Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 

Lista de magazine din Romania care accepta plata in cryptomonede

  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#19
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,161
  • Înscris: 05.05.2003
Scoala aia de soferi are sistemul de plata pe platforma software SmartCash RMS (serviciul companiei Magister, reprezentant/client in RO al Eligma Slovenia)... este vorba despre ce spuneam mai sus si anume despre plata cu portofelul ELLY prin scanarea unui cod QR.
Lista se extinde in permanenta... deocamdata sunt foarte putini comercianti in Romania conectati la SmartCash (POS) dar in tarile foste Yugoslavia sau Bulgaria sunt deja foarte multi.

Interesant ca Eligma/GoCrypto are de curand parteneriat cu Binance!
Voi testa cat de curand plata cu cripto direct din Binance Pay, intr-una dintre locatiile conectate la procesatorul Smart CASH

O lista cu astfel de locatii, din Romania, apare chiar in aplicatia/portofelul ELLY... sau international aici: map.bitcoin.com

Attached Files


Edited by rz, 07 October 2021 - 14:22.


#20
robi101012981

robi101012981

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 790
  • Înscris: 15.08.2018
Chiar nu inteleg ce atata agitatie cu plata direct in crypto cand poti sa ai cardul crypto.com si iti alimentezi cardul lor cu usdt, usdc fara nici o problema?

#21
Slayermtg

Slayermtg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 180
  • Înscris: 31.12.2012
Si chiar cel de la binance…..

#22
papagalu_motzat

papagalu_motzat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 612
  • Înscris: 16.10.2021

 rz, on 22 mai 2021 - 11:03, said:


Practic, nu m-a costat nimic... de asta zic ca se fac cumparaturi cu cripto doar atunci cand este profit frumos (macar 50%)

Daca eu cumparator iau produsul cu 50% mai ieftin , atuinci ce se intampla in realitate?
Daca si vanzatorul a avut profit 50% ca si mine , atunci el a avut adaos de 100%.

Dar daca el si a pus decat 30% adaos ?

#23
wolfy75

wolfy75

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 12.03.2008
Atâta timp cât prețul nu este în crypto și nici nu are cum, la cât de volatile sunt cryptomonedele, ce sens are plata în crypto? În fond, crypto nu au caracteristicile unei monede, ci mai degrabă o modalitate de a-ți investi banii.

Edited by wolfy75, 27 January 2022 - 12:08.


#24
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,161
  • Înscris: 05.05.2003
Daca cumperi 1 ETH la 160$ si il cheltui cu cardul visa/mastercard (ori direct wallet to wallet) atunci cand ETH a depasit 1000$ are sens plata cu cripto?

Cu cripto cumperi doar atunci cand ai un profit... daca nu il ai, folosesti cardurile normale.

#25
bogdan_world

bogdan_world

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,118
  • Înscris: 18.02.2002
Poti plati cu crypto la orice magazin din Romania care accepta plata cu cardul. Iti iei card de la crypto.com sau binance si platesti cu crypto oriunde vrei.

#26
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,884
  • Înscris: 21.04.2011
https://m.mediafax.r...eptate-20651326

Sa adãugãm și Elvila pe lista.

 bogdan_world, on 12 februarie 2022 - 14:54, said:

Poti plati cu crypto la orice magazin din Romania care accepta plata cu cardul. Iti iei card de la crypto.com sau binance si platesti cu crypto oriunde vrei.
Corect. Dar vine cu niște comisioane. Nu pentru cumparator în mod direct, dar tot sunt reflectate în preț.

#27
atreyyu

atreyyu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 622
  • Înscris: 28.05.2008
Nu stiu daca se va intampla la un moment dat si in Romania, dar pana la sfarsitul lunii, Gucci va accepta plata in cryptomonede in cateva magazine din orasele americane.

sursa:
https://edition.cnn....trnd/index.html

#28
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,161
  • Înscris: 05.05.2003
In SUA dar si in alte tari de pe glob se va dezvolta plata cu Bitcoin insa prin asa zisul ''strat 2'' adica Lightning Network (fee-uri foarte mici sau deloc, in unele cazuri)... plata cu BTC prin reteaua nativa BTC este acum ceva absolut invechit si foarte costisitor, ca taxe.

Edited by rz, 21 May 2022 - 08:47.


#29
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,161
  • Înscris: 05.05.2003
Moment bun de alimentat portofelul de cumparaturi ELLY... tokenul GoC este acum sub 3 centi!
De precizat ca reteaua GoCrypto se extinde in continuare chiar rapid in Balcani (si in RO au aparut locatii noi)
Anul trecut (din vara pana in iarna) tokenul GoCrypto a fost mai sus de 6 centi deci asta ar fi din nou tinta pentru urmatoarele luni... desigur si cu varfuri mai sus de 7-8 centi.
In Romania, mai multe locatii GoCrypto gasiti doar in Oradea si Cluj... sunt acolo de la gelaterii//baruri/restaurante pana la alimentare ori cazari care accepta plata cu GoCrypto respectiv portofelul Elly.

Attached Files

  • Attached File  ely2.jpg   132.01K   11 downloads

Edited by rz, 28 May 2022 - 14:41.


#30
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,161
  • Înscris: 05.05.2003
Tokenul GoCrypto s-a dus chiar sub 2 centi acum deci in continuare sunt momente bune de alimentat portofelul Elly (bine, pentru cei care au drumuri prin Croatia, Slovenia, Bulgaria, etc in urmatoarele luni).
https://coinmarketca...gocrypto-token/
Eu voi continua sa cumpar (cu sume mici) acest token practic voi face in aceasta vara o acumulare/cumparare aproape saptamanala de GoC... de cheltuit, cheltui cand voi vedea minim 100% (prefer totusi sa astept 200%) crestere la tot ce am cumparat deja sau voi cumpara in aceasta vara

Attached Files



#31
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,161
  • Înscris: 05.05.2003
Serviciul GoCrypto intra puternic in Elvetia iar primul oras vizat este Lugano!
Mai mult... se pare ca GoCrypto a integrat acolo plata cu BTC via Lightning Network!
Primul comerciant cu GoCrypto via LN este McDonalds din Lugano... plata se finalizeaza la comerciant intr-un stablecoin LNX (de la Bitfinex) dar plata facuta de client este cu BTC din orice wallet care suporta LN.
Pe net a aparut si o chitanta de plata... practic nu se vede nimic despre cripto in ea (cu exceptia acelui LNX, la alta valuta).
Foarte interesanta mutarea GoCrypto (serviciul oferit de catre Eligma Slovenia) deoarece ar putea face integrarea LN in toate tarile unde sunt prezenti (in special in Balcani deci inclusiv in Romania).
Chiar o sa verific personal, deocamdata in Romania, ca sa vad daca functioneaza cumva plata cu BTC via LN (desi nu au anuntat inca nimic) in locatiile GoCrypto... pentru asta voi face o deplasare in Cluj si apoi in Oradea (acolo sunt cateva terase unde se poate face plata cu tokenul GoC dar vreau sa verific si cu BTC via LN)

Attached Files


Edited by rz, 16 October 2022 - 09:19.


#32
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,161
  • Înscris: 05.05.2003
Am facut ieri o plata la un magazin online doar pentru a vedea daca se poate face cu BTC si prin Lightning Network (ca portofel LN, am folosit Wallet of Satoshi), la un comerciant care accepta platile GoCrypto... nu se poate face deocamdata prin LN (mesaj in foto 5)!
Se accepta doar: portofelul Elly, Binance Pay si inca un portofel obisnuit (Bitcoin.com).
Plata am facut-o pana la urma cu portofelul Elly mai exact cu token-ul GoC deoarece am deja 300% profit pe GoC (desi suntem in bearmarket) deci am facut o cumparatura practic gratis.

Attached Files


Edited by rz, 17 October 2022 - 09:34.


#33
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,161
  • Înscris: 05.05.2003

View Postrz, on 13 iunie 2022 - 20:09, said:

Tokenul GoCrypto s-a dus chiar sub 2 centi acum deci in continuare sunt momente bune de alimentat portofelul Elly (bine, pentru cei care au drumuri prin Croatia, Slovenia, Bulgaria, etc in urmatoarele luni).
https://coinmarketca...gocrypto-token/
Eu voi continua sa cumpar (cu sume mici) acest token practic voi face in aceasta vara o acumulare/cumparare aproape saptamanala de GoC... de cheltuit, cheltui cand voi vedea minim 100% (prefer totusi sa astept 200%) crestere la tot ce am cumparat deja sau voi cumpara in aceasta vara

Nu am mai cumparat GoC si rau am facut... iata ca de la 2 centi in iunie a ajuns azi la 6 centi!
Si inca se mai poate... probabil ca va ajunge in curand la 8-10 centi.
Profit de aproape 400% in 5 luni si asta in plin bear market!

Attached Files


Edited by rz, 20 October 2022 - 20:43.


#34
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,161
  • Înscris: 05.05.2003
Am gasit si un magazin fizic (German Market, in Cluj-Napoca) asa ca nu am ezitat sa fac o cumparatura cu tokenul GoC... totul a functionat perfect iar pentru vanzatoare a fost extrem de simplu!
Dupa ce a scanat produsele, vanzatoarea a selectat metoda de plata GoCrypto si in acel moment s-a activat si codul QR unic (de magazin, negru/galben, afisat in toate locatiile lor)!
Am scanat codul unic QR si aproape instant s-a debitat suma din portofelul meu, Elly... s-au dat si chitante la sfarsit - totul perfect legal!

Attached Files


Edited by rz, 30 October 2022 - 15:11.


#35
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,161
  • Înscris: 05.05.2003
https://coinmarketca...gocrypto-token/
Din nou este crestere la tokenul GoC... am mai cumparat ceva cand a fost jos insa doar o mie si ceva de GoC.
Acum, dupa aproape o luna (de la ultima achizitie), pot practic sa fac cumparaturi cu portofelul Elly

Attached Files


Edited by rz, 06 February 2023 - 10:31.


#36
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,161
  • Înscris: 05.05.2003
IL PASSO este unul dintre comerciantii de la noi care accepta plata direct in cripto (wallet to wallet, prin scanare cod QR)
De data asta am folosit la plata Euro Token mai exact stablecoin-ul celor de la Eligma Slovenia... tranzactia s-a facut la IL PASSO AFI BRASOV

De precizat ca in locatiile GoCrypto se poate face plata si cu Binance PAY, nu doar cu portofelul Elly

Attached Files


Edited by rz, 06 February 2023 - 20:23.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate