Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 

Cont la trezorerie pentru persoane fizice

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
Ermoghen

Ermoghen

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 15.05.2007
Persoanele fizice pot avea cont la trezorerie? Daca nu, cum se procedeaza pentru a cumpara titluri de stat, altfel decat prin a umbla cu banii dupa tine?

#2
pupama

pupama

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,557
  • Înscris: 15.05.2010
mergi la o banca

#3
Ermoghen

Ermoghen

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 15.05.2007
Titlurile de stat nu se vand prin intermediul bancilor, din cate am putut eu intelege din comunicatul celor de la MFP.

#4
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
Vezi ca exista un subiect dedicat titlurilor de stat:
https://forum.softpe...a/page__st__972
Din ce am citit acolo,nu poti face ce doresti tu.
In schimb, poti scapa de plimbatul sacosei cu bani atunci cand titlurile ajung la maturitate si iti retragi banii. Daca ai cont la o banca, ceri trezoreriei sa iti trimita banii in cont, costul e infim, parca 0,51 lei.
Citeste macar ultimele 10-12 pagini din cele 55 ale subiectului respectiv.

Edited by altuser09, 18 February 2021 - 15:24.


#5
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
nu, pf nu pot avea cont la trezorerie

#6
Ermoghen

Ermoghen

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 15.05.2007
Multumesc, am scapat din vedere acel topic. Am gasit acolo urmatoarea informatie:

 sags, on 06 februarie 2021 - 11:24, said:

@danb1961:
Mergi la Trezorerie si iti deschizi un cont de subscriere. Se face pe loc, metoda ‘doar cu buletinu’’ . Acest lucru il faci doar o singura data nu pentru fiecare emisiune in parte. Odata ce ai acest cont iti poti transfera bani in/din el, de asemenea poti depune/retrage numerar daca e cazul. Pentru a transfera catre el te treci pe tine la beneficiar dar cu contul de acela de Trezorerie (IBAN de tipul RO99TREZ…); nu uita sa treci CNP-ul tau la ‘CNP contribuabil’ (sau poate ai o bifa de genul ‘[x] Platesc pentru mine’, depinde cum e facuta aplicatia de internet banking a bancii tale). Vezi ca transferul dureaza 1 zi lucratoare in plus fata de unul interbancar obisnuit. Odata ce ai banii in cont te duci la Trezorerie si faci subscrierea.
Si la Posta se poate cu transfer bancar dar nu stiu cum. Din ce stiu trebuie sa mergi la ei sa iti dea IBAN-ul unde sa transferi banii.


#7
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,593
  • Înscris: 13.03.2005
Dar nu e posibil sa faci un transfer bancar din contul tau bancar catre contul iban de la trezorerie (acel cont IBAN cu ROXXTREZ......)i,
în contul de subscriere deschis la unitatea operativă a Trezoreriei Statului conform procedurii descrise în
Ordinul ministrului finanțelor publice nr. 3139/2017 privind aprobarea emiterii titlurilor de stat
destinate populației, prin intermediul unităților operative ale Trezoreriei Statului, în cadrul
Programului Tezaur, cu modificările și completările ulterioare ?

https://www.mfinante...ezaur&locale=ro

#8
Ermoghen

Ermoghen

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 15.05.2007
Ba cred ca da. De aceea am si citat, pentru mine pare sa fie exact raspunsul pe care il cautam. Deschid cont de subscriere la Trezorerie, transfer banii de la banca in el si apoi merg din nou la Trezorerie si fac subscrierea. E un pic de umblat, dar pare rezonabil.

#9
SILE802002

SILE802002

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 620
  • Înscris: 05.02.2008
nu cred ca totusi subscrierea de titluri de stat poate fi simpla in RO!!! la ultima subscriere am stat la oficiul postal 1h40min pe ceas doar pt asta, nu mai pun in calcul inca vreo 20min pt 3 plicuri si 1 factura a clientilor dinaintea mea!!!
la precedenta .... le-am virat banii in contul Postei Romane sa nu ma duc cu sacosa dupa mine....ce aventura ca nu se regaseau banii!!! am incercat sa raman calm sa nu spanzur pe nimeni...in final vinovat eu...nu trecusem CNP la detalii tranzactie (nu mentionase nimeni din OP acest lucru), desi se regasea in extrasul de cont numele fraierului care facuse transferul!!!

o sa incerc si varianta Trezorerie...

#10
ph13xlv

ph13xlv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,115
  • Înscris: 09.01.2015
Mergi la Trezorerie si iti deschizi un cont de subscriere. Se face pe loc, metoda ‘doar cu buletinu’’ . Acest lucru il faci doar o singura data nu pentru fiecare emisiune in parte. Odata ce ai acest cont iti poti transfera bani in/din el, de asemenea poti depune/retrage numerar daca e cazul. Pentru a transfera catre el te treci pe tine la beneficiar dar cu contul de acela de Trezorerie (IBAN de tipul RO99TREZ…); nu uita sa treci CNP-ul tau la ‘CNP contribuabil’ (sau poate ai o bifa de genul ‘[x] Platesc pentru mine’, depinde cum e facuta aplicatia de internet banking a bancii tale). Vezi ca transferul dureaza 1 zi lucratoare in plus fata de unul interbancar obisnuit. Odata ce ai banii in cont te duci la Trezorerie si faci subscrierea.
Si la Posta se poate cu transfer bancar dar nu stiu cum. Din ce stiu trebuie sa mergi la ei sa iti dea IBAN-ul unde sa transferi banii.

Tot ce e scris mai sus este adevarat, asa am procedat și eu.

#11
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,781
  • Înscris: 12.01.2018
mergi la BTCP si deschizi cont de tranzactionare poate mai cumperi si actiuni la BVB sau poti vinde pe bursa fidelisul

https://www.zf.ro/bu...sterul-19923404

#12
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,953
  • Înscris: 24.04.2013
Sa nu incurcam lucrurile.
  • Titlurile din emisiunile Tezaur nu se tranzactioneaza la Bursa si nu se pot subscrie decat direct de la Trezorerie sau la Posta. Nu au treaba nici cu bancile, nici cu BT Capital Partners.
  • Titlurile din emisiunile Fidelis se pot subscrie si prin BT Capital Partners, fiind unul din cei 4 membrii ai sindicatului de intermediere. Acestea se pot tranzactiona pe Bursa.

 Ermoghen, on 18 februarie 2021 - 15:16, said:

Titlurile de stat nu se vand prin intermediul bancilor, din cate am putut eu intelege din comunicatul celor de la MFP.
Cele din emisiunea Tezaur nu, dar Fidelis si cele de pe piata secundara da. Sunt 3 banci membre ale sindicatului de intermediere pentru Fidelis (BT, BRD, BCR) iar pe piata primara mai multe sunt dealeri <https://www.bnr.ro/L...imari-5754.aspx> si o parte din titlurile pe care le subscriu le vand pe piata secundara.

#13
ccdsah

ccdsah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,581
  • Înscris: 16.03.2013

 Ermoghen, on 18 februarie 2021 - 15:05, said:

Persoanele fizice pot avea cont la trezorerie? Daca nu, cum se procedeaza pentru a cumpara titluri de stat, altfel decat prin a umbla cu banii dupa tine?
Da. Ti-l faci la Trezorerie in maxim 10 minute. Acolo virezi banii cu care vrei sa cumperi titluri de stat. acolo se vireaza dobanda si tot acolo se vireaza banii la finalul perioadei pe care ai cumparat titlurile de stat

#14
sorin02a

sorin02a

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 292
  • Înscris: 26.08.2006
Ca persoana fizica, dupa ce iti faci contul de subscriere la Trezorerie, orice operatiune pe care vrei sa o faci pe cont se va face la sediul Trezoreriei sau exista si optine on-line?
Multumesc

#15
alex321

alex321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,023
  • Înscris: 25.12.2005

View PostErmoghen, on 18 februarie 2021 - 15:05, said:

Persoanele fizice pot avea cont la trezorerie? Daca nu, cum se procedeaza pentru a cumpara titluri de stat, altfel decat prin a umbla cu banii dupa tine?
Proceduri on line
Pentru mai multe detalii cu privire la subscrierile online accesati
https://mfinante.gov...d-tezaur-online si
https://mfinante.gov.../tezaur-online;

View Postsorin02a, on 02 mai 2022 - 10:06, said:

Ca persoana fizica, dupa ce iti faci contul de subscriere la Trezorerie, orice operatiune pe care vrei sa o faci pe cont se va face la sediul Trezoreriei sau exista si optine on-line?
Multumesc
Exista procedura on line. Trebuie sa iti deschizi mai iantai cont in SPV , si acest lucru fiind posibil on line.

Edited by alex321, 02 May 2022 - 10:20.


#16
sorin02a

sorin02a

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 292
  • Înscris: 26.08.2006
Referitor la Extrasul de cont de subscriere, acesta se apare automat in SPV atunci cand se efectueaza incasari , subscrieri sau viramente? Sau trebuie cerut extras de cont?
Multumesc,

#17
alex321

alex321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,023
  • Înscris: 25.12.2005
Apare automat , si virament si subscriere

#18
sorin02a

sorin02a

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 292
  • Înscris: 26.08.2006
Salut,
Revin cu rugamintea sa imi spuneti daca se pot actualiza online datele personale si cum.
Mi-am schimbat de cateva zile actul de identitate si stiu ca este necesar sa le transmit la Trezorerie copie dupa noul act.
Multumesc,

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate