Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...
 CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...
 Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana
 Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 

De ce actorii romani sunt slabi in profesie?

* * - - - 5 votes
  • Please log in to reply
80 replies to this topic

#1
Maddow1

Maddow1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 05.04.2012
Romania a avut actori de mare valoare in epoca Ceausista, actori care, probabil, daca se nasteau in USA erau legende la scara mondiala in momentul de fata. Insa, daca ne uitam in zilele noastre cum joaca tinerii romani in filme/serialele romanesti ne ia plansul. Practic nu vezi nicio forma de talent la ei. De ce s-a ajuns aici ? Sunt profesorii de vina ?

#2
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,922
  • Înscris: 18.12.2007
Marea lor valoare a venit din faptul ca nu aveam cu ce sa ii comparam. Atat.

#3
tiestodj20

tiestodj20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,701
  • Înscris: 04.06.2007
La filme conteaza si stilul de filmare, la noi filmele sunt facute in asa fel incat iti lasa impresia ca te uiti la teatru.

#4
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004
Sunt 2 probleme aici:
1. De obicei la institutul de teatru se intra cu pile - copii sau nepoti de actori/regizori...
2. La noi actorii sunt pregatiti ptr teatru. Nu exista o scoala de film ca in US. Deci jocul lor e de principiu static.
Doar putini actori romani cu pregatirea de teatru au reusit ceva performante si in film.

Ba unii care au reusit ceva nu au avut deloc pregatire.

#5
VOC

VOC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 24.11.2020
Părere proprie si persoanlă: pentru că pe timpul lui Ceausescu 90 % din roluri erau luate de "titani". Ceilalţi se mulţumeau cu firimiturile şi nu reuseau să se afirme. După 89 cinematografia a decazut şi nu au mai avut nici unde să se afirme.
Or mai fi si altele, dar asta imi vine in minte acvum.

#6
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,146
  • Înscris: 15.05.2008
cred ca multi dintre noi i-am prins si vazut cand erau la apogeu
nu ai cum compara un actor tanar cu unu de are activitate mai mare decat varsta celui tanar

#7
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016

 Maddow1, on 19 februarie 2021 - 11:36, said:

,Practic nu vezi nicio forma de talent la ei. De ce s-a ajuns aici ? Sunt profesorii de vina ?

E banul bre,nema euro,nema film,nema interes,nema practica actoriceasca.Si alea ceausiste cam 99% erau de propaganda.Si la ele te uitai ca na,nu aveai altele mai moderne.

#8
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,852
  • Înscris: 14.08.2007
Eu zic sa nu confundam celebritatea cu talentul ... ca sa dau un exemplu simplu, Florin Piersic e un actor muuuult mai celebru/apreciat decat fiul lui, Florin Piersic Jr ... insa din punctul meu de vedere juniorul e mai talentat ca actor (dar da, nu e la fel de carismatic ca si taica-su).

Actorii aveau o pozitie mult mai privilegiata inainte, oamenii mergeau la film la cinema in numar semnificativ mai mare, nu (prea) aveau optiunea de a se uita la filme straine (poate la cele rusesti/frantuzesti mai mult), statul finanta filmele la greu, asa ca actorii erau mult mai bine pozitionati decat sunt acum. Eu zic ca avem multi actori tineri talentati, nu sunt mai putini decat inainte, doar ca trebuie sa depuna eforturi mult mai mari pentru a avea succes.

#9
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,505
  • Înscris: 16.03.2007

 Maddow1, on 19 februarie 2021 - 11:36, said:

Romania a avut actori de mare valoare in epoca Ceausista

cand am citit mi-a dat BSOD

#10
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
e valabil in toate domeniile nu numai in teatru, cinematografie etc

#11
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Daca ai fi francez si ai auzi ca limba vorbita e romana, te-ai uita la film? Dar daca ai fi roman si limba vorbita in film e engleza, te-ai uita?

Nu se pune problema daca sunt sau nu profesionisti, ci cui vrei sa vinzi si cum faci bugetul.

Din pacate, producatorii romani nu reusesc sa atraga indeajuns de multi bani pentru o productie buna.

Comparam TItanic cu 5 minute (regia Dan Chisu),  sau La Gomera (regia Corneliu Porumboiu)? Comparam bugete? Degeaba actorii sunt buni (teatru sau film) daca recuzita folosita este mult sub nivelul asteptarilor.

Mai pun si faptul ca filmele americane se bat, in general, la Oscar, pe cand noi ne bucuram doar daca ne baga pe lista lunga.

Ca fapt divers: nici publicul roman nu este asa dornic sa vada un film romanesc, chiar daca e o idee mai bun decat cel strain. Are preconceptii.

#12
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,852
  • Înscris: 14.08.2007

 VOC, on 19 februarie 2021 - 11:47, said:

După 89 cinematografia a decazut şi nu au mai avut nici unde să se afirme.
Ca si incasari/spectatori, da ... ca si succes international, dimpotriva, cinematografia romaneasca a inceput sa devina apreciata abia dupa '89. Avem deja un numar destul de mare de filme care au luat premii importante la festivaluri internationale de top (Cannes, Berlin, etc). Daca ar fi sa fac un top personal al filmelor romanesti care imi plac, in top 3 ar intra doar filme facute dupa revolutie. Si mie chiar imi plac filmele vechi in general, am multe filme (internationale) favorite mai vechi de 30 de ani.

#13
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

ca sa dau un exemplu simplu, Florin Piersic e un actor muuuult mai celebru/apreciat decat fiul lui, Florin Piersic Jr ... insa din punctul meu de vedere juniorul e mai talentat ca actor
Ptr ca ai dat exemplul asta - ii cunosc foarte bine.
Ca fapt divers - juniorul nu a vrut niciodata sa se faca actor. Cel putin pana printr-a 12-a.

Dar nu are nici de departe limbarita seniorului. Seniorul daca incepea sa vorbeasca pai nu se mai oprea. E capabil sa vorbeasca ore in sir si e un foarte bun povestitor.

Edited by eiffel, 19 February 2021 - 11:58.


#14
Bingo

Bingo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,454
  • Înscris: 13.04.2006
Pai unde sa se afirme ? In Las fierbinti si altele de genul acesta ?
Ma invart prin medii diverse si constat ca productiile slabe sunt discutate si apreciate chiar de oameni mai elevati .
Probabil sunt eu mai carcotash dar este JALE MARE in cultura .
Si mai grav nici la cultura agricola nu stam bine.
Sanatate va doresc !

#15
Maddow1

Maddow1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 05.04.2012

 Pololica, on 19 februarie 2021 - 11:52, said:

Daca ai fi francez si ai auzi ca limba vorbita e romana, te-ai uita la film? Dar daca ai fi roman si limba vorbita in film e engleza, te-ai uita?


Sa stii ca si mie imi era frica sa vad filme in alta limba decat engleza. Insa de cand a aparut Netflix am vazut o gramada de seriale in germana,spaniola,franceza deci nu limba este problema ci actul in sine.

#16
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,353
  • Înscris: 06.02.2008

 Maddow1, on 19 februarie 2021 - 11:36, said:

Romania a avut actori de mare valoare in epoca Ceausista, actori care, probabil, daca se nasteau in USA erau legende la scara mondiala in momentul de fata.

Dă-mi și câteva exemple, să știm la ce ne raportăm.

#17
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,852
  • Înscris: 14.08.2007

 Bingo, on 19 februarie 2021 - 11:56, said:

Pai unde sa se afirme ? In Las fierbinti si altele de genul acesta ?
Ma invart prin medii diverse si constat ca productiile slabe sunt discutate si apreciate chiar de oameni mai elevati .
Probabil sunt eu mai carcotash dar este JALE MARE in cultura .
Nu urmaresc prea des Las Fierbinti, dar am vazut cateva episoade totusi ... si serialul ala are meritele lui, satirizeaza tot felul de lucruri din societatea romaneasca si de multe ori o face cu cap ... adica are si mesaje cu impact pozitiv social. Pe ansamblu cred ca are un aport mai mult pozitiv decat negativ. Oricum un serial de comedie nu are rolul de a cultiva spectatorul, ci de a il distra ... dar daca in acelasi timp poate si sa transmita niste mesaje cu impact util social, eu zic ca e bine.

Si eu ma declar cinefil, adica am vazut chiar multe filme "de arta/festival" la viata mea, de la Fellini, Almodovar, Sorrentino, Lars von Trier, Vittorio da Sica, Hitchcock, Tarantino, Tarkovsky, Bergman, Kubrick, Woody Allen, Cuaron, etc ... dar mi se pare aiurea sa ma leg de Las Fierbinti.

Edited by utopium, 19 February 2021 - 12:19.


#18
Maddow1

Maddow1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 05.04.2012
Puiu Calinescu, Iurie Darie, Toma Caragiu, Dem Radulescu, Amza Pellea

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate