Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Suplimente articulatii

  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
daxpop

daxpop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 27.05.2016
Buna seara
Mi se intampla adesea cand fac genuflexiuni sau orice ex ce implica greutati sa mi scartaie rau genunchii. Are cineva idee sa mi spuna cam din ce cauza se aud si ce suplimente as putea lua. Mentionez ca am 1.65- 50 kg si fac sport de 3-4x pe sapt.(lucrez si cu greutati)
Multumesc

#2
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Pe mine ma dureau genunchii rău și am luat vreo doua luni Colagen de la Doppelherz

Asta

https://www.doppelhe...gen-11000-plus/
Înainte de a continua cu sala și greutățile as consulta un medic

#3
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Se spune ca sunt bune alimentele care contin colagen.
Supa de oase garf, peste gras-ex. somon, carne de vita- coaste, rasol, oua, etc.

Edited by pasilla, 19 February 2021 - 19:06.


#4
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,695
  • Înscris: 29.10.2017
Secretul la incheieturi nu sta in vreun supliment
Trebuie sa elimini din meniu tigari, alcool, energizante sau cafele tip espresso facute la aparataje adica cele de la care cofeina intra repede in sange
pe urma conteaza si alimentatia

#5
mcd2020

mcd2020

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,957
  • Înscris: 02.05.2020
Primele produse ajutatoare au fost pentru sportivi,ei au probleme majore cu articulatiile.Ai putea sa inlaturi greutatile la exercitiile pentru picioare,acel scartiit indica uzura excesiva din  lipsa lubrifiantului natural al articulatiei.

#6
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 26.01.2014
buletinul ce zice?

#7
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,912
  • Înscris: 25.06.2007

 daxpop, on 19 februarie 2021 - 18:55, said:

Mi se intampla adesea cand fac genuflexiuni sau orice ex ce implica greutati sa mi scartaie rau genunchii.
Mergi la medicul de familie să vadă despre ce-i vorba, eventual să-ți dea trimitere pt Rtg de genunchi.
Ce vârstă ai?

#8
coniac

coniac

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 497
  • Înscris: 17.12.2019
https://ro.iherb.com...eg-Capsules/581

#9
afh

afh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,836
  • Înscris: 14.04.2005
La mine suplimentul de la dopelhertz nu a avut efect.
In schimb mi-a priit chondrosteo

#10
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,863
  • Înscris: 27.04.2010

 stalker2142, on 19 februarie 2021 - 19:06, said:

Trebuie sa elimini din meniu tigari, alcool, energizante (.....)
Si sa adaugi "suplimente" de genul feminin, "pompe de măduvă" Posted Image ...
+ colagen, vitamina D, chestii care se pun pe oase.

Edited by shymano, 19 February 2021 - 22:49.


#11
vladut01

vladut01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,427
  • Înscris: 23.12.2015
zgomotele se aud de curand? Mie-mi trosnesc genunchi cand fac genoflexiuni de cand ma stiu si fi-meu ma mosteneste. N-am intrebat pana acum doctorul doctorul de ce si nu iau nimic.

#12
daxpop

daxpop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 27.05.2016
Am uitat sa mentionez , am 34 ani. Nu fumez, nu beau cafea, nici energizante nici alcool. Nu stiu daca am avut problema asta din totdeauna pt ca am fost cam sedentara pana acum 2-3 ani. La un genunchi am facut deja rmn si zice " semnal normal la nivelul maduvei osoase, cu trabeculatie normala. Cartilagiul care acopera patela, condilii femurali si platou tibial cu grosime normala. Meniscurile medial si lateral cu configuratie normala. Ligamente incrucisate anterior si posterior continue, cel anterior infiltrat edematos, minim desirat si edematiat in vecinTatea insertiei tibiale.cam asta mi a fost scris pt cel drept pt ca am fortat la sala si ma pricopsisem cu niste dureri in lateralul genunchiului. Dar acum nu ma mai deranjeaza. Pot face exercitii si la presa dar coborarile pe ex gen geno imi dau un disconfort maxim.Ambii scartaie precum niste usi vechi.

#13
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,924
  • Înscris: 02.02.2007
pe termen lung, ar trebui sa o lasi mai moale!
cum: gasesti o solutie care sa te ajute: incalzire mai buna/multa, greutati mai mici, exercitii de izolare, care nu pun/reduc presiunea pe articulatie.
stiu ca genoflexiunile sunt un exercitiu de baza, dar daca vrei sa mai ai genuchi si peste 10 ani, trebuie sa iei masuri!
am mers pe drumul asta, m-am intors destul de daramat!
cand ridicam destul de usor greutati mult mai mari decat greutatea mea, ma credeam zmeu.
privind in urma, pretul a fost cam mare!
acum, as proceda altfel!
strict la suplimente: MSM +Curcumin. mie mi-au mers bine, deasemenea unui amic care alearga maratoane montane!

#14
daxpop

daxpop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 27.05.2016

 richi_e, on 20 februarie 2021 - 18:40, said:

pe termen lung, ar trebui sa o lasi mai moale!
cum: gasesti o solutie care sa te ajute: incalzire mai buna/multa, greutati mai mici, exercitii de izolare, care nu pun/reduc presiunea pe articulatie.
stiu ca genoflexiunile sunt un exercitiu de baza, dar daca vrei sa mai ai genuchi si peste 10 ani, trebuie sa iei masuri!
am mers pe drumul asta, m-am intors destul de daramat!
cand ridicam destul de usor greutati mult mai mari decat greutatea mea, ma credeam zmeu.
privind in urma, pretul a fost cam mare!
acum, as proceda altfel!
strict la suplimente: MSM +Curcumin. mie mi-au mers bine, deasemenea unui amic care alearga maratoane montane!

Da mi a recomandat  si farmacista msm. O sa mi iau. Am vrut sa aflu mai multe pareri. Ceva de genul mi a spus si ortopedul cand am fost la el inainte de rmn.  Ca pot incerca si inot nu neaparat sala.Dar ca sa dezvolt masa musculara nu prea pot fara greutati mari. O sa incerc sa evit macar genuflexiunile. Culmea exercitiile cele mai importante nu le pot face.mi am cumparat si genunchiere si degeaba.

Edited by daxpop, 20 February 2021 - 23:33.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate