Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Eroare F16 msh Whirlpool 6 sense

Toyota - inconveniente minore poa...

Cadere frunze la lamai

Releu protectie tensiune
 Sfat achizitie masina noua

Numere inmatriculare inundatie

Adaptor mandrina la paleta

Achiziție și inlocuire ...
 Recomandare service BMW Bucuresti

Recomandare SSD

Cheie BMW X4 G02 duplicat

Colantare auto, locatii, preturi,...
 Boxe fata golf 5

Resizable BAR

Gratar/tigaie pentru friptura - p...

Se pot utiliza imaginile generate...

Paralela intre Apocalipsa si reconstructia celui de-al treilea templu

* - - - - 5 votes
  • This topic is locked This topic is locked
20 replies to this topic

Dorel666

Dorel666

Senior Member

• Grup: Senior Members
Toti stim ca evreii de azi vor sa reconstruiasca din nou Templul lui Solomon. Iar problema principala nu mi se pare gasirea unei vaci rosii, ci cum va fi arsa jertfa de pe altar. Anume, vor aprinde lemnele cu chibritul sau bricheta? Vor scapara din amnar? Oricum ar face-o, nu va fi OK. Pentru ca, de fiecare data, jertfa de pe altar a fost aprinsa de insusi Dumnezeu. Deci, cum il vor convinge, pe Dumnezeu, evreii de azi, sa aprinda, din cer, jertfa de pe altar? Mai ales ca totul se va face televizat, in vazul intregii lumi!
  Dar exista o problema si mai mare decat aceasta, daca va puteti inchipui ca ar putea exista o problema mai mare decat sa-l convingi pe Dumnezeu, in mileniul trei, sa-ti aprinda lemnele de pe un altar, exact la momentul dorit de tine. Anume faptul ca, si de va cadea foc din cer si va aprinde acele lemne, nu va fi nici o minune. Atata foc a cazut din cer, de la primul si al doilea razboi mondial, ca inca unul nu va impresiona pe nimeni. Este prea multa tehnologie, care poate face asa ceva, incat cineva sa mai creada ca a intervenit insusi Dumnezeu. Doar daca nu cumva evenimentul va fi presarat si precedat de mult mai multe minuni si va aparea chiar si un mare proroc, facand minuni  nenumarate.
  Interesant, insa, ca apare in Apocalipsa un pasaj in care se spune ca ”fiara va face semne si minuni” si ca va face chiar ”sa coboare foc din cer in fata oamenilor”. Adica, evenimentul acesta al reconstructiei celui de-al treilea templu a fost anuntat de mult, in Scriptura, dar nu pare sa-i fie atribuit lui Dumnezeu, ci ”celeilalte parti”. Mai ales ca evreii ar avea nevoie ca intreaga lume sa fie de partea lor, ca sa nu le sara arabii in cap, cand vor darama marea moschee. Posibil sa umple lumea cu boli si nenorociri, numai si numai ca toata lumea sa ceara reconstructia templului si reinceperea savarsirii de jertfe animale pe altar.
   Deci, ce parere au, evreii, despre cele de mai sus? Este nevoie sa se coboare foc din cer, ca sa reinceapa jertfele? Vor jertfi animale adevarate si vor imparti apoi carnea privitorilor? Sau va fi doar un templu pentru rugaciune, un fel de moschee sau biserica, si nu vor mai jertfi nici un animal?

Edited by Dorel666, 20 February 2021 - 19:55.

waterman

waterman

Guru Member

“Posibil sa umple lumea cu boli si nenorociri, numai si numai ca toata lumea sa ceara reconstructia templului ”

Elucubrații
Numai vă drogaț

Notsure

Notsure

Senior Member

Printre niste cercuri de fundamentalisti ortodocsi a aparut zilele trecute informatia ca urmeaza sa apara Antihrist la TV si pe net maine, pe 21, iar cine se uita va fi subjugat. Sunt vreo cateva sute de oameni care maine nu vor folosi netul si tv-ul. Funny stuff

apocalipsul

apocalipsul

Senior Member

cu fulgerele mi se pare ca se descurca destul de bine dumnezeu
iar sa faci rost de un fulger nu-i chiar greu.
deci tot la vaca rosie ajungem.

ce in seamna "paralela"? stii

Edited by apocalipsul, 20 February 2021 - 20:32.

maccip

maccip

46 ani

Dorele, nici chibrituri nu ti-as lasa.

TruculMagic

TruculMagic

Egalitatea nu există decât în matematică

Arata-mi text in biblie unde se vorbeste in detaliu despre arderile de foc si cine anume facea focurile respective. Acele arderi se faceau numai la templu ? Crezi ca Dumnezeu aprindea toate alea la fiecare persoana de pe pamant care respecta acest obicei ? Probabil focul era facut de catre preotii din acele timpuri.

lucianburjuiul

lucianburjuiul

Unserious member

Mangle! Folosesc ce ramane din lumina de la paste...
Aia cu reconstructia mi se pare loterie. O fac chinezii ca e mai ieftin sau bat palma cu ai nostri si o sa fie gata precum autostrazile. Si acum pe bune, eu nu stiam ca evreii vor sa reconstruiasca. Asa ca data viitoare cand scrii de toti da un pm inainte sa vezi daca eu stiu.

nico99900

nico99900

Senior Member

Sorry

Edited by nico99900, 20 February 2021 - 21:10.

nico123

nico123

Senior Member

Templul este facut deja sub forma de bucati ca un joc de lego. tot ce va fi in templu ca obiecte si mobila deja exista. Toate astea exista din bunavointa papei. Acest templu poat fi ridicat in doar 3 zile.
Dorele nu te duce mintea iar ma faci sa spun ca gandesti ca un copil.  Nu cumva exista in fiecare an lumina sfanta de pasti data de Dumnezeu? Daca e de la Dumnezeu se poate folosii.

apocalipsul

apocalipsul

Senior Member

dumnezeu ne-a dat si drona...

loveparade

loveparade

Senior Member

Dorel666, on 20 februarie 2021 - 19:50, said:

vor aprinde lemnele cu chibritul sau bricheta?

Fosfor, Potasiu...
Ai cam lipsit de pe la ora de chimie. Cred ca ai luat la 4 de te-ai saturat.

jimi91

jimi91

Senior Member

Dorele, stii cum iau crestinii focul sacru de la Ierusalem in noaptea invierii ?

waterman, on 20 februarie 2021 - 20:11, said:

“Posibil sa umple lumea cu boli si nenorociri, numai si numai ca toata lumea sa ceara reconstructia templului ”

Elucubrații
Numai vă drogaț

Si eu cred ca are dreptate....evreii vor reconstruiasca templul. Si exista un precedent...Hagia Sophia

apocalipsul

apocalipsul

Senior Member

Deci, ce parere au, evreii, despre cele de mai sus?
de abia asta intrebare tampita!
parerea, parerile sunt impartite, normal!

Edited by apocalipsul, 20 February 2021 - 22:11.

istratei

istratei

Active Member

• Grup: Members
"Toti stim"
Chiar toti?
Pe bune?

ericmario

ericmario

Fenomembru

Iar...

Dorel666, on 20 februarie 2021 - 19:50, said:

Toti stim ca evreii de azi vor sa reconstruiasca din nou Templul lui Solomon.
Toți fiind tu și frații tăi virtuali?

pufonel

pufonel

Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

Exista vaca rosie in Romania. Se numeste Olguta Vasilescu. Mulgutza pentru prieteni :naughty:

Dorel666

Dorel666

Senior Member

nico123, on 20 februarie 2021 - 21:16, said:

Templul este facut deja sub forma de bucati ca un joc de lego. tot ce va fi in templu ca obiecte si mobila deja exista. Toate astea exista din bunavointa papei. Acest templu poat fi ridicat in doar 3 zile.
Dorele nu te duce mintea iar ma faci sa spun ca gandesti ca un copil.  Nu cumva exista in fiecare an lumina sfanta de pasti data de Dumnezeu? Daca e de la Dumnezeu se poate folosii.

Daca evreii cred ca sfanta lumina vine de la Dumnezeu, de ce nu se fac si ei ortodocsi? Iar daca nu cred, de ce ar folosi-o?

vio69a

vio69a

Superior Member

Dragul meu Dorel...!!!....dupa ce ai traiesti apocalipsa, apoi sa faci paralele....iti doresc succes !!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate