Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 

Privat de libertate si operat - posibilitate întrerupere pedeapsă pentru recuperare

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
trigom

trigom

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 190
  • Înscris: 06.05.2015
O cunostinta este privata de libertate pentru aproximativ 3 ani.
Dupa 6 luni de detentie a fost operat cu diagnostic de tumoare.

Ma intreb, exista vreo lege care sa-i permita detinutului sa-si intrerupa pedeapsa pe o perioada limitata de timp pana cand isi mai revine, ca mai apoi sa isi ispaseasca restul de pedeapsa? Sau va fi nevoit sa-si ispaseasca pedeapsa in spitalul ce apartine de penitenciar?

#2
rickysyv

rickysyv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 08.03.2008
Ce-a făcut?

#3
trigom

trigom

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 190
  • Înscris: 06.05.2015
un presupus furt

#4
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,789
  • Înscris: 17.12.2019
Codul de procedură penală prevede întreruperea executării pedepsei. E nevoie de expertiză medico-legală cu care se merge la instanța de executare. La pedeapsă de 3 ani nu mai poți vorbi de presupuneri. E dovedit deja sau, cu probabilitate mică, eroare judiciară.

Edited by exqusit_drunk, 18 February 2021 - 06:44.


#5
rickysyv

rickysyv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 08.03.2008
Care e perioada minimă la care poți vorbi de presupuneri?

#6
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,789
  • Înscris: 17.12.2019
Cea cuprinsă între începerea urmăririi penale ”in personam” și semntința definitivă și irevocabilă de condamnare. Cei 3 ani de care vorbește inițiatorul înseamnă că sentința e dată deja.

Edited by exqusit_drunk, 18 February 2021 - 07:07.


#7
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Întreb și eu, recuperarea medicală nu se face in spital ?
Ca doar nu e externat imediat...

#8
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,999
  • Înscris: 14.03.2013

View Posttrigom, on 18 februarie 2021 - 05:19, said:

un presupus furt
Daca a fost condamnat nu exista PRESUPUS furt. A furat, hai sa ramanem la asta.
On-topic: nu cred ca exista o lege in acest sens. Si penitenciarele au spitale pentru detinuti daca este cazul.

#9
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Băieți, am șters cam multe mesaje. Nici n-a început bine topicul și ați dat-o pe lângă.
Gata.

Edited by althea, 18 February 2021 - 08:37.
completare


#10
trigom

trigom

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 190
  • Înscris: 06.05.2015

View Postjm2010, on 18 februarie 2021 - 07:26, said:

Daca a fost condamnat nu exista PRESUPUS furt. A furat, hai sa ramanem la asta.
On-topic: nu cred ca exista o lege in acest sens. Si penitenciarele au spitale pentru detinuti daca este cazul.
Ai dreptate, DAR, daca a fost condamnat nu exista posibilitatea ca persoana sa fie si nevinovata si condamnata pe nedrept? Nu mai zic ca probe solide nu au existat, nu martori, nu camere de supraveghere, nu nimic. Doar un obiect ce s-a regasit la perchezitie si care lipsea de la partea vatamata; acel obiect se putea procura de oriunde si oricand si de catre oricine - instanta nu a luat asta in calcul... in fine.
Plus ca dupa decizia irevocabila s-a specificat ca e recidivist desi NU E.
O sa spuneti ca toti care sunt condamnati, odata ce ajung dupa gratii se cred nevinovati. Nu vreau sa ii iau apararea, or fi si alte substraturi din dosar necunoscute mie si sa zicem ca judecatorii aia au stiut ei mai bine (nu ca n-ar putea fi influentati de terte persoane cu influenta s.a.m.d)
Dar sa n-o lungim cu asta, e condamnat, ramanem la A FURAT si atat, nu mai e cale de intoarcere.

Important e sa stiu daca cumva exista un punct, subpunct, alineat, paragraf si ce mai vreti voi care sa-l ajute catusi de putin sa-si intrerupa pedeapsa din cauza acestor problema medicale nu tocmai usoare. Nu s-a lovit nici la glezne, nici lame nu a inghitit, nu e privat de libertate pentru crima si nici viol sau alte aiureli din astea deplasate (altfel n-as mai fi scris pe forum sa incerc sa-l ajut), omul chiar e intr-o pasa proasta operat din cauza unei tumori si nu-mi doresc nimic altceva decat sa-l vad din nou cu familia deoarece ii vad cat sufera toti.

Nu-mi spuneti ca isi merita soarta sau texte de genul si nici nu vreau sa dezvolt mai mult sa va arat cat de induiosat sunt eu sau ca ii plang de mila unui infractor - nu are rost - doresc doar sa aflu daca cumva exista aceasta posibilitate sa-si intrerupa pedeapsa pe o perioada anume de timp!

Multumesc de intelegere

#11
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
Probabil ca in convalescenta ca trebui sa stea intr-un spital din regimul penitenciar, iar perioada respectiv sa fie considerata tot detentie, evident. Este oricum posibil ca detinutii sa beneficieze oricum de conditii de tratament mai bune decat civilii.

#12
cata32

cata32

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 29.04.2008
Se poate .

#13
VOC

VOC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 842
  • Înscris: 24.11.2020

View Postjm2010, on 18 februarie 2021 - 07:26, said:

On-topic: nu cred ca exista o lege in acest sens. Si penitenciarele au spitale pentru detinuti daca este cazul.

Dacă nu stii sigur, de ce iti dai cu părerea?

@trigom
Există "lege", se numeste intreruperea executării pedepsei şi o găsesti in Codul de Procedură Penală la art. 589-594. Însă.... crede-mă că nu vrei să se ajunga la situaţia de a se întrerupe pedeapsa.
ANP-ul are spitale-penitenciare unde se pot trata aproape toate afectiunile care se pot trata in cele civile. Dara colo se ajunge numai dacă esti bolnav. Iar din ce ai scris nu reiese care e starea lui după operaţie.

#14
trigom

trigom

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 190
  • Înscris: 06.05.2015
Numai ce a fost operat, nu e o situatie tocmai roz si nici roz-bombon.
Ma voi uita pe lege, insa, ce te face sa spui legat de situatia cu intreruperea pedepsei?

Edited by trigom, 18 February 2021 - 08:32.


#15
VOC

VOC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 842
  • Înscris: 24.11.2020
Omule, intreruperea se acordă când esti efectiv PRAF CU SĂNĂTATEA.

#16
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Nu o lua ca un răspuns cert, e doar o opinie - avem un avocat penalist pe forum (de care știu eu, or mai fi și alții) și poate îți va răspunde el.
Din ce scrie în articolul de mai jos se înțelege că doar pe baza unei expertize de specialitate poate beneficia de amânarea executării și numai dacă nu poate fi tratat în sistemul lor. Pentru recuperare psihică mi-e greu să cred că există vreo portiță.

Art. 589.
-  (1) Executarea pedepsei închisorii sau a detențiunii pe viață poate fi amânată în următoarele cazuri:
   a) când se constată pe baza unei expertize medico-legale că persoana condamnată suferă de o boală ce nu poate fi tratată în rețeaua sanitară a Administrației Naționale a Penitenciarelor și face imposibilă executarea imediată a pedepsei, iar instanța constată, pe baza probelor, că specificul bolii nu permite tratarea acesteia cu asigurarea pazei permanente în rețeaua sanitară a Ministerului Sănătății și apreciază că amânarea executării și lăsarea în libertate nu prezintă un pericol pentru ordinea publică. În această situație, executarea pedepsei se amână pentru o durată determinată;

#17
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Pe scurt, pedeapsa poate fi intrerupta ("suspendata") doar dupa cateva avize medicale (daca nu ma insel, va fi o comisie formata din doctorii din penitenciar si doctori de la Ministerul Sanatatii).

Totusi, nu cred ca ar fi de dorit intreruperea pedepsei, intrucat, dupa recuperare, va continua de unde a ramas (daca se afla in ultimile luni de detentie, o sa-si bage unghia in gat ca va trebui sa se intoarca) si recuperarea se poate face, in principiu, in conditii spitalicesti de detentie.

#18
malu021

malu021

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 11.04.2010

View Posttrigom, on 18 februarie 2021 - 08:31, said:

Numai ce a fost operat, nu e o situatie tocmai roz si nici roz-bombon.
Ma voi uita pe lege, insa, ce te face sa spui legat de situatia cu intreruperea pedepsei?
Iti recomand sa citesti cauza Dorneanu c. Romaniei (condamnat la aprox. 3 ani de inchisoare si care a murit de cancer in penitenciar), in care s-a constatat ca fusese incalcat art. 3 din Conventie.

"(...)în speță, potrivit dosarului, autoritățile chemate să intervină nu au ținut cont cu adevărat de realitățile impuse de cazul personal al reclamantului și nu au examinat capacitatea concretă a persoanei în cauză de rămâne încarcerată în condițiile de detenție date. Deși în decizia sa din 29 august 2013, curtea de apel constatase că tratamentul prescris putea fi administrat reclamantului în detenție (supra, pct. 17 ), aceasta nu a abordat condițiile şi procedurile concrete de administrare a acestui tratament greu în situația proprie persoanei în cauză. Astfel, curtea de apel nu a examinat condițiile materiale în care era deținut reclamantul și nu a verificat dacă, având în vedere starea sa de sănătate, acestea erau satisfăcătoare, având în vedere nevoile specifice ale reclamantului. De asemenea, curtea de apel nu a luat în considerare nici condițiile de transfer către diferitele penitenciare și spitale, distanțele de parcurs între aceste unități sau numărul spitalelor frecventate de reclamant pentru a-și primi tratamentul, nici impactul acestor elemente combinate asupra stării deja foarte vulnerabile a acestuia din urmă. Or, atunci când circumstanțele sunt excepționale, așa cum erau cele din prezenta cauză, aceste elemente ar fi trebuit, chiar și numai din motive umanitare, să fie examinate de curtea de apel pentru a aprecia compatibilitatea dintre starea de sănătate a reclamantului și condițiile de detenție."

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate