Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Renovare casa, probleme.

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
danidica

danidica

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,583
  • Înscris: 09.09.2013
Buna ziua, scriu aici ca nu stiu pe cine sa intreb.
Acum un an, matusa s-a apucat sa renoveze jumatate din casa plus acoperisul. Casa are 4 camere, un hol, si o bucatarie.
La casa sunt 3 copii, mama, ea, si fratele mamei. De fratele mamei nu se mai stie nimic de mai bine de 10 ani de zile.
Asta vara, in timp ce renovau a deschis proces pe casa, pentru recuperatra prejudiciului de pe acoperis, asta dupa ce si-a terminat camerele de refacut. Mi-a pus in fapt, mie si mamei, sa nu ne apucam de renovat nimic in cele doua camere pana nu se termina procesul.
Din pacate acum 3 zile a cazut o parte din tavan, in camera unde stai eu asa ca m-am apucat sa refac tavanul. Chiar daca ne ia casa, macar pana atunci sa am unde sa stau. Nici cealalta camera, nu e stralucita. Ea a aflat de la vecini cred, ca m-am apucat sa refac tavanul.. si a zis ca vine marti, ca e proces deschis si ca nu am voie sa fac nimic, si ca imi bat joc de ea, ca o sa vad eu marti cand vine ea ca imi va trimite pe cap politia etc...
Eu, am poze cum se darma tavanul, se mai tinea putin in razboi. Ce era sa fac? Cica sa las asa si sa ma mut in alta camera. Politia ce imi poate face acum? Mama si fratele ei sunt ,,parati,, in acest dosar. Multumsc frumos si astept un raspuns. Stiu ca va ramane cu casa, pamanturile extravilane si restul, dar pana se defineste procesul, trebuia sa fac ceva. Am amanat un an, riscul de a se prabusi peste mine era mare, imi punea viata in pericol.

Imi cer scuze daca nu am deschis unde trebuie topicul.

#2
der25

der25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,478
  • Înscris: 01.12.2017
Trebuia sa faceti, pana acum, iesirea din indiviziune, in instanta.
Si fiecare isi repara partea lui.
Asa, nimeni nu stie care e partea lui, toata casa e a tuturor.

#3
danidica

danidica

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,583
  • Înscris: 09.09.2013

View Postder25, on 24 februarie 2021 - 13:34, said:

Trebuia sa faceti, pana acum, iesirea din indiviziune, in instanta.
Si fiecare isi repara partea lui.
Asa, nimeni nu stie care e partea lui, toata casa e a tuturor.
Corect. Stiu lucrul acesta. Dar eu pot pati ceva daca am apucat sa imi fac tavanul? Care cazuse un sfert din el? Nu mai fac altceva.  Atat. Ea a facut doua camere deja

#4
der25

der25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,478
  • Înscris: 01.12.2017
Ramai cu banii dati pe tavan. Ce sa patesti?
Nu are de ce sa cheme politia.
Daca acum 3 zile te-ai apucat de tavan, despre ce proces vorbeste matusa?
Poate aveti si alte probleme, o fi doar casa ei?

#5
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Repara ce ai de reparat. Nu iti face nimeni, nimic.
Politia nu se baga in baga ceva. Nu e treaba ei.

View Postdanidica, on 24 februarie 2021 - 13:29, said:

La casa sunt 3 copii, mama, ea, si fratele mamei.
E facuta succesiunea ?

#6
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,096
  • Înscris: 17.01.2012
tu nu „renovezi”, tu REPARI! continuă!
...
dar..., ce scrie în hârtia prin care: „...Mi-a pus in fapt, mie si mamei, sa nu ne apucam de renovat nimic in cele doua camere pana nu se termina procesul....
și, mai ales, cine a EMIS acea hârtie?

#7
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,741
  • Înscris: 08.10.2004
vrea sa va intimideze..joaca si tu la intimidare...zii ca nu si-a renovat partea si o dai in judecata pentru punerea in pericol a locatarilor.


Proprietarii construcţiilor, persoane fizice sau juridice, şi asociaţiile de proprietari, precum şi persoanele juridice care au în administrare construcţii încadrate în clasele de risc seismic şi/sau afectate de seisme, sunt obligaţi să ia măsurile prevăzute de lege pentru reducerea riscului seismic al construcţiilor”, se arată în articolul 32, alineatul (5) al Legii promulgate.

#8
danidica

danidica

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,583
  • Înscris: 09.09.2013

View Postpasilla, on 24 februarie 2021 - 14:10, said:

Repara ce ai de reparat. Nu iti face nimeni, nimic.
Politia nu se baga in baga ceva. Nu e treaba ei.


E facuta succesiunea ?
Nu. Si-a facut cele doua camere si acoperisul la casa si apoi a bagat succesiune plus proces pentru despagubire pe acoperis. Pana s-a derulat procesul si a venit cu masuratorile ea aproape terminqse cele doua camere. Nu sunt gata nici ale ei macar. Eu nu vreau banii sau nimic, dar imi zice ca vreau sa-i fac rau prin asta.. ceva de expertiza. Eu nu am treaba cu expertiza sau cu contra expertiza. Am facut asta sa pot locui pana in mai cand se finalizeaza procesul.
Il fac tip sandwich, cu scanduri, vata de sticla, rigips, ceva usor si sa nu ma coste mult. Nici peretii nu mii fac. Doar tavanu care era sa se prabuseasca peste mine. Nu am pretentii de bani si restu mai ales ca a facut acoperisul. I-am zis in prima faza din toata partea care iar reveni mamei sa ramana ea cu camera bucataria plus restul pamanturilor ectravilane.. Noi doar  o camaratura. Dar nu vrea asa ceva.... De apucat m-am apucat deja de tavan... Parca vad vineri ce o sa iasa.. cel mai simplu plec. Dorm in masina cat sta ea aici si asta e.

View Postgushpi, on 24 februarie 2021 - 14:16, said:

tu nu „renovezi”, tu REPARI! continuă!
...
dar..., ce scrie ün hñrtia prin care: „...Mi-a pus in fapt, mie si mamei, sa nu ne apucam de renovat nimic in cele doua camere pana nu se termina procesul....”
și, mai ales, cine a EMIS acea hĂąrtie?
nu exista o asemena hartie. A zis ea din gura  sa nu ma bag pana nu se finalizeaza procesul. Ca o incurc la tribunal cu masuratorile pe casa.

#9
der25

der25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,478
  • Înscris: 01.12.2017

View Postdanidica, on 24 februarie 2021 - 14:27, said:

Nu am pretentii de bani si restu mai ales ca a facut acoperisul.
Pai, ea asta vrea, bani de la voi, despagubire, ca a facut acoperisul. Nu sa-ti dea ea tie bani.
Faceti iesirea din indiviziune!

#10
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postdanidica, on 24 februarie 2021 - 14:27, said:

Ca o incurc la tribunal cu masuratorile pe casa.
Normal ca o incurci si bine faci.
Nu renuntati de bunavoie la nimic.

Daca matusa ta nu locuieste acolo, iar tu nu ai unde sa locuiesti in alta parte, de ce nu renunta ea ?

#11
danidica

danidica

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,583
  • Înscris: 09.09.2013

View Postpasilla, on 24 februarie 2021 - 14:43, said:


Normal ca o incurci si bine faci.
Nu renuntati de bunavoie la nimic.

Daca matusa ta nu locuieste acolo, iar tu nu ai unde sa locuiesti in alta parte, de ce nu renunta ea ?
Eu mai am o casa la iubita mea, la 10 km distanta, mereu fac naveta.
Mama e in italia, am mai pierdut o casa de la baia mare cand tata s-a imbolnavit de ceroza. Si am venit la casa parinteasca.
Sa ia tot, insa, pana atunci, vreau sa stiu ca nu imi cade tot intr-o noapte. Eu le-am propus sa ia tot mai putin singura camera din fata. Nu vor nici asa, a zis ca judecatorul va decide. Mai nou azi ma ameninta ca baga tigani.. Nu e nici o probelma . Sa bage. Insa, ma gandeam daca din pct de vedere legal am voie sa imi repar tavanul atata timp cat procesul este in desfasurare. Daca da, atunci nu imi pasa de ce zice ea. Am citit foaile primite si nu se specifica nicaieri ca nu e voie sa repari ceva ce aproape s-a darmat tot

View Postpasilla, on 24 februarie 2021 - 14:43, said:


Normal ca o incurci si bine faci.
Nu renuntati de bunavoie la nimic.

Daca matusa ta nu locuieste acolo, iar tu nu ai unde sa locuiesti in alta parte, de ce nu renunta ea ?
Ea nu renunta ca vrea bani

#12
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postdanidica, on 24 februarie 2021 - 14:57, said:

ma gandeam daca din pct de vedere legal am voie sa imi repar tavanul atata timp cat procesul este in desfasurare.
Daca nu exista o inderdictie expresa a judecatorului, poti repara linistit.

Unde aveti domiciliul in CI tu si matusa ?

#13
danidica

danidica

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,583
  • Înscris: 09.09.2013

View Postpasilla, on 24 februarie 2021 - 15:04, said:


Daca nu exista o inderdictie expresa a judecatorului, poti repara linistit.

Unde aveti domiciliul in CI tu si matusa ?
Eu la vecina, ea la sotul ei la Bucuresti. Singura care are domiciliu aici e mama... Dar la primarie suntem trecuti doi, ca platim gunoiul si taxele  doua persoane.

View Postpasilla, on 24 februarie 2021 - 15:04, said:


Daca nu exista o inderdictie expresa a judecatorului, poti repara linistit.

Unde aveti domiciliul in CI tu si matusa ?
Nu am gasit  nici interdictie. Ea a zis ca trebuia sa il las asa cazut si sa ma mut un camera din spate. Acolo e doar crapat, dar nu e cazut. Abia azi am terminat de scos tot lutul si sipcile alea... Cred ca o sa intre in vreo 6 - 10 carute. Maine ma apuc sa cumpar materiale si sa il fac

Multumesc mult pentru sfaturi si ajutor.

View Postder25, on 24 februarie 2021 - 14:30, said:


Pai, ea asta vrea, bani de la voi, despagubire, ca a facut acoperisul. Nu sa-ti dea ea bani tie
Faceti iesirea din indiviziune!
Corect. Pai asta se face, ca a deschis proces acum un an si ceva pentri asta
Repet, am vrut pe cale amiabila, pentru cat a facut ea acoperisul sa-i dam o camera plus o bucatarie plus doua pamanturi ectravilane, si noi sa ramane cu o singura camera. Nu a fost de acord si a deschis proces.

#14
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,565
  • Înscris: 20.08.2014
In ce stadiu se afla procesul? Intra pe portal just la judecatorie/tribunal si daca nu stii numarul dosarului, baga numele matusii si vezi. Ai primit vreo citatie de la judecatorie sa te prezinti ca martor sau altceva in proces? Trebuie sa pastrezi toate actele de la materialele pt. reabilitarea camerei, sa ai dovezi ca ai investit bani in camera cu tavanul cazut si ca nu ai lasat-o sa se darapane.
Care e cota parte din casa la care ai avea dreptul, doar camera aceea sau si alta +teren etc.? Mama ta a iesit din indiviziune cu matusa (daca de unchi spui ca nu se mai stie nimic) sau nu? Are macar certificat de mostenitor?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate