Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 

De ce exista credinta si religia?

* - - - - 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
415 replies to this topic

#19
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006

View PostShcherbina, on 19 februarie 2021 - 13:38, said:

Si nu ma refer la motive pro sau contra...
nu are nimic pro sau contra
Este vorba de control al mulțimilor.
Multimea a crezut in sefi de trib...regi....faraoni...cezari...
Când n-au mai crezut in ei, a aparut credința.
Azi, avem televiziunea. Cu ea faci dintr-un idiot sef de stat.
Simplu

#20
nico123

nico123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,380
  • Înscris: 03.02.2009
Nu, masura in care se reduce violenta este credinta in Hristos si in religia crestina. care te invata ce trebuie ca sa raspunzi corect la violenta..

#21
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View PostShcherbina, on 19 februarie 2021 - 13:38, said:


E atat de proasta rasa umana?
Pana la 39 ani cat am fost ateu, am realizat ca eram prostiti la greu cu teoria evolutiei, si ca acela ar fi adevarul, nu prostiile despre dumnezei. Pana cand din curiozitate si mult timp liber am avut ocazia sa descopar , ca viata , sau mai bine spus celula biologica , nu avea nici o sansa sa apara la intamplare. Adica e un paradox, celula e din proteine  si alte elemente moleculare . . . . proteinele nu pot aparea fara celule. Si acestea sunt enorm de complexe incat sansele sa apara la  intamplare sunt nule. Dupa  descoperirea asta , am ajuns sa aflu ca breasla cu cei mai multi religiosi sunt medicii. Cand am intalnit unul din asta, am ramas stupefiat. Omul pe langa faptul ca era medic cu experienta , avea si titulatura de profesor universitar, era sef sectie urologie. Ma intrebam, cum poate un om intelectual de inalta clasa, sa adere la "aberatia" despre dumnezei ?

#22
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,725
  • Înscris: 10.12.2006
Citeste o carte
https://www.dol.ro/c...r-yhu10120.html

#23
nico123

nico123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,380
  • Înscris: 03.02.2009

View Postsarac.lipit, on 19 februarie 2021 - 14:55, said:

nu are nimic pro sau contra
Este vorba de control al mulțimilor.
Multimea a crezut in sefi de trib...regi....faraoni...cezari...
Când n-au mai crezut in ei, a aparut credința.
Azi, avem televiziunea. Cu ea faci dintr-un idiot sef de stat.
Simplu
Cum sa crezi in tewleviziune cand acestia spun numai minciuni? dau un exemplu actual. Exista o [ublicitate prin care se spune ca romanul arunca tone de mancare sau plastice. Este o minciunba  pentyru ca toate produsele care expira sunt aruncate de supermarketuri si nu de romani. Cine-si permite azi sa xumpere si sa arunce? Supermarketurile arunca tot ce expira ca data de folosinta si se spune ca o fac romanii, Ce vrei minciuna mai mare ca asta? Ar trebuii ca aceste supermarketuri sa dea toate produsele care mai sunt valabile doar cateva zile la batrani sau copiii care sunt instutionalizati si nu au ce manca dar fuga dupa castig le fac total neinteresate. De ce nu se da o lege in parlamentul de rahat de azi ? in acest sens?

#24
Atreides

Atreides

    Duke, Padishah Emperor, Kwisatz Haderach, Mahdi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,068
  • Înscris: 28.07.2008

View Postpacopaco1967, on 19 februarie 2021 - 15:07, said:

Pana la 39 ani cat am fost ateu, am realizat ca eram prostiti la greu cu teoria evolutiei, si ca acela ar fi adevarul, nu prostiile despre dumnezei. Pana cand din curiozitate si mult timp liber am avut ocazia sa descopar , ca viata , sau mai bine spus celula biologica , nu avea nici o sansa sa apara la intamplare. Adica e un paradox, celula e din proteine  si alte elemente moleculare . . . . proteinele nu pot aparea fara celule. Si acestea sunt enorm de complexe incat sansele sa apara la  intamplare sunt nule. Dupa  descoperirea asta , am ajuns sa aflu ca breasla cu cei mai multi religiosi sunt medicii. Cand am intalnit unul din asta, am ramas stupefiat. Omul pe langa faptul ca era medic cu experienta , avea si titulatura de profesor universitar, era sef sectie urologie. Ma intrebam, cum poate un om intelectual de inalta clasa, sa adere la "aberatia" despre dumnezei ?
In the other hand...

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/PoYqwT4Q8rM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#25
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,288
  • Înscris: 06.02.2008

View Postpacopaco1967, on 19 februarie 2021 - 15:07, said:


Pana la 39 ani cat am fost ateu, am realizat ca eram prostiti la greu cu teoria evolutiei, si ca acela ar fi adevarul, nu prostiile despre dumnezei. Pana cand din curiozitate si mult timp liber am avut ocazia sa descopar , ca viata , sau mai bine spus celula biologica , nu avea nici o sansa sa apara la intamplare. Adica e un paradox, celula e din proteine  si alte elemente moleculare . . . . proteinele nu pot aparea fara celule. Si acestea sunt enorm de complexe incat sansele sa apara la  intamplare sunt nule

Pui greșit problema. Dacă ceva e posibil să se întâmple și are condițiile necesare se va întâmpla. Vorbim de miliarde de ani, ceva inimaginabil ca interval de timp.

#26
romanasu

romanasu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,204
  • Înscris: 26.05.2005
Unele lucruri nu se pot explica; si atunci le explici cu religia.
De-a lungul timpului unele intrebari si-au gasit raspuns, dar, au aparut si alte intrebari noi.
La necaz, singuratate (inchipuita sau nu), razboi si alte frici si traume (psihice mai ales), unii oameni se simt mai bine stiind ca nu sunt singuri; daca mai e si altcineva (invizibil) alaturi de ei, se simt mai bine, mai puternici.

Desigur, nu toti oamenii sunt la fel; unii cred mult, altii doar uneori, alti aproape niciodata, altii deloc. Depinde de experientele traite de fiecare...

#27
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postcaiuscorneliu, on 19 februarie 2021 - 15:22, said:

Pui greșit problema. Dacă ceva e posibil să se întâmple și are condițiile necesare se va întâmpla. Vorbim de miliarde de ani, ceva inimaginabil ca interval de timp.
Asa din gura poti spune multe. Mai ramane si sa demonstrezi asta.
Deci proteina e o molecula extrem de complexa, si cea mai simpla proteina e formata din minim 20 de aminoacizi. Bineinteles ca structura unei celule nu e din proteine simple, si nici una sau doua ci sute . Ei bine, pentru a se forma cea mai simpla celula biologica, nu exista nici o sansa sa se formeze la intamplare. O spun savantii, nu eu.

#28
mariustm32

mariustm32

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 566
  • Înscris: 10.11.2015
Unii oameni spun ca El exista, altii nu. Consider ca bunatatea nu vine de la Dumnezeu, Sf. Petru, Hristos sau care mai sunt. Bunatatea vine din tine, cum ai fost crescut, educat, anturajul, etc. NU cred ca exista intr-o gasca de oameni rai....unu pita lui Dumnezeu.

#29
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,917
  • Înscris: 25.04.2006
Intr-o perioada in care o proportie imensa din populatia lumii crede ca vaccinul anticovid contine microcipuri, ca un virus precum covid nu exista si doar e o chestie in care s-au aliniat TOATE statele lumii sa o promoveze si multe altele, nu ai cum sa te miri ca exista religia. Mintea omului ca specie nu poate sta fara activitate, asa ca face scenarii si sa gaseaste explicatii bazate pe intuitie la orice. Doar cei mai tari budisti reusesc sa stea fara sa se gandeasca la nimic si sa accepte viata asa cum e.
P.S. Sa separi lumea credincioasa de necredincioasa in doua e cea mai idioata idee auzita si e greu sa o pui intr-un sistem functional si din punct de vedere teoretic, dar apoi practic. :)

#30
morenno

morenno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,361
  • Înscris: 11.09.2007

View Postsarac.lipit, on 19 februarie 2021 - 14:55, said:

Este vorba de control al mulțimilor.

ce intelegi prin controlul multimilor?
biblia?
codul civil?
codul penal?
astea cum au evoluat si ce scopuri au?
ce cuvant radioactiv: control.
mda, doar ca fara control ai tendinta sa crezi tot ce iti trece prin cap - asta da lucru periculos.
nu e mai bine sa existe un ghid, dublat de o bata groasa si lunga? nu ne face viata mai frumoasa si mai usoara?

#31
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,495
  • Înscris: 05.06.2009

View PostShcherbina, on 19 februarie 2021 - 13:38, said:

Si nu ma refer la motive pro sau contra...

Ma refer la ratiune... Ceva ce nu poate fi dovedit , etc....


In afara de slabiciuni personale sau de grup nu vad nici un motiv rational pt existenta credintei si religiei...


Adica... lumea nu crede in zana maseluta , dar crede in un zeu... ceva da cu virgula...


E atat de proasta rasa umana? Sau atat de la inceput? Cum e posibil ca o persoana sa creada in ceva ce nu poate sa dovedeasca dar in acelasi timp sa se fereasca de o masina ca sa nu fie calcata sau lovita?

Is mai multe chestii care se bat cap in cap... Se pare ca rationamentul , logica si legile fizicii is TOTAL ignorate cand vine vb de religie si credinta.

Are specia umana un cromozom specific pt prostie? Sau cum?


Oare merita ca specia umana sa se separe? Eu cam asta vad ca fiind singura solutie. Non credinciosii sa aiba juma de glob si credinciosii sa aiba jumate...

Sincer , mi s a laut sa traiesc printre credinciosi , biserici , etc... Ii desconsider pe acesti oameni ca fiind inferiori si nu ii vad demni sa traiasca in o lume unde tot ce ne inconjoara e stiinta , tehnologie , etc... Mai pe scurt... cum facem sa ne separam? Credinta imi provoaca scarba , iar religia e o insulta la adresa electronilor , atomilor , etc...

Atâtea răutăți gratuite, aere de superioritate, superficialitate în gândire, rar mi-a fost dat sa întâlnesc. Probabil ca ești foarte tânăr, asa este?
Soluția ar fi sa te separi tu de restul lumii sau sa-ți formezi un cerc de persoane care au același set de valori ca și tine. Cu puțin efort poți evita sa intri în contact sau sa interacționezi cu "prostii" care cred în divinitate, oricare ar fi numele acesteia.
Ia spune, bunicii tai cum sunt/erau? Cred în Dumnezeu, merg la biserica, asa este? În rest sunt oameni buni ca pâinea calda, tu ești lumina ochilor lor sau nepotul preferat. Tot prosti ii consideri și pe bunicii tai?
Și nu, nu sunt o persoana religioasa, mai degrabă as zice ca sunt adepta agnosticismului.
Dar nu încerc sa conving pe nimeni ca doar eu am dreptate sau să-i cred prosti pe cei care cred într-o divinitate și urmează diverse obiceiuri și tradiții.
Ar trebui sa fii mai preocupat de raul și distrugerile provocate pentru si în numele religiei, nu de faptul ca unii își fac cruci sau alții rugăciunea către Mecca.
Pentru unele persoane religia este o împlinire sufleteasca. Pentru altele o obișnuință, asa s-au născut și crescut, și nu concep viata fără religie.
Ingnoranta, lipsa accesului la educație și informatii, astea sunt adevăratele pericole, în combinație cu religii sau curente extremiste, la cheremul unor lideri cu putere de manipulare și influenta.
Nu faptul ca o babuta își face cruce ori de câte ori trece pe lângă o biserica.

#32
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View PostAtreides7, on 19 februarie 2021 - 15:17, said:

In the other hand...

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/PoYqwT4Q8rM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Preotii in majoritate sunt persoane care cauta un loc caldut bine platit si fara prea mult efort.
Asta de l-ai postat e un om sincer, a refuzat sa mai slujeasca minciunii numita ortodoxie.

#33
nico99900

nico99900

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,063
  • Înscris: 09.09.2010

View PostbvygKLM, on 19 februarie 2021 - 13:56, said:


Cand oamenii vor ajunge la astfel de concluzii, nu vei mai putea avea incredere in nimeni si nimic.

Tot omul va cauta sa ciupeasca ceva, sa te insele, sa te faca. Ca sa isi faca viata lui, (singura zici tu) mai buna.
Nu stiu in ce lume (paralela)traiesti tu. Dar in a mea, cu toata religia, exact asta se face.

Vei face iadul aici.


Iar rolul religiei e simplu. Ii calmeaza pe oameni sa nu se umple de ura si sa fie rai la intamplare cu cei din jur, cand vad ca unii foarte foarte rai scapa total nepedepsiti.
Fara credinta ca cineva face la sfarsit o contabilitate perfecta, e foarte usor sa darami o societate.
Vrei sa zici ca daca avem religie, suntem o societate perfecta?

#34
morenno

morenno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,361
  • Înscris: 11.09.2007

View Postcaiuscorneliu, on 19 februarie 2021 - 15:22, said:

Pui greșit problema. Dacă ceva e posibil să se întâmple și are condițiile necesare se va întâmpla. Vorbim de miliarde de ani, ceva inimaginabil ca interval de timp.

inclusiv un caiuscornelius ateu si unul credincios. plus un caiuscornelius agnostic si altul excentric. si tot asa, poate chiar deodata, in paralel.

#35
romeo2

romeo2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 15.06.2007
Secolul XXI va fi religios sau nu va fi deloc... Malraux.

#36
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,725
  • Înscris: 10.12.2006

View Postpacopaco1967, on 19 februarie 2021 - 15:27, said:

Asa din gura poti spune multe. Mai ramane si sa demonstrezi asta.
Deci proteina e o molecula extrem de complexa, si cea mai simpla proteina e formata din minim 20 de aminoacizi. Bineinteles ca structura unei celule nu e din proteine simple, si nici una sau doua ci sute . Ei bine, pentru a se forma cea mai simpla celula biologica, nu exista nici o sansa sa se formeze la intamplare. O spun savantii, nu eu.
Niciunul din argumentele tale nu justifica prezenta Dumnezeului Biblic.
Eu sunt de acord cu tine, ca stiinta inca nu poate explica unele lucruri elementare, doar face supozitii cu putinele date avute la dispozitie in acest moment. Din cauza asta eu nu ma pot declara ateu, sunt mai mult agnostic. Poate ca viata a fost creata de o fiinta dumnezeiasca, dar fiinta din Biblie numita Dumnezeu e o gluma proasta plina de contraziceri si fabulisme, imposibil (pentru mine) de crezut in ea. Am citit biblia pe la 14 ani si Legendele Olimpului sunt mai credibile decat ea.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate