Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Cabluri audio de toate felurile - what's your poison ?

- - - - -
  • Please log in to reply
384 replies to this topic

#235
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,568
  • Înscris: 15.06.2004
Practic iti explica modul in care sa faci o sursa ca sa elimine problemele - cam ce am mentionat mai sus.
Dupa aia vii si cu stabilizare.

Aveam un TV Sport pe vremuri si cam odata pe an ii bubuia puntea de diode.
Pana la urma m-a msuparat si am pus si o punte de condensatori la puntea aia si inca vreo doi dupa. Nu a mai bubuit.

#236
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
ca finantist pasionat de muzica sa ajung sa citesc despre diode... ori eu am fumat ori voi...
Posted Image

#237
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,568
  • Înscris: 15.06.2004
Pai daca ai deviat discutia de la cabluri...

#238
Calinuus

Calinuus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 29.03.2006
https://alpha-audio....and-blind-test/

#239
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Asta subiect adevarat, test de cabluri. Retin 2 chestii, ca atata pot: cablul cel mai simplu 'suna' naspa, iar pt alea care 'suna' cel mai bine au invocat macar o corelatie cu masuratorile. Voi reciti pana ma fac mai destept.

#240
Calinuus

Calinuus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 29.03.2006

View Postoverseas, on 25 septembrie 2022 - 14:41, said:

Asta subiect adevarat, test de cabluri. Retin 2 chestii, ca atata pot: cablul cel mai simplu 'suna' naspa, iar pt alea care 'suna' cel mai bine au invocat macar o corelatie cu masuratorile. Voi reciti pana ma fac mai destept.
Se poate masura orice. Nu stiu cata relevanta are cu ce auzim noi dar masuratori se pot face.

#241
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Nu discutam despre masuratori in general, ci despre testul publicat. In test, in concluzii, e cel putin o aluzie la corelatia, daca nu cauzalitatea dintre masuratori si un sunet ok.
Raman cu intrebarea, daca sunetul super misto nu e perfect radiografiat de masuratorile actuale, cum stiu si reusesc producatorii sa obtina cablurile care sa dea un sunet super misto?

#242
Calinuus

Calinuus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 29.03.2006
Cred ca experienta are un cuvant greu aici. Si nu cred ca producatorii spun totul, altfel toti am face cabluri.
Sigur ca utilizatorii cauta raspunsuri si testeaza cum pot mai bine dar nu cerd ca vor gasi o metodologie pt asta. Cei de la Alpha Audio au incercat macar sa introduca masuratori in evaluarile lor, nu doar blind-test.

Nu cred ca sunt diferente mari intre cabluri dar stiu ca exista. Le-am auzit si testat acasa ore intregi.

#243
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,568
  • Înscris: 15.06.2004
Sunt diferente dar numai din cauza unor producatori care nu folsoesc materiale de calitate.
Practic alea si la masuratori vor iesi naspa.

De ex fier cuprat sau aluminiu in loc de cupru.
Sau conductori mai subtiri.
In ambele cazuri apare o rezistenta mai mare a conductorului. Combinata cu capacitatea cablului duce la formarea unor "filtre" ce pot atenua anumite frecvente.

#244
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007

View PostCalinuus, on 25 septembrie 2022 - 20:09, said:

Cred ca experienta are un cuvant greu aici. Si nu cred ca producatorii spun totul, altfel toti am face cabluri.
Sigur ca utilizatorii cauta raspunsuri si testeaza cum pot mai bine dar nu cerd ca vor gasi o metodologie pt asta. Cei de la Alpha Audio au incercat macar sa introduca masuratori in evaluarile lor, nu doar blind-test.

Nu cred ca sunt diferente mari intre cabluri dar stiu ca exista. Le-am auzit si testat acasa ore intregi.

Daca experienta are un cuvant greu, atunci ar trebui sa fie diferente mari intre cabluri.
Eu zic ca o gramada de firme noi si vechi fac cabluri.
Apropo de experienta, este un termen abstract si ocult daca nu inseamna istoric de solutii  tehnice. Nu cred ca experimenteaza nimeni in blind, adica sa dea semnal pe banana vs cablu de argint si sa traga concluzii.

#245
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015
Pentru producator experienta se mai traduce si in cantitati vandute. Daca au observat ca s-a vandut de doua ori mai mult cablu pe care au scris free oxygène concluzia e ca ala "suna mai bine".

Scopul lor e sa vanda si sa incaseze bani. Incearca si diverse solutii de marketing pe langa unele tehnice.

Edited by vinciun, 27 September 2022 - 19:51.


#246
Calinuus

Calinuus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 29.03.2006
Ambele variante sunt valabile.

#247
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Cand ziceam ca mai gros si mai rigid nu se poate:
https://www.avstore....o/qed-supremus/

#248
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Zici ca-s tevi de calorifer cand le vezi prin casa Posted Image

#249
Calinuus

Calinuus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 29.03.2006
Foarte util acest video.
Nu e despre audio e doar fizică.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/bHIhgxav9LY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#250
blackmilk

blackmilk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 09.04.2007
Salutare!
Aveti idee pe unde pot gasi un cablu 3.5mm - mini-XLR? Tot caut unul cu cablu pentru casti care sa fie flexibil, din nylon sau textil, si care sa aiba conectorul mini-xlr cat mai low profile. Ceva de genul asta, doar ca in zona EU nu gasesc decat chinezarii.

#251
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
NASA, CIA & VATICANUL au recunoscut existenta lor secreta printre noi de milenii si le-au divulgat numele: CABLOFILII!

#252
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,261
  • Înscris: 06.01.2007

View PostCalinuus, on 24 noiembrie 2022 - 20:25, said:

Foarte util acest video.

Foarte util si foarte gresit.
:D

Mult mai ok sa consideri ca energia curentului circula prin fire, asa cum isi inchipuie in mod normal orice om, chiar si copil. Ca apa prin conucta.
E o mica problema in analogia cu apa prin conducte, dar ce face el acolo in film e gogonata tare, Pentru aceasta mica problema, modelul intuitiv propus de el, are alta problema. Care de data asta nu e mica, ci uriasa. 99.99% din fenomen e lasat in afara interpretarii. Fix partea care conteaza si care face ca becul sa se aprinda.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate