Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...
 

Compost, reciclare, refolosire si altele ...

- - - - -
  • Please log in to reply
66 replies to this topic

#37
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,745
  • Înscris: 29.11.2007

View Postcumparator, on 27 februarie 2021 - 19:58, said:

[...]Sa pastrez crengile si ce mai e?

Cu crengile e, un pic, mai problematic.

Daca sunt fine, un tocator dintr-ala, micut, iti face un mulch de toata frumusetea.

Daca sunt mai maricele, iti construiesti o vatra, cu foc, in curte, si-ti vei dori sa le pastrezi Posted Image

Daca n-ai chef sa le dai foc, dar iti propui sa faci niste straturi inaltate, crengile se pot pune pe fundul cutiilor. Cam cum spune nenea asta, de mai jos. Nenea, insa, are niste straturi foarte inalte dar metoda merge si la unele mai ... normale. Depinde de cat pamant, real Posted Image , trebuie sa pui, in raport cu ce anume plantezi acolo. Poate filmuletul asta nu este cel mai concludent dar am cautat unul ... cat mai scurt Posted Image Vorba lunga, gradinarii astia ...
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/qiynadxrrPE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Attached Files



#38
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007
Si uite asa de fapt constati ca ai nevoie de o zona tehnica de vreo ..100-300mp ca sa faci chestii mai tehnice precum compost, raised beds, chiar si un firepit daca vrei sa ai totusi si o mica peluza de iarba (cu cele aferente gen loc de stocare crengi, etc), mai o sudura, poate vrei 3 gaini sau chiar vreo 2 stupi de albine etc. Ca sa nu fie nevoie sa pastrezi anumite obiceiuri de la apartament si sa iti poti satisface niste hobby-uri...desigur in limite rezonabile. Asta e cumva o revelatie personala pe care am anticipat-o de ceva vreme, speram sa avem si solutii sustenabile si definitive in viitor Posted Image
Practic un lot de gen 500mp este insuficient pentru aceste lucruri chiar daca e bine impartit si nu ai o amprenta a casei de gen...300mp Posted Image. Asta daca vrei sa nu fie toate inghesuite ca sa bifezi ca ai de toate ca altfel sigur ca poti sa mai faci si vreo 2 foisoare pe el.. Posted Image

View Postcumparator, on 28 februarie 2021 - 10:41, said:

Daca am destul maro, nu trebuie sa usuc iarba, nu? Crengile o sa le arunc anul asta si mai vad la anu. Am o oarecare problema cu pamantul care trebuie pus, dar presupun ca e vorba de cateva lopeti din cand in cand, nu?

In principiu da dar as avea grija sa nu fie prea multa umeda altfel se incinge vara si degaja mirosuri. Pamant eu pun cateva lopeti din cand in cand.

Edited by catalijns, 01 March 2021 - 20:38.


#39
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,214
  • Înscris: 11.03.2006
Doar sa nu luati cocos, ca au mai fost experimente aici, pe forum.

#40
icrobert

icrobert

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 823
  • Înscris: 03.02.2016

View PostDIY, on 23 februarie 2021 - 23:54, said:

nenea Mark (Simpatic tare! Cu tot cu glumele lui, nesarate Posted Image )
E simpatic Mark, doar ca la inceputurile lui facea materiale mai interesante si mai in detaliu despre gradinarit, acum e pus mai mult pe sotii :)) Imi place totusi, ca e simpatic, cum zici si tu.

Materiale interesante mai gasesti, daca nu le stii deja, pe youtube la gardner scott si epic gardening. Au foarte multe informatii  pertinente si detaliate despre o multime de subiecte ce ne intereseaza pe noi Posted Image

View Postcumparator, on 27 februarie 2021 - 19:42, said:

Sau sa iau 2 din astea?
Am vazut ca gradinarii de peste mari si tari folosesc un compostor cu tambur, gen https://www.veseys.c...ster-89149.html

care are si o manivela cu care poti amesteca, la perioade diferite, compostul, ca sa nu stea tot in aceeasi pozitie tot timpul. Astfel activezi mai repede tot ce pui in compostor si, teoretic, ai mai repede compostul decat in metoda statica.

La un search asa rapid pe google se gasesc si in Romania de cumparat acest gen de compostoare, doar ca par a fi de dimensiuni mult mai mici decat iti trebuie tie.

#41
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,214
  • Înscris: 11.03.2006
Multumesc, par mici, intr-adevar. Cred ca trebuie sa fie asa, sa fii in stare sa invarti tamburul ala. O sa iau o cutie, sa incep cumva.
Pana la urma, a reusit cineva de aici sa obtina compost?

#42
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,745
  • Înscris: 29.11.2007

View Posticrobert, on 02 martie 2021 - 15:18, said:

[...] gardner scott si epic gardening. [...]

Ce chestie! Initial, aa vrut sa pun un clip de la Epic Gardening; doar ca vorbeste, nenea ala, mult prea mult. La-s fi iertat, fiindca are containere ca ale tale Posted Image Cred ca depinde si de dispozitia fiecaruia, dintre noi. Pe vremuri il urmaream pe  ... Scott vorbeeeeeste de ma ameteste (desi imi place ce spune), cei de la Epic Gardenind au prea .... multa energie. Pana la urma, s-ar putea sa fie o problema, cu mine, nu cu ei Posted Image

Mai nou, am facut o pasiune pentru Alan Titchmarsh; scurt si la obiect.
Ani de zile, l-am urmarit pe Mark Cullen. In plus, Mark este canadian; asa ca sunt mai multe chestii care se potrivesc cu clima din Ro. Cu alte cuvinte, astia de au avut, de-a lungul timpului, show-uri tv, sunt mai succinti. Sunt pensionari, sunt faimosi ... asa ca nu incarca, inutil, filmarile. Asa cred eu ...

Daca ai alte recomandari, pleeease!

#43
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,745
  • Înscris: 29.11.2007

View Posticrobert, on 02 martie 2021 - 15:18, said:

[...] compostor cu tambur,[...]

Posted Image Am vazut unul, in functiune Posted Image
Tre' sa ai stomacul tare fiindca, in cel mai scurt timp, usita aceea, pe unde se umple ... nu-ti spun cum ajunge ...

#44
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,745
  • Înscris: 29.11.2007

View Postcumparator, on 02 martie 2021 - 18:47, said:

[...]Pana la urma, a reusit cineva de aici sa obtina compost?

Da. Eu. Intr-unul dintr-ala, negru, cum vrei sa-ti cumperi. Am crezut ca ia foc, dupa ce am pus iarba proaspata Posted Image Posted Image Habar n-aveam, eu, de compost facut la cald ...

View PostDIY, on 02 martie 2021 - 20:37, said:

[...] La-s fi iertat, [...]

Posted Image Posted Image Typo, credeti-ma!

#45
icrobert

icrobert

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 823
  • Înscris: 03.02.2016

View PostDIY, on 02 martie 2021 - 20:37, said:

am facut o pasiune pentru Alan Titchmarsh; scurt si la obiect.
Ani de zile, l-am urmarit pe Mark Cullen.
Multumesc pentru cei doi pe care i-ai mentionat, pana acum nu am "ajuns" la ei, dar voi intra sa ii urmaresc. Sunt atatia gradinari pe youtube, incat iti trebuie destul timp liber numai sa intri si sa filtrezi dintre ei...

Charles Dowding ar mai fi un gradinar - foarte cunoscut - care este si intr-o zona oarecum asemanatoare cu a noastra,  nu ca Mark sau Kevin de la epic gardening, care au tot sezonul 30 de grade Posted Image

Dar sunt sigur ca de acesta din urma stii deja Posted Image

View PostDIY, on 03 martie 2021 - 01:07, said:

nu-ti spun cum ajunge ...
ai uitat sa spui ca miroase a levantica Posted Image

#46
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007

View Postcumparator, on 02 martie 2021 - 18:47, said:

Pana la urma, a reusit cineva de aici sa obtina compost?

Si noi am obtinut ceva compost dar in mod involuntar, v-am zis deja ca am avut o gramada de vreo 40mc pamant sapat de sub casa (stratul vegetal, primii 70 cm de la ctn din ceea ce s-a sapat la fundatie si zona cu demisol). Pe gramada asta am aruncat diverse si multe materii vegetale timp de vreo 2 ani cat a fost santier, de la resturi de legume pana la ..iarba, cartoane. Dupa vreo 2 ani si jumatate atunci cand am folosit toata acea gramada de pamant am observat ca partea de deasupra (gen ..10 -15 roabe) era cu totul altfel, "pamant" mai negru, mai  "pufos"..era clar din alt film versus restul gramezii. Deci functioneaza si in mod natural..fara probleme!

View PostDIY, on 03 martie 2021 - 01:07, said:

Am vazut unul, in functiune
Tre' sa ai stomacul tare fiindca, in cel mai scurt timp, usita aceea, pe unde se umple ... nu-ti spun cum ajunge ...

Pai normal ca miroase mai tare daca ii accelerezi fermentatia ca sa fie gata in gen 6 luni. Asa in spatiu mai deschis dureaza mai mult gen 2 ani insa nu ai asa mari griji pe partea de mirosuri si chiar si de munca pt ca nu il invarti de prea multe ori..mai ales daca folosesti o solutie de genul celei din poza - adevarat insa ca iti trebuie ceva mai mult spatiu pentru treaba asta, de asta ziceam ca e mai greu daca ai doar 500mp.


View PostDIY, on 03 martie 2021 - 01:47, said:

  Typo, credeti-ma!
Coret se scrie "Las fi iertat"Posted Image

Attached Files


Edited by catalijns, 03 March 2021 - 16:24.


#47
l_stoian79

l_stoian79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,773
  • Înscris: 29.08.2006

View Postionut76, on 27 februarie 2021 - 21:18, said:

crengile se pot transforma in rumegus cu un tocator destul de rapid, la cele mai groase le dai foc
pe asta il am eu, mergeti la minutul 1:38
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/uMZeAAyEElc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

ala merge la crengi drepte fara ramificatii. Am avut eu (Skil, dar acelasi principiu, aceeasi gura de incarcare) si nu faci treaba cu el daca ai multi pomi.
pe langa ca trebuie sa bagi creanga cu creanga, nici nu incape daca ai ramificatii, mai trebuie sa le rupi pe alea sau sa le tai...ideea e sa fie cat mai drepte posibil, ca nuielele.
Merge la bete de trandafir de exemplu sau din cand in cand cate o creanga de pom.
Dar cand curat 30-40de pomi din gradina, si mai sunt si pruni cu ramuri curbate/ramificate te chinui de iti piere cheful. Am folosit 1 vara scula aia, apoi vreo 4 ani a stat nefolosita prin garaj, acuma de cateva saptamani am dat-o pe olx la cineva care o voia sa toace tuleie de porumb ptr vaci cu ea.

De dat foc NU MAI E VOIE...e ceva lege valabila de acu din februarie anul asta...

#48
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,745
  • Înscris: 29.11.2007
Posted Image

Attached Files



#49
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,362
  • Înscris: 05.04.2006
adauga si niste apa, vorba ceea: nici broasca nu cinta pe uscat !

#50
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,745
  • Înscris: 29.11.2007

View Postionut76, on 21 aprilie 2021 - 11:15, said:

adauga si niste apa, vorba ceea: nici broasca nu cinta pe uscat !

Am adaugat, no worries. Doar ca poza nu ar fi arata asa de bine Posted Image cu toate ingredientele ude. Daca este cazul, mai adaug apa si dupa fiecare "incarcare". In plus, capacul butoiului in care fac experimentul asta, de compost fara amestecare, are gauri, prin care mai intra si apa de ploaie.
O sa va tin, la curent, cu mersul experimentului.

Edited by DIY, 21 April 2021 - 12:17.


#51
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,214
  • Înscris: 11.03.2006
Am inaugurat si eu tomberonul de compost ieri. Problema este ca se desface in bucati, asa ca a trebuit sa-i trag niste scotch de jur imprejur. Cand o fi vant puternic sigur zboara, asa ca o sa il leg de gard.
Sunt deja acolo niste cartoane, multa iarba uscata si verde cu radacini si pamant de la scarificat. Incep sa pun si resturi de la gatit, am congelatorul plin de ele, le strang de ceva timp.
Dar am uitat de teava gaurita din mijloc...

#52
vali

vali

    forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,873
  • Înscris: 03.12.2001
leagă-l cu sfoară sau sârmă.

#53
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,279
  • Înscris: 29.04.2008
Eu voi face compostare la fata locului. In sensul ca am un pamant destul de argilos si voi arunca iarba tunsa pe talalele de legume sa imbunatatesc solul. In timp. Pana acum m-am zbatut sa arunc iarba taiata la tomberon. Cum acum avem chipuri la tomberon si platim la vvolum, s-a dus baba cu colaci. Tot raul spre bine pentru ca voi folosi toata acea iarba pentru mine (pacat ca nu m-am gandit asa de la inceput).

Am deja un strat (din cele 4) pe care l-am acoperit cu iarba de la scarificare si alte tocaturi.

Celelalte 3 le voi acoperi la inceput cu folie de mulcire. Dar pe masura ce voi taia iarba voi inlatura folia treptat si voi acoperi cu iarba taiata zona respectiva. In timp voi renunta total la folie si voi avea doar star vegetal de mulcire.

#54
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,060
  • Înscris: 28.02.2006
Eu vara asta pun un compostor din ala cumparat. Una din metodele de accelerare a compostarii este adaugarea de activatori (din aceia folositi la fosa in mod curent), dizolvati in apa. Dupa fiecare strat adaugat in compostor e bine sa uzi cu o galeata de apa in care ai dizolvat o masura sau doua de bacterii pentru fosa.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate