Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Mouse nou pt PC, defect.

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
neks

neks

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 701
  • Înscris: 04.04.2020
Am cumparat un mouse nou fara fir din Kaufland. Productie Taiwan, Indonezia, ceva de genu'. Doar 40 de lei. Am zis ca o sa fie mai practic pe baterii. Surpriza: nu merge bine, sageata de la mouse imi da senzatia ca "patineaza" pe monitor. Nu percuteaza concomitent cu miscarea mousului. Inainte sa ma duc sa mi-l schimbe, as putea sa fac eu ceva cu el ? Daca sunt ceva metode de reparat nu mai trebuie sa ma milogesc la magazin sa mi-l schimbe :).
Multumesc...

#2
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,655
  • Înscris: 15.12.2009
Defineste "patineaza" .
Poate fi de la sensibilitate prea mare, poate fi de la acceleratie .. sau de la un mouse prost (cel mai probabil) ... chiar si o combinatie a celor 3.

#3
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015

 neks, on 18 februarie 2021 - 12:25, said:

Surpriza: nu merge bine, sageata de la mouse
nu e nici o surpriza
pt mouse fara fir bun scoti peste 200 lei din portofel

#4
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Ia probează-l pe un mousepad.

 zzhunt, on 18 februarie 2021 - 12:28, said:

pt mouse fara fir bun scoti peste 200 lei din portofel

Partikip.
Am Logitech MX Revolution de vreo 12-14 ani și de abia acum începe să obosească.
Și al doilea de suflet e un Arc Mouse de la Microsoft dar mi-e greu fără scroll wheel.

#5
neks

neks

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 701
  • Înscris: 04.04.2020

 zzhunt, on 18 februarie 2021 - 12:28, said:

nu e nici o surpriza
pt mouse fara fir bun scoti peste 200 lei din portofel
La varianta asta m-am gandit si eu. Cel cu cablu merge bine totusi. Acelasi pret  Posted Image

 ro_explorer, on 18 februarie 2021 - 12:26, said:

Defineste "patineaza" .
Poate fi de la sensibilitate prea mare, poate fi de la acceleratie .. sau de la un mouse prost (cel mai probabil) ... chiar si o combinatie a celor 3.
Mousul sta nemiscat timp in care sageata/indicatorul tot patineaza trepidand, sacadat, fuge spre marginea de sus a monitorului...

Edited by neks, 18 February 2021 - 12:35.


#6
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,303
  • Înscris: 11.08.2003
Vechiul mouse (daca era vreunul) a fost scos cat te-ai jucat cu cel nou?

#7
CeapaIndustries

CeapaIndustries

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 20.01.2016
Doar ca idee, acelasi mouse pe care dai tu 40 lei in Kaufland e 10 lei sau mai ieftin pe Ebay/Aliexpress, doar ca astepti un pic pana vine.
Cel mai ieftin mouse wireless care l-am luat de pe Ebay a fost 8 sau 9 lei si a mers perfect luni de zile pana cand l-a spart un copil din greseala. Am cumparat mai multe bucati si am facut cadou la prieteni/familie si au fost super multumiti. Cel mai mult cred ca a tinut vreo doi ani, dar zic eu ca e de ajuns pt 9 lei.
Deci daca vrei mouse wireless doar ca sa "te dai pe youtube" cu el atunci ia vreo 5 chinezareli, sunt identice cu astea "ieftine" de pe la noi si ajung la acelasi pret ca si cum ai lua unul de aici.  Daca in schimb vrei ceva mai bun si fiabil, cum zicea cineva, bugetul sare rau.

Edited by CeapaIndustries, 18 February 2021 - 12:43.


#8
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
ieftin si bun
https://www.cel.ro/m...ru-pNSM1NTQm-l/

#9
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,969
  • Înscris: 28.10.2006
@initiator
Am patit ceva asemanator cu un set HP, mouse +tastatura.
Ieri a mers OK, azi, cu sughituri.
Am sarit repede si am schimbat acumulatorii - la fel!
Am pus unul pe cablu, USB, in front USB, sa-mi fac treaba. OK.
Am terminat si am scos din USB-ul din spate HDD-ul cu adaptor pe care-l lucram.
Iete ca acu' merge OK si mouse-ul fara fir!
De curiozitate, schimba portul USB in care infigi adaptorul.

Edited by viceroy56, 18 February 2021 - 13:02.


#10
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,168
  • Înscris: 05.01.2006

 neks, on 18 februarie 2021 - 12:36, said:

Mousul sta nemiscat timp in care sageata/indicatorul tot patineaza trepidand, sacadat, fuge spre marginea de sus a monitorului...
Senzorul sesizeaza o miscare - eu zic ca este mouse-ul defect.

Eu am luat cu 15 lei unul, un "jeg" sa fie acolo - si merge ok'ish. Dar nu-l folosesc "in productie" ci doar la tv-uri/deplasari/etc...

#11
PiticVerde

PiticVerde

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,725
  • Înscris: 12.09.2015
Si eu am tot unul cu 15 lei ,il folosesc la reparatii pc,functioneaza impecabil de vreo 4 sau 5  ani,tot wifi.Faptul ca sare sagetuta poate fi din cauza mousepad-ului,ca nu se "pupa" cu maus-ul.Mouse pad-ul negru este de obicei compatibil cu orice tip de mause. [ https://encrypted-tbn0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcS_3KcGTqeuq5NPNN3C5F9eB4Z4cR5ar5iZm5RM-BHuj8rDIoTJsWamOi0fl8HzLHBHsVHeaDGx&usqp=CAc - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Intrebarea e de fapt folosesti mause pad?

Edited by PiticVerde, 18 February 2021 - 13:34.


#12
Qwerty69

Qwerty69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 17.06.2011
Nu percuteaza concomitent cu miscarea mousului -  asta e datorita timpul de transmitere a datelor catre calculator.... la soarecii ieftini e o problema des intanlita...
De ce crezi ca toti gamerii joaca doar cu soareci pe cablu? e datorita timpului de transfer de la mouse la calculator. Un mouse wireless care sa aiba un timp de acces de 1ms e peste 400 ron.

Edited by Qwerty69, 18 February 2021 - 13:50.


#13
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
Am cumparat la oferta de Black Friday kit mouse si tastatura Promate. Tot kitul a fost vreo 40 de lei, mai comod ar fi fost sa arunc banii la gunoi, asa a trebuit sa fac mai multe drumuri, o data cu ambalajele si apoi cu produsele, peste vreo saptamana. De retur nu putea fi vorba, ele teoretic functionau si oricine ar fi putut demonstra asta. insa calitatea era infecta, daca ma indepartam 2 m tastatura "manca" litere iar mouse-ul se misca aiurea, cu intreruperi. Pur si simplu asta e calitatea produselor gen Promate, Hama. Tot la oferta am prins acum 2-3 ani cu 80 de lei kit wireless Logitech, cu totul alta treaba. merge perfect. Am mouse Logitech ieftin, merge perfect. Am cumparat un laptop la care a venit cadou un mouse Gembird... la fel de bun ca si Promate.
Vrei mouse si tastatura - Logitech, Microsoft. Am luat la oferta cu 100 lei si tastatura de gaming mecanica Genesis Thor, e buna insa vreo doua taste parca s-au "tasat". Mouse Asus Cerber vreo 50 lei, e foarte bun si el, ambele cu fir, evident. Imi inchipui ca si ele sunt departe de ceea ce ofera Logitech, e drept ca si pretul difera.
La fel ca si audio, vrei ceva ieftin si sunet decent cauti Logitech, Creative, Microlab, Edifier, nu Genius, Myria, Hama, Gembird, A4 Tech, desi unele produse Genius sau A4 Tech nu sunt rele.

#14
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,946
  • Înscris: 17.01.2012

 spooky51, on 18 februarie 2021 - 14:11, said:


Vrei mouse si tastatura - Logitech, Microsoft.

te limitezi, dar te-nțeleg: serioux e prea scump! :P
(la fel razer, steel)

 neks, on 18 februarie 2021 - 12:25, said:

Am cumparat un mouse nou fara fir din Kaufland. Productie Taiwan, Indonezia, ceva de genu'. Doar 40 de lei.
Multumesc...

hai, fugi! recuperează ăia 40 de lei, te duci la selgros și poate găsești unul la 10 lei - merge brici la office!!!
sau adaugi 40 lei și iei unul vertical de la hama - e mă-sa! (CU cratimă :P )

...și nu te lua după ageamii: un mouse are nevoie de un mousepad!

#15
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,303
  • Înscris: 11.08.2003

 gushpi, on 18 februarie 2021 - 15:08, said:

un mouse are nevoie de un mousepad!

Ce poftim?! De cand? :)
Adica il folosesc gresit de ani de zile?

#16
sys

sys

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,958
  • Înscris: 27.03.2010

 neks, on 18 februarie 2021 - 12:36, said:

...
Mousul sta nemiscat timp in care sageata/indicatorul tot patineaza trepidand, sacadat, fuge spre marginea de sus a monitorului...
Exact fenomenul asta apare si la mine daca folosesc un daptor wireless TP-Link care se descurca bine cu conexiunea la internet. Daca scot stick-ul, mouse-ul merge perfect.
Interesant este ca am doua mouseuri wireless, ambele logitech (modele diferite) si doar la cel mai nou si mai scump apare problema asta.

#17
rickysyv

rickysyv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 08.03.2008
Bagă adaptorul wireless într-un port frontal pe carcasă, nu în spate că nu mai ajunge semnalul la mouse cum trebuie și de aia nu ai mișcare fluidă!

#18
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 26.01.2014
poate nu-i place suprafata pe care-l tii.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate