Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea
 Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?
 Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 

sursa raze gamma necesara nuclear fusion

  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#1
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
m-am uitat pe wiki la nuclear fusion la nif , laserul american folosit la nuclear fusion.  marea problema la laserul ala e ca e necesar ca raze gamma sa loveasca pe capsula cu combustibilul nuclear.  deci de la laser se produce conversie la raze gamma, pierzandu-se 90% la o conversie si dupa se pierd 50% de la cei 10% ramasi la nivelul 2 de conversie.  se adauga pierderi realizate de capsula ,  termalizare combustibilului etc. la capsula si realizarea nuclear fusion is doar vreo 0,8 sau ceva de la puterea ce a plecat de la laser.  pierderile masive is la cele 90% ale primului nivel de conversie la  raze gamma.  dar ar putea fi o rezolvare. de exemplu aparate gen fusoare produc raze gamma fara sa fie convertite.  si la Cern  , se  produc raze gamma energetice , datorita  faptului ca undele emise is  emise de particule si nu de  atomi
plecand de la  chestiile scrise , de ce nu s-ar realiza  fusor sau ceva ,  ce sa fie o sursa de raze gamma , ce cu ceva oglinzi sa fie duse spre o capsula ca la nif ca sa se realizeze  nuclear fusion?  asa nu s-ar pierde 90% de la puterea razei laser
nu am citit de oglinzile ce reflecta raze gamma cat is de eficiente , dar poate duc sa zicem 30-40% raze gamma la capsula , si deja ar fi bine

si la eli s-ar putea realiza asa ceva , realizandu-se miscarea particulelor cu laser pana la energii de Gev si asa sa emita particulele raze gamma

eli are si propriile linii de raze gamma dar nu am  citit is convertite sau nu , si cat se pierde la conversie

#2
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,604
  • Înscris: 12.06.2010
Damn, he's good!
Aici se vede cat de buna e o pisicuta la casa omului. O are doar de 2-3 zile si deja e la nivel de CERN. Ce salt dom'le, ce salt! Tare mi-e frica ca daca umbla dezlegat pe strada il pandesc si-l fura astia de la Magurele...

#3
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
lasa ironiile, zii merge sau nu?

si de ce nu merge, ca zici ca nu merge?

vad ca nimeni nimic, zice cineva de ce nu merge?

#4
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,604
  • Înscris: 12.06.2010
Pai am zis ca ma depaseste, te-ai dus mult prea sus pentru mine.

#5
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
ziceam sa lasi ironiile, cred ca realizez cand e cineva ironic

#6
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Eu nu am reactoare prin casa, sa pot face experiente de acezt gen. Consfruiesfe tu unul, apoi ne spui la ce concluzii ai ajuns. Pt inceput, iti recomand un film din anii '70, "Efectul razelor gama asupra craitelor".

#7
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,890
  • Înscris: 29.06.2006

View Postkarax, on 21 februarie 2021 - 15:03, said:

ziceam sa lasi ironiile, cred ca realizez cand e cineva ironic
pai acu serios, cine a inceput? :))))

#8
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
sa produca la eli asa ceva cei ce lucreaza.  eu nu pricep fizica, am si zis , is doar parerolog , am si zis ca sa  zica de ce  nu merge

zi de ce nu merge, sa pricep si eu, ca is parerolog , da   sa pricep si eu

#9
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 26.01.2014
băi ce te-as pune eu in legatura cu niste surse de raze gamma serioase (gauri negre gen) ... presimt ca ar iesi ceva bun...
adica na, rau n-are cum sa fie!

Edited by apocalipsul, 21 February 2021 - 16:04.


#10
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,656
  • Înscris: 29.03.2006
1.Razele gamma trec prin oglinzi pt. ca au lungime de unda mai mica decat distanta interatomica si nu sunt reflectate. Evident cu ocazia trecerii radiatiei prin ele, oglinzile sunt si distruse.

2. Amorsarea gamma este considerata nesemnificativa pt. randament odata ce reactorul de fuziune permite o reactie care se automentine.
Problema e ca nu se automentine deoarece materialul fuzionabil nu are conditii similare celor din stele, gravitatie de sute si mii g,  presiune, temperatura de milioane K, densitate marita de gravitatia uriasa, masa si concentratie enorma - de unde decurg toate de mai sus plus autogenerarea de radiatie gamma si nu numai.
Daca se incearca mentinerea prin artificiul suplimentarii cu radiatie gamma din exterior si dupa amorsare, atunci are rost considerarea unui randament, dar el e negativ pt. ca sunt alte probleme mai importante de rezolvat, care prin forta bruta consuma si mai mult decat produce reactorul - campurile EM de compresie, plus racire, etc., deci tot minora e problema sursei de gamma pt. randament.

3. Solutia pt reactoarele de fuziune e diferita de ce se incearca oficial.
Am mai mentionat-o de cateva ori.
Tokamakul se construieste simultan si ca accelerator circular, se acceleteaza masa de fuziune si se obtine beamstrahlung care produce autocompresie si autogravitatie.

Edited by loock, 21 February 2021 - 16:19.


#11
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,549
  • Înscris: 03.04.2013

View Postkarax, on 21 februarie 2021 - 14:55, said:

lasa ironiile, zii merge sau nu?
Eu cred ca merge.

#12
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,181
  • Înscris: 08.01.2021

View Postapocalipsul, on 21 februarie 2021 - 15:58, said:

băi ce te-as pune eu in legatura cu niste surse de raze gamma serioase (gauri negre gen) ..

Vreau și eu una, dacă știi un băiat care are asa ceva!
S-o pun sub ghiveta ca m-am saturat de dus gunoiul...

Edited by KiloW, 21 February 2021 - 16:14.


#13
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,745
  • Înscris: 30.08.2006
Rezolvarea e simpla. Toate pierderile se transforma intotdeauna in caldura, deci folosim pierderile pentru declansarea reactiei de fuziune.

#14
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
sa nu folosesti oglinzi dar sa pui o capsula la mijlocul fusorului si particulele miscandu-se pe langa capsula, producand raze gamma ar merge? Cu miscare de asa natura ca razele gamma ar fi duse pe zona capsulei la emisie
poate folosirea razelor gamma low ar merge?

Edited by karax, 21 February 2021 - 16:56.


#15
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005

View Postkarax, on 21 februarie 2021 - 14:55, said:

lasa ironiile, zii merge sau nu?
Merge daca-i pui picioare.
Mai bine astepti super/hipernova viitoare si ai gamma la discretie. ;)

#16
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,425
  • Înscris: 24.02.2017
Karax, esti mare frate. Ne-ai lasat pe toti cu gurile cascate :)   Suntem uimiti si in celasi timp zguduiti profund de cate poti sa stii, in absolut orice domeniu. Nu stiu cum naiba te-au ratat pentru nominalizarea la cel putin un Nobel....

#17
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,316
  • Înscris: 21.01.2009
Cand mi-am luat prima masina mai de doamne ajuta si eu m-am crezut mare sofer . Nu chiar egalul lui M. Schumacher dar  un var de-al treilea tot eram.  Foarte repede m-am lamurit ca masina aia stia mai multe decat mine  . Si am revenit la stadiul de conducator auto  iar in timp  am capatat respect  pentru profesionisti indiferent de domeniul lor de activitate.
De aia nu  ii mai dau sfaturi lui  Lewis Hamilton cum sa ia virajele la Monza. Acu' ce sa zic, si  caricaturile alea de proiectanti  de la nif   si-ar fi putut pune  intrebarile alea si  sa le dea niste raspunsuri documentate.  Ca  intr-adevar pare o treaba de amatori daca doar asa , la o prima cercetare, colegul nostru i-a gasit hibele respective.

Edited by ggelu, 21 February 2021 - 20:34.


#18
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
dar nu se poate realiza o oglinda de raze gamma ce e racita cu campuri magnetice , ca sa nu o avarieze razele gamma?  Campurile magnetice bagand atomii la loc cand is loviti de razele gamma

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate