Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

De ce actorii romani sunt slabi in profesie?

* * - - - 5 votes
  • Please log in to reply
80 replies to this topic

#19
claude_m76

claude_m76

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 18.04.2018
Actori mai tineri și buni am văzut la teatru, în filme mult mai puțin... probabil că este cam ca la fotbal: jucătorii mari joacă la echipe mari. Filmele „de după” mi se par a fi făcute mai mult pentru jurii de festival decât pentru public.

#20
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015

 Maddow1, on 19 februarie 2021 - 11:57, said:


Sa stii ca si mie imi era frica sa vad filme in alta limba decat engleza. Insa de cand a aparut Netflix am vazut o gramada de seriale in germana,spaniola,franceza deci nu limba este problema ci actul in sine.

O sa intru putin in detaliu: filmele frantuzesti din aceeasi perioada cu Amza Pellea, Dem Radulescu, Jean Constantin si restul. In epoca trecuta, filmele frantuzesti erau la mare cautare intrucat cele americane erau, in mare, interzise (evident, dujmanul imperialist american), iar liniile actoricesti erau indrumate, oarecum, de umorul francez.

De 30 de ani, umorul american primeaza (uneori prea grotesc, din punctul meu de vedere) si industria romaneasca i-a urmat pasii. Mai stii filmul Ho Ho Ho? Nu l-as mai vedea a doua oara. Poate actorii au jucat bine, dar scenariul nu m-a prins (mi s-a parut a fi versiunea in romana a "Singur acasa" 4, daca intelegi).

Personal, n-am o problema daca filmul este in engleza, rusa sau suedeza, daca am subtitrare sau inteleg limba. Cand ma uit la un film, ma intereseaza subiectul, scenariul si interpretarea (cam asta e ordinea). Daca ceva da chix, ramane de vazut.

#21
Bingo

Bingo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,451
  • Înscris: 13.04.2006

 utopium, on 19 februarie 2021 - 12:04, said:

Nu urmaresc prea des Las Fierbinti, dar am vazut cateva episoade totusi ... si serialul ala are meritele lui, satirizeaza tot felul de lucruri din societatea romaneasca si de multe ori o face cu cap ... adica are si mesaje cu impact pozitiv social. Pe ansamblu cred ca are un aport mai mult pozitiv decat negativ. Oricum un serial de comedie nu are rolul de a cultiva spectatorul, ci de a il distra ... dar daca in acelasi timp poate si sa transmita niste mesaje cu impact util social, eu zic ca e bine.

Ce spuneam ; chiar si cei elevati apreciaza slaba calitate . Asta ca sa nu ofensez .

#22
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,657
  • Înscris: 26.11.2001
Pentru ca la noi, dpdv teoretic, viata, legislatia si societatea e impartita in patratele clare, de culori clare, din care nu ai voie sa iesi.

De aceea actorii nostri mimeaza foarte necredibil si nenatural personajele lor.

Sunt hotarati, sunt albi sau negri, niciodata gri sau colorati.

Tot la romani, nu exista decat prosti/smecheri, buni/rai etc.

#23
gekkado

gekkado

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 824
  • Înscris: 25.09.2007
Cred ca nu actorii sunt problema ci regizorii, sunt praf. N-ai ce sa prestezi cu incapabilii de regizori de pe la noi.

Exemplu: Marcel Iures, penibil in Faimosul Paparazzo si extraordinar in Hart's War (ala cu Bruce Willis)

#24
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,574
  • Înscris: 14.08.2007

 Bingo, on 19 februarie 2021 - 12:18, said:

Ce spuneam ; chiar si cei elevati apreciaza slaba calitate . Asta ca sa nu ofensez .
Daca esti deschis la minte, treci dincolo de prejudecati. Un chef de restaurant cu stele Michelin poate sa aprecieze si un burger bine facut. Daca nu poate, problema e la el.

Sigur ca nu as cumpara blueray-uri (daca ar exista) cu Las Fierbinti sa le pun langa blueray-urile cu Vertigo, La Dolce Vita, Lista lui Schindler, 8 1/2, Lawrence of Arabia, Pulp Fiction, La Grande Bellezza, Birdman sau Amelie, dar asta nu inseamna ca nu isi are si Las Fierbinti rolul lui bine definit.

Edited by utopium, 19 February 2021 - 12:36.


#25
CeapaIndustries

CeapaIndustries

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 20.01.2016
Nu mai tin minte ultima oara cand am vazut un film romanesc care sa-l consider bun. Toate par a fi niste piese de teatru prost facute, ori ca e vina actorilor ori a regizorului rezultatul e acelasi.
Daca aveti ceva exemple de filme BUNE (recente) spuneti aici, dar va rog fara pagube dinalea de sunt bune doar pentru ca le apreciaza niste critici de film aroganti pana la stele si platiti ca sa zica de bine de la nu stiu ce festival indie no name.

Edited by CeapaIndustries, 19 February 2021 - 12:40.


#26
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 34,878
  • Înscris: 30.07.2006

 Maddow1, on 19 februarie 2021 - 11:36, said:

Romania a avut actori de mare valoare in epoca Ceausista, actori care, probabil, daca se nasteau in USA erau legende la scara mondiala in momentul de fata. Insa, daca ne uitam in zilele noastre cum joaca tinerii romani in filme/serialele romanesti ne ia plansul. Practic nu vezi nicio forma de talent la ei. De ce s-a ajuns aici ? Sunt profesorii de vina ?

Ai tras tu concluzia ca daca se nastea Piersic in SUA devenea vreun Paul Newman/Robert Redford/Brad Pitt...

Edited by marius.bunu, 19 February 2021 - 12:38.


#27
Darkman48

Darkman48

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,098
  • Înscris: 24.05.2009

 AlexEn, on 19 februarie 2021 - 11:45, said:

Marea lor valoare a venit din faptul ca nu aveam cu ce sa ii comparam. Atat.

Sigur? Ce usor e sa fim rautaciosi. Da' daca ii comparam pe Radulescu, Caragiu, Amza Pellea, etc cu Nartea, cu Chirila, cu Vasluianu, cu aia din Las Fierbinti nu are rost ca aia-s pe stand up mai mult, inca da cu plus la cei dinainte. Dar cum nu costa cârcoteala...

Edited by Darkman48, 19 February 2021 - 12:43.


#28
escher

escher

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 579
  • Înscris: 17.05.2014
Intr-un film românesc sau indian, actorul nu relaționează cu interlocutorul său in mod firesc, real, ci tot timpul dă impresia că se adresaeză mie, spectatorului, sa-i văd maiestria artistică, cum reușește el să transmita idei și sentimente. Este ca atunci cănd un copil realizează o compoziție în care toate personajele stau cu fața spre noi, fără să relaționeze.

#29
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,917
  • Înscris: 25.04.2006
Cred ca scoala si sistemul de nepotisme ne-au adus aici. Sunt o gramada de seriale americane (HBO Go e plin) unde actorii sunt una cu personajul, te uiti la aia la un serial si oamenii parca sunt de acolo din vremea aia, fie ca e SF fie ca e film istoric. E plin youtube-ul de filmulete de cateva minute unde actorii aia anonimi dau clasa actorilor nostri.

#30
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

 Pololica, on 19 februarie 2021 - 11:52, said:

Daca ai fi francez si ai auzi ca limba vorbita e romana, te-ai uita la film? Dar daca ai fi roman si limba vorbita in film e engleza, te-ai uita?

Nu se pune problema daca sunt sau nu profesionisti, ci cui vrei sa vinzi si cum faci bugetul.

Din pacate, producatorii romani nu reusesc sa atraga indeajuns de multi bani pentru o productie buna.


Ce conteaza limba ? Daca ai inclinatii spre cultura chiar nu conteaza limba.

Oricui ai "vinde" , un film ramane pe "vesnicie". E important sa fie realizat bine. Bugetul tine de scenariu , nu de calitatea actorilor. Bineinteles ca si actorii au nevoie de apreciere prin renumeratie adecvata /


Producatorul roman nu intelege pe deplin ce inseamna valoare artistica. Daca ai un scenariu interesant  atragi  repede finantare.

#31
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Cred ca nu actorii sunt problema ci regizorii, sunt praf. N-ai ce sa prestezi cu incapabilii de regizori de pe la noi.
Pai regizorii nostri fac "arta" - cam abstracta parerea mea. Doar ptr ceva Cannes eventual.
Si sa nu uitam de scenaristi - ai vazut vreun scenariu bun in ultimii 20 de ani ?

#32
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,573
  • Înscris: 12.06.2010
Din generatia veche trebuie mentionati: Gheorghe Dinica, Marin Moraru, Radu Beligan, Vasilica Tastaman, Stefan Tapalaga. Din cea nu chiar noua: Horatiu Malaele. E un schimb de generatii in care cei vechi au fost mai buni.

#33
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
Dem Radulescu a fost un actor de comedie bun, insa daca il pui pe langa Loius de Funes da tare cu minus...

#34
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Nu ne ajuta resursele, cultura si limba (chiar daca o punem tot la cultura). La fel si in muzica. Una e sa auzi un stil de muzica, cantat in engleza si alta e sa o traduci in romana, da cu virgula cum zicea cineva de mai sus. Posted Image

#35
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,573
  • Înscris: 12.06.2010
Nu-s slabi. Eu dau mai mult credit scolii de actorie ruse (ca sa nu mai zic de cea de balet), celei frantuzesti, italiene decat americanilor. Acolo e o goana dupa bani, nu ca ar fi neaparat rau sa faci bani, iar arta este in plan secundar. Iar mai nou se vand povestile, filmele cu succes de box-office sunt povesti (de ex https://www.imdb.com/list/ls059930570/). Mai nou se vand "desenele animate" (efecte speciale, filme facute pe calculator) cu actori. Un film cu Anthony Quinn, Omar Sharif, Jean-Paul Belmondo, Jean Reno, de Funes, Sordi, de Sica dupa parerea mea sunt din toate punctele de vedere peste "orice" succes de la Hollywood (exista exceptii, totusi, nu trebuie sa existe radicalism in arta). Alte vremuri, alte mijloace, alta tehnica, arta ramane arta. Dar la fel, ce poze a facut Ansel Adams? Sau cum canta Joe Dassin si ce zgomote sunt la moda azi? Si mergem mai inainte cu Leonardo da Vinci, Rodin, Mondrian, JMW Turner, etc. Mai multa substanta.

Edited by lucianburjuiul, 19 February 2021 - 13:47.


#36
morenno

morenno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,361
  • Înscris: 11.09.2007
sunt aproape 20 de milioane de oameni in Romania. avem la fel de mult talent ca altii, ce lipseste este finantarea.
cu doua filme pe an nu apuca nimeni sa-si defineasca arta, nici actorii nici regizorii. mediul privat nu este interesat iar statul -in domeniu- este capusat de aceiasi tristi lipsiti de talent.
limba romana suna foarte bine in urechile strainilor, nu e asta un impediment. subiecte interesante ar fi destule iar tehnologie este pe toate gardurile.
in concluzie, ai avea cu cine dar lipsesc banii.

Edited by morenno, 19 February 2021 - 13:50.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate