Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...
 

diferenta intre putere semnal si calitate receptie satelit

- - - - -
  • Please log in to reply
51 replies to this topic

#1
ambra1

ambra1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 713
  • Înscris: 06.09.2006
Buna ziua
La receiverul care il detin, am la putere semnal pe Helas 90% iar calitate semnal 30%
Ce inseamna asta? Mentionez ca am o antena circulara cu diametrul de 1,8m si cu montura polara.
Daca misc antena pe axa polara 1 grad stanga sau 1 grad dreapta , scade puterea semnalului
Ar trebui sa umblu la inclinatia ei sau la LNC ?

Attached Files



#2
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,328
  • Înscris: 01.12.2001
Trebuie sa setezi corect pt locatia ta.
Sigur nu esti in Romania pt ca eu cu o antena de 90 cm am 100% calitate
BER sa fie 0,0E-7
Adica foarte mic
Attached File  IMG_20210224_154216.jpg   203.79K   54 downloads

Vezi pe satlex parametri pt locatia ta. Inclinaite, rotire, azimut, etc

BER la tine 8,3E-4 e foarte mare. (rau)

Trebuie reglat cu aparatul lor, nu cu STB-ul. Aparatul lor e mult mai bun decat receiverul.

Edited by dorin_2k, 24 February 2021 - 15:45.


#3
wb626ek

wb626ek

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,392
  • Înscris: 05.11.2014
Roteste si lnb-ul.
Misca dar foarte putin, stanga-dreapta, sus-jos.
Dar pe rand.
Ca sa stii sa revii unde e semnalul mai bun.

#4
ambra1

ambra1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 713
  • Înscris: 06.09.2006
Sigur sunt in Ro ( Brasov) Posted Image
Deci antena este cu montura polara cu actuator ( pozitioner ) Puterea semnalului este maxima in acel punct. Singurul (singurele ) lucru care-l pot face este sa misc din suruburile de reglaj in sus si jos sa vad daca se modifica calitatea - si evident pot incerca rotirea LNC  la 6 grade.

Attached Files



#5
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,328
  • Înscris: 01.12.2001
Pune o antena dedicata pt Hellas2 si aia e. Pt SD merge si cu antena de 60 cm.
Pt HD merge perfect cu cea de 90 cm.
Vezi aici
Insa acolo e pt antena offset
https://www.satlex.r..._w=75&diam_h=80
Pui pt tipul tau de antena

#6
numerci

numerci

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,024
  • Înscris: 30.12.2012

 ambra1, on 24 februarie 2021 - 15:15, said:

La receiverul care il detin, am la putere semnal pe Helas 90% iar calitate semnal 30%
Ce inseamna asta?
Esti sigur ca acel indicator de calitate functioneaza corect? Sunt multe receptoare la care indicatoarele sunt cam varza. Cum merge pe alti sateliti sau alte transpondere?
Ai probleme si pe imagine? Macroblocuri sau sa pierzi complet semnalul?

#7
ambra1

ambra1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 713
  • Înscris: 06.09.2006

 numerci, on 24 februarie 2021 - 22:44, said:

Esti sigur ca acel indicator de calitate functioneaza corect? Sunt multe receptoare la care indicatoarele sunt cam varza. Cum merge pe alti sateliti sau alte transpondere?
Ai probleme si pe imagine? Macroblocuri sau sa pierzi complet semnalul?

Pe HD apar din cand in cand cateva secunde artefacte... mai ales daca e innorat.
Deci clar trebuie sa reglez pe verticala antena. Ea a fost setata pe un dreambox si vedeam de la 49 est la 16 vest.
Am renuntat de cativa ani la dreambox si am ramas pe niste PVR-uri HD pe telekom.
Manevrand antena din acctuator, asta e pozitia in care am semnal maxim, dar calitatea este slaba.

 dorin_2k, on 24 februarie 2021 - 19:30, said:

Pune o antena dedicata pt Hellas2 si aia e. Pt SD merge si cu antena de 60 cm.
Pt HD merge perfect cu cea de 90 cm.
Vezi aici
Insa acolo e pt antena offset
https://www.satlex.r..._w=75&diam_h=80
Pui pt tipul tau de antena

Pai am mai multe antene, ofset . Doar asta a ramas de pe vremea cand aveam dreamboxul si functiona cu nstreaming de pe net. Acum a ramas doar dolce.
Eu intreb cum pot sa maresc calitatea, dar cred ca numai prin ajustare inaltime ( mai sus sau mai jos )

Attached Files



#8
ioany

ioany

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,039
  • Înscris: 03.03.2007
Cel mai simplu e sa chemi un tehnician sa regleze antena .

#9
ambra1

ambra1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 713
  • Înscris: 06.09.2006

 ioany, on 24 februarie 2021 - 23:27, said:

Cel mai simplu e sa chemi un tehnician sa regleze antena .

Crezi ca am un retard si eu nu pot? Cine crezi ca a montat si reglat toate antenele mele? Am o antena mica ofset (60cm) pe care o iau cu mine cand plec in concediu in grecia si o montez si vad dolce.
Problema nu e de reglat ci de faptul ca nu intelegeam de ce am semnal puternic si calitate slaba. Ma gandeam ca ar fi trbuit sa fie corelate

#10
bonou2

bonou2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 19.03.2006
verifica lnb (feedhorn) poate sau mutat un paiangen care si-a intins si el plasa lui
verifica mufa tip F la lnb , cablu de antena firul central din CU este oxidat ,poate a crapat izolatia si a intrat apa
pot incerca rotirea LNC  la 6 grade  in nici un caz nu se va umbla la lnb deoarece nu va mai putea receptiona sateliti aflati pe curbura
avand in vedere ca antena este cu montura polara cu actuator  ea a fost fixata pe punctul zero respectiv satelitul 26.0° Est : Badr 4/5/6
https://www.satlex.r...=180&diam_h=180

cu o antena de 1.80 m tip peruvision trebuie sa ai semnal calitate  cat china

#11
ambra1

ambra1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 713
  • Înscris: 06.09.2006

 bonou2, on 24 februarie 2021 - 23:41, said:

verifica lnb (feedhorn) poate sau mutat un paiangen care si-a intins si el plasa lui
verifica mufa tip F la lnb , cablu de antena firul central din CU este oxidat ,poate a crapat izolatia si a intrat apa
pot incerca rotirea LNC  la 6 grade  in nici un caz nu se va umbla la lnb deoarece nu va mai putea receptiona sateliti aflati pe curbura
avand in vedere ca antena este cu montura polara cu actuator  ea a fost fixata pe punctul zero respectiv satelitul 26.0° Est : Badr 4/5/6
https://www.satlex.r...=180&diam_h=180

cu o antena de 1.80 m tip peruvision trebuie sa ai semnal calitate  cat china

Da, am trecut prin astea... am ajuns sa cumpar si un lnb nou din cauza unui paianjen care intra si iesea din lnb. Dupa ce l-am dat jos am vazut cauza.
Cablul este in stare buna, capetele sunt sigilate sa nu intre umezeala. ( am 2 cabluri pt. ca PVR este dual receiver, fiecare cu cablul lui si se pot receptiona concomitent 2 programe - unul se inregistreaza, altul vizionez) LNB este invacom dual 0,2 zgomot.
Normal ca a fost reglat la punerea in functiune pe satelitul care este chiar deasupra punctului local (25°)
Sigur, spre capete iese din curba pe care sunt dispusi satelitii. Intrucat nu mai folosesc antena decat pe helas (39°E) va trebui o reglare de elevatie ( actuatorul il mai folosesc cand ninge si mut antena maxim est sa pot sa dau zapada jos.)

Edited by ambra1, 25 February 2021 - 00:26.


#12
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,328
  • Înscris: 01.12.2001
Cu cablul conectat la antena cu ea indreptatea spre pămĂąnt aveam 80% putere.
Calitate zero.
Reglezi bine antena. Atat.

Edited by dorin_2k, 25 February 2021 - 07:04.


#13
qazwsxqazwsx

qazwsxqazwsx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,928
  • Înscris: 22.04.2012

 ambra1, on 25 februarie 2021 - 00:24, said:


Intrucat nu mai folosesc antena decat pe helas (39°E) va trebui o reglare de elevatie
Si totusi ,roteste  LNB ,are influenta mare la calitate semnal .

#14
numerci

numerci

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,024
  • Înscris: 30.12.2012

 qazwsxqazwsx, on 25 februarie 2021 - 07:41, said:

Si totusi ,roteste  LNB ,are influenta mare la calitate semnal .
Da, imi amintesc din era analogica ca daca nu era bine setat LNB-ul incepeai sa vezi o fantoma din programul de pe cealalta polarizare Acum posibil sa scada doar calitatea nu si nivelul semnalui. Anul asta sunt fix 20 de ani de cand nu am mai reglat antena (inca este ok).

#15
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,328
  • Înscris: 01.12.2001
Daca antena o folosești doar pt Hellas Telekom, vinde-o și pune una offset mica de 90. Nu ai treabă nici cu zăpada astfel.
De ce sa te chinui cu aia mare?
Pt PVR ajunge cea de la Dolce de 90.
Reglajul e simplu daca ai antena fixa fara actuator.


Oricum cu pvr de la T nu poți prinde alte canale in afara de Telekom.

#16
ambra1

ambra1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 713
  • Înscris: 06.09.2006

 dorin_2k, on 25 februarie 2021 - 09:41, said:

Daca antena o folosești doar pt Hellas Telekom, vinde-o și pune una offset mica de 90. Nu ai treabă nici cu zăpada astfel.
De ce sa te chinui cu aia mare?
Pt PVR ajunge cea de la Dolce de 90.
Reglajul e simplu daca ai antena fixa fara actuator.


Oricum cu pvr de la T nu poți prinde alte canale in afara de Telekom.

Pai m-as chinui mai mult sa o dau jos, de vandut nu ai cui si mai trebuie sa montez alta... cand de fapt am o antena OK care trebuie reglata, fara a mai tine cont de principiul axei polare ca nu o sa o mai folosesc la alti sateliti.
Am si TV de la Orange pe fibra, si un TV box. Deci de programe si filme nu duc lipsa. La telekom nu renunt pentru ca asa cum am scris mai sus, folosesc o antena dee 60 in deplasari lungi de cateva saptamani in Grecia.
Sambata sau duminica o sa ma urc la antena si o sa incerc sa maresc sau sa micsorez unghiul de elevatie si unghiul lnb-ului.
O sa invart de surubul asta ....

Attached Files



#17
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,328
  • Înscris: 01.12.2001
Antena din dreapta e mai ok.
Cea din stânga are brațul LNB îndoit.
Și dacă se aduna apa in brațul ei și îngheață iarna se modifica pozitia LNB.
Cu aia de 1,8 ai sa te chinui.
Și chinuiala și cu zăpada iarna



#18
isr2002

isr2002

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,972
  • Înscris: 06.09.2004

 ambra1, on 24 februarie 2021 - 23:37, said:

Crezi ca am un retard si eu nu pot? Cine crezi ca a montat si reglat toate antenele mele? Am o antena mica ofset (60cm) pe care o iau cu mine cand plec in concediu in grecia si o montez si vad dolce.
Problema nu e de reglat ci de faptul ca nu intelegeam de ce am semnal puternic si calitate slaba. Ma gandeam ca ar fi trbuit sa fie corelate
Te lauzi degeaba. Ar fi trebuit sa-ti dai seama ca ESTE problema de reglat. Pe scurt: nu este bine reglata antena. Punct.

 ambra1, on 25 februarie 2021 - 12:11, said:

...
Sambata sau duminica o sa ma urc la antena si o sa incerc sa maresc sau sa micsorez unghiul de elevatie ....
Corect! Asta trebuie facut.

Edited by isr2002, 25 February 2021 - 14:52.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate