Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 

Viata regizata?

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#19
Scurthea211

Scurthea211

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,163
  • Înscris: 11.05.2018
Daca nu aveau copilul as fi putut sa cred ca e posibil, dar asa..pare regizat. Am folosit si noi scutece textile si fara masina de spalat ti-ar lua juma de zi sa speli la ele, sau ar trebui sa ai foarte multe. Mult mai multe decat au ei acolo. Si sa zicem ca au multe undeva in hambar. Tot ar trebui sa ai la uscat permanent cateva seturi. Sigur ai avea la intins peste tot si ai avea nevoie de mult mai multa apa decat au ei in galeata aia.
In afara de asta copilul la varsta aia e full time job. Nu iti mai ramane timp de spart lemne, facut mancare,mers la izvor pt apa,spalat vase, fermentat branza,editat filmulete pentru youtube.
E posibil sa traiesti cum pretinde filmul, dar ca sa fie verosimil ar fi trebuit sa fie mult mai haos in casa aia: mult mai multe haine la uscat, mult mai multa dezordine, mult mai multa apa.

#20
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,685
  • Înscris: 21.06.2016
Decdi acum 100 de ani nu existau oameni cu copil. Asa e, aveau cite 7!
Mie nu mi s epare greu deloc de demonstrat ca se poate trai ca acum 100 de ani, dar asa la nivelul luc, numai 20% ca 80% tot ai acces la toate chestiile moderne.

View PostAlex432, on 18 februarie 2021 - 06:09, said:

Filmul e plicticos. Ce poate fi interesant ca cineva traieste in padure la 20 de km de oras ?

Aparemnt 3.3 milioane de oameni gasesc ceva interesant.

#21
Scurthea211

Scurthea211

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,163
  • Înscris: 11.05.2018
Bineinteles ca existau oameni cu copii si acum 100 de ani, dar nu aveau totul pus la linie in casa ca intr-un magazin ikea. Nu prezentau cartile scrise de autorii lor prefererati si nu editau filmari pt youtube.  Viata ca acum 100 de ani iti ocupa cam tot timpul.
Spalatul scutecelor refolosibile iti ocupa o gramada de timp si ori ai nevoie de foarte multe. ori ai intr-una la uscat. Din proprie experienta, iti spun ca se consuma cam 10 seturi pe zi in primele luni. Noi zilnic aveam sarmele pline de seturile pentru ziua urmatoare. In conditiile in care avem apa curenta, masina de spalat si uscator, tot ne lua  o gramada de timp decizia asta de a fi eco.

Bunica-mea nu a avut apa curenta pana de curand si cara de la izvor cu carul tras de boi sau cu galeata pusa pe cap. Stiu ce inseamna casa fara apa curenta si cam cata apa se consuma. Si ea tinea apa in casa ca sa aiba apa proaspata, dar avea 3 galeti nu 1. A doua zi trebuia sa le umple din nou pt ca le folosea la spalat, gatit . Tot timpul, dar tot timpul pe soba era ceva pus la uscat. Curatenia si ordinea din casa aia fara masina de spalat rufe si fara haine puse la uscat nu ma conving ca ei traiesc acolo singuri si fara alte resurse. Cand ai copil mic care nu prea te lasa sa dormi noaptea, ultimul lucru la care te gandesti este sa speli vasele si sa le pui la linie.

Mie unul, trecut prin copilarie cu viata la tara fara apa curenta si soba pe lemne si crescut  2 copii mici nu mi se pare verosimila varianta prezenta de filmare.

#22
Alex432

Alex432

    sit at big tables

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,212
  • Înscris: 28.05.2020

View Postvrajitoruldinoz, on 19 februarie 2021 - 09:33, said:

Aparemnt 3.3 milioane de oameni gasesc ceva interesant.
Numarul de vizualizari = produs bun ?!

Daca multa lume asculta muzica inferioara, aia fiind multi, devine buna  ?

#23
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,685
  • Înscris: 21.06.2016
Nu, dar scopul videourile pe YouTube e numărul de vizualizări.

#24
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009
Sa imi exprim si eu o opinie, ca rezident aici in Suedia:

M-am uitat si eu la flmulet. Nimic deosebit in afara de faptul ca s-au ambitionat sa traiasca off-grid.
Tipa nu e nici o frumusete, asa arata suedezele tipice. Ar putea sa isi ingrijeasca mai mult parul dar nu e nimic iesit din comun.
Casuta din aia am si eu, special pentru vara .. ma duc acolo sa fac gratare si sa mai treaca weekendul (bine, am curent si apa ).
Deci, atat .. un stil de viata un pic mai deosebit, in rest, totul e in parametri.

Iar pentru cine spune ca materialele si peretii aia arata bine in interior inseamna ca nu stie ce vorbeste. Exact asa arata o casa in care se locuieste si in care mai dai cu matura din cand in cand.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate