Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Categoria C, traseu. As avea nevoie de niste sfaturi

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
baiatulsimplu2019

baiatulsimplu2019

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 15.09.2019
Curand voi sustine proba practica (traseul), la categoria "C".
Ce sfaturi mi-ati putea oferi, in aceasta privinta?
La ce anume sa fiu atent?
Orice sugestie e binevenita.
Va multumesc.
Sper ca am postat unde trebuie.

#2
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
  • Sa ai grija la gabarit cand vei face dreapta. I-am vazut pe multi amatori ca nu lasa spatiu (un exemplu este la intersectia dintre Str Jiului si Str Natatiei din Bucuresti. Autobuzul 331Bis face dreapta acolo (pe langa diverse camioane) si uneori mai intampina impedimente cu soferii care vin in buza (nu mai spun de cei care parcheaza aiurea).
  • Sa nu ai emotii
  • Sa te uiti in oglinzi si in partea inferioara a lor (mai sunt juveti care se pozitioneaza destul de aproape de masinile mari)


#3
romanul10

romanul10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 700
  • Înscris: 07.05.2020
Fara emotii, sa fii atent, sa mergi incet. C este cam greu de condus, mai greu decat B.

#4
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,665
  • Înscris: 22.01.2015
Pololica a zis-o elegant-gabarit!  Rotile din spate ,,nu calca,, pe urma celor din fata!   Viraje largi+foloseste oglinzi.  Nu te grabi unde sant manevre,,fierbinti,,.  Calm si inceraca sa nu pari ,,albul din mijlocul canibalilor,,.   Bafta!

#5
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
@Mike: ma stiu pe mine cand am schimbat masina. Am dat un Spark (Matiz) la rabla si m-am urcat pe Logan MCV. Diferenta de 1m la lungime. Mi-a luat putin pana m-am invatat ca trebuie sa astept mai mult pana sa fac virajul/trec cu masina de un reper.

#6
shmecherul

shmecherul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,866
  • Înscris: 22.11.2006
Dupa cum ai pus problema banuiesc ca ai B-ul, deci la capitolul experienta condus nu se pune problema. Atunci, cea mai mare grija este cum au spus colegii mai sus, gabaritul. Mare atentie la incadrare, curbe mai lungi sa nu te sui cu rotile spate pe bordura sau sa agati ceva. Stiu despre ce vorbesc, conduc cu B-ul camioneta de 3,5 tone lunga de 6,5 metri.

#7
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,709
  • Înscris: 14.10.2008
Eu nu conduc decat un VW Golf 5, ultima data am condus Peugeot 407 in 2014. Daca m-ai pune pe TIR, as fi ca un incepator, dar oricum nu am decat B-ul.

Tocmai m-am dat jos dintr-o duba, condusa de altcineva, mi se pare foarte sus, inalta, TIR-ul cred ca e si mai sus.

#8
Epdm

Epdm

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,580
  • Înscris: 15.01.2017

View Postbaiatulsimplu2019, on 22 februarie 2021 - 11:26, said:

Curand voi sustine proba practica (traseul), la categoria "C".
Ce sfaturi mi-ati putea oferi, in aceasta privinta?
La ce anume sa fiu atent?
Orice sugestie e binevenita.
Va multumesc.
Sper ca am postat unde trebuie.


Daca tu intrebi lucrurile astea pe aici esti constient ca nu esti tocami pregatit pentru examen. Sfatul meu este sa-ti mai iei 40 de ore de conducere iar dupa acelea, daca tot mai ai intrebari, mai iei inca 40 si tot asa. Pana esti pregatit.

#9
baiatulsimplu2019

baiatulsimplu2019

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 15.09.2019

View PostEpdm, on 22 februarie 2021 - 13:10, said:




Daca tu intrebi lucrurile astea pe aici esti constient ca nu esti tocami pregatit pentru examen. Sfatul meu este sa-ti mai iei 40 de ore de conducere iar dupa acelea, daca tot mai ai intrebari, mai iei inca 40 si tot asa. Pana esti pregatit.
sunt pregatit, dar cu emotiile aferent. Stii cum se zice: un sfat in plus, nu strica.

#10
persona695

persona695

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,599
  • Înscris: 17.07.2014
Cate ore de conducere ai facut cu camionul?
Sa fii atent la semnele care interzic accesul camioanelor, tu poate esti obisnuit sa mergi peste tot cu masina mica.
Sa mergi ca la examen, nu ca golanii. Tu parca ai fost taximetrist, ma insel?

#11
baiatulsimplu2019

baiatulsimplu2019

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 15.09.2019

View Postpersona695, on 22 februarie 2021 - 14:16, said:

Cate ore de conducere ai facut cu camionul?
Sa fii atent la semnele care interzic accesul camioanelor, tu poate esti obisnuit sa mergi peste tot cu masina mica.
Sa mergi ca la examen, nu ca golanii. Tu parca ai fost taximetrist, ma insel?
Oare inca se mai practica, din partea examinatorului, smecheria aceea de genul "ia-o pe acolo", si sa fie interzis pe drumul respectiv?
Da, asa este, sunt inca taximetrist. Fac asta de 3 ani, insa nu vreau sa ies de aici la pensie. Nu merita, daca nu ai taxiul tau.
Am facut toate orele, si mai iau inca doua sedinte suplimentare.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate