Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...
 CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...
 Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana
 Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 

Mail ciudat pe gmail

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
62 replies to this topic

#37
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,941
  • Înscris: 24.04.2013
@catalina1: Parerea mea:
  • NU accesa link-ul. Daca e real, ai avea probabil acces la date confidentiale ale altcuiva. Daca e phishing sau malware, evident mai bine nu te atingi de el.
  • Contacteaza Enel si spune-le ce ai primit ca ar fi de la ei dandu-le totodata informatiile din mail. De exemplu numarul cererii e important fiindca, daca e real, ii va ajuta sa identifice despre ce e vorba. Nu uita sa atragi in mod special atentia ca tu NU ai cerut nici o modificare contractuala - asta in caz ca cineva s-a gandit ‘sa iti faca un bine’ (si eventual sa ia si el comisionu’…).


#38
Naoto

Naoto

    Glasperlenspielmeister

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,864
  • Înscris: 15.12.2009

View Postcatalina1, on 19 februarie 2021 - 16:04, said:

Pai linkul clar nu, eu ma intrebam daca e safe sa imi pastrez adresa asta Posted Image


Sper ca altcineva (cunoscător, nu ca mine) să lămurească:

1. dacă e posibil ca altcineva să fi creat un cont de gmail cu formula alternativă pentru "ani g....escu" şi de acolo să fi solicitat contractarea online cu Enel;

2. dacă e posibil s-o fi făcut mai demult şi doar acum să fi încercat să contracteze online, fiindcă ne aflăm în perioada de alegere a unui furnizor (regim concurenţial).


Şi decât să ai dubii, mai bine creează-ţi o adresă alternativă de gmail de unde să corespondezi după ce imporţi contactele de pe cea veche. Iar când primeşti mesaje pe vechea adresă, le citeşti, dar răspunzi de pe cea nouă.

E doar o sugestie Posted Image

LE: Besides, nefiind client ENEL, dar primind mesaj de la ei pe adresa ta personală, te poţi adresa la:

[email protected]


https://my.enel.ro/#!Legal

(Vă amintim că aveți dreptul de a depune o plângere la autoritatea națională de supraveghere a prelucrării datelor cu caracter personal in cazul in care considerați ca prelucrarea datelor cu caracter personale încalcă prevederile Regulamentului GDPR)

Edited by Naoto, 19 February 2021 - 16:56.


#39
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,748
  • Înscris: 30.08.2006
Celalalt cu acelasi mail ca mine dar fara punct e din Peru. Google nu va accepta niciodata ca exista o multime de adrese de mail care au mai multi useri. Am ajuns sa ne ignoram reciproc mailurile celuilalt. Practic suntem ca si frati.

Edited by Leo2006, 19 February 2021 - 19:42.


#40
Cornel

Cornel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 02.04.2003

View Postcatalina1, on 19 februarie 2021 - 14:38, said:

V-am zis ca primesc deseori mailurile uneia pe care o cheama ca pe mine, mailuri legit. Nu ma intrebati de ce pun aia [email protected] cand ea le da alta adresa. Adica tot nume.prenume, dar nu la gmail. Asa o fi si aici.

View Postcatalina1, on 19 februarie 2021 - 15:10, said:

Dar nu am primit mailuri. Ci doar asta de la Enel de azi. Daca era ceva nu crezi ca as mai fi primit? Plus ca am tot trimis teste catre aceeasi adresa intre timp. TOATE au ajuns la mine.

Ok, daca esti sigura ca cealalta persoana NU are si un cont nume.prenume@gmail.com atunci esti safe parerea mea, nu trebui sa faci alt cont si nu vei pierde mesaje. Posted Image


@Leo2006 Si iti convine ca unele mail-uri sa nu le primesti ? sau mailurile sunt livrate mereu catre ambele adrese ? Oricum ar fi mi se pare periculoasa situatia... cu un mail poti "recupera" parola pe site-uri destul de sensibile.

Edited by Cornel, 19 February 2021 - 19:59.


#41
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,748
  • Înscris: 30.08.2006
Mailurile se duc la ambele adrese. E posibila resetarea parolei printr-un mail la care au acces si ceilalti useri cu punct sau fara punct si chiar mi s-a intamplat sa primesc notificare de tentativa de schimbare parola la contul de Netflix. Pot spune ca si eu am dat unsuscribe la o multime de newslettere enervante care erau catre celalalt. Problema mai grava este ca Google sa decida intr-un final  in mod arbitrar suspendarea contului meu si sa-l pastreze pe al celuilalt, in felul asta voi pierde accesul la abonamentele online, aplicatiile achizitionate si conturile financiare. Este clar o incalcare de catre Google al regulamentului GDPR.

Edited by Leo2006, 19 February 2021 - 20:38.


#42
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,216
  • Înscris: 05.01.2006
Eu zic ca nu se duc... cel mai probabil este o confuzie umana in care unul dintre useri uita ca adresa lor de mail contine si altceva (gen [email protected] - unde acel 20 este diferit) si se inregistreaza pe site-uri gresit.

View PostCourage, on 19 februarie 2021 - 14:29, said:

In practica, eu am [email protected] si altcineva are [email protected]
Desigur, asta creaza probleme, cum ar fi ca din cand in cand primesc mesajele respectivului...
Ati dat amandoi mail catre [email protected] si esti 100% sigur ca diferenta este doar acel punct? Intreb doar...

#43
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,562
  • Înscris: 21.03.2020
trimite mail catre adresa cealalta si vezi daca iti vine tie... atunci e clar ca nu exista cont asociat

#44
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,216
  • Înscris: 05.01.2006
Asta cu trimis mail catre adresa cealalta este cu schepsis... TU nu stii care-i adresa cealalta ci ti se spune ca este ca a ta cu . pe undeva...
De aceea n-are sens acel test IMO ci ambii sa trimita email catre o adresa de mail "neimplicata in situatie" si acolo destinatarul poate vedea clar care ce username are...

#45
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,562
  • Înscris: 21.03.2020
Scoti toate punctele si vezi daca iti vine tot tie e clar...apoi poti sa pui unde vrei punctul ca e clar ca nu mai conteaza

#46
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,884
  • Înscris: 21.04.2011

View Postcatalina1, on 19 februarie 2021 - 16:04, said:

Pai linkul clar nu, eu ma intrebam daca e safe sa imi pastrez adresa asta :(

Din linkul tau:
"Nu ai documentele la îndemână? Nu este nicio problemă, vei primi automat un e-mail cu link-ul paginii de încărcare documente pe care o poți accesa în termen de maxim 48 de ore de la trimiterea formularul de solicitare ofertă. Întrucat ulterior acestui termen nu vei mai avea posibilitatea de a continua procesul de contractare online, te vom notifica cu 24 de ore înainte de expirarea paginii."

Deci ma astept la inca un mail ca imi expira linkul :)))
Mi-a venit azi si al doilea mail :)

#47
Naoto

Naoto

    Glasperlenspielmeister

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,864
  • Înscris: 15.12.2009
Tot de la ENEL?

Părerea mea este că ai fost înregistrată la ei cu adresa ta de gmail. Iar comunicarea este pentru altcineva. Care - probabil - când a completat formularul a indicat o adresă greşită: a ta!

https://www.enel.ro/...line-anual.html

Edited by Naoto, 20 February 2021 - 21:38.


#48
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008
Ca sa fiti siguri ca si adresele derivate  va apartin (ex. adresa principala testdoi@gmail) faceti urmatorul test, puneti adresa de genul te.stdoi@gmail sau t.e.s.t.d.o.i@gmail  etc alaturi de parola voastra si vedeti daca intra in contul vostru Google, eu am facut astfel de teste. Am o adresa cu punct, am adaugat si mai multe puncte, am scos si punctul si am incercat sa intru in cont si la adaugarea adreselor apare doar  poza mea de profil, daca adaug si parola ma duc toate in contul meu de email (respectiv youtube etc). Daca apare o alta poza de profil si nu se poate trece mai departe la introducerea parolei, clar ca adresa respectiva poate apartine altcuiva sau ca exista alte probleme. Deci @catalina1 poti pune adresa care spui ca trebuia sa primeasca emaiul si parola ta si vezi daca se poate intra in contul tau, daca intra in contul tau e clar ca adresa respectiva "e eronata" si trebuia sa aiba  vreo litera/cifra in plus pe care au omis-o expeditorul sau chiar cel care le-a funizat adresa expeditorilor

Edited by stlk, 20 February 2021 - 23:37.


#49
eaox

eaox

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,409
  • Înscris: 16.08.2007
M-ați făcut să-mi trimit mail-uri cu puncte și fără puncte au ajuns toate la mine.

#50
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,748
  • Înscris: 30.08.2006
Aceste mailuri de genul [email protected] se numesc plus adressing si se intorc tot catre [email protected]. E o feature util pentru organizarea usoara a mailurilor. Te inregistrezi pe un site cu adresa de mail [email protected] si astfel eviti ca mailul tau principal sa fie spamat. Daca creezi un folder "site" se duc toate acolo.

Observ ca gmail nu stie de sortare automata pentru plus adrese. Trebuie aplicat manual filtru.

Edited by Leo2006, 21 February 2021 - 09:21.


#51
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,216
  • Înscris: 05.01.2006

View Poststlk, on 20 februarie 2021 - 23:24, said:

Ca sa fiti siguri ca si adresele derivate  va apartin [...]
Eu zic ca n-are sens acest test... va apartin cu siguranta. Eu personal am incercat long time ago sa creez prenume.nume dupa ce uitasem parola la prenumenume si nu mi-a mers. Din pacate tind sa cred ca orice altceva este o "confuzie umana"...

#52
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Adica Gmail spune raspicat ca punctul este ignorat in constructia adresei de mail, dar avem 3 pagini de dezbateri si unii chiar sustin ca nu e asa. Google e prosti, se stie.

#53
Tankx

Tankx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 649
  • Înscris: 23.02.2021
E un bug critic de securitate, cunoscut de Google pe care ei îl promovează drept un "feature". La acest bug s-a lucrat in timp de către Google dar unele chestii au rămas asa cum erau.
Altfel nu se explică cum de oamenii primesc in contul lor de e-mail conversatii întregii desfășurate de terțe persoane având la bază aceeași adresă dar care NU conține punct.
Acu doi ani și eu m-am trezit în contul Google ([email protected]) cu mai multe mailuri de acest tip conținând comenzi online confirmate, chestii legate de serviciu, cereri de oferta, confirmare din partea clientului pentru o excursie i. Grecia și chiar o mica baza de date cu clienți și date de contact în Excel.

Marele Google a făcut-o lată!

Știu că am schimbat atunci parola, am șters acele mailuri și altele (parcă) nu am mai primit.

#54
d0d00

d0d00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 06.05.2015
Salut, am primit ieri un mail cu privire la un abonament contractat de mine, habar nu am ce este și nici nu apare vreo plata din contul meu, ati primit asa ceva?

Attached Files



Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate