Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Probleme reale sau anxietate?

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
Mirvru

Mirvru

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 19.02.2021
Buna seara, revin cu o problema. Astazi s-au intensificat multe gânduri negre, am mers cu un prieten curier glovo, eu avand tahicardie si tensiune maricica (cam prehipertensiune) mergand credeam pe moment ca îmi fac bine ca fac miscare, insa, pe parcurs mi s-au întâmplat sa apara tot felul de ganduri cum ca poate nu e bine ce am făcut.
Am 19 ani, 127 kg la 1.80 (Țin un regim deja de vreo 2 luni deci am luat in calcul problema greutății si am luat masuri serioase) mananc sanatos acum, si puțin in calorii.
Am avut un atac de panica el ducandu-se sa duca o comanda si eu rămânand singur in masina.Un atac de panica monstru, in carw simțeam ca sangele imi fuge spre picioare si imi furnica tot corpul, tremurat.. etc.
Am fost sa imi fac ekg si nu am nimic cu inima, doctorul a spus ca nu am nimic grav, doar tahicardie si tensiunea marita.
In prezent doctorul cardiolog mi-a dat Concor de 2 ori pe zi si Magnerot de 3 ori pe zi.
Eu simt dureri in josul pectorarilor, dureri ce se prezintă in reprize de 1 secunda si cu intensitate foarte scazuta, ca o intepatura mica, dar nu ascuțită.
Trăiesc de vreo 4 luni in neliniște, de frica de a face un infarct sau de a avea vreo boala serioasa.
Poate cineva sa ma sfătuiască daca am ceva serios? Sau e totul in mintea mea?

#2
DuskGerman

DuskGerman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 12.07.2019
Ia de te duce la un psiholog inainte sa te duci la orice altceva.

Mai departe trebuie inteles ca trecem o perioada naspa, toata planeta, sa ideea ca a aparut un vaccin si ca lucrurile or sa se imbunatateasca.
Vine primavara, caldura, placere.

#3
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,917
  • Înscris: 25.06.2007

 Mirvru, on 23 februarie 2021 - 18:05, said:

Eu simt dureri in josul pectorarilor, dureri ce se prezintă in reprize de 1 secunda si cu intensitate foarte scazuta, ca o intepatura mica, dar nu ascuțită.
Trăiesc de vreo 4 luni in neliniște, de frica de a face un infarct sau de a avea vreo boala serioasa.
Poate cineva sa ma sfătuiască daca am ceva serios? Sau e totul in mintea mea?
Păi ți-a zis cardiologul că nu ai nimic cu inima.
Durerile de care zici posibil să fie dureri de perete toracal sau, și mai probabil, manifestări ale unui sindrom anxios. Mergi la medicul de familie să-ți prescrie un anxiolitic.

#4
sasesase

sasesase

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 04.03.2017
ai mai patit asta inainte?

#5
Mirvru

Mirvru

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 19.02.2021
Va mulțumesc pentru răspunsuri, o sa ma duc si la psiholog, toti din jur imi spun ca n-as avea nimic, ce-i drept ma simt vinovat pentri greutatea pe care o am, si aceasta vinovăție cred ca aduce un plus la anxietate, chit ca am luat masuri si țin dieta, as fi vrut sa ma apuc si de sala dar cardiologul mi-a recomandat acum 4 luni sa nu fac sport din cauza pulsului, dar pulsul este bun acum, si sper sa pot face sport.
Da, am mai pățit asta înainte, de obicei se întâmplă cand sunt intr-o stare de panica, pentru ca am perioade si perioade, cand sunt in stari de frica si cand sunt relaxat, dar aceste frici revin odată la câteva săptămâni, si atunci parca simt si aceste dureri in piept.


#6
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016

 Mirvru, on 23 februarie 2021 - 18:05, said:

,
Am 19 ani, 127 kg la 1.80 (,

Tinere,nu te supara,esti cu 50kg supraponderal.Pe la 50 de ani vei avea probleme grave de sanatate ca sa nu zic ceva mai rau.Zi-mi si mie ce e pentru tine o mancare sanatoasa intro zi.

#7
Mirvru

Mirvru

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 19.02.2021
Mananc legume, fructe, fara zahar, fara prajeli, carne degresata, branza degresata, mananc sanatos zic eu, fara dulciuri, chipsuri si chestiile astea nocive, e greu cand ies cu prietenii ca ei mai baga in ei KFC, MC, dar am dat vreo 10 kg jos (ptc da, eram și mai gras inainte) si continui drumul acesta :D

#8
Mirvru

Mirvru

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 19.02.2021
plus ca pana la 50 de ani, sper sa ajung sa slabesc si eu, daca am început de la 19, singurul hop ,in cazul meu, nu e vointa, caci deja tin de vreo 2 luni aproape, si normal, am mai avut momente cand am trisat, dar am tinut strict, fara mari abateri.
Hopul final ar fi sportul, sa-mi spuna cardiologul ca am verde la sport, pentru ca sunt disperat sa ma apuc, am mai făcut sport inainte, mult, schi, sala, Taekwondo, fotbal, patinaj etc... nu e vorba ca nu mi-ar placea sportul, probabil s-a lasat pe mine o oarecare lene in anii trecuți

#9
Tankx

Tankx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 649
  • Înscris: 23.02.2021

 Mirvru, on 23 februarie 2021 - 18:05, said:

Trăiesc de vreo 4 luni in neliniște, de frica de a face un infarct sau de a avea vreo boala serioasa.
Poate cineva sa ma sfătuiască daca am ceva serios? Sau e totul in mintea mea?

Multi tineri au luat-o cu nervii pe motive de pandemie.. In tarile civilizate se merge la psiholog, se scoate banutzul, etc..  La noi, mai putin..
Daca vrei totusi sa faci ceva singur - sport in aer liber, stat la soare, ceva vitamine si dormit 8 ore pe noapte. Ar trebui sa te simti ceva mai bine.  Daca vrei sa bagi bani in ceva suplimente, pe langa vitamine ia L-Phenylalanine (Secom) si ceva Ginseng Corean / Asiatic (Secom)

#10
Mirvru

Mirvru

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 19.02.2021

 Tankx, on 23 februarie 2021 - 19:54, said:



Multi tineri au luat-o cu nervii pe motive de pandemie.. In tarile civilizate se merge la psiholog, se scoate banutzul, etc..  La noi, mai putin..
Daca vrei totusi sa faci ceva singur - sport in aer liber, stat la soare, ceva vitamine si dormit 8 ore pe noapte. Ar trebui sa te simti ceva mai bine.  Daca vrei sa bagi bani in ceva suplimente, pe langa vitamine ia L-Phenylalanine (Secom) si ceva Ginseng Corean / Asiatic (Secom)

Sper sa am puterea sa trec peste aceasta anxietate fara medicamentatie, ca de obicei trec peste dar revine periodic aceasta stare de panica, si este declansata de diversi factori.

#11
Olteanul_sfios

Olteanul_sfios

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,486
  • Înscris: 22.08.2012
Dupa simptome, par mai mult probleme emotionale. Dar nici niscai probleme fizice nu sunt excluse.
In ordine, le-as lua asa:
1. Tine-te de dieta aia pana ajungi la o greutate normala. Cu orice pret. Secretul e a privesti dieta nu ca pe un sacrificiu pe care il faci, ci ca pe un nou stil de a trai.
2. Tine-te de un stil de viata sanatos si DUPA ce ajungi la greutatea potrivita, altfel, in cateva luni vei ajunge din nou la fel.
3. Gaseste-ti 1-2 preocupari care sa te tina "in priza" - ideal ar fi sa fie in aer liber, cu miscare (ingrijeste gradina blocului, plimba-te cu bicicleta, mergi de 3 ori pe zi la piata ca sa vezi ce mai e pe-acolo, ia-ti un detector de metale si bate padurile si campiile sau orice alta traznaie iti trece prin cap dar te determina sa faci 10-15000 de pasi pe zi).
4. Indragosteste-te! Habar n-ai ce motivanta chestie ca sa slabesti e asta ! Posted Image
5. Nu sta degeaba - statul degeaba e cel mai mare dusman al creierului.
6. Scrie pe o lista care sunt motivele care te-au adus in situatia asta, constientizeaza-le si apoi elimina-le punctual. Stiu ca e usor de zis, dar...

Bafta, lasa medicamentele si pune-te pe trait sanatos!    Posted Image

#12
Mirvru

Mirvru

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 19.02.2021

 Olteanul_sfios, on 24 februarie 2021 - 11:52, said:

Dupa simptome, par mai mult probleme emotionale. Dar nici niscai probleme fizice nu sunt excluse.
In ordine, le-as lua asa:
1. Tine-te de dieta aia pana ajungi la o greutate normala. Cu orice pret. Secretul e a privesti dieta nu ca pe un sacrificiu pe care il faci, ci ca pe un nou stil de a trai.
2. Tine-te de un stil de viata sanatos si DUPA ce ajungi la greutatea potrivita, altfel, in cateva luni vei ajunge din nou la fel.
3. Gaseste-ti 1-2 preocupari care sa te tina "in priza" - ideal ar fi sa fie in aer liber, cu miscare (ingrijeste gradina blocului, plimba-te cu bicicleta, mergi de 3 ori pe zi la piata ca sa vezi ce mai e pe-acolo, ia-ti un detector de metale si bate padurile si campiile sau orice alta traznaie iti trece prin cap dar te determina sa faci 10-15000 de pasi pe zi).
4. Indragosteste-te! Habar n-ai ce motivanta chestie ca sa slabesti e asta ! Posted Image
5. Nu sta degeaba - statul degeaba e cel mai mare dusman al creierului.
6. Scrie pe o lista care sunt motivele care te-au adus in situatia asta, constientizeaza-le si apoi elimina-le punctual. Stiu ca e usor de zis, dar...

Bafta, lasa medicamentele si pune-te pe trait sanatos!    Posted Image

Va mulțumesc mult pentru răspuns! Mi-ați imbunat starea! :))
Deja am început sa traiesc mai sanatos, beau multa apa, mi-am făcut azi piata cu legume, fructe, multe lucruri sanatoase.
Nici eu nu vreau sa iau medicamente, de aceea m-am apucat sa traiesc sanatos concomitent cu tratamentul, sper in scurt timp sa mi se duca si gândurile negre.
Anul trecut imi facusem analize și nu iesisera nimic rău, deci timp inca este sa ma redresez.
Va mulțumesc inca o data pentru sfaturi, sper sa ma si îndrăgostesc, ca am avut acum un an o despărțire nasoala si cred ca si aia m-a dat peste cap.
Numai bine și sănătate si dumneavoastră!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate