Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior
 ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 

Recomandare laptop i3 Lenovo Ideapad 3 vs Asus Expertbook P2

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
Horiano80

Horiano80

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 24.02.2021
Va rog sfat achiziție Lenovo Ideapad 3 15IIL05 i3-1005G1 15.6" full HD 4gb 128 ssd Intel UHD graphics freeDos 1600 Ron vs Asus ExpertBook P2 P2451FA-EB1538 i3-10110U 14" full HD 4gb 256 ssd Intel UHD graphics freeDos 1798 Ron. Rog argumente pro și contra. Mulțumesc!

#2
VladVladd

VladVladd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 595
  • Înscris: 25.08.2020
Salutare, sugestia mea pentru tine e sa mergi pe ceva cu minimum 8GB memorie RAM si SSD neaparat pentru fluiditate, asa ca vin cu o propunere catre tine :
Laptop Asus M509DA-BQ1081 (Procesor AMD Ryzen 3 3250U (4M Cache, up to 3.50 GHz), 15.6" FHD, 8GB, 256GB SSD, AMD Radeon Graphics, Gri) - 1.849,00 Lei
Link: https://www.evomag.r...ri-3808283.html

PS Daca ar fii sa aleg dintre cele doua, as merge pe ASUS fiind produse mai calitative (din punctul meu de vedere) si are stocarea putin mai mare, dar cel mai bine mergi pe cel recomandat de mine!

#3
cristian-p

cristian-p

    Stelist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,229
  • Înscris: 23.10.2013
Unul este de 14", iar altul de 15.6". Bine ar fi să te hotărăști întâi ce dimensiune de ecran vrei.
La 2500 lei sunt oricum laptopuri care vin cu 8 GB RAM și eventual cu procesoare mai bune.

Ăsta e ExpertBook-ul despre care vorbești?
https://www.pcgarage...dless-os-black/

Edited by cristian-p, 24 February 2021 - 10:26.


#4
luci_flash

luci_flash

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 17.09.2010
Ideal ar fi sa le vezi pe amandoua, inainte de achizitie. Prea multa lume achizitioneaza laptopuri dupa specificatii, in loc sa verifice sunetul, ecranul, tastatura, etc.
Calitatea in general depinde de model, si nu de producator.

Ca si specificatii sunt aproapiate.
Procesor mai bun la Lenovo, spatiu de stocare mai mare + ram la Asus.

#5
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
Am un ideapad de ala si pot recomanda fara rezerve. Ecran decent pentru banii platiti si fara probleme de supraincalzire, blocaje, etc. Singura chestie ca bateria e o gluma fata de laptopurile scumpe.

Edited by filipxxx, 24 February 2021 - 11:29.


#6
Horiano80

Horiano80

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 24.02.2021
Da, mulțumesc. Nu sunt fan AMD din cauza unor experiențe neplăcute in trecut. Am citit că calitatea Lenovo este discutabilă (cheapest plastic), mă refer la asamblare, nu neapărat la componente. Și ecranul ar fi mai prost la Lenovo decat la Asus. Bugetul meu este de 1600-1800 max pt un i3. Știu că nu am multe variante de aceea am optat pt cele de mai sus, găsite pe eMag.

Cat tine bateria la Lenovo?

Edited by Dany_Darke, 24 February 2021 - 11:59.


#7
TLGTLC

TLGTLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,700
  • Înscris: 27.06.2007
Am un laptop Lenovo cu configurație asemănătoare luat în 2019. A fost utilizat intensiv pentru cursuri online și am fost nevoit să îi pun un ssd mai mare. Bateria, nouă, ducea la 5 ore, acum undeva la 3-3,5 . Într-adevăr pare foarte ieftin dar a făcut față la +12 ore zilnic de platforme online deschise.

#8
MariusEXxTREME

MariusEXxTREME

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 722
  • Înscris: 15.07.2020
Salut, eu as merge pe ExpertBook, constructie solida, balamale rezistente avand in vedere ca se deschide la 180 de grade, baterie buna pana la 10-12 ore in utilizare normala. Una peste alta raport calitate / pret bun.

review: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/x2MygDqxw8U?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#9
Horiano80

Horiano80

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 24.02.2021
O sa merg pe Asus. Mulțumesc 👍

#10
VladVladd

VladVladd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 595
  • Înscris: 25.08.2020
Super, ne bucuram ca te-am putut ajuta!  Posted Image

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate