Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Tensiune ciudata

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
Mirvru

Mirvru

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 19.02.2021
Buna seara, in urma cu 2 zile am luat un tensiometru de brat pentru mama si am luat si eu la masurat tensiunea. Prima oara imi iesise 13 cu 8, ieri dimineață mi-a ieșit tot 13 cu 8, azi dimineață tot 13 cu 8, iar dupa o ora aveam 12 cu 8.
Insa seara, de fiecare data am tensiunea 14 sau mai mult.
Voiam sa va întreb de ce seara am tensiunea mai mare fata de dimineață? Si este normal sa am tensiunea asa maricica seara?

#2
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,068
  • Înscris: 01.12.2001
Conteaza varsta, sexul, greutatea (masa de fapt), starea, etc

#3
silverflower

silverflower

    Anti-dogmatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,828
  • Înscris: 04.05.2008
- Da, e normal, e (și) din cauza oboselii de peste zi. Vezi seara un film relaxant. Mănîncă mîncare gărită cu mai puțină sau fără sare deloc (ca mine), cea din pîinea normală și din carne ajunge. Nu pune sare pe castraveți, roșii sau salată, folosește puțin oțet la ultima. Atenție la prafurile de supe, conțin monoglutamat de sodiu, că acesta e responsabil cu creșterea presiunii din partea aceasta, fiziologică, indiferent că e în clorură (sarea de bucătărie) sau altă combinație.

Edited by silverflower, 19 February 2021 - 20:29.


#4
Mirvru

Mirvru

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 19.02.2021
Sunt mai grăsuț de fel, si tin un regim de 1 luna jumate aproape 2, deci lucruri ce-mi cresc tensiunea nu mananc, stiu ca cei grasi sunt predispusi la hipertensiune, dar am 19 ani, beau cafea si fumez, sport mi s-a interzis de cardiolog sa fac, si de asta ma ingrijorez, ca săptămâna viitoare iar fac un control expres ca sa aflu daca pot face sala, pentru ca vreau sa fac miscare si ca sa ajut tensiunea si ca sa slabesc, si ma ingrijorez ca s-ar putea sa nu ma lase..

#5
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,068
  • Înscris: 01.12.2001
Daca tot ai fost la cardiolog, asculta-l că știe mai bine.

#6
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 dorin_2k, on 19 februarie 2021 - 20:13, said:

Conteaza varsta, sexul, greutatea (masa de fapt), starea, etc
Si aparatul de masura, plus corectitudinea utilizarii lui....

Edited by pasilla, 19 February 2021 - 22:26.


#7
nino852

nino852

    CENZURAT,autosuspendat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,713
  • Înscris: 10.05.2012
Cele mai bune sunt cele de antebrat,dar valorile citite nu difera chiar asa de mult.
Nu se ia tensiunea dupa masa.
Arunca tigarile daca vrei sa traiesti sanatos,nu te ajuta deloc.

#8
Mirvru

Mirvru

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 19.02.2021
Tensiometrul este de antebrat, si verificat clinic, tensiunea eu zic ca am luat-o corect, cu 2 cm fata de cot, cotul la nivelul inimii, relaxat, ce-i drept nu știu daca au trecut 30 de minute de când nu fumasem. Observ o chestie.. cand fac miscare in ziua respectiva, tensiunea e mai mica, ceea ce ma face sa cred ca asta ar fi solutia, ultima oara la cardiolog am fost pentru ca aveam tahicardie, si mi-a spus fix asa "Din cauza pulsului marit nu poți face sport" de tensiune nu spusese ceva ca n-as putea.

#9
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 silverflower, on 19 februarie 2021 - 20:22, said:

Nu pune sare pe castraveți, roșii sau salată, folosește puțin oțet la ultima.
Salata fără ulei de măsline nu-i salată.

#10
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,787
  • Înscris: 25.06.2007

Mirvru said:

1613767902[/url]' post='27553089']
ultima oara la cardiolog am fost pentru ca aveam tahicardie, si mi-a spus fix asa "Din cauza pulsului marit nu poți face sport" de tensiune nu spusese ceva ca n-as putea.
Ce cardiolog e ăla care nu ți-a recomandat un betablocant pt controlul tahicardiei, și, dimpotrivă, să-ți spună să faci sport, lucru care în timp ar duce la o oarecare bradicardizare a inimii?

Edited by Karhu, 19 February 2021 - 23:24.


#11
Mirvru

Mirvru

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 19.02.2021
Asta ma întreb si eu. Betablocant mi-a dat, Concor, dar nu m-a lasat sa fac sport, desi eu voiam sa ma apuc de sport din Noiembrie de cand fusesem.

#12
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,292
  • Înscris: 07.02.2003

 Mirvru, on 19 februarie 2021 - 19:30, said:

Voiam sa va întreb de ce seara am tensiunea mai mare fata de dimineață? Si este normal sa am tensiunea asa maricica seara?
Da.
Tensiunea in sine este o masura relativa, ea variaza mult in functie de activitate, pe langa aspectele de varsta greutate samd...

#13
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,091
  • Înscris: 29.06.2005
Exact asa e si la mine. Dimineata  am tensiune ok 12-13 /8-8,5 - dupa- amiaza/seara 13,8-14/9. Dar am 45 de ani.
Am avut la un moment dat o perioada de vreo 2 saptamani cu tensiuni ridicate 16/10, chiar 18/11 - moment in care dupa control mi s-a prescris tot Concor pe o perioada de 3 luni.

Am avut imbunatatire ulterior cu mers pe jos 5-8 km/zi, eliminat complet prajelile , redusa cantitatea de sare, redusa cantitatea de carne (o zi da, doua nu), 1 avocado/zi. Mai poate ajuta si magneziul (magnerot) - 1/zi seara - de preferat la recomandarea medicului.
Exercitiile de respiratie sunt iarasi utile in gestionarea ritmului cardiac (reducerea lui) - daca ti se pare complicat, ia-ti un ceas huawei gt2E, iti monitorizeaza(destul de precis) pulsul si iti ofera si exercitiile de respiratie (ritm inhalare/expiratie) pe care le poti face daca constati ca pulsul este prea ridicat.

Cardiologul ti-a facut si un doppler cardiac? Analize de sange? Daca nu, atunci sunt necesare, ecografia cardiaca poate arata daca sunt probleme fizice cu inima (malformatii, valve) sau cu arterele principale (ingustate de la depunerile de placa) iar analizele de sange pot arata daca sunt dezechilibre acolo (colesterol crescut...etc).

#14
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,787
  • Înscris: 25.06.2007

 Mirvru, on 19 februarie 2021 - 22:51, said:

ultima oara la cardiolog am fost pentru ca aveam tahicardie
Si ce fel tahicardie ai? Permanentă sau vine în accese scurte? Ai făcut doar ECG de repaus sau și Holter? Analizele de laborator sunt bune?

#15
Mirvru

Mirvru

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 19.02.2021
Tahicardia mi-a dispărut dupa tratament, nu mai am probleme, am doar tensiunea ridicata seara, in rest nu am dureri, junghiuri, ameteli sau lucruri din acestea. Tahicardia nu este permanenta, probabil a fost si pe fond de stres.

#16
Mirvru

Mirvru

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 19.02.2021
Revin cu o întrebare, astazi am avut o stare de amețeală, o presiunea foarte scăzuta pe partea stânga a ochiului stang si slabiciune, sa fie de la tensiune?

#17
Mirvru

Mirvru

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 19.02.2021
Buna seara, revin cu o problema. Astazi s-au intensificat multe gânduri negre, am mers cu un prieten curier glovo, eu avand tahicardie si tensiune maricica (cam prehipertensiune) mergand credeam pe moment ca îmi fac bine ca fac miscare, insa, pe parcurs mi s-au întâmplat sa apara tot felul de ganduri cum ca poate nu e bine ce am făcut.
Am 19 ani, 127 kg la 1.80 (Țin un regim deja de vreo 2 luni deci am luat in calcul problema greutății si am luat masuri serioase) mananc sanatos acum, si puțin in calorii.
Am avut un atac de panica el ducandu-se sa duca o comanda si eu rămânand singur in masina.Un atac de panica monstru, in carw simțeam ca sangele imi fuge spre picioare si imi furnica tot corpul, tremurat.. etc.
Am fost sa imi fac ekg si nu am nimic cu inima, doctorul a spus ca nu am nimic grav, doar tahicardie si tensiunea marita.
In prezent doctorul cardiolog mi-a dat Concor de 2 ori pe zi si Magnerot de 3 ori pe zi.
Eu simt dureri in josul pectorarilor, dureri ce se prezintă in reprize de 1 secunda si cu intensitate foarte scazuta, ca o intepatura mica, dar nu ascuțită.
Trăiesc de vreo 4 luni in neliniște, de frica de a face un infarct sau de a avea vreo boala serioasa.
Poate cineva sa ma sfătuiască daca am ceva serios? Sau e totul in mintea mea?


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate