Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

Sfaturi facultate

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
CrisDowN

CrisDowN

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 24.02.2021
Salut, sunt student in anul 1 la Inginerie si calculatoare si cand am ales acest domeniu nu m-am gandit atunci ca voi face programare intens si ca o sa continue si in anii urmatori, ma gandeam sa ma transfer la domeniul bazat doar pe Inginerie electrica deoarece in primul an materiile au fost 99% aceleasi. Singurul lucru ca la acel domeniu teoria probabilitatilor se face in anul 2, in schimb eu o fac in parcursul semestrului actual. Imi puteti da anumite sfaturi deoarece nu sunt foarte pasionat de partea cu programarea.

#2
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Ce sfaturi?
Te transferi si dai diferentele, adica materiile pe care nu le-ai facut aici dar s-au facut acolo.
Dar pierzi locul de la buget daca esti la buget. Te baga la taxa.
Mai multe informatii ceri la secretariat.

#3
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,598
  • Înscris: 30.07.2003
Sfatul meu e sa mai analizezi situatia. Nu cred ca nu poti tine pasul cu programarea dar poti cu fizica/matematica! Daca ai capacitate sa inveti o materie din sfera reala ai si la cealalta. Ori n-ai la ambele. Ca nu vrei, da, inteleg. Insa ia trage o privire in jur si ce nu se mai leaga azi in procesul de productie (si nu numai) cu automatizarea proceselor?

Edited by neagu_laurentiu, 25 February 2021 - 08:26.


#4
nino852

nino852

    CENZURAT,autosuspendat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,713
  • Înscris: 10.05.2012
Se poate castiga foarte bine si in domeniul electric daca nu poti face programare,desi eu as alege programarea,macar pentru ambitia personala.

#5
talica

talica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 964
  • Înscris: 21.03.2012
Toata lumea viseaza mii de euro din programare stand in canapea si butonand tastatura!  Foarte OK, dar....
Eu intrevad o cerere mare pe partea aplicata a informaticii, PLC-uri/programare aplicata in automatizari. Din pacate Romania , pe partea de productie, a pierdut mult. Profesionistii de la care aveai de invatat, au disparut odata cu industria romaneasca. In rest putine optiuni pt generatiile care vin.

Ca si sfat, incearca sa descoperi ce-ti place sa faci! Dar, in Romania, la 18-20 de ani nu prea ai cum sa afli. Toti parintii vor copiii cu diplome! In inginerie, trebuie sa ai putina pasiune pt niste lucruri, interes, curiozitate.

Edited by talica, 25 February 2021 - 09:29.


#6
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,598
  • Înscris: 30.07.2003

View Posttalica, on 25 februarie 2021 - 09:26, said:

Eu intrevad o cerere mare pe partea aplicata a informaticii, PLC-uri/programare aplicata in automatizari.
Pai aici e si initiatorul, nu e la info pura. Si chiar daca se duce la electrica, tot da' de programare, tot va trebui sa coordoneze motoarele si restul prin soft.

Edited by neagu_laurentiu, 25 February 2021 - 09:44.


#7
MariusEXxTREME

MariusEXxTREME

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 722
  • Înscris: 15.07.2020
Eu te sfatuiesc la fel ca majoritatea colegilor "sa pui burta pe programare", sa nu te mai lamentezi, deoarece asta asta viitorul, daca nu s-ar putea sa regreti mai tarziu cand vei percepe mai bine anumite lucruri.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate