Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Poti receptiona semnal de la mai ...

Cabluri HDMI 2.1 de 4m-5m care sa...

zoom comparat cu Google Meet

Monitor/Display wireless?
 Chestie ciudata

De la un proiect scris in python ...

Audi A4 B9 quattro 190 CP!

Tepari la pariuri pe TikTok
 Banca imi cere justificativ fondu...

schema pcb ELECTRA CIM150 PAS

Probleme stomac

Sfat achizitie bicicleta oras
 Canalele Sky Showtime 1 și S...

Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...

Configuratie PC
 

Vreau sa devin antrenor personal

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
53 replies to this topic

#37
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,852
  • Înscris: 06.10.2008

View Postvinciun, on 02 martie 2021 - 23:57, said:

La impins deasupra capului cu o gantera (punctul meu slab) fac minim 12 rep cu 32kg.

Presa militara din picioare nu faci niciodata? sunt doar curios la cat ai ajuns.

#38
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,658
  • Înscris: 24.10.2015
Niciodata nu am facut presa militara. Prefer cu o gantera din stat in picioare sau 2 asezat.  Din punctul meu de vedere presa militara e doar distrugere de spate. Mai ales cum fac unii ca pun prea greu si se indoaie din lombari ca sa se ajute cu pieptul, e autodistrugere. Ca sa poti face presa militara in siguranta e nevoie de mobilitate buna la nivelul umerilor si postura corecta.  Daca nu poti ridica bratele fix deasupra capului drepte fara sa te lasi macar un pic pe spate mai bine fara presa militara.

Cam cu cat si cat crezi ca pot face avand in vedere toate greutatile pe care le-am scris?

#39
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,852
  • Înscris: 06.10.2008

View Postandrei_bdn, on 03 martie 2021 - 14:48, said:

La fel si cu banca de 130, mai aveam vreo 7-10 cm de lasat bara sa atinga pieptul.


Eu zic ca decat sa te fi laudat cu 130kg, era mai cinstit sa spui cate ai facut singur(adica singur iei bara singur o pui la loc), corecte cu 110kg.

#40
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,852
  • Înscris: 06.10.2008

View Postvinciun, on 04 martie 2021 - 22:00, said:


Cam cu cat si cat crezi ca pot face avand in vedere toate greutatile pe care le-am scris?

E putin cam greu de estimat deoarece conteaza si cat timp te-ai antrenat pentru asta.  Tu esti bun la impins, as fi tentat sa dau o valoare foarte mare pe baza asta. Conteaza si la planul inclinat cat poti face si ce inclinatie folosesti.  Pe de alta parte daca nu ai ca scop sa cresti in forta la acest exercitiu....corpul nu prea e dispus sa creasca de buna voie, tinde spre plafonare. As estima undeva la 6rep cu 95kg. Nu neaparat acum ci probabil dupa cateva antrenamente, dar ai ajunge repede la valoarea asta. Sa zicem asa ca e latenta.

#41
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,658
  • Înscris: 24.10.2015
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/G5lGF7znQYQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

In viata mea nu am vazut unul sa faca atat de drept presa militara.  Se poate de vizionat si fara sunet.

View Postsandu222, on 04 martie 2021 - 22:38, said:



E putin cam greu de estimat deoarece conteaza si cat timp te-ai antrenat pentru asta.  Tu esti bun la impins

Nu stiu daca sunt mai bun la impins decat la tras. Ieri am facut 20 de tractiuni cu priza supinatie. Greutate corporala 102 kg. Recunosc ca ma ajuta si bicepsii, in pronatie am facut 20 anul trecut, acum vreo 17, poate 18.

Asa deci, chiar acum pe neincalzite, dupa masa, (am venit la 20.30 de la munca azi)  am facut 18 tractiuni in pronatie ca la educatia fizica, cu bara atinsa de gat.

#42
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,852
  • Înscris: 06.10.2008
La planul inclinat faci cu bara?

#43
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,658
  • Înscris: 24.10.2015
Da, acum de cand am trecut pe split il fac dupa impinsul drept si pun 95-100 pentru 10 repetari. Dar inainte de asta pun la orizontal 120 si dau totul.

#44
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,852
  • Înscris: 06.10.2008

View Postthe_lion, on 04 martie 2021 - 11:13, said:


The_Lion, tu ai lucrat presa militara?(poate fi si din stand pe bancuta). Iti mai aduci aminte ce si cat? dar plan inclinat cu bara?(sunt sigur  ca da)
Sunt curios daca estimarea mea in legatura cu Vinciun e buna.

Edited by sandu222, 07 March 2021 - 15:02.


#45
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,658
  • Înscris: 24.10.2015
Cred ca estimarea ta e cam optimista. Uite in calculatorul acesta.

https://www.superphy....org/articles/8

Daca pun greutatea mea corporala 100kg ma incadrez la majoritatea exercitiilor fie la prima colonita de la avansati ( confirmé) fie putin peste a doua de la intermediari.

Mergand pe aceeasi linie, la presa militara (développé militaire) pentru 6RM as fi intre 73 si 88kg.



[attachment=2500777:Screenshot_20210307-182851_Chrome.jpg]
[attachment=2500779:Screenshot_20210307-182901_Chrome.jpg]

#46
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,658
  • Înscris: 24.10.2015
Inca un tabel interesant bazat pe experienta membrilor din clubul superphysique care promoveaza dezvoltarea fizica natural.



[attachment=2500832:Deuxtableaux.jpg]

Vad ca pentru a fi si la spate la nivel de legenda spre titan, cum sunt la piept, ar trebui sa fac 30 de tractiuni in loc de 20.

#47
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,486
  • Înscris: 04.05.2007

View Postsandu222, on 07 martie 2021 - 15:01, said:



The_Lion, tu ai lucrat presa militara?(poate fi si din stand pe bancuta). Iti mai aduci aminte ce si cat? dar plan inclinat cu bara?(sunt sigur  ca da)
Sunt curios daca estimarea mea in legatura cu Vinciun e buna.

Este cam optimista cifra aia, la datele lui @Vinciun.
In prezent (sau in ultimii 10-15 ani) nu am mai facut presa militara din stand.
In anii buni faceam cca 6 rep cu 75kg, dar cursa completa.
Din sezand pe banca cu spatele sprijinit reuseam chiar cu 80kg.

In prezent nu mai fac cu bara din cauza spatelui inferior...si poate ciudat dar am o jena in umarul stang pe care o simt msi tare cu bara decat cu gantere. Inainte de pauza pe care am avut-o cu pandemia asta, reuseam un 5x5 la impins cu gantere de 38kg pe brat (inainte de Feb 2020).

Edited by the_lion, 07 March 2021 - 22:43.


#48
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,658
  • Înscris: 24.10.2015

View Postthe_lion, on 07 martie 2021 - 22:39, said:



Este cam optimista cifra aia, la datele lui @Vinciun.
In prezent (sau in ultimii 10-15 ani) nu am mai facut presa militara din stand.
In anii buni faceam cca 6 rep cu 75kg, dar cursa completa.
Din sezand pe banca cu spatele sprijinit reuseam chiar cu 80kg.

In prezent nu mai fac cu bara din cauza spatelui inferior..

Dupa  cum am mai spus, mi se pare cel mai distrugator exercitiu pentru spate. Nu am vazut unul sa-l faca in forma ideala mentinand spatele perfect drept si vertical.  Si ca sa-ti iasa forma perfecta vrei nu vrei tre sa pui putin pe bara, adica ceva gen 40-45 kg si sa lucrezi la volum mai bine. Pentru forta si tensiune maxima in muschi cred ca e mult mai potrivit impinsul cu gantere pe bancuta inclinata la 60-75 de grade. Ganterele iti permit o miscare pe amplitudine mai mare iar bancuta usor inclinata ia un pic de tensiune de pe spatele inferior, oricum la impins deasupra capului lucreaza mai mult deltoidul anterior, cel median se activeaza mai bine cu alte exercitii.

Edited by vinciun, 07 March 2021 - 22:53.


#49
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,486
  • Înscris: 04.05.2007
Nu sunt de parere ca este chiar cel mai distrugator exercitiu pt spatele inferior.
Cel putin privind la modul cum se (des)compun fortele, pozitia este clar mai sigura decat la indreptari, geno sau ramat cu bara.
Problema este cand faci ego-lifting la exercitiul asta si o faci si la modul stupid (adica curband excesiv spatele inferior concomitent cu lasarea spre spate), cand ai putea trisa, daca tot trisezi, dand un mic impuls din picioare.
Sa fim seriosi, halterofilii imping (trisat, sau mai exact se baga sub greutate) si mentin, in pozitie verticala cu bratele intinse si coatele blocate, greutati mult mai mari. Deci nu pozitia in sine e periculoasa ci modul in care punem greutati peste ceea ce ne permite o executie corecta si sigura.

#50
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,658
  • Înscris: 24.10.2015

View Postthe_lion, on 08 martie 2021 - 00:35, said:

Nu sunt de parere ca este chiar cel mai distrugator exercitiu pt spatele inferior.
Cel putin privind la modul cum se (des)compun fortele, pozitia este clar mai sigura decat la indreptari, geno sau ramat cu bara.
Problema este cand faci ego-lifting la exercitiul asta si o faci si la modul stupid (adica curband excesiv spatele inferior concomitent cu lasarea spre spate)

Pai exact asta vad mai mult. Lasatul pe spate si curbarea lui excesiva se fac din 2 motive. 1 e cand vrei sa ridici cat mai mult si te ajuti si cu pieptul. 2 cand nu ai postura/conformatia perfecta si nu poti intinde bratele deasupra capului fara a curba spatele.

Si da, sunt de acord ca mult mai sigur e sa te ajuti cu un impuls din picioare, din ce am inteles eu chiar se recomanda. E contrarecomandat sa cobori ganterele/bara  mai jos de nivelul urechilor fiindca e o pozitie foarte delicata pentru umeri. Excepție e cand tii coatele in fata ca la presa Arnold si nu in lateral.

#51
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,082
  • Înscris: 09.01.2007
La impins deasupra capului m-am oprit la 60 kilo cu bara, cu multi ani in urma, ma luase rau durerea de umeri.

#52
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,852
  • Înscris: 06.10.2008

View Postthe_lion, on 07 martie 2021 - 22:39, said:

Este cam optimista cifra aia, la datele lui @Vinciun.
In prezent (sau in ultimii 10-15 ani) nu am mai facut presa militara din stand.
In anii buni faceam cca 6 rep cu 75kg, dar cursa completa.
Din sezand pe banca cu spatele sprijinit reuseam chiar cu 80kg.



Nu intamplator l-am intrebat pe Vinciun si de impins inclinat. Sa va spun de ce. Din cauza conditiilor (sala spartana/ghetou) am fost nevoit sa lucrez mai mult la planul inclinat, mai mereu incepeam cu inclinatul. Orizontalul era dificit de facut pentru ca planul nu era ce trebuie, iti prindeai degetele in suporti si trebuia sa iei bara aiurea pe dupa acei suporti.   Astfel ca intr-o vreme, acum multi ani, ajunsesem sa fac singur la inclinat 4-5repetari cu 117.5kg, iar la orizontal (cand era si lume dispusa sa te ajute cu bara la luat) maxim 5-6 x 120kg. Deci eu eram cu inclinatul foarte aproape de ceea ce puteam la orizontal.  Fapt pentru care, cred eu,  au lucrat umerii indirect foarte mult. Mai exact am reusit 6x87.5kg la presa militara fara sa ma ajut de picioare, iar pana in 80kg imi luam bara de la sol.
Sa fie genetic, sa fie doar straduinta(devenise un fix deja), sa fie de la inclinat, nu stiu. Asa ca am presupus ca Vinciun care e mult peste ceea ce am reusit eu la orizontal, am presupus ca e mai bun si la umeri cu bara.
Acum vazand recordul tau (il iau in calcul pe ala cu 80kg), cred ca orizontalul nu da neaparat o corelatie a fortei la umeri ci mai degraba inclinatul. Ca tu la orizontal ai fost si mai tare ca Vinciun.

Edited by sandu222, 10 March 2021 - 19:08.


#53
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,852
  • Înscris: 06.10.2008
Mi-am adus aminte de colegul care vrea sa fie antrenor. Ziceau la tv ca piata fitness-ului e undeva pe la 800.000 de abonamente(in 2020 la inceput) si ca peste 2 ani va urca la 1 milion. Partea proasta pentru antrenori e ca romanul e descurcaret si stie sa foloseasca internetul.

#54
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,082
  • Înscris: 09.01.2007
Inceput 2020 adica inainte de pandemie...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate