. inainte de aparitia medicinei moderne, existau inclusiv antibiotice naturale. Altfel, de la prima taietura de sabie sau intepatura de sageata, faceai infectie si o mierleai. Problema este ca acele remedii erau periculoase. Daca greseai doza erai pa.
Pot avea efecte beneficie, nu spune nimeni nu, insa, sa fim seriosi, efectele sunt neglijabile si in niciun caz nu permit intreruperea tratamentului pentru hipertensiune sau videncarea bolii. Citeste articolul, daca o fi adevarat, e clar ca oamenii aia d ela marketing erau pusi sa minta etc. Una e sa dai un supliment, alta e sa intrerupi tratamentul pentru hipertensiune.

Si, asa cum ai observat, e vorba de cateva plante ieftine, practic de plafar. Daca nu e vorba de vreun tratament special, nu au cum sa costa atat.

Edited by aaaa4567, 26 February 2021 - 01:50.


#11
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Eu nu am spus ca trebuie sa intrerupi tratamentul prescris de medic, doar am facut o precizare pentru ca sunt multi care cred ca plantele nu au absolut niciun efect asupra sanatatii, ca sunt apa de ploaie. Asa doreau acum ceva vreme niste parlamentari de la USR sa apra intr-un proiect de lege care viza suplimentele.

Exista doua extreme aici, ambele toxice pentru binele nostru, al tuturor.

Din pacate este o realitatea ca cineva exploateza in mod nesimtit naivitatea oamenilor si le vinde la preturi exorbitante lucruri a caror fabricare costa extrem de putin.

Edited by razor01, 26 February 2021 - 01:59.


#12
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,213
  • Înscris: 05.06.2002
Orice planta care are efect medical riguros dovedit (studiu pe cohorte) trece in medicina mare. Nimeni n-are nimic impotriva lor, dar trebuie dovezi, nu povesti. Restul sunt plafar.

 razor01, on 26 februarie 2021 - 01:01, said:

Apropo, ai auzit de prohormoni? Iti dau un indiciu, sunt naturali Posted Image

Asta ca sa-ti dau un singur exemplu de produs cu efecte puternice inca folosit (desi cam ilegal).
Chiar asa? Zici ca erau ilegali prohormonii pe vremea lui Stefan cel Mare? Imi arati si mie o lege de pe vremea lui care reglementeaza consumul de prohormoni?

#13
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
Toate farmaciile sunt pline de suplimente alimentare, pentru ca din astea se castiga bine. Daca la medicamente statul mai impune niste restrictii pentru a le pastra pretul accesibil, la suplimente poti pune preturile cum vrei tu. De ce sa cumperi Coldrex cu 2 lei si sa imbogatesti Big Pharma in loc sa cumperi cu 20 de lei extras din papadie, levantica, mango si puterea calului, care pe langa raceala vindeca si urticaria, constipatia si reduce colesterolul, in plus toate ingredientele sunt culese din gradina lui Nea Ilie din Cacarezii de Jos?

Am vazut atata lume convinsa ca Oscilococcinum chiar face ceva... facem pariu ca sunt o gramada de credinciosi in homeopate chiar si aici Posted Image .

Edited by spooky51, 26 February 2021 - 08:44.


#14
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,179
  • Înscris: 08.01.2021
La suplimente nici nu trebuie sa faci studii clinice costisitoare, sa le treci prin proceduri de omologare, etc.

#15
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,857
  • Înscris: 06.10.2003
Domeniul farmaceutic s-a dezvoltat din leacurile tradiționale, pe bază de plante.  Acum nu mai are treabă cu biologia ci cu chimia - le iasă un compus - se scarpină în cap dacă ajută la producerea de cauciucuri sau la scăderea colesterolului.
Din cauza agriculturii intensive e tot mai dificil și puțin profitabil să crești plante de leac.

Nu vă doriți un Minister al adevărului.

#16
serban57

serban57

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,124
  • Înscris: 28.02.2017

 MarianG, on 25 februarie 2021 - 23:51, said:

Medic de famile pe care daca nu-l suni sa te programezi trebuie sa ii platesti o taxa.
Ooo, lux. Al meu nici nu mai primeste pacienți, face consultații și adeverințe prin telefon. Fară test covid nu-l vezi la ochișori. Și ca să-l fac pe ăla, mi-a zis să le spun ălora de la spital că am niște simptome pe care de fapt nu le am :naughty:

#17
Korloff

Korloff

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 970
  • Înscris: 25.08.2020
How so? Pai cand ai domenii intregi pseudostiintifice, precum psihiatria, si lumea nu se prinde, te mai mira ca unii cumpara nu stiu ce pseudo-medicamente naturiste? LOL!

#18
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016

 Fane, on 26 februarie 2021 - 08:39, said:

Chiar asa? Zici ca erau ilegali prohormonii pe vremea lui Stefan cel Mare? Imi arati si mie o lege de pe vremea lui care reglementeaza consumul de prohormoni?

Daca citesti doar primele trei cuvinte dintr-o fraza, nu-i de mirare ca pricepi pe sarite.

Am spus ca exista si astazi produse naturale cu efecte destul de puternice asupra corpului, d-aia am dat ca exemplu prohormonii. In vremurile de ,,aur'' ale bodybuildingului amator se vindeau la liber, ca ceaiurile din plante, le gaseai in orice supliment care chiar avea efect Posted Image

Apropo, vezi ca am pus un link mai sus despre un studiu stiintific privind utilizarea antibioticelor in Evul Mediu.

Edited by razor01, 26 February 2021 - 10:59.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate