Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 

Impozit Google Adsense

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
MihneaMHN

MihneaMHN

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 22.02.2021
Salutare tuturor!

Am tot citit si am incercat sa inteleg anumite chestii legate de Adsense si declararea lui. Situatia mea este urmatoarea :

Detin un canal de youtube pe care vreau sa-l inchid in acest an si totodata vreau sa platesc ce e legal pentru el. Canalul facea pe an undeva la 300 de euro, iar la 3-4 luni ajungeam la minimul de 70 de euro admis de cei de la Google pentru a putea scoate venitul.

Mentionez ca in 2019 am vrut sa platesc asta, dar am fost la 2 sedii anaf din 2 judete si mi s-a spus de fiecare data ca pe reclama nu se declara nimic si totusi pe site-uri observ ca ar trebui. As fi vrut sa intreb pe cineva fizic, insa daca cei de la anaf nu m-au putut ajuta, sincer nu stiu unde sa ma duc si nu cunosc nici contabiliti nici alti oameni competenti.

Intrebarile mele sunt urmatoarele :
  • Daca canalul e din 2016, din 2018 am inceput cu adsense si nu am declarat pana acum, as putea sa declar in prezent si din anii precedenti sau nu? Daca nu, la ce sa ma astept?
  • Cum ar trebui sa completez la data de incepere a activitatii si cea de inchiere? Pe anul 2020 sau de cand e canalul?
  • Neavand pfa, srl, etc si fiind persoana fizica, stiu ca se ia 10% adica din 1000 de lei pe an platesc 100, fiind student, mai am si sanatatea de platit sau altceva?
Multumesc pentru timpul acordat!

#2
VOC

VOC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 827
  • Înscris: 24.11.2020
Pai in primul rand ar trebui sa determini natura veniturilor obtinute. Eu mi-am pus mai demult intrebarea asta si nu am reusit sa ma lamuresc.

declari pe 2020 - incepere 1 ianuarie, sfarsit 31 decembrie

la cat ai obtinut nu cred ca platesti.

LE: uite un link gasit pe alt topic
https://www.luizadan...google-adsense/

#3
inu1711

inu1711

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,183
  • Înscris: 23.03.2008
Pentru ce ai castigat in 2016 completezi si depui declaratia 201.
Pentru 2017 completezi si depui declaratia unica an 2018, capitolul 1.2.
Pentru sumele declarate vei primi de la anaf cate o decizie de impunere , cu 16% impozit.

Pentru 2018 depui declaratia unica an 2019,capitolul 1.2 , pentru 2019 - declaratia unica an 2020 capitolul 1.2, pentru 2020 - declaratia unica an 2021 capitolul 1.2. In declaratiile astea vei completa atat venitul, cat si impozitul de 10% si va trebui sa il platesti la trezorerie fara sa mai astepti vreo decizie.

Pentru toate aceste declaratii vei utiliza cursul valutar mediu publicat de BNR pentru anul respectiv.

Vei completa data inceput doar in 2016 si data sfarsit doar in 2020.

Sanatate nu vei plati pentru 2018-2020 daca zici ca ai obtinut numai 300 euro/an, si daca astea sunt singurele venituri.
La 2016 si 2017 posibil sa iti calculeze anaf contributie de sanatate, insa daca atunci erai student cu varsta sub 26 ani, te duci cu documente justiicative si ceri sa se anuleze aceasta contributie.

In cazul in care nu declari , e posibil ca anaf sa primeasca informatii de la autoritatile fiscale din tara  unde ai realizat venitul si sa te invite sa declari, ori sa iti faca ei impunere din oficiu.
Pentru cativa lei cati ai tu de declarat, nu cred ca ar trebui sa te complici sa nu declari.

#4
rickysyv

rickysyv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 08.03.2008
Eu cred exact invers, pentru ăia câțiva lei nu se complică nici draku să te caute.

#5
inu1711

inu1711

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,183
  • Înscris: 23.03.2008
Daca se apuca fiscul sa te caute, te cauta si pentru 20 de lei.
Si cum n-o sa se apuce sa ii verifice pe aia care chiar fac evaziune, o sa ii caute pe astia amarati care fac 300 euro pe an si nu ii declara.
Eu as prefera sa evit controalele lor, dar vezi...  suntem romani, nu trebuie sa respectam legile, ci sa le ocolim si sa ii invatam si pe altii sa faca la fel.
Vrem o tara ca in vest, dar nu intelegem ca si noi facem parte din schimbare...

#6
Werka

Werka

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 13.05.2021

View Postinu1711, on 22 februarie 2021 - 18:54, said:

Pentru ce ai castigat in 2016 completezi si depui declaratia 201.
Pentru 2017 completezi si depui declaratia unica an 2018, capitolul 1.2.
Pentru sumele declarate vei primi de la anaf cate o decizie de impunere , cu 16% impozit.

Pentru 2018 depui declaratia unica an 2019,capitolul 1.2 , pentru 2019 - declaratia unica an 2020 capitolul 1.2, pentru 2020 - declaratia unica an 2021 capitolul 1.2. In declaratiile astea vei completa atat venitul, cat si impozitul de 10% si va trebui sa il platesti la trezorerie fara sa mai astepti vreo decizie.

Pentru toate aceste declaratii vei utiliza cursul valutar mediu publicat de BNR pentru anul respectiv.

Vei completa data inceput doar in 2016 si data sfarsit doar in 2020.

Sanatate nu vei plati pentru 2018-2020 daca zici ca ai obtinut numai 300 euro/an, si daca astea sunt singurele venituri.
La 2016 si 2017 posibil sa iti calculeze anaf contributie de sanatate, insa daca atunci erai student cu varsta sub 26 ani, te duci cu documente justiicative si ceri sa se anuleze aceasta contributie.

In cazul in care nu declari , e posibil ca anaf sa primeasca informatii de la autoritatile fiscale din tara  unde ai realizat venitul si sa te invite sa declari, ori sa iti faca ei impunere din oficiu.
Pentru cativa lei cati ai tu de declarat, nu cred ca ar trebui sa te complici sa nu declari.


Foarte util raspunsul. Multumesc.

As mai avea niste nelamuriri. Ti-as fi foarte recunoscator daca tu sau altcineva de pe forum mi-ar oferi niste raspunsuri in cunostinta de cauza.

- La ce categorie se declara veniturile Adsense? Activitati independente sau Alte venituri?
- Tara in care s-a realizat venitul e Irlanda sau SUA? In cont banii vin de la Google Irlanda, insa acum Google SUA cere sa se completeze acele formulare W-8BEN. E derutant!
- Veniturile le-am obtinut ca persoana fizica. Oare pot sa le declar si pe viitor tot asa, in conditiile in care incasez o suma mica pana in 100 euro/an?
- Daca depun acum din proprie initiativa declaratiile pe anii trecuti si platesc acele decizii de impunere... sa ma astept si la amenda? Stiti cat e? Exista vreo modalitate de a o diminua?

#7
MihneaMHN

MihneaMHN

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 22.02.2021
Salut Werka, pentru ca eu am completat toate declarațiile o să-ți răspund.

1. Veniturile le declari la categoria "Alte venituri"
2. Banii sunt trimiși de Google Irlanda, ei nu impozitează acolo asa ca trebuie sa o facem noi(dacă vrei sa dormi liniștit). Faza cu SUA e alta mâncare de pește și oricum eu la un canal de 60k abonați, cu peste 8 milioane de vizualizări, din SUA am 2k vizuri, ceea ce e infim deci nu o sa mi bat capul sa declar la anaf asta,insa pentru a nu avea de la google impozitare de 30% în loc de 10% am completat formularul de care spui.

3. Poți sa declari ca persoana fizica mult și bine dacă suma pe care o câștigi anual nu e mai mare decât 10 sau 12 salarii minime din România, cum în România e undeva la 400 de euro un salar, stai chill.

4. Eu am completat 2018 2019 2020 și 2021 și n au fost probleme.

Succes!

#8
Werka

Werka

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 13.05.2021
Multumesc mult pentru clarificari, MihneaMHN. Pana la urma la concluzia ta am ajuns si eu.

Din pacate la ANAf daca intrebi 3 persoane diferite de veniturile din Adsense iti vor da raspunsuri diferite. Aceasta categorie nu e reglementata clar.

#9
MihneaMHN

MihneaMHN

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 22.02.2021

View PostWerka, on 24 mai 2021 - 14:06, said:

Multumesc mult pentru clarificari, MihneaMHN. Pana la urma la concluzia ta am ajuns si eu.

Din pacate la ANAf daca intrebi 3 persoane diferite de veniturile din Adsense iti vor da raspunsuri diferite. Aceasta categorie nu e reglementata clar.

Din pacate asta e Romania, nimeni nu stie nimic, dar de ars tot te ard.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate