Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 

Calorii arse vs. anduranta

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
Draxler

Draxler

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 23.07.2016
Salut, am o intrebare, daca ma puteti ajuta.
Eu lucrez undeva unde fac cam aproximativ 20km pe zi si ard 4000 (exemplu) calorii pe zi.
Daca corpul meu primeste anduranta si se obisnuieste cu mersul acesta de 20km pe zi va arde mai putine calorii in timp? sau raman aceleasi cum le-a ars in primele zile/prima luna de cand am inceput sa merg 20km?
Adica daca in prima luna ard 4000 de calorii (ex) mergand 20km, peste 6 luni, corpul meu obisnuindu-se cu asta tot la fel o sa arda sau mai putin?
Mersi mult, o zi faina!

#2
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,741
  • Înscris: 08.10.2004
o sa arda mai putin pentru ca devine mai eficient in a face acelasi lucru repetat. dar daca schimbi stilul de mers, jogging, sprint il mai pacalesti Posted Image

Edited by smoke, 18 February 2021 - 14:06.


#3
ClaudiuCC

ClaudiuCC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 13.09.2007
depinde daca slabesti sau nu ... arderea caloriilor tine de efort dar si de greutate. daca dupa 6 luni ai slabit, nr de calorii arse pt acelasi efort si pt aceasi durata de timp, va fi mai mic ca la inceput.

n-are legatura cu faptul ca se obisnuieste corpul cu efortul ...

Edited by ClaudiuCC, 18 February 2021 - 14:10.


#4
Draxler

Draxler

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 23.07.2016
Multumesc de raspuns amandurora. Posted Image

#5
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
La o tura de bicicleta asta vara data impreuna cu prietena mea si cu inca un prieten bun ciclist l-am luat si pe un alt amic, neantrenat, insa fara un gram de grasime pe el. Au fost 50 km, saracul a fost terminat, la un moment dat s-a asezat jos pe asfalt. Noi nu am avut intentia sa-l alergam insa el a vazut ca noi nu depuneam nici un efort (medie 21-22 km/h) asa ca s-a ambitionat sa mearga, ajutat si de trena. La o alta tura, aceeasi formatie, insa in locul amicului neantrenat a fost un altul, fara nici un pic de experienta pe bicicleta insa bun sportiv, fit, face jogging in mod regulat. Dupa cum eram sigur, nu a avut absolut nici o problema sa tina ritmul, intr-adevar daca am fi alergat tare nu s-ar mai fi tinut dupa noi insa asta doar din cauza ca noi eram obisnuiti cu efortul specific bicicletei, insa pe ansamblu a mers foarte bine la un mers mai energic, 24-25 km/h. Cred ca cel mai important a fost VO2 max, capacitatea pulmonara de a oxignena muschii, insa cred ca amicul neantrenat si a ars ceva mai multe calorii din moment ce muschii sai de la picioare fiind mai slabi trebuiau sa lucreze mai mult. As tinde sa cred ca daca esti neantrenat trebuie sa arzi si ceva maimulte calorii, poate nu cu mult mai multe.
https://www.newscien...fewer-calories/

Edited by spooky51, 18 February 2021 - 14:30.


#6
claude_m76

claude_m76

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 18.04.2018
Corpul ți se va obișnui cu acel gen de efort pe care îl vei practica regulat. Vei observa că și transpirația va apărea din ce în ce mai târziu și în cantități din ce în ce mai mici.

#7
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015
Pentru a efectua un lucru e nevoie de energie. Corpul functioneaza cu un anumit randament. Adica nu toate caloriile arse sunt utilizate strict pentru a efectua lucrul ala. Daca faci acelasi lucru zilnic devii mai eficient, randamentul creste si arzi mai putine calorii ca sa faci acelasi lucru. Dar sa nu va inaginati ca scade la jumate consumul caloric. Nu stiu nici eu cat poate sa scada dar ar fi geva de genul 10-20%. Pe langa asta, cum a spus si Claudiu, mai depinde daca pe parcurs iei sau scazi din greutate.

View Postspooky51, on 18 februarie 2021 - 14:26, said:

muschii, insa cred ca amicul neantrenat si a ars ceva mai multe calorii din moment ce muschii sai de la picioare fiind mai slabi trebuiau sa lucreze mai mult. As tinde sa cred ca daca esti neantrenat trebuie sa arzi si ceva maimulte calorii, poate nu cu mult mai multe.
https://www.newscien...fewer-calories/

Nu are cum. Muschii mai mici consuma mai putin dar e drept ca trebuie sa functioneze mai "turat" ca sa faca acelasi lucru.

#8
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006

View Postvinciun, on 18 februarie 2021 - 14:33, said:

Nu are cum. Muschii mai mici consuma mai putin dar e drept ca trebuie sa functioneze mai "turat" ca sa faca acelasi lucru.
Muschii mai mici consuma si mai putin oxigen si totusi el era sa lesine Posted Image . Oricum noi ne dam cu parerea, e posibil ca scaderea consumului de calorii sa vina si de la executarea mai precisa a exercitiului, datorita obisnuintei, in teorie daca ai de pus in miscare acelasi gabarit si efortul ar trebui sa fie acelasi.

Edited by spooky51, 18 February 2021 - 14:43.


#9
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013
de ar functiona si la masini mitul asta, dupa cateva luni benzinara consuma mai putin decat dieselul pe acelasi traseu. :)

#10
dimripper

dimripper

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 663
  • Înscris: 12.04.2007
Arzi tu 4000 de calorii daca cumperi un tort si ii dai foc. La 20km mers nu arzi mai mult de 1500 de calorii. Sau tragi cumva vreo dubita dupa tine in astia 20km?

In al doilea rand ca sa poti tine ritmul asta trebuie sa inlocuiesti caloriile arse. Necesarul zilnic al unui om este de 2000 de calorii. Adica tu trebuie sa mananci cat doi insi sanatosi zilnic, dar sa mergi si 20de km pe zi (minim 4 ore). Cand mai stai si pe loc sa nu dai afara ce mananci?

Desi fara niste detalii convingatoare topicul acesta nu pare deloc veridic, raspunsul este DA, dar nu pentru ca ''se obisnuieste''. Nu mai depui acelasi efort, mai putin cardio, mai putine calorii arse. Dar nu astea sunt detaliile pe care le vei sesiza tu in cazul unui efort sustinut pe o perioada lunga de timp, ci, in functie si de alimentatie, schimbari vizibile in propriul corp.

Ca fapt divers, de la 1 Jan incoace, doar renuntand la zahar (in primul rand), alcool si carbohidrati, am coborat de la 79 la 70 kg. Si doar exercitii usoare de vreo 3 ori pe sapt. In rest sedentar (auto+birou), independent de vointa mea. Habar n.am numarul de calorii intrate/arse, dar nici nu mai mananc peste masura si ma simt infinit mai bine dupa nici 2 luni. S.a confirmat ca deficitul caloric e mult mai important decat activitatea fizica, daca scopul este pierderea in greutate.

Edited by dimripper, 18 February 2021 - 15:33.


#11
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,741
  • Înscris: 08.10.2004
problrma e ca nu poti merge la nesfarsit pe deficit caloric, la un moment dat trebuie echilibrat  si raportat la consum/activitate.

#12
Draxler

Draxler

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 23.07.2016
@dimripper, problema ta este ca nu citesti ca am scris EXEMPLU, nu a zis nimeni asta, nu trag nici o dubita, stai linistit, nu trebuie sa sari asa frustrat si rautacios, multumesc totusi de raspuns, m-a ajutat, dar daca raspunzi asa frustrat la oameni, abtine-te, incearca sa te schimbi <3.
@smoke da e adevarat.
multumesc tuturor! <3

#13
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015

View Postspooky51, on 18 februarie 2021 - 14:43, said:


Muschii mai mici consuma si mai putin oxigen si totusi el era sa lesine Posted Image . Oricum noi ne dam cu parerea,

Asta tu iti dai cu parerea. Era sa lesine din alte motive nu din cauza ca ardea prea multe grasimi. Un pic de fizica si te lamuresti.

View Post41ex, on 18 februarie 2021 - 15:19, said:

de ar functiona si la masini mitul asta, dupa cateva luni benzinara consuma mai putin decat dieselul pe acelasi traseu. :)

Nu este un mit. Pur si simplu gestionarea puterii la masini nu e atat de inteligenta. Dar se fac si la masini progrese de astea. Nu stii ca unele se adapteaza stilului de condus? Daca mergi mult in stil mosnegesc isi asapteaza schimbul de viteze, injectia,pedala de acceleratie... masina devine mai lenesa un pic dar consuma mai putin. Cand o calci de cateva ori parca se trezeste.

Dar stai un pic. Avand in vedere ca creierul la masini e de fapt conductorul cred ca esti de acord ca poti scoate consumuri mai mici pe drumurile pe care le faci zilnic si le cunosti mai bine.

Edited by vinciun, 18 February 2021 - 16:47.


#14
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,884
  • Înscris: 22.12.2005

View Postdimripper, on 18 februarie 2021 - 15:31, said:

Arzi tu 4000 de calorii daca cumperi un tort si ii dai foc. La 20km mers nu arzi mai mult de 1500 de calorii. Sau tragi cumva vreo dubita dupa tine in astia 20km?

In al doilea rand ca sa poti tine ritmul asta trebuie sa inlocuiesti caloriile arse. Necesarul zilnic al unui om este de 2000 de calorii. Adica tu trebuie sa mananci cat doi insi sanatosi zilnic, dar sa mergi si 20de km pe zi (minim 4 ore). Cand mai stai si pe loc sa nu dai afara ce mananci?

Desi fara niste detalii convingatoare topicul acesta nu pare deloc veridic, raspunsul este DA, dar nu pentru ca ''se obisnuieste''. Nu mai depui acelasi efort, mai putin cardio, mai putine calorii arse. Dar nu astea sunt detaliile pe care le vei sesiza tu in cazul unui efort sustinut pe o perioada lunga de timp, ci, in functie si de alimentatie, schimbari vizibile in propriul corp.

Ca fapt divers, de la 1 Jan incoace, doar renuntand la zahar (in primul rand), alcool si carbohidrati, am coborat de la 79 la 70 kg. Si doar exercitii usoare de vreo 3 ori pe sapt. In rest sedentar (auto+birou), independent de vointa mea. Habar n.am numarul de calorii intrate/arse, dar nici nu mai mananc peste masura si ma simt infinit mai bine dupa nici 2 luni. S.a confirmat ca deficitul caloric e mult mai important decat activitatea fizica, daca scopul este pierderea in greutate.

nu uita ca mare buba este lipsa de masa musculara. aia scade prima cand "slabesti" . din pacate nu se "duce "tesutul adipos asa cum am visa noi
degeaba te simti bine daca esti o leguma care rupe in 2 tastatura.
fara muschi se alege praful de tot ( articulatii, coloana etc) orica de "frumusel" apari in selfie. poate nu instantaneu dar in timp..pa si pu.

concluzia - regim alimentar corect + activitate fizica regulata cu un profesionist ( mersul pe jos sau cu bicla sunt "agrement". a nu se  confunda).

#15
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,212
  • Înscris: 23.08.2014
In principal, nu.Corpul se obisnuieste prin adaptarea musculaturii.Scade consumul daca slabesti.Insa, corpul va incerca sa adapteze si alimentatia, deci vei manca mai mult daca nu te abtii.

View Postfoxbat, on 18 februarie 2021 - 17:03, said:

nu uita ca mare buba este lipsa de masa musculara. aia scade prima cand "slabesti" . din pacate nu se "duce "tesutul adipos asa cum am visa noi
degeaba te simti bine daca esti o leguma care rupe in 2 tastatura.
fara muschi se alege praful de tot ( articulatii, coloana etc) orica de "frumusel" apari in selfie. poate nu instantaneu dar in timp..pa si pu.

concluzia - regim alimentar corect + activitate fizica regulata cu un profesionist ( mersul pe jos sau cu bicla sunt "agrement". a nu se  confunda).
Iti strici articulatiile daca faci sala aiurea.La mersul pe jos nu e cazul, cel putin nu din cauza spusa de tine.Poti slabi fara probleme mergand pe jos sau cu bicicleta, daca mananci corect, fara ajutorul unui profesionist.

#16
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,030
  • Înscris: 24.02.2006

View PostDraxler, on 18 februarie 2021 - 13:52, said:

Daca corpul meu primeste anduranta si se obisnuieste cu mersul acesta de 20km pe zi va arde mai putine calorii in timp?

teoretic da, ar trebui sa arda mai ceva putine; "andurata" se traduce intr-un consum mai eficient de resurse.

#17
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006

View Postvinciun, on 18 februarie 2021 - 16:50, said:

Asta tu iti dai cu parerea. Era sa lesine din alte motive nu din cauza ca ardea prea multe grasimi. Un pic de fizica si te lamuresti.
Ia sa vedem, esti tu in stare sa ma lamuresti? Am mari indoieli in privinta asta :D

Edited by spooky51, 19 February 2021 - 09:43.


#18
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015
Desigur ca da, dar la cum te-ai exprimat si razi aiurea nu ma simt deloc obligat s-o fac.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate