Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 

Probleme termopane apartament nou dezvoltator

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
slappyhue

slappyhue

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 23.10.2016
Buna ziua,

Acum cateva luni am achizitionat de la dezvoltator un apartament nu tocmai ieftin care la prima vedere parea destul de interesant, dar care s-a dovedit ca are ceva probleme nu tocmai evidente la o simpla vizionare. Una din acestea era legata de modul cum au fost montate/reglate termopanele.

Practic, imediat ce a inceput sa se raceasca mai tare afara, am observat ca pe la doua din cele 4 geamuri/usi exterioare batea vantul. Am contactat dezvoltatorul care a promis ca il trimite zilele urmatoare pe "baiatul cu termopanele" sa rezolve. In naivitatea mea, speram sa fi contractat o firma serioasa. Ulterior, am aflat ca e vorba de o firma infiintata in acelasi an in care a fost construit blocul. La cum a decurs comunicarea cu dezvoltatorul, tind sa cred ca e una din firmele satelit/fantoma ale acestuia (aflate etern pe pierdere). E o variatiune de "expert" si "consulting", nu are site, email etc. doar telefonul personal al baiatului care monteaza.
A fost nevoie sa revin doua saptamani mai tarziu cu un reminder si in final s-a decis sa vina si expertul in tamplarie, usor suparat ca e nevoit sa faca acest drum.

La prima usa a tras urmatoarele concluzii:
  • era chederul usor iesit (iesit in vreo 3 zone diferite pe o distanta totala de aproape un metru), nu e problema lui, ne recomanda sa-l lipim cu niste super glue ca asa se practica
  • ce daca usile sunt strambe ca "nu afecteaza" (strambe insemnand diferenta de 1-1.5cm pe inaltime intre colturi si profile usor curbate in anumite zone - indeajuns cat sa fie vizibil). De ochii mei a rotit de vreo doua ori cu inbusul la nervi, fara sa se vada vreo diferenta si fara sa verifice rezultatul ulterior.
La cealalta usa a bagat in sila un distantier pe langa geam, care intr-adevar a rezolvat problema etanseizarii, si a plecat in graba fara sa verifice. Am verificat noi dar pana sa terminam era deja iesit pe usa.

Vreo doua saptamani mai tarziu observ ca unul dintre geamuri condenseaza intre foi. Il anunt pe dezvoltator si imi spune ca se schimba. Vine expertul in termopan sa ia masuratori. Sa am rabdare ca dureaza vreo 10 zile. O luna mai tarziu (da, am asteptat special sa vad daca depaseste termenul asta), ma suna dezoltatorul ca sta la ei foaia de sticla de vreo doua saptamani da nu a avut baiatu timp si ca vine a doua zi. Nu vad cum ma ajuta sa stiu ca au parcat geamul juma de luna, dar macar se schimba.

Intre timp observasem ca la una dintre usile pe care le "indreptase" exista o alta problema de esanteizare. Am zis ca daca tot face drumul sa schimbe geamul, sa fiu sigur ca se ocupa de tot. Deja nu mai aveam rabdare sa pierd timp si sa aud cum imi imaginez probleme care nu exista in realitate desi se actioneaza asupra lor pentru rezolvare.

Vin cascadorii rasului (de data asta sunt 3) sa schimbe geamul. Masoara inca o data, sa stie ce geam aduc de jos (aveau doua variante - diferenta de vreo 15cm intre ele). Il aduc pe cel gresit. Se plimba cu geamul vechi pe hol, geamul gresit pe pozitie, geamul gresit pe hol, geamul vechi pe pozitie, geamul bun pe hol, geamul vechi pe hol, geamul bun pe pozitie.

Termina si ii rog sa arunce o privire la problema de esanteizare. Ma interesa mai degraba sa aflu daca e ceva ce se poate regla (adica maxim 5 minute de dat din aripioare), ca daca era greseala de montaj nu mai aveam timp si chef sa fac alte incercari cu Dorel Inc. Concluzia: imi imaginez, e iluzie optica, nu are cum sa intre aer ca e garnitura si afara. Pana sa vad garnitura, erau deja la usa si-mi urau o zi buna. Si totusi, bate vantul in continuare pe la imbinarea respectiva si se vede lumina pe acolo cand bate soarele.

Intrebarea e ce as putea sa fac in conditiile astea? Nu-mi doresc ca astfel de specimene sa mai umble pe acolo ca n-am nicio garantie ca nu strica mai rau. Dar nici nu mi se pare normal ca genul asta de servicii sa fie considerate normale si sa fie promovate drept "premium/lux". Are sens sa ii reclam pe undeva sau e pierdere de timp suplimentara? Sa ma multumesc mai degraba ca macar usile stau pe pozitie si in mare sunt cat de cat reglate ok? Pe viitor cum as putea sa verific genul acesta de lucrari pentru a nu mai ajunge in situatii similare.

Multumesc frumos pentru orice sfat.

PS: Am cerut si parerea unui consultant de la una din firmele mari. Concluzia lor a fost ca s-a lucrat foarte neglijent si mi-au recomandat sa ii reclam, dar nu mi-au zis si unde as putea face asta.

#2
britneysbitch

britneysbitch

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 06.01.2012
Dezvoltatorul în șase luni nu-l mai auzi, nu-l mai vezi. Asta e.

#3
Ythrixium

Ythrixium

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,784
  • Înscris: 04.05.2010
Bisnitarii de constructori sunt de mai multe feluri:
Construiesc:
1)ieftin si prost, vand ieftin sau la pret mediu
2)ieftin si calitate decenta, vand pret mediu sau scump
3)nu foarte ieftin, dar nici scump, sa zicem materiale si dorei de calitate medie => vand foarte scump

In care categorie crezi ca te incadrezi?

#4
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 slappyhue, on 19 februarie 2021 - 17:36, said:

Are sens sa ii reclam pe undeva sau e pierdere de timp suplimentara?
Eu cred ca pierzi timp si nervi degeaba.
Daca nu ai deschis ochii la timp, acum deschizi portofelul si te ocupi singur de rezolvare..

Bine ca nu sunt alte probleme, mai grave.

Edited by pasilla, 19 February 2021 - 18:02.


#5
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,184
  • Înscris: 26.06.2009
Din pacate ai foarte putine solutii:
1. Poti sa ii reclami la ANPC, dar realist vor face tot carpeli in continuare, te vor duce cu vorba, etc. Pe termen lung nu o sa rezolvi prea multe.
2. Poti sa ii dai in judecata si sa speri ca in 3-5 ani vor mai exista ca firma si sa iti schimbe tamplaria
3. Poti sa iti schimbi tu tamplaria pe banii tai, sa ii dai in judecata si sa speri la cele de la punctul 2.

Parerea mea: daca nu ai deschis ochii inainte atunci deschide o sticla de vin si linisteste-te acum! Daca problema nu este majora (pare medie, dar poti sa traiesti, desi enervat ca ai un "apartament nou" in care ai carpeli) poti sa mergi mai departe si sa ii tot presezi si tu la fiecare pas sa imbunatateasca cate ceva.

Eu in schim mi-as pune intrebarea: la ce alte lucruri mai importante a "redus costurile"??? Sa nu fie la instalatii sau mai grav la structura blocului!

#6
slappyhue

slappyhue

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 23.10.2016
@Ythrixium e greu sa-mi dau seama, mai ales ca nu am neaparat tangente cu domeniul asta. Ce tine de infrastructura generala pare gandit si executat bine. Finisajele in schimb par facute in graba si cu materiale de calitate cel mult medie desi au fost promovate drept premium/lux. Ca idee de alte probleme pe care le-am mai observat in timp: izolare fonica inexistenta (practic aud tot ce vorbesc vecinii si de langa si de deasupra), tencuiala care cade pa langa termopane/usa de la intrare si lipsa unei bariere termice pe langa termopane, gresie pusa prost in baie de se scurge apa spre parchet, parchet pe care raman urme si atunci cand cad chestii destul de usoare (mai sensibil decat laminatul vechi de 15 ani din fostul apartament) etc. Ma gandesc ca se putea nitel mai bine la 1700 EUR/mp, mai ales ca efortul din partea dezvoltatorului ar fi fost minim.

#7
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Eu m-aș ruga sa treaca de primul cutremur, termopanele sunt de fason ....
On:
Le schimbi pe banii tai sau le remediezi pe banii tai și îl dai in judecată

#8
MKdens24kw

MKdens24kw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,857
  • Înscris: 02.02.2014
Incearca sa gasesti un montator bun. Ii soliciti o vizita contra cost deranjul si macar stii daca se poate remedia prin reglaje ,inlocuire chedere sau ,din pacate, sa schimbi usa sau fereastra cu totul.

#9
Ythrixium

Ythrixium

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,784
  • Înscris: 04.05.2010

 slappyhue, on 19 februarie 2021 - 18:16, said:

@Ythrixium e greu sa-mi dau seama, mai ales ca nu am neaparat tangente cu domeniul asta. Ce tine de infrastructura generala pare gandit si executat bine. Finisajele in schimb par facute in graba si cu materiale de calitate cel mult medie desi au fost promovate drept premium/lux. Ca idee de alte probleme pe care le-am mai observat in timp: izolare fonica inexistenta (practic aud tot ce vorbesc vecinii si de langa si de deasupra), tencuiala care cade pa langa termopane/usa de la intrare si lipsa unei bariere termice pe langa termopane, gresie pusa prost in baie de se scurge apa spre parchet, parchet pe care raman urme si atunci cand cad chestii destul de usoare (mai sensibil decat laminatul vechi de 15 ani din fostul apartament) etc. Ma gandesc ca se putea nitel mai bine la 1700 EUR/mp, mai ales ca efortul din partea dezvoltatorului ar fi fost minim.

Depinde de oras, daca esti din cluj, cu 1700/mp zici mersi daca ai termopane cu 1 foaie, si nu de sticla, de celofan.
In rest, izolare fonica nu ai nicaieri, poate doar la casa individuala, tencuiala se repara usor cu niste glet, restu nu stiu.

#10
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,118
  • Înscris: 10.07.2013
Ce marca este tamplaria de termopan? Posted Image

Gealan, Salamander, Veka, Aluplast, Kommerling, Ramplast, Bauplast, Rehau sau alta ?

#11
slappyhue

slappyhue

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 23.10.2016
Din cate am inteles de la cei care au evaluat opera ar fi Veka (din exprimarea lor destul de subtire) cu feronerie Maco. Dezvoltatorul pur si simplu nu a vrut sa comunice informatii despre ce a bagat in apartament sau de la ce producatori/distribuitori.

#12
romeo_cj

romeo_cj

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 28.06.2009
Nu te supara dar ai castigat prea usor banii cu care ai cumparat apartamentul. Problemele astea nu le-ai vazut inainte sa-l cumperi?

#13
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Cred ca acest comentariu nu isi are rostul.
Este imposibil sa vezi toate defectele unui apartament, daca nu locuiesti acolo,  indiferent  cat de experimentat esti.

#14
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020

 xmanyacs77, on 19 februarie 2021 - 20:10, said:

Ce marca este tamplaria de termopan? Posted Image

Gealan, Salamander, Veka, Aluplast, Kommerling, Ramplast, Bauplast, Rehau sau alta ?

Producătorii enumerați nu sunt producători de “termopane” ei produc doar niște bare de plastic lungi de 6-6,5m, de calitate mai bună sau mai proastă. De la orice producător ar fi termopanele, dacă ar avea doar plasticul în construcția de tâmplărie atunci tâmplăria era deja căzută la modul propriu. Deci este irelevantă marca de profil înscrisă pe bara de plastic.

Din păcate la majoritatea construcțiilor realizate de dezvoltatori problemele sunt aceleași, indiferent de marca profilului, se folosesc tâmplării cu profile renumite, dar prost executate, proiectate și montate. Remedierea pe termen lung a problemelor este de cele mai multe ori imposibilă și asta nu are nici o legătură cu denumirea profilului. Am văzut tâmplării cu profile salamander, veka, rehau extrem de prost realizate, proiectate și montate, iremediabile practic. Pe alte profile mai puțin renumite, cele românești, bulgărești, turcești oamenii nu-și mai pun problema că mai adie puțin vântul pe ici pe colo, că profilele sunt curbate pe alocuri, nu, aici se pune problema cât timp le vor mai putea deschide/închide și în cât timp vor rămâne cu ele în brațe.

#15
raducut123

raducut123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,183
  • Înscris: 12.09.2013
Cum plm ai semnat contractul...sau ce ai semnat?Ia pune aici contractul sa vedem si noi!!!Trebuie sa fie ceva ...Nu trebuia sa semnezi un pv de receptie?

Edited by raducut123, 19 February 2021 - 21:49.


#16
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020

 pasilla, on 19 februarie 2021 - 21:30, said:

Cred ca acest comentariu nu isi are rostul.
Este imposibil sa vezi toate defectele unui apartament, daca nu locuiesti acolo,  indiferent  cat de experimentat esti.

Da, nu avea cum să le vadă, sunt un fel de “vicii ascunse” și sunt valabile la majoritatea construcțiilor realizate de dezvoltatori. Poate dacă lua cu el un om din domeniu să-și dea cu părerea putea să aibă o idee despre ce tâmplărie are.

Dar ar fi trebuit să facă asta și cu unul de la instalații sanitare, termice, de la finisaje, etc., trebuia să meargă omul cu echipa lui de “specialiști” să vadă fiecare lucru cum este făcut. Și așa este posibil ca unele să nu le fi observat înainte de cumpărare ci după locuirea efectivă.

#17
Mike1alike

Mike1alike

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,010
  • Înscris: 02.08.2020
Initiator: e neplacuta problema ta si pt rezolvare... alegi din optiunile prezentate mai sus.
Insa apreciez ca ai simtul umorului, ai descris... hilar situatie, am ras in hohote desi imi pare rau de situatia in sine.
"Iluzie optica"!

#18
slappyhue

slappyhue

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 23.10.2016
E drept ca m-am grabit putin cand am luat decizia de a cumpara apartamentul acesta. Pe de alta parte veneam dupa vreo cateva luni de sortat cotete la suprapret pe siteurile de imobiliare si, ca raport calitate/pret, chiar si cu bugurile astea, a fost relativ ok. In plus, am avut o intelegere verbala cu dezvoltatorul ca va rezolva ce probleme mai observ pana la semnarea contractului si m-am bazat pe ideea ca legal viciile ascunse trebuie reparate. Stiu, stiu, greseala de incepator naiv. Intre timp, am realizat ca omul e usor sociopat, sufera grav de narcisism (tot ce face e la superlativ si in concluzie e imposibil sa aiba probleme - Trump style), are mania persecutiei si minte mai natural decat respira. Chiar ma surprinde ca inca nu a pomenit si de vreun praf de copite de unicorn din Narnia la materialele de constructie folosite. De exemplu, pentru o bucata de plinta lipsa si o placa de faianta ciobita la care un simplu "nu am boss ce sa fac ca nu mai am" a oferit succesiv urmatoarele explicatii in interval de vreo 2 luni: "se rezolva pana semnam contractul", "s-a rezolvat deja, ati fi vazut daca verificati inainte sa ma intrebati", "maine dimineata vine baiatu sa rezolve si va lasa si cate o cutie de rezerva" si a 4-a oara s-a facut ca ploua si sincer obosisem sa ma mai rog de el pentru atata lucru. Nici macar nu a vrut sa-mi spuna producatorul, ca sa imi cumpar singur.

Cel mai frustrant in punctul asta e ca in ultimele 2-3 luni cat a durat amenajarea spatiului, feedbackul a fost invariabil acelasi, indiferent despre ce aspect a fost vorba si de cat a costat: "eh lasa, e normal sa nu fie perfect", "lasa ca e ok si-asa, nu mori" si favoritul meu "stii ca dorinta asta ca totul sa fie super s-ar putea sa insemne ca ai tu ceva probleme". Ca si cum carpelile si lucrurile facute la misto reprezinta normalul in zona asta, indiferent de cat investesti.

In rest, fac si eu haz de necaz si ma bucur ca macar am apucat sa invat cate ceva din experienta asta si stiu la ce sa fiu atent pe viitor.

Multumesc frumos pentru toate sfaturile primite!



Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate