Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 

Naturaletea limbii romane. (exemplificate din intamplare de americani)

* - - - - 4 votes
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#19
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,583
  • Înscris: 17.08.2007
@althea, ce incerc eu sa spun este ca nu poti sa fii decat subiectiv cand compari llimba materna cu o limba pe care nu o cunosti in intimitatea ei.

#20
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,089
  • Înscris: 17.01.2012

 atupi, on 17 februarie 2021 - 23:49, said:

Tu compari limba ta materna cu niste limbi despre care nu stii mai nimic. Nici macar despre engleza despre care spunem toti ca o stim.

io-te (adicătelea „uite că eu...”) de ce iubesc engleza: pt că are o singură formă pt adjectivele: frumos/frumoasă/frumoase/frumoși
astfel că devine muuult mai utilă în conversații

multe limbi, iar româna pare a fi-n vârf, au complicații inutile în exprimare

...și DA, zicea bine cineva mai sus: C++, eventual un phyton!!!
(cu toate că predomină html-urile... :P )

#21
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 03.02.2009

 atupi, on 18 februarie 2021 - 10:30, said:

Acum esti si psihanalist nu doar lingvist?
Am si eu pasiunile mele. Posted Image
Dar n-am nicio pretentie la limba Romana. Nu doar ca nu-s pasionat, dar chiar desconsider literatura / beletristica. (Daca are cine o teorie/filosofie, sa scrie scurt formula, nu romane).

#22
asiodf

asiodf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,241
  • Înscris: 12.09.2011

 CeapaIndustries, on 17 februarie 2021 - 19:02, said:

Sper sa apuc ziua cand majoritatea limbilor o sa dispara, sa putem sa ne intelegem toti ca oamenii cu una sau doua limbi la nivel planetar.

E ca si cum ai zice ca nu ai ce face cu toata literatura si poezia scrisa in toate limbile, gen germana, rusa, japoneza, chineza etc etc.

Probabil ca romana este o unealta prea grea pt tine.



Mai bine sa piara lumea, decat sa pierd poezia germana si romancierii rusi.

#23
CeapaIndustries

CeapaIndustries

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 20.01.2016

 asiodf, on 18 februarie 2021 - 14:04, said:

Probabil ca romana este o unealta prea grea pt tine.

Esti caraghios, nu trebuie sa te ataci asa pentru ca cineva spune adevarul si anume ca romana e o limba nefolositoare in comparatie cu engleza care e mult mai flexibila si folositoare, in societatea si secolul in care traim acum.
Te inteleg ca esti incapatanat si fan inrait pe principiul ca te-ai nascut roman si asta inseamna ca tot ce tine de tara asta e cel mai bun si cel mai tare si cel mai ... etc etc.  Daca te nasteai in alta tara gen Ungaria aveai aceeasi parere despre limba din tara respectiva.

 asiodf, on 18 februarie 2021 - 14:04, said:

E ca si cum ai zice ca nu ai ce face cu toata literatura si poezia scrisa in toate limbile, gen germana, rusa, japoneza, chineza etc etc.

Newsflash: orice poezie, orice carte, orice eticheta de pe hartia igienica poate fi oricand tradusa din oricare limba in o limba la alegerea ta (in cazul de fata engleza).
Asta arata ca esti un om simplu in gandire, indiferent cata literatura si poezie citesti/visezi tu si in loc sa te adaptezi alegi sa ramai in trecut.

 asiodf, on 18 februarie 2021 - 14:04, said:

Mai bine sa piara lumea, decat sa pierd poezia germana si romancierii rusi.
Replica asta nu denota inteligenta ci arata ca poate ai prea mult timp liber la dispozitie si ai inceput sa traiesti in universul cartilor pe care le citesti, revino la realitate. I-auzi "sa piara lumea" decat sa pierzi o poezie. Esti ca teroristii aia ISIS care te omoara ca ai zis ceva rau de Coranul lor. Ma sperii, ok hai ca te las in pace, nu am nevoie de probleme dinastea, am probleme mai serioase pe cap, cum ar fi ca a cazut netul la RDS aseara.

#24
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006

 bursucelu_viesel, on 17 februarie 2021 - 20:49, said:

Are vocala â? E numai buna sa exprimi furie si dezgust. Numai cand ii zici cuiva "bâ / bî" (in loc de "bă") deja simti ca se apropie un pumn. Asta comparativ cu italiana de exemplu care suna cel mai frumos, dar asta si din cauza ca-i lipsesc uneltele ca sa exprime si alte stari decat "frumosul".
O fi germana complexa si expresiva, dar nu vreau s-aud balade cantate in germana. Mai bine vreau s-aud in limba asta antica: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/uQdW9bRYZ0g?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
La nivel de dialecte e posibil sa existe si â. Parca e in saseasca ceva...

Rusa e plina de âuri :)

#25
un huligan

un huligan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,072
  • Înscris: 11.09.2006

 CeapaIndustries, on 18 februarie 2021 - 14:45, said:

Esti caraghios, nu trebuie sa te ataci asa pentru ca cineva spune adevarul si anume ca romana e o limba nefolositoare in comparatie cu engleza care e mult mai flexibila si folositoare, in societatea si secolul in care traim acum.
Te inteleg ca esti incapatanat si fan inrait pe principiul ca te-ai nascut roman si asta inseamna ca tot ce tine de tara asta e cel mai bun si cel mai tare si cel mai ... etc etc.  Daca te nasteai in alta tara gen Ungaria aveai aceeasi parere despre limba din tara respectiva.



Newsflash: orice poezie, orice carte, orice eticheta de pe hartia igienica poate fi oricand tradusa din oricare limba in o limba la alegerea ta (in cazul de fata engleza).
Asta arata ca esti un om simplu in gandire, indiferent cata literatura si poezie citesti/visezi tu si in loc sa te adaptezi alegi sa ramai in trecut.


Replica asta nu denota inteligenta ci arata ca poate ai prea mult timp liber la dispozitie si ai inceput sa traiesti in universul cartilor pe care le citesti, revino la realitate. I-auzi "sa piara lumea" decat sa pierzi o poezie. Esti ca teroristii aia ISIS care te omoara ca ai zis ceva rau de Coranul lor. Ma sperii, ok hai ca te las in pace, nu am nevoie de probleme dinastea, am probleme mai serioase pe cap, cum ar fi ca a cazut netul la RDS aseara.
Cred ca astia ca tine au inspirat expresia "nu stie țăranul ce-i șofranul".

#26
asiodf

asiodf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,241
  • Înscris: 12.09.2011

 CeapaIndustries, on 18 februarie 2021 - 14:45, said:

nu trebuie sa te ataci asa

Asa se vorbeste la dvs in mahala ?

 CeapaIndustries, on 18 februarie 2021 - 14:45, said:

fan inrait pe principiul ca te-ai nascut roman si asta inseamna ca ...

Tehnic vorbind, limba mea materna nu e romana.
Verstehen Sie mich ?


 CeapaIndustries, on 18 februarie 2021 - 14:45, said:

Newsflash: orice poezie, orice carte, orice eticheta de pe hartia igienica poate fi oricand tradusa din oricare limba in o limba la alegerea ta (in cazul de fata engleza).

Probabil ca neavand vocabular nu te-ai intalnit cu expresii intraductibile. Expresii care presupun idei (google cuvantul idei). Gen Zeitgeist.

 CeapaIndustries, on 18 februarie 2021 - 14:45, said:

Esti ca teroristii aia ISIS care te omoara ca ai zis ceva rau de Coranul lor.

Pentru ca, nu-i asa, o critica pe internet egal omucidere si genocid.

 bursucelu_viesel, on 18 februarie 2021 - 13:45, said:

(Daca are cine o teorie/filosofie, sa scrie scurt formula, nu romane).

Romanu' ala e versiunea prescurtata a formulei. Dar nu te-ai prins u inca. Ce, credeai ca modelarea realitatii are nevoie de mai putin de 50j de mii de simboluri ?

#27
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 03.02.2009

 asiodf, on 18 februarie 2021 - 20:37, said:

Romanu' ala e versiunea prescurtata a formulei. Dar nu te-ai prins u inca. Ce, credeai ca modelarea realitatii are nevoie de mai putin de 50j de mii de simboluri ?
E o replica inspirata, dar si p-asta o trec la "forma fara fond". Caci un roman poate avea o idee pe care vrea s-o transmita (desi nu-i musai sa aiba), iar asta se poate enunta si fara romanul in sine (fara "forma"). Arta "de valoare" e cand exista o forma buna, dar e si-o idee valoroasa pe care acesta arta incearca s-o "puna in scena". Deci e un fel de a da pastila cu zaharelul. Problema e ca-i mult "zahar" acolo de care se agata lumea, si ca dovada sunt piesele (de teatru/opera/film/muzica/literatura) care sunt revizionate des de aceeasi oameni. Ce-au facut, au uitat mesajul? Nu. Ii intereseaza forma.
Acum, eu n-am ceva impotriva formei si artei in general, dar o consider la nivelul natural / material, ori teoria o consider supranaturala / spirituala.
As putea merge si mai departe spunand ca arta tine de instinctul de imperechere. (Am argumente daca e interesat cineva).

Pare sa fie un proverb arab care zice ca "cerneala cu care e scrisa stiinta e mai pretioasa decat sangele mortilor". Parca nu-mi vine sa cred ca e adevarat.

Edited by bursucelu_viesel, 18 February 2021 - 21:06.


#28
asiodf

asiodf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,241
  • Înscris: 12.09.2011

 bursucelu_viesel, on 18 februarie 2021 - 20:58, said:

ca dovada sunt piesele (de teatru/opera/film/muzica/literatura) care sunt revizionate des de aceeasi oameni. Ce-au facut, au uitat mesajul? Nu. Ii intereseaza forma.

Pai stai bre, tu crezi ca orice piesa de teatru si orice text sunt automat arta ?? LoL. 99% este entertainment. Si e ok, nici o problema, trebuie sa manance o paine si scenaristii de la Holiud, doar ca NU e arta, si nici nu zice nimeni ca e.

Dar daca crezi ca Ana Karenina sau ce vrei tu nu e arta ..... desi e carte groasa de nu trece glontu prin ea.

#29
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 03.02.2009

 asiodf, on 19 februarie 2021 - 05:11, said:

99% este entertainment. NU e arta. Dar daca crezi ca Ana Karenina sau ce vrei tu nu e arta .....
Ok, ai o parere mai buna despre arta fata de mine. Eu consider arta si forma fara fond. Fondul fara forma nu e (nu contine) deloc arta, ci e o simpla teorie. Deci arta transmite ideea strict prin forma. Acum, e interpretabil ca dupa un eveniment tragic, cineva prezinta o muzica solemna de comemorare si altul prezinta o manea despre gagici, care e mai "arta". Ca si manelistul are dreptatea lui: sa nu cadem in trecut, in depresie, sa fim optimisti spre viitor. Iar atractia o da insasi placerea/bucuria de a trai transmisa prin forma jucausa. Adica ambele au valoarea lor, depinzand de cum le apreciaza ascultatorul, dar nu consider ca nu-i arta ceva doar pentru ca nu-s de acord cu mesajul.

#30
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,435
  • Înscris: 10.08.2005

 bursucelu_viesel, on 17 februarie 2021 - 18:32, said:

Disclaimer, posibil doar sa mi se fi parut ca zice mamă.
Sunt urme de LASER la Sarmisegetuza

https://www.etymonline.com/word/mama
https://www.etymonline.com/word/mamma
https://en.wiktionar.../mama#Etymology

Edited by MarianG, 27 February 2021 - 13:31.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate