Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Tensiometru digital de brat - e mai bine decat cel pentru incheietura mainii?

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#19
balauru69

balauru69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,869
  • Înscris: 27.08.2005
Omron iti recomand si eu. La o chestie de genul asta (hipertensiune), nu te joci cu pocnitori de 89 de lei.

#20
manic_user

manic_user

    Slightly Older Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,295
  • Înscris: 16.01.2007
Recomand Tensoval Hartmann, tensiometru pentru braț fabricat de celebra firmă Hartmann, este deosebit de precis, poate fi alimentat extern, cu alimentator dedicat sau universal și nu în ultimul rând, îl vei folosi atât de mult timp, încât vei uita când l-ai cumpărat.


#21
__roman__

__roman__

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 444
  • Înscris: 08.03.2021
Nu e nevoie de acuratete la nivel de sutime pentru a-ti da seama daca esti in pericol cu tensiunea. O medie a mai multor masuratori te va lamuri daca trebuie sa mergi la doctor.
Folosesc un medsana care indica valorile afisate de tensiometrul medicului de familie. Pentru mine este suficient.

#22
mariusixy

mariusixy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,428
  • Înscris: 28.09.2008

View Postmanic_user, on 21 martie 2021 - 21:07, said:

Recomand Tensoval Hartmann, tensiometru pentru braț fabricat de celebra firmă Hartmann, este deosebit de precis, poate fi alimentat extern, cu alimentator dedicat sau universal și nu în ultimul rând, îl vei folosi atât de mult timp, încât vei uita când l-ai cumpărat.
    
Poti recomanda un site?
Am cautat pe emag, altex si flanco si nu am gasit.

#23
scrisit

scrisit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 01.12.2007
Buna ziua,

Am si eu nevoie de un tensiometru. Ce recomandati? Nu am mai detinut nici unul pana acum :D. Dimineata simt o presiune in crestetul capului si cred ca e de la tensiune..

#24
Anca12

Anca12

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,259
  • Înscris: 12.04.2008
Trebuie facuta distinctie intre 1. precizia tensiometrului si 2. utilizarea inadecvata a acestuia.

1. Precizia tensiometrului electronic se verifica masurand simultan presiunea comparativ cu un tensiometru cu coloana de mercur = etalon (intercaland dupa manseta un tub in Y care dubleaza traseul aerului).
De exemplu, daca presiunea mentine in echilibru o diferenta de nivel de 110 mm coloana de mercur in etalon, iar tensiometrul electronic indica 110, inseamna ca in aceasta zona de presiuni precizia este foarte buna. Daca, de exemplu, exista o abatere de 10 mm coloana de mercur (10 mmHg) , atunci tensiometrul electronic ofera o precizie de 10/110=9%.
Tensiometrele curente ofera o precizie mai buna decat 10%.

2. Chiar daca tensiometrul este in regula, se poate ca utilizarea acestuia sa fie neconforma cu instructiunile. Trei exemple de utilizare neconforma:

a. La folosirea unui tensiometru de incheietura bratul nu este intins, ci flexat din cot. In acest caz, artera este partial comprimata, sangele este obstructionat la curgerea spre incheietura si rezulta o tensiune mai redusa.
Dar aceasta eroare nu apartine tensiometrului de incheietura, deoarece proiectantul a tinut cont de realitatea ca artera la incheietura are un calibru si o elasticitate diferita  comparativ cu artera la nivelul bratului si a introdus in softul manometrului de incheietura o corectie permanenta, astfel incat manometrul de incheietura sa indice aceeasi presiune arteriala la nivelul incheieturii ca presiunea arteriala indicata de tensiometrul de brat la nivelul bratului (arterei largite).
Deci bratul trebuie sa fie sprijinit pe masa, intins si cu palma in sus.

b. Manseta tensiometrului nu este situata la nivelul inimii. Asta se intampla la tensiometrul de incheietura: stand pe scaun, cu bratul intins pe birou, manseta este cu circa 10 cm mai jos decat inima. Rezulta o presiune statica gravitationala de 10 cm coloana de sange, care (tinand cont de raportul de densitati sange/ mercur) corespunde de o eroare de masurare a presiunii arteriale datorata activitatii cardiace egala cu 100 mm coloana de sange, echivalenta cu circa 10 mmHg.
In acelasi caz, dar la utilizarea unui tensiometru cu manseta pe brat, locul masurarii este situat chiar la nivelul inimii, chiar daca dosul palmei palma este sprijinit pe birou.
Proiectantul tensiometrului de incheietura a prevazut in soft o anumita pozitionare a bratului, pentru a fi compensata diferenta de nivel, de aceea trebuie citita cartea de instructiuni si procedat intocmai, indiferent ce ar zice unul sau altul.

c. Manseta nu are dimensiunea corecta (este pentru copii si nu acopera 80% din zona bratului), sau este pozitionata prea jos (nu la 2...3 cm de cot), sau este prea larga/ prea stramta. Sau manseta este asezata peste maneca bluzei, nu direct pe tegument.

Ca o concluzie: Orice tip (model) de tensiometru este bun spre utilizare, cu conditia sa fie folosit in concordanta cu cartea tehnica a sa.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate