Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Idei de afacere

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
BetterWork

BetterWork

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 18.02.2021
Bună ziua, prieteni forumiști!
[lacrimogene]  Așa am ajuns inginer mecanic.
[lacrimogene]
M-am întors în România cam de 1 an, sunt dintr-un oraș mic din provincie, unde totul este aproape mort. [lacrimogene]
De aceea m-am gândit să vă scriu vouă, pe acest topic, sperând că voi cei de aici ați ști să îmi dați unele idei despre ce să fac și de ce să mă apuc să prestez, care să merite, să echivaleze cu un salar de afară lunar, că un alt nivel de salarizare sau job in postura de angajat, nu îmi mai permit să am.
Știu că poate vă gândiți că nu ați putea să mă îndrumați deoarece nu știți ce pot face eu. Dar considerați că știu să fac multe, viața m-a învățat.
Mie ideea îmi lipsește, o idee care să mă și convingă că merită să o demarez.
In principiu vreau o activitate pe cont propriu, să repar ceva la clienți, deplasându-mă și în toată țara dacă este nevoie, ceva de genul...
Vă rog, dacă aveți mici business-uri, împărtășiți-le cu mine, am nevoie sa fiu învățat de cineva care face ceva, nu am de la cine să învăț!
Vă mulțumesc anticipat!

Edited by Dany_Darke, 19 February 2021 - 00:35.
esti pe aria de afaceri, nu la povesti. aproape 75% din textul initial era balast fara nici o treaba cu subiectul


#2
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,945
  • Înscris: 17.01.2012
sunt prea puține service-uri auto!

#3
Maddow1

Maddow1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 05.04.2012
de ce te ai intors in Romania daca esti inginer mecanic cu diploma? Serios acum, nu ii inteleg pe cei care pleaca in strainatate si stau pe acolo ani buni, invata limba, cum merge societatea, apoi se intorc in Romania si practic dau cu piciorul la niste orizonturi deja deschise intr-o tara civilizata. In Germania ca inginer mecanic castigi de la 25 EUR/ora si ai conditii de munca infinit mai bune decat in Romania

#4
pacapaca

pacapaca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 28.07.2017
Te muti intr-un oras mai mare

#5
BetterWork

BetterWork

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 18.02.2021

 Maddow1, on 19 februarie 2021 - 10:11, said:

de ce te ai intors in Romania daca esti inginer mecanic cu diploma? Serios acum, nu ii inteleg pe cei care pleaca in strainatate si stau pe acolo ani buni, invata limba, cum merge societatea, apoi se intorc in Romania si practic dau cu piciorul la niste orizonturi deja deschise intr-o tara civilizata. In Germania ca inginer mecanic castigi de la 25 EUR/ora si ai conditii de munca infinit mai bune decat in Romania

Pentru că în UK, hârtiile mele sunt egale cu 0.
Au un sistem de angajare specific. Aproape orice job la ei in construcții spre exemplu, necesită carduri obținute la ei, calificări british, etc.
Da, ei admit zâmbind că diploma ta arată că ești inginer, chiar și echivalată, dar asta nu îți garantează că îți dau și jobul.
Cine știe cum stă treaba in UK, înțelege ce vreau să spun.
Că idee, eu la ei in 5 ani, am.lucrat că taximetrist Uber, om de mentenanță pe la diferite agenții, unde și acolo mi-a trebuit un card  ( CSCS ), luat cu o testare, care dovedea că ești instruit în protecția muncii pe șantiere. Fără acel card nu puteai lucra, dar cu acel card ești doar un muncitor necalificat. Asta am fost eu in 5 ani de UK, un necalificat, deși în România sunt supracalificat ( ironic vorbind ).
Da, dacă eram un geniu in inginerie, aș fi găsit job pe la fabrici auto, etc, dar nu sunt. Sunt un mediocru, nu am terminat că șef de promoție, nici experiență vastă anterioară nu aveam, că ar fi contat și asta.

Ar fi interesant dacă ați veni cu ceva exemple de activități PFA, pe care sa le pot desfășura singur pe cont propriu, cu munca aferentă depusă respectivei activități.
Știu că la PFA este necesar sa ai studii in domeniul in care vrei sa activezi.
Un exemplu de activitate ar fi un PFA pentru reparații centrale termice,  obținerea autorizatiei ISCIR in nume propriu ( necesită diplomă în inginerie ) și colaborarea cu furnizori de piese de schimb. Știu domeniul pentru că am lucrat o perioada ca angajat în domeniu.
Dar as mai dori și alte exemple de la voi asemănătoare, pentru că totuși centralele și re-autorizarea ISCIR aș vrea să le evit, nu am fost prea încântat de domeniu. Ar mai fi încă una, să fac cursul de inspector ITP, unde la fel, cerințelor de înscriere corespund, dar aici ar merge în direcția de angajat, pe care aș evita-o.
Alte exemple în care mi-aș valorifica oarecum skill-urile tehnice și activități care să fie căutate, cu potențiali clienți mulți. Știți astfel de exemple, ca să am mai multe idei de comparat?
Mulțumesc!

Edited by Dany_Darke, 19 February 2021 - 15:58.


#6
Maddow1

Maddow1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 05.04.2012
pai nu cred ca te poate ajuta nimeni care nu stie ce calitati ai in afara de tine. Ca sa te angajeze cineva in strainatate pe un post ok de inceput, nu trebuie sa fii sef de promotie sau geniu, aia sunt pe la Lockheed Martin sau Boeing Posted Image Dupa cum am zis, daca eram inginer (cu facultatea facuta pe bune nu la Spiru Haret) nu ma mai intorceam in Romania in mediul rural in vecii vecilor.

#7
BetterWork

BetterWork

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 18.02.2021
Am fost in generația când se făcea ingineria 5 ani la zi. Am fost la o facultate de stat, Univ. Transilvania BV. Nu știu dacă Spiru Haret are sau avea vreo forma de inginerie.
Pentru că o companie din UK Sante angajeze, trebuie sa fii foarte bun pe domeniu simcu engleza foarte bună ( mai ales pe poziții precum inginerie ).
Oricum, stați liniștiți, ei numesc ingineri orice tehnic. Eu ca om de mentenanță, unde schimbam becuri arse sau desfundam vreo instalație sanitară, eram numit engineer. La
Jaguar, când am depus online CV-ul, nici nu m-au sunat, nu știu dacă l-au vizualizat măcar. Au de unde alege, că sunt foarte mulți ingineri că și mine veniți acolo.
Au avantaj cei imediat absolvenți, e adevărat, sau cei cu experiență dovedită în România, care au lucrat daca se poate tot într-o companie multinațională. Englezii nu prea vor sa te ia de crescut, ori ești foarte bun că sa ii înveți tu pe ei, ori dacă nu, la revedere, îl găsesc oricum pe ăla mai bun decât tine.
Crezi că eu in 5 ani de UK nu am căutat alternative? Varianta era să fac iar o școală la ei, dar am spus pas, i-am lăsat să facă pe cei care chiar nu aveau școală. Mie mi-au ajuns 17 ani de școală. In plus, când ajungi acolo, ai nevoie să lucrezi, ca să te întreții, nu mai ai chef de școli. De aceea am renunțat la ei, îmbătrâneam degeaba acolo, ca un om fără nici un British qualifications... Repet, dacă știi puțin sistemul din UK, ai înțelege ce zic...
Hai să ne rezumăm la idei de PFA, pe meserii zic.
Sunt calificat și pe electro, cu atestatul din liceu, și că inginer mecanic ( AR )
Stăpânesc ok PC-ul, încă mai am notiuni de electro, am lucrat și pe roboți industriali, am autorizat și reparat și centrale electrice, am fost și agent de vânzări, in UK am băgat și osul la treabă! Deci, ceva idei?

#8
BetterWork

BetterWork

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 18.02.2021
PS: Dany_Darke, vezi de ce am spus povestea mai lunga la început? Știam că vor fi intrebari după, cum că de ce ai plecat, etc...

#9
Maddow1

Maddow1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 05.04.2012
Gandeste-te la ceva eco friendly, ceva cu energie naturala, asta este trendul in toata lumea. Fa-ti o firma de montat panouri fotovoltaice, turbine eoliene habar n-am...ti-am zis, tu esti singurul care poate stii ce capital ai, ce skilluri. Si daca nu iti merge afacerea ce faci ? Pierzi timpul cativa ani, timp in care puteai sa iti faci o calificare in domeniu in Anglia, dar apoi erai asigurat pe viata. Nu m-as mai baga in afaceri in tara aia, dar in fine, fiecare are gandirea lui

#10
BetterWork

BetterWork

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 18.02.2021
Interesant ce spui cu privire la fotovoltaice!
In ce privește UK, niciodată nu mi-a plăcut țara în sine, comparativ cu România.
Nu ai viața socială ca în Ro, infracționalitate și criminalitate foarte mare, nesiguranță. Nu contează doar nivelul de trai, care da, este mai bun. Contează să trăiești și fericit și mulțumit. Să simți apartenența locului, etc. Puteam să ajung și patron acolo și să fac bani mulți, tot în tara mea îmi era gândul. Nimic nu mi-a plăcut acolo, in afară de faptul că da, banii se făceau, chiar și din postura unui job oarecare. Dar scopul meu în viață nu este să ajung un robot al societății, care să facă bani și atât. Vreau bani, să îmi pot întreține familia și să le ofer cele necesare, dar în țară mea. Nu îmi doresc carieră in Occident, că nu mă face fericit!
Țara mea m-a format, aici vreau să îmi formez la rândul meu copiii, vreau să îi cresc români, să aibă apartenență la neamul lor, nu să fie emigranți marginalizați de rangul 2 pe la străini. Am punctat inițial că sunt foarte nationalist, dar mi s-a editat textul. Am plecat din țară din start pentru perioadă limitată, niciodată cu gând de emigrare definitivă!

#11
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016

 BetterWork, on 20 februarie 2021 - 10:28, said:


, Am punctat inițial că sunt foarte nationalist, dar mi s-a editat textul. Am plecat din țară din start pentru perioadă limitată

Deci oricat de nationalist ai fost tot ai crezut ca frustrarile din tara le rezolvi cu strainatatea.Acolo s-au adunat frustrarile din Romania cu cele din UK.In ca o data dovada ca facultatile din Romania in afara de IT si poate hai sa mai admit medicina nu fac fata cerintelor lumii occidentale.
Si biznisuri la cheie nu-ti va da nimeni ca-i faci concurenta.Cand afirmi ca esti inginer mediocru in Romania,dar vrei salariu ca afara,ceva va da cu virgula.In afaceri in primele cateva luni trebuie sa mergi pe pierdere ca sa acumulezi capital.Asta in caz ca nu esti clientela de partid.
    Ca sa nu zici ca fac numai critica iti dau si 2 idei care le-as face eu cu mijloace modeste daca as mai fi tanar.Nu te poti imbogati cu ele,dar cred ca ar asigura un venit lunar bunisor daca ar demara.
1) Prima ar fi sa faci un dispozitiv electric care sa-l montezi pe o bicicleta normala s-o transformi in electrica.Stiu ca sunt deja multe aparate dar nici unul dedicat care sa poata face transformarea si reversibila.Plus de asta cele care au motorul incorporat in roata se pot fura usor.Derivat din asta si un atelier de intretinere reparatie de biciclete si montat accesoriile pe bicicleta.
2) Masini agricole mici adaptate agriculturii de subzistenta.Pluguri, semanatori,prasitoare etc.care sa se adapteze pe tractorasele cu 2 roti care se gasesc in comert sau de ce nu un tractoras mic pana in 15CP made in Romania.

#12
Maddow1

Maddow1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 05.04.2012
@BetterWork pai daca prin viata sociala intelegi statul in parc la bere si seminte cu baietii, intr-adevar poti spune ca nu ai asa ceva in strainatate. Iar "emigranti marginalizati" sunt doar cei care fura sau nu isi vad de treaba, nicidecum un om cu studii.

Revenind la afacere, eu cred ca si ceva in plaja mijloacelor alternative de deplasare este de viitor...insa dupa cum am spus, in Romania e riscant sa faci asa ceva, mai ales in mediul rural

#13
Piscopescu

Piscopescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 24.03.2018
Desi incerci sa "fugi" de centrale :), ai putea sa incerci un magazin cu piese de schimb pt. ele, eventual o reprezentanta a unei marci cu servicii de vanzare si montare.

#14
BetterWork

BetterWork

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 18.02.2021
Mulțumesc pentru sfaturi, Kean!
Sper să mă scuze adminii pentru povestiri, dar poate mai ajută și pe alții relatările mele despre UK, pentru cine are de gând să meargă pe viitor.
Nu îți dau dreptate in ce spui despre școlile din România în schimb. Sunt foarte bune și toate ingineriile in general, pe lângă cele spuse de tine, dar depinde de student cât de mult învață și cât de pasionat este. Școala în sine este doar o unealtă, depinde de tine cum o folosești. Nici o școală nu îți garantează succesul, oricare și oriunde ai face-o!
In UK, contează ce știi să faci concret, o diplomă te poate scoate in evidență, dar poți la fel de bine și să nu o ai, dacă știi să faci ceva bine! In construcții este altă mâncare de pește, acolo trebuiesc carduri specifice, pentru fiecare tip și nivel de job, de la banalul CSCS ( un fel de protectia muncii ), până la Gold Carduri in electricitate ( multe tipuri de carduri și aici, in funcție de răspundere sau de complexitate ). Toate aceste carduri costă bani, timp pentru cursuri, pentru fiecare tip de card, mai ieftin cu timp de curs de câteva zile, sau scumpe de peste 10.000 £ cu durată de curs de 1, 2...3 ani. Deci în construcții se câștigă bine, dar poți să ai și 2 facultăți, tot îți trebuiesc cardurile ca să ocupi o anumită poziție. Card puternic - bani multi pe oră. Card slab, la îndemâna oricui, slab plătit pe oră.
În fabrici, ca inginer, probabil îți cer o diplomă, nu am avut privilegiul să văd pe pielea mea, dar eu unul nu am reușit să obțin un astfel de job. Am aplicat la multe, m-au sunat, dar la momentul respectiv, neavând o engleză foarte bună, nu m-am putut exprima bine ca să le explic telefonic în primă fază ce pot să fac sau dacă știu ce îmi cereau ei. Și totuși engleza mea ( din nou, mediocră ), este una care mă ajută în conversații normale, dar nu aveam termenii tehnici puși la punct. De aceea, interviurile se încheiau cu telefonul preliminar. Și le dau dreptate, nu poți angaja pe cineva care nu înțelege ce i se cere să facă, mai ales un inginer. Că sa fiu mai clar cu acești termeni tehnici în engleză, mulți dintre ei nu se pupă cu ce crezi tu din engleza învățată în România. Sunt și aceia valabili cumva, dar ei au sinonime specifice lor, pe care nu le pricepi inițial ca nou ajuns acolo. Mă rog...
Având nevoie de bani acolo, incepi cu orice job care se ivește. Londra te omoară psihic, navetă, stat la comun în casă, nu îți mai arde nici de cursuri și nici de căutat mereu joburi. Găsești ceva și te complaci cumva, timpul trece repede, te trezești bătrân și realizezi că ai nimerit într-un furnicar, care îți mănâncă tinerețea.
Da, am foști colegi de facultate de care am auzit că sunt pe la Jaguar sau alte fabrici, colegi care poate erau sub mine in facultate, dar au bătut experiența în domeniu încă de la absolvire.
Eu am migrat des, de la un domeniu la altul, care mi s-au părut mai tentant. Mă plictiseam repede, mă tenta mereu schimbarea... Așa am ajuns un generalist la experiență, dar nu un expert într-un singur domeniu. Deci da, pentru unii se poate face carieră in UK și poate oriunde, pentru mine nu s-a putut, deoarece eu nici nu sunt omul carierei. Eu am mers la facultate pentru mine, să aflu chestii și să înțeleg "de ce", dar nu m-a interesat cariera. Eu lucrez orice dacă iese banul, nu țin la titlu și denumirea jobului, de aceea poate am mers in direcția pe care v-am spus-o.
Vreau sa fac ceva in Romania, dar nu mai știu ce merge, ce se caută, ce se plătește bine.
Dacă este ceva nou pentru mine, învăț! Nu este asta o problemă, dar as vrea să știu ce!?!
Aș vrea idei gen:
-Mobilă de bucătărie la comandă.
-Montat termopane.
-Reparat centrale.
...
Dar nu astea...ci altele, mai bune! 😛
Deci nu mai vreau să țineți cont de mine personal la ce știu să fac, sau de ce nu am rămas în UK. Vreau doar idei, de restul mă ocup eu! 😜


 Maddow1, on 20 februarie 2021 - 20:33, said:

@BetterWork pai daca prin viata sociala intelegi statul in parc la bere si seminte cu baietii, intr-adevar poti spune ca nu ai asa ceva in strainatate. Iar "emigranti marginalizati" sunt doar cei care fura sau nu isi vad de treaba, nicidecum un om cu studii.

Revenind la afacere, eu cred ca si ceva in plaja mijloacelor alternative de deplasare este de viitor...insa dupa cum am spus, in Romania e riscant sa faci asa ceva, mai ales in mediul rural

Nu sunt genul spartului semințelor, a grătarelor in curte, etc. Nu îți permite timpul în Londra nici prietenii sa ii vizitezi, că durează mult până ajungi la ei. Iar cu noii prieteni englezi, trebuie să bei până cazi lat, stând în picioare afara în fata pub-urilor. Asta este viața socială în Londra. Eventual riști să mai fii și injunghiat la întoarcere spre casă. Nici certat cu legea nu am fost niciodată, niciunde. Dacă nu ești de-al lor, nu trebuie sa te marginalizeze ei, te simți tu marginalizat și doar din cauza subtilităților de limbă.  Iar ca om cu studii, nimeni nu știe că le ai, doar nu mergi cu diploma lipită-n frunte... ��
Nu locuiesc în mediu rural, nu înțeleg de ce unii dintre voi fac sinonimă provincia cu mediul rural.
Orașul meu natal, cel in care și locuiesc acum, este municipiu. Lângă el sunt comune și sate, acestea reprezintă mediul rural (satele, dar nu orașele și municipiile ).

Ideea ta este interesantă, ca inovație. Totuși nu vreau să mă bag la creații, ci la o activitate de muncă zilnică, pe cont propriu ( zidar, faianțar, zugrav, etc ). Doar că aș dori ceva mai "interesant" ca sa zic așa. Sunt in colaps de idei, nu pot să vad ceva fain, tentant. Poate sunt dar nu le văd și nu le știu eu, de aceea m-am gândit să aud și alte păreri.
Merci fain!

 Piscopescu, on 20 februarie 2021 - 22:37, said:

Desi incerci sa "fugi" de centrale Posted Image, ai putea sa incerci un magazin cu piese de schimb pt. ele, eventual o reprezentanta a unei marci cu servicii de vanzare si montare.

Merge luat în calcul! ✌️

Edited by Dany_Darke, 21 February 2021 - 00:55.


#15
Maddow1

Maddow1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 05.04.2012
daca esti dispus sa te duci pe alt domeniu, atunci clar niste cursuri in IT ar fi cea mai buna solutie, cu cele mai mari salarii in Romania. Am prieteni in tara care n-au facut mare lucru in facultate, insa s-au apucat sa invete programare cu ajutorul unor cursuri de pe net, si acum castiga mult peste medie

#16
BetterWork

BetterWork

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 18.02.2021

 Maddow1, on 21 februarie 2021 - 13:19, said:

daca esti dispus sa te duci pe alt domeniu, atunci clar niste cursuri in IT ar fi cea mai buna solutie, cu cele mai mari salarii in Romania. Am prieteni in tara care n-au facut mare lucru in facultate, insa s-au apucat sa invete programare cu ajutorul unor cursuri de pe net, si acum castiga mult peste medie

Da, este o idee bună reprofilarea pe IT. Chiar mă apucasem de studiu individual, sunt pasionat oarecum de tot ce înseamnă Computer Science, ceva mai mult pe partea de hardware, dar am afinitate și pe software. Treabă este că la fel, acest capitol doresc să îl aprofundez pentru mine, nu că sa mă angajez in domeniu. Nu caut job-uri, că de astea găsesc. In România am noroc la interviuri, pe joburi bunicele. Dar NU job!
In schimb ca liber profesionist ( freelancer ) in domeniul IT, este foarte bine! De aceea ideea cu IT-ul da, este bună, doar că este mult mai de durată până voi stăpâni acceptabil domeniul. Nu înlătur ideea și nici dorința in această privință. ��
Ce vreau eu acum este ceva ce se poate aplica relativ repede, gen intervenții service pe diferite aparaturi. Am scule foarte multe, am îndemânare, dorință de muncă.

#17
grcorad

grcorad

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 29.09.2019
Te inteleg perfect. Si eu sunt in aceeasi situatie ca si tine ,dupa reintoarcerea din Italia. As vrea sa fac ceva dar nu stiu ce. Ma pricep aproape la orice..zidarie, curent, instalatie, hardwar,caroserie, am lucrat cu protectia civila unde am facut diverse cursuri , .. Din pacate zona in care locuiesc (Focsani) nu ma ajuta prea mult. Singura posibilitate deocamdata ar fi sa cumpar un apartament de unde sa scot chiria.. dar investitia nu e pe masura profitului.. Mult succes

#18
Corl

Corl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 597
  • Înscris: 11.04.2006
Electrician , instalator , reparatii frigidere , zugrav. .Cu timpul dupa ce iti faci un renume si intelegi in ce consta munca iti faci o echipa si nu mai muncesti atat de mult fizic .

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate