Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Acord dubla impozitare Romania - Portugalia

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
rola_ocb

rola_ocb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,216
  • Înscris: 17.10.2012
Salut, planuiesc sa ma mut in viitorul apropiat in Portugalia si am zis sa verific care e treaba cu taxele, daca avem ceva acorduri de dubla impozitare, pentru ca o sa am ceva bani de scos din crypto si este mai convenabila Portugalia dpdv al taxelor. Din ce am citit pana acum vad ca dupa 6 luni petrecute in Portugalia pot sa aplic pentru rezidenta fiscala, si am vazut ca avem si un acord de dubla impozitare: https://static.anaf..../Portugalia.htm

In acord vad ca avem categoria asta:

ART. 22
    Alte venituri
    1. Elementele de venit ale unui rezident al unui stat contractant, indiferent de unde provin, care nu sunt tratate în articolele precedente ale prezentei convenții, sunt impozabile numai în acest stat.

Din ce inteleg pana acum este ca pot sa ma mut in Portugalia, stau 6 luni, devin rezident fiscal si apoi castigaturile realizate din crypto vor fi taxate acolo, pentru ca nu se incadreaza in alte categorii mentionate in acord. La noi pe crypto avem 10% impozit pe venit + CASS 10% din 12 salarii minime brute, iar Portugalia are 0% taxe pe veniturile din crypto. E posibil sa fie ceva probleme din cauza ca este o diferenta asa mare? Gen sa trebuiasca sa platesc suma mai mare dintre cele doua cumva?

O sa vorbesc si cu un contabil+avocat ca sa fiu 100% sigur, dar intai am zis sa-mi fac o idee intreband si pe aici. Thx!

#2
Lowrider

Lowrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,439
  • Înscris: 22.05.2005
Raspunsul scurt: nu.
Raspunsul insa poate fi si "da", daca-ti scoti banii din crypto inainte sa obtii rezidenta fiscala in Portugalia.
Vezi ca desi teoretic totul se produce automat, fiind vorba de ANAF, cunosc cazuri care au avut surpriza ca dupa 5-6 ani figurau inca in evidentele ANAF, deci cel mai bine ar fi ca inainte sa pleci sa informezi si ANAF-ul ca ti-ai bagat diverse organe in evidenta lor si le ceri sa te scoata din baza lor de date (e un formular, se numea ceva de genul "chestionar pentru stabilirea rezidentei fiscale a unei persoane fizice care pleaca din Romania", nu mai stiu acum exact acum). Sper ca mi-am adus aminte corect totul.

#3
rola_ocb

rola_ocb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,216
  • Înscris: 17.10.2012

View PostLowrider, on 25 februarie 2021 - 01:03, said:

Raspunsul scurt: nu.
Raspunsul insa poate fi si "da", daca-ti scoti banii din crypto inainte sa obtii rezidenta fiscala in Portugalia.
Vezi ca desi teoretic totul se produce automat, fiind vorba de ANAF, cunosc cazuri care au avut surpriza ca dupa 5-6 ani figurau inca in evidentele ANAF, deci cel mai bine ar fi ca inainte sa pleci sa informezi si ANAF-ul ca ti-ai bagat diverse organe in evidenta lor si le ceri sa te scoata din baza lor de date (e un formular, se numea ceva de genul "chestionar pentru stabilirea rezidentei fiscale a unei persoane fizice care pleaca din Romania", nu mai stiu acum exact acum). Sper ca mi-am adus aminte corect totul.
Nu e problema cu scos bani mai devreme, n-o sa fie cazul. Thx pentru info, o sa vad care-i treaba si cu formularul ala Posted Image

edit: l-am si gasit, vad ca se poate trimite si online: https://www.startupc...iscala-anaf.htm

Edited by rola_ocb, 25 February 2021 - 01:13.


#4
vladut01

vladut01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,429
  • Înscris: 23.12.2015
Are sens in special daca numai ai rezidenta in Romania. As avea grija in special cu acest aspect (sa nu mai rezidenta in Romania). Inca un alt aspect despre care mi-aduc aminte ca am citit mai de mult pe vremea dot com-urilor (anii 2000). Tot asa un tip incerca sa evite sa plateasca niste taxe, intrucat urmau sa se micsoreze. In final a venit criza din 2000 si a scapat de griji (profiturile s-au evaporat). Ca ordin de marime am citit de alt tip care investise cu cativa ani inainte de 2000 vreo $15k, a ajuns la peste $400K (s-a mai diversificat si in alte stocuri), a venit criza si in final in 2002-2003 a ramas cu vreo $25K.

Evident nu stiu ce o sa se intample, dar zic ca ar fi prudent sa vinzi o suma si sa platesti ceva taxe.

Oricum felicitari! Pare o suma maricica!

#5
rola_ocb

rola_ocb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,216
  • Înscris: 17.10.2012

View Postvladut01, on 25 februarie 2021 - 01:10, said:

Are sens in special daca numai ai rezidenta in Romania. As avea grija in special cu acest aspect (sa nu mai rezidenta in Romania). Inca un alt aspect despre care mi-aduc aminte ca am citit mai de mult pe vremea dot com-urilor (anii 2000). Tot asa un tip incerca sa evite sa plateasca niste taxe, intrucat urmau sa se micsoreze. In final a venit criza din 2000 si a scapat de griji (profiturile s-au evaporat). Ca ordin de marime am citit de alt tip care investise cu cativa ani inainte de 2000 vreo $15k, a ajuns la peste $400K (s-a mai diversificat si in alte stocuri), a venit criza si in final in 2002-2003 a ramas cu vreo $25K.

Evident nu stiu ce o sa se intample, dar zic ca ar fi prudent sa vinzi o suma si sa platesti ceva taxe.

Oricum felicitari! Pare o suma maricica!
Cu rezidenta nu-i problema, n-am cine stie ce chestii care sa ma tina prins pe aici deci o sa ma mut long-term. Volatilitatea nu-i nici asta o problema, pot folosi stablecoins cu valoarea legata de dolar sau euro ca sa parchez temporar profitul in ceva stabil pana indeplinesc toate criteriile de rezidenta fiscala si pana rezolv cu ANAF sa nu ma alerge mai tarziu Posted Image Stablecoins fiind tot crypto nu se considera ca am scos profit taxabil in fiat money. Am mai invatat una alta dupa bula din 2017-18 cand am ajuns de la $4k > 30k > 9k Posted Image

#6
test1234567

test1234567

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 23.06.2018
Si eu sunt aproximativ in aceeasi situatie si vreau sa ma mut cu rezidenta fiscala in Portugalia. Mai mult, as vrea sa deschid acolo o firma prin care sa lucrez b2b cu o firma din Romania. In mod normal, nu cred ca ar trebui sa fie probleme.

Ai aflat ceva de la avocat in legatura cu situatia pe care ai descris-o?

#7
rola_ocb

rola_ocb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,216
  • Înscris: 17.10.2012

 test1234567, on 02 martie 2021 - 16:42, said:

Si eu sunt aproximativ in aceeasi situatie si vreau sa ma mut cu rezidenta fiscala in Portugalia. Mai mult, as vrea sa deschid acolo o firma prin care sa lucrez b2b cu o firma din Romania. In mod normal, nu cred ca ar trebui sa fie probleme.

Ai aflat ceva de la avocat in legatura cu situatia pe care ai descris-o?
Deocamdata nu-i urgent pt mine asa ca n-am vorbit deocamdata cu vreun avocat Posted Image Poate pe la vara incolo

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate