Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir
 Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa
 Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!
 Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 

[wellcode] Analiza unui inceput prost

- - - - -
  • Please log in to reply
58 replies to this topic

#19
lyanna

lyanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,318
  • Înscris: 02.09.2007

 MarianG, on 18 februarie 2021 - 11:10, said:

Iar mie mi se pare important ca oamenii sa nu se invete cu obiceiuri proaste.
Tot cu "int a, b; " ?

Da si am mari dispute cu ea ca nu e nevoie de mai mult, ca ea intelege (e lenesa!!!!). Deocamdata o las, ca si-a mai prins urechile de vreo 2 ori ca nu mai stia ce e a, b, x, etc :)
Daca-i impun n-o sa invete. O las sa se loveasca singura cu capul. Poate asa o sa invete.

Singura diferenta e ca: EU AM TIMP!!! Daca ar avea examen/interviu de angajare in 3-6luni n-as avea timp s-o lalai asa.

#20
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,428
  • Înscris: 10.08.2005
Dai click "am inteles" si treci mai departe.

 lyanna, on 18 februarie 2021 - 12:02, said:

Deocamdata o las, ca si-a mai prins urechile de vreo 2 ori ca nu mai stia ce e a, b, x, etc Posted Image
Pai eu ce zic? Asa ne-au invatat "mentorii" si ne-au indrepat spre o cale pe care sa ne incalcim, ca mai apoi sa apelam la ei.

#21
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013

 MarianG, on 18 februarie 2021 - 13:10, said:

Asa ne-au invatat "mentorii" si ne-au indrepat spre o cale pe care sa ne incalcim, ca mai apoi sa apelam la ei.
Exact. Arunca fumigene ca sa scada vizibilitatea si sa te ratacesti, sa fii nevoit sa depinzi de un ghid care lucreaza contracost bineinteles. Trebuie sa isi justifice si ei existanta.
Astia de la WellCode (si nu numai) sunt experti in asa ceva. Ati vazut ce sume exorbitante platesc unii?

Numirea variabilelor in limba romana (sau oricare alta in afara de engleza) sau numirea lor foarte simplist (gen a, b, c) e foarte la indemana la inceput dar foarte dificil la proiecte mai mari cand nici macar programatorul initial nu mai stie ce semnifica. Nu mai zic de programatorii ulteriori care trebuie sa modifice codul facut de altii.
Sa vezi frustrarea dracului cand trebuie sa modifici cod facut de altii cu variabile numite in limba lor, franceza de exemplu. Hai ca pe astea le descifrezi, dar mai scriu si comentariile tot in limba lor.
Toate trebuie scrise in engleza cap-coada, sa inteleaga si americanu, si romanu, si chinezu.

Pentru copii mult mai indicate sunt limbajele didactice facute special pentru ei (foarte puternice de altfel) Squeak/Smalltalk, Alice. C++ e prea sec, nu ii atrage. Vor face de cicaleala dar vor capata repulsie fata de programare.

#22
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,233
  • Înscris: 24.02.2007
Sfaturi pentru incepatori:
  • activarea tuturor avertizarilor in compilator (pentru a vedea lucruri potential gresite), eventual chiar transformarea lor in erori
  • formatare automata a codurilor (cland-format sau similare, au si IDE-urile diverse implementari)
  • folosirea unui linter pentru a indica deviatii de la diverse stiluri (gen alegerea gresita a numelor variabilelor/functiilor/metodelor)
  • folosirea unui debugger pentru a executa codul pas cu pas si a urmari in detaliu ce se intampla

Edited by dani.user, 18 February 2021 - 17:15.


#23
cd9

cd9

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 04.04.2015
Cred ca genul asta de threaduri sunt efectul a prea mult timp liber. Ce tot aveti cu wellcode?

Edited by cd9, 19 February 2021 - 07:31.


#24
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006

 MarianG, on 18 februarie 2021 - 11:45, said:

de ce este atat anevoios sa invatam lumea cu
if (out_of_bounds(value)) { return EXIT_FAILURE ;}
pentru ca scopul acelui exercitiu este sa gasesti (intr-o perioada limitata de timp) un algoritm eficient care sa rezolve o problema anume.

#25
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
eu ce nu ma pricep deloc, da absolut deloc la programare, as crea pagina web ce sa  lucreze cu  pseudocod.  limbaj liber  pur si simplu pe care pagina il creeaza  ca limbaj de programare.  pur si simplu n  expresii si cuvinte ar avea asociere cu chestii de  limbaj de programare.  s-ar povesti  pur si  simplu si pagina  ar crea cod-ul  programului

Edited by karax, 19 February 2021 - 09:02.


#26
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,428
  • Înscris: 10.08.2005

 _Smiley_, on 19 februarie 2021 - 08:10, said:

pentru ca scopul acelui exercitiu este sa gasesti (intr-o perioada limitata de timp) un algoritm eficient care sa rezolve o problema anume.
Oh da, sigur linia aia de cod iti face programul super rapid sa se comporte ca un melc.
Te credeam om serios.

 karax, on 19 februarie 2021 - 09:01, said:

eu ce nu ma pricep deloc, da absolut deloc la programare, as crea pagina web ce sa  lucreze cu  pseudocod.  limbaj liber  pur si simplu pe care pagina il creeaza  ca limbaj de programare.  pur si simplu n  expresii si cuvinte ar avea asociere cu chestii de  limbaj de programare.  s-ar povesti  pur si  simplu si pagina  ar crea cod-ul  programului
ce spui este posibil, vezi rezolvarea mea  pentru pitagora fara a citi enuntul si spune-mi ce ai inteles.

Edited by MarianG, 19 February 2021 - 10:40.


#27
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
Din punctul meu de vedere singura limba utilizata in programare trebuie sa fie engleza. Sint satul de variabile in germana sau combinatii de germana cu engleza sau, mai rau, germana abreviata combinata cu germana neabreviata combinata cu engleza combinata cu underscore si combinata cu camel case :w00t:

#28
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,035
  • Înscris: 10.04.2006

 TS030, on 18 februarie 2021 - 11:58, said:

Prea diferita, din pacate. In "mediul academic" ar trebui sa te pregatesti pentru lumea reala.
Ma intreb insa daca nu cumva alte medii academice or fi o idee mai OK.
Nu stiu altii cum sunt, eu fac optimizari in functie de input si in lumea reala.
Nu scriu tot codul pentru un miliard de entries daca stiu ca pot avea maxim 12.

#29
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,428
  • Înscris: 10.08.2005
Limba, care o fi ea. Dar nu pe litere.

#30
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

 MarianG, on 19 februarie 2021 - 10:38, said:

Oh da, sigur linia aia de cod iti face programul super rapid sa se comporte ca un melc.
Te credeam om serios.

ce spui este posibil, vezi rezolvarea mea  pentru pitagora fara a citi enuntul si spune-mi ce ai inteles.
da e posibil doar ca cine nu a priceput formulele nu va pricepe nici pseudocod sa scrie

degeaba se scrie , cateta + cateta , cand cel ce scrie nu pricepe formulele

de exemplu ii zici , scrie pseudocod  ecuatie grad 2, o sa zica "ce e ecuatie grad 2?" , "nu pricep ce rezolvare e"

#31
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,428
  • Înscris: 10.08.2005
Pai cine nu a priceput formulele macar are "cateta" si "ipotenuza" si poate utiliza un motor de cautare
cand ai " a " si " b " ce faci ?

Dar pentru ca ai mentionat, tu in cuvinte cum descrii rezolvarea pentru eguatia de gradul doi ?

 karax, on 19 februarie 2021 - 11:59, said:

degeaba se scrie , cateta + cateta , cand cel ce scrie nu pricepe formulele
cel care le scrie ar fi bine sa le priceapa, ca doar el este cel care le implementeaza
important este pentru cel care citeste sa inteleaga despre ce este vorba

Doar pentru ca scrieti cod sa va rezolvati o problema nu inseamna ca il scrieti exclusiv pentru voi.
Il scrieti pentru alticineva, o versiune a voastra mai senila.

Edited by MarianG, 19 February 2021 - 12:05.


#32
lyanna

lyanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,318
  • Înscris: 02.09.2007

 karax, on 19 februarie 2021 - 09:01, said:

eu ce nu ma pricep deloc, da absolut deloc la programare, as crea pagina web ce sa  lucreze cu  pseudocod.  limbaj liber  pur si simplu pe care pagina il creeaza  ca limbaj de programare.  pur si simplu n  expresii si cuvinte ar avea asociere cu chestii de  limbaj de programare.  s-ar povesti  pur si  simplu si pagina  ar crea cod-ul  programului

Pseudo-codul este o chestie pseudo, adica nu e cod, adica nu are niste reguli formale. Deci userul poate sa scrie ce vrea muschiu lui acolo. Adica este o chestie cu un grad mare de generalitate.

Ca sa transformi din pseudo-cod in cod trebuie sa transformi dintr-o chestie generala intr-o chestie foarte stricta si chestia asta nu se poate face fara aport de informatie. Adica nu poate sa o faca un compilator/translator.

Un om poate sa faca chestia asta pentru ca el are anumite concepte deja insusite si poate sa distinga ce vrea sa spuna pseudocodul ala pe baza experientei sale.

#33
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,233
  • Înscris: 24.02.2007

 MarianG, on 19 februarie 2021 - 12:09, said:

Doar pentru ca scrieti cod sa va rezolvati o problema nu inseamna ca il scrieti exclusiv pentru voi.
Il scrieti pentru alticineva, o versiune a voastra mai senila.

Cei ce sunt la inceput il scriu pentru evaluator (profesor, mentor, evaluator automat de la concursuri, etc). Problema e cum se face evaluarea.

Daca cineva arunca un cod mizerabil, iar evaluatorul ii ofera punctaj maxim, persoana ce-a scris codul si-a facut treaba. La fel cum in cazul FizzBuzz, lumea se asteapta la solutii simple, nu la "enterprize edition".

Vrem ca acea persoana sa puna accent si pe calitatea codului? Trebuie facuta evaluarea in mod coresponzator. Ai variabile denumit aiurea sau n-ai nici cea mai mica formatare organizata a codului? Minus cateva puncte sau respingere totala a codului pana la remediere... Impui asta la evaluare => incepe si programatorul sa tina cont de ce doresti. Mai sanatos, si mai transparent decat sa ceri una si sa vrei alta. Si mare parte din evaluarea asta se poate automatiza.

Edited by dani.user, 19 February 2021 - 12:19.


#34
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,428
  • Înscris: 10.08.2005

 dani.user, on 19 februarie 2021 - 12:18, said:

Si mare parte din evaluarea asta se poate automatiza.
Pai cand conduci o firma care se lauda ca preda programare pentru ca ei fost cu "internship" la google, ce te opreste sa automatizi asa ceva?

 dani.user, on 19 februarie 2021 - 12:18, said:

incepe si programatorul sa tina cont de ce doresti. Mai sanatos, si mai transparent decat sa ceri una si sa vrei alta.
Petru si wellcode prin reclama sa de pe youtube mi-a cerut timp sa vorbesc cu ei ca ulterior sa-mi ceara bani.
Daca nu mentiona ca o sa ma invete sa scriu cod asa cum vorbesc limba romana acest topic nu exista.

Edited by MarianG, 19 February 2021 - 12:31.


#35
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006

 MarianG, on 19 februarie 2021 - 10:38, said:

Oh da, sigur linia aia de cod iti face programul super rapid sa se comporte ca un melc.
Te credeam om serios.

ai fost vreodata la un concurs de informatica? ti s-a cerut sa pregatesti si un kit de instalare pentru solutia ta, care sa mearga si pe 32 si pe 64 de biti? eventual sa instaleze si sistemul de operare, daca nu exista? plus o brosura in care sa arati cum se pune ram mai mult in sistem, daca n-are suficient? daca nu incluzi in pachet si o laveta cu care sa stergi monitorul de praf, mai poti primi punctaj maxim?

unii pur si simplu nu inteleg sensul expresiei "scop didactic" :)

#36
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,428
  • Înscris: 10.08.2005
Scopul didactic scuza rezolvarea problemei nu metodologia de predare.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate