Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Facultăți UPB

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#19
Scurthea211

Scurthea211

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,158
  • Înscris: 11.05.2018
Se pare ca stii foarte putin legat de electronica si piata de software pt auto din Romania: Continental, Hella si Harmann imi vin in minte acum doar sigur mai sunt si altii la fel de mari. Salariile sunt cu un ordin de marime mai mari decat la Renault/ Ford. La noi se proiecteaza soft de la sistemul de iluminat, la electronica de bord si pana la masini autonome. Romania e foarte cautata pe partea de software si industria auto nu face exceptie.
Partea asta de software are avantajul ca poate fi facuta oriunde ai creierele.
In schimb partea de mecanica cam are obiceiul sa mearga dupa productie. Creste salariul minim, cresc costurile de productive? se muta fabrica la Tanger? .. Se cam muta si cererea de proiectare mecanica. Cat crezi ca o sa o mai avem industrie in Romania cu infrastructura asta deficitara?
Daca esti bun, o sa o duci bine in orice domeniu. Dar mi se pare deplasata idea ca pe viitor esti mai safe cu proiectare mecanica fata de software.

#20
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,362
  • Înscris: 05.04.2006
Partial ai dreptate, insa cind eu spun "masini" nu ma refer la automobile decit in mica masura. Ideea este ca cei care lucreaza soft (cred ca) sunt mult mai putini decit cei care lucreaza in proiectare, calcule, conceptie, executie, testare, mentenanta etc. Sigur, poate ca eu sunt subiectiv, ca inginer mecanic imi vad bucata mea de piine Posted Image

Edited by ionut76, 26 February 2021 - 01:20.


#21
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,194
  • Înscris: 24.02.2007
Firmele mai sus mentionate au mii sau zeci de mii de angajati in Romania pe partea de electronica si/sau soft pentru masini. Au si mecanici dar nu asa multi.

#22
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006

View Postraluca312, on 20 februarie 2021 - 17:53, said:

Despre ETTI am obtinut mai multe informatii de la cativa actuali studenti si de aceea nu se afla printre optiunile mele. In plus, mai multi colegi vor sa dea la aceasta facultate pentru ca vor sa mearga pe informatica, dar sa faca o facultate mai usoara (din punctul lor de vedere)

Tu tb. să cauți info. reale de la cei din facultate, nu să te bazezi pe părerile colegilor de liceu care "vor să meargă la ETTI pt a merge pe informatică". ETTI este facultatea de electronică, punct. Se face și CEVA software dar tot "ceva software" se face și la Ing. Electrică, etc.
Deci colegii tăi vor lua plasă dacă vor intra la ETTI pe criteriul ăsta ! Vor constata că fac alte materii decît și-au dorit.

#23
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,362
  • Înscris: 05.04.2006
In perioada urmatoare Facultatea de Inginerie Industriala si Robotica organizeaza mai multe evenimente online pentru a prezenta in detaliu oferta educationala si pentru un dialog cu elevii de liceu pe care dorim sa ii ajutam sa faca cea mai buna alegere pentru viitorul lor profesional.
Pentru elevii care se inscriu anticipat la facultatea noastra (admitere fara examen) oferim pregatire gratuita la matematica pentru Examenul de Bacalaureat.
Vineri 28.05.2021 de la ora 16:00, vă invităm să participați la prezentarea live a Facultății de Inginerie Industrială și Robotică (FIIR), din cadrul Universității POLITEHNICA din București (UPB).
Află care sunt oportunitățile de care poți beneficia ca #studentfiir și vino să afli despre discipline și laboratoare unice în țară.
Confirmă participarea aici: https://forms.gle/JGeuG8cMKLCj2vUa6
Accesează prezentarea live -> https://bit.ly/3ykfPqN
Pagina de Facebook: https://www.facebook...r.pub.bucuresti
Va asteptam online pentru a discuta detalii. Va rog sa transmiteti acest mesaj unui numar cat mai mare de colegi de-ai vostri.

Attached File  fiir eveniment.png   1.01MB   9 downloads

#24
superm

superm

    The difference is...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 30.07.2008

View Postraluca312, on 20 februarie 2021 - 15:12, said:

Dacă ați avut măcar tangențe cu Politehnica, v-aș ruga mult să îmi lăsați informații cu privire la următoarele facultăți:
  • Energetică
  • Inginerie Electrică
  • Mecatronică
  • Inginerie Aerospațială
  • Robotică


Energetica - cred ca cea mai frumoasa, boema, completa si logica facultate ... este "politehnica" frumoasa si cu de toate
Mecanica - grea, frumoasa si buna pentru orice "viitor" in zona de inginerie

...eu daca as avea posibilitatea de a alege din nou as face "sudura" ...suna aiurea dar acum asta as alege. Am facut Energetica si TCM ...in regula ambele daca vrei sa fi inginer. "Fizica" din Energetica este mai completa ca treci prin toate  tipurile de energii.... "Mecanica" este practica si la obiect.  

Deci un plus  ar fi pentru Mecatronica, Robotica si Energetica ...un minus pentru "electrica" dar asta e parerea mea. La "aerospatiale" nu ma bag pt ca este in alta arie de competente :) ...nu am avut mari tangente cu zona lor.

Succes.

#25
sicriu

sicriu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 199
  • Înscris: 31.03.2021

View PostScurthea211, on 25 februarie 2021 - 22:42, said:

Se pare ca stii foarte putin legat de electronica si piata de software pt auto din Romania: Continental, Hella si Harmann imi vin in minte acum doar sigur mai sunt si altii la fel de mari. Salariile sunt cu un ordin de marime mai mari decat la Renault/ Ford. La noi se proiecteaza soft de la sistemul de iluminat, la electronica de bord si pana la masini autonome. Romania e foarte cautata pe partea de software si industria auto nu face exceptie.
Partea asta de software are avantajul ca poate fi facuta oriunde ai creierele.
In schimb partea de mecanica cam are obiceiul sa mearga dupa productie. Creste salariul minim, cresc costurile de productive? se muta fabrica la Tanger? .. Se cam muta si cererea de proiectare mecanica. Cat crezi ca o sa o mai avem industrie in Romania cu infrastructura asta deficitara?
Daca esti bun, o sa o duci bine in orice domeniu. Dar mi se pare deplasata idea ca pe viitor esti mai safe cu proiectare mecanica fata de software.

Totul merge dupa productie, nu numai proiectarea mecanica. Sa vezi in cativa ani cum se muta tot offshorul in Vietnam, India (deja se intampla) si alte tari de genul asta.

#26
Yangel

Yangel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 22.09.2011
cateva lucruri:

in upb faci cursuri de fizica generala - unul sau doua semestre. e foarte condensata materia! treci de la mecanica newtoniana la unde mecanice si termodinamica + fizica statistica intr-un prim semestru, apoi optica, optica electromagnetica, legile electromagnetismului, fizica cuantica in al doilea. unele facultati au totul condensat intr-un singur semestru (nu am priceput cum naiba poti incepe cu newton si sa termini cu schroedinger).

filosofic vorbind - electronica e derivata din fizica (dar ce ramura a ingineriei nu e?), insa nu faci fizica acolo. faci fizica pentru idei de baza, sa-ti intre in cap ca ai diferite legi si metode, ca ai unitati de masura, pui prima data mana pe niste aparate si faci niste masuratori minimale. (doua semestre).

ceea ce faci le etti... multe lucruri, din pacate tot mai mult software sau asistat de calculator. singura specializare ce mai are ceva "fizica" ar fi MONA (microelectronica, optoelectronica, nanotehnologii) fiindca se leaga de surse de lumina si semnale optice, fibre optice, samd... dar sectia de CTI (calculatoare si tehnologia informatiei) de la etti nu te face "informatician". din pacate, la electronica se face tot mai putin hardware (am inteles ca nici cadrele didactice nu prea ar mai oferi astfel de proiecte de diploma, dar nici interes din partea studentilor). dar destul de bine electronica digitala (cea analogica, desi e necesara -- e practic moarta la noi).

robotica e.. cu tot respectul .. o bataie de joc. iti zic "nu" din prima! oamenii aia au trecut prin o gramada de schimbari inclusiv de nume. am inteles ca de anul asta si-au mai schimbat numele, iar. se numeau tcm, apoi au devenit imst, acum cica robotica.

ingineria electrica e ceva ceva... dar depinde de tine daca te tii de treaba.

energetica e slaba si e foarte omogena. nu mai au specializari propriu-zise, ci cateva cursuri in ultimul an. asta se vede din planurile de invatamant (la toate facultatile din upb poti gasi pdf-urile).

facultatea de fizica de la magurele e o gaura neagra (am fost "pe acolo"), dar singurul avantaj real e ca facultatea e in mijlocul (la propriu) institutelor. in fizica ai nevoie de "informatica" mai mult decat te-ai astepta, fiindca ai de prelucrat cantitati din ce in ce mai mari de date (si mai complexe), ai de facut simulari si programe de analiza, eventuala interfatare cu diverse placi de achizitie, samd. insa facultatea in sine e slaba.

facultatea de aerospatiala e interesanta, dar cred ca se axeaza mult pe electronica de bord si avionica. baza materiala pentru altceva nu au, iar partea de constructii aerospatiale = modelare numerica+proiectare asistata. poti deveni inginer cad/cam/cae chiar bun (peste un absolvent al facultatii de mecanica), dar nu stiu ce sanse de locuri de munca avem noi in tara. in orice caz - e chestiune volatila.

cu electronica sau electrotehnica(electrica) te descurci, chiar bine (ma refer la locuri de munca atat din timpul facultatii cat si dupa). bine ar fi sa fie si hardware-isti, ca as zice ca avem deficit, dar nah..

in upb exista facultatea de stiinte aplicate unde au o sectie de fizica (inginerie fizica, un echivalent al fizicii tehnologice de la facultatea de la magurele). acolo sunt ceva oameni cu legaturi cu institutele de la magurele, asta daca te intereseaza ramura asta - in sensul ca tot la magurele la vreun institut ai ajunge, daca te tii de treaba (dar vezi ca fizica e si mai restrictiva si decat alelalte ramuri. fiindca la noi, cu diploma de fizician... nu prea ai unde sa te duci altundeva, cel putin la inceput. iar cercetarea stiintifica intr-o institutie de stat e ... diferita de munca in privat. iar, din experienta ti-o spun).

#27
Yangel

Yangel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 22.09.2011
si o completare : foarte multe facultati au bagat cuvantul informatica in cate o specializare, dar e inselatoare manevra.

nu prea ai cum sa faci inginerie in ziua de astazi fara softuri specializate in una sau alta. faptul ca vei folosi calculatorul in nu stiu ce CAD si mai stiu eu ce limbaj nu inseama informatica/inginerie software/"programare" sau denumiri de genul (asta ca sa completez ce a scris mai sus XONXOFF)

ai peste tot.

si electronica se axeaza pe anumite lucruri si foloseste tot soiul de programe specializate, si in ingineria mecanica - la fel, energetica, electrotehnica, samd.

sfatul meu: indiferent de ce iti alegi, tine-te de ea (daca tot vei "pierde" timpul 4 ani, nu face in batjocura) si implica-te in diverse proiecte din timpul anilor, vezi ce iti cer angajatorii (targuri care se organizeaza pe acolo, site-uri, interviuri - chiar de te duci la plesneala, vezi cum e), si nu face practica la misto. la final, cand vei cauta un loc de munca, o sa trebuiasca sa stii sa faci ceva, nu sa pici de fraier(a). (cand eram pe platforma si ne veneau studenti de la upb in practica de vara, jumatate din ei ne cam cereau adeverinta de practica si nu dadeau pe acolo. doar ca noi le dadeam un sut afara din departament.)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate