Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Momentul Aprilie 1964

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 

Celule solare + eoliene

  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
mereu e vorba cu celulele solare ca ele nu merg decat la anotimpuri si vreme calde , fara nori ,  ploi etc
dar poate s-ar reusi  ca celulele solare sa mearga si ca eoliene? cateva celule solare lucreaza cu fenomenul de miscare a  moleculeor , ce ele imprima camp magnetic , ce  dizloca charge-urile , producandu-se energie.  dar miscarea poate proveni si de la , sa zicem , miscarea aerului , ce ar misca moleculele , producandu-se camp magnetic?  poate proveni si de o ploi?  poate proveni si de la temperaturile scazute sau calde ?  poate proveni si de  la dezghetul zapezii?
Uitandu-ne , miscarea poate proveni de la o groaza de fenomene, avand si miscare cauzata de fenomene dar si miscare cauzata de lumina ce misca moleculele. Ce energie ar putea produce celule solare de genul?

era clip , am uitat care, ce arata ca la cateva tipuri de celule solare, simpla  lovire a charge-ului de lumina nu produce energie, ci produce miscare , ce genereaza camp magnetica , care el dizloca charge-urile

Edited by karax, 24 February 2021 - 22:19.


#2
nico99900

nico99900

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,068
  • Înscris: 09.09.2010
Ai cumva o schita?

#3
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
nu.  Cred ca ar implica sa fie cu ceva panel ce se misca, celalalt fiind nemiscabil , de regula celulele solare au doua paneluri de la care migreaza charge-urile

#4
CovertTwo

CovertTwo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,057
  • Înscris: 16.09.2019
Ce sunt acele charge uri ?

#5
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
particule cu charge negativ

#6
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,877
  • Înscris: 28.11.2006
Chaaaaaaaaaarge! :harhar:

On: ti-a- luat-o altii inainte, Karaxe. Se numesc panze solare si folosesc lumina de la Soare sa miste un vehicul. Din pacate, nu sunt eficiente decat in spatiu.

PS Zi-le sarcini electrice, nu ne mai omori cu romgleza ta. Daca deschideai un manual de fizica de liceu, cum ti-am spus de zeci de ori, sigur gaseai termenul pe acolo.

#7
ando01

ando01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 988
  • Înscris: 17.12.2006

View Postkarax, on 24 februarie 2021 - 22:20, said:

mereu e vorba cu celulele solare ca ele nu merg decat la anotimpuri si vreme calde , fara nori ,  ploi etc

gresit, celulele fotovoltaice functioneaza si iarna, si cu nori, doar ca la o eficienta mai mica
daca prin charge te referi la miscarea electronilor, cum se poate activa o jonctiune pn prin miscarea aerului?

#8
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
s-ar putea baga panel magnetic ,  cu miscarea  lui s-ar  putea produce energie

#9
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,877
  • Înscris: 28.11.2006
Ce vrea el e un fel de perpetuum mobile de speta a 2-a, adica un motor termic cu o singura sursa. Stiu ca ma repet, dar in manualul de fizica de clasa a X-a se explica destul de clar de ce nu se poate realiza asa ceva.

#10
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
ar fi panel+, panel -  si  panel magnetic ce s-ar misca

View Postpufonel, on 24 februarie 2021 - 23:10, said:

Ce vrea el e un fel de perpetuum mobile de speta a 2-a, adica un motor termic cu o singura sursa. Stiu ca ma repet, dar in manualul de fizica de clasa a X-a se explica destul de clar de ce nu se poate realiza asa ceva.
Ce ?  nu

Joi o sa scriu pe topic, ca mi-e somn Posted Image discutam Posted Image sper sa nu va suparati dar eu ma culc la ora 11 ca mi-e somn rau spre ora 11 de obicei

#11
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,203
  • Înscris: 08.01.2021
Pai se poate. Gen faci niște pânze care sa fâlfâie în vânt sau niște cozi de zmeu dintr-un material gen quartz și poți obține curent prin efect piezoelectric atunci când curenții de aer le deformează.
Nu ne mai rămâne decât s-o brevetam și sa devenim bogați :)

#12
ando01

ando01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 988
  • Înscris: 17.12.2006

View Postkarax, on 24 februarie 2021 - 23:15, said:

ar fi panel+, panel -  si  panel magnetic ce s-ar misca


Ce ?  nu

Joi o sa scriu pe topic, ca mi-e somn Posted Image discutam Posted Image sper sa nu va suparati dar eu ma culc la ora 11 ca mi-e somn rau spre ora 11 de obicei

Te las pe tine sa inventezi sandwich-ul asta de paneluri, si cand primesti foaia de la osim sa o pui aici sa te aplaudam la scena deschisa
PS. vezi sa nu iese vreun emp sa ne lasi fara curent pe gerul asta.

#13
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,203
  • Înscris: 08.01.2021
De la osim poți obține hârtia pentru orice invenție, be baza de energii violet sau câmpuri orgonice.
Hârtia aia nu garantează ca invenția e funcțională sau măcar respecta vreo lege a fizicii, ci doar ca patentul îți aparține.


#14
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
e o chestie ca reduci necesarul de loc, avand si  eolian si solar si pe miscare si etc

#15
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016
Nu zice el rau.
La modul practic, ar merge o eoliana ale carei pale sa fie acoperite cu celule fotovoltaice.

#16
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,316
  • Înscris: 21.01.2009
Montajul asta mixt ar avea cel putin doo avantaje :
1)  eoliana are obiceiul sa se indrepte catre vant. Care poate sa fie pe aceiasi parte cu soarele sau nu .
2)  Pentru a conecta panourile solare la ceva electric trebuiesc niste conectoare tip inele / perii colectoare montate pe axul elicei  .  O bucurie  in plus la intretinere
3) Asta in ton cu aria si initiatorul:  solutia cu panouri ar merge si noaptea ! Trebuie doar ca electronii jonctiunii celulei solare sa fie accelerati  ( evident de forta centrifuga a elicei  ) astfel incat sa poata migra la atomul vecin - chestia cu jonctiunea amintita mai sus .  Trebe doar oleaca de calcule de dimensionare : energia necesara electronului pentru migrare o stim ( e in eV dar s-au descurcat  initiatorul cu calcule mai grele !)  , masa electronului de asemenea , raza  cercului descris de elice: o impunem .  
Tare sunt curios la ce turatii se ajunge .

Edited by ggelu, 25 February 2021 - 11:38.


#17
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,203
  • Înscris: 08.01.2021
Nici nu e nevoie de jonctiune. Electronii sunt impinsi de forta centrifuga dinspre centru palei spre extremitati. In felul asta centru devine polul pozitiv si varful palei cel negativ al unui generator de cc  :D

#18
CovertTwo

CovertTwo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,057
  • Înscris: 16.09.2019
Păi f bine, nici nu mai trebuie vânt, la turațiile alea deja produc ele vânt.
Punem 2 moriști față in față și sufla una spre alta.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate