Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Naturaletea limbii romane. (exemplificate din intamplare de americani)

* - - - - 4 votes
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,721
  • Înscris: 03.02.2009
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/wDqeqf59hKg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Intr-un clip amuzant, o fetita spune ca vrea o noua mama, si dupa ce impreuna stabilesc care-i noua mama, fetita zice "Ok mommy". Automat mama spune "You can't call me mommy anymore", iar fetita incearca si termenul "mama?".
Mi se pare interesant raspunsul mamei "You can't call me mamã". Mi se pare ca ultima vocala e pronuntata ã (ca vocala in "the").
Automat au facut distinctia intre cuvantul cu si fara articol hotarat, in mod natural, caci a-ul pur necesita efort mai mare si cere si mai multa atentie, deci il folosesti pentru un scop specific (articol hotarat, dar ar merge si ca vocativ), iar ã-ul e un a lasat moale / neaccentuat (o oarecare mamã).


Disclaimer, posibil doar sa mi se fi parut ca zice mamã.

#2
Mike1alike

Mike1alike

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,010
  • Înscris: 02.08.2020
Naturală, frumoasă și foarte sugestivă. Mai știi vreo limbă capabilă să exprime atât de plastic o situație cum face de exemplu în limba română cuvântul „rapăn”?!

#3
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Spune "mama". Cuvantul asta (si derivatul mommy/mami/mam )e foarte raspandit prin mult limbi.
Deci care e scopul topicului pan' la urma?

#4
CeapaIndustries

CeapaIndustries

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 20.01.2016
E o limba nefolositoare si rigida unde-ti sare lumea in cap daca nu pui o cratima unde trebuie sau daca, fereasca al de sus, faci cacofonii si alte chestii de genul.
Abia astept sa devina engleza limba predominanta si pe la noi. Cu engleza poti sa te exprimi cum vrei si cu cate greseli vrei, e o limba mult mai flexibila si plus ca e internationala, toata lumea intelege ce vrei sa spui, cu sau fara greseli.
Sper sa apuc ziua cand majoritatea limbilor o sa dispara, sa putem sa ne intelegem toti ca oamenii cu una sau doua limbi la nivel planetar.

#5
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,721
  • Înscris: 03.02.2009

View PostCeapaIndustries, on 17 februarie 2021 - 19:02, said:

Engleza simplifica, nu mai face nici acordul (SNL: "That don't work on women that's grown."), ba chiar elimina si verbele ("who this?"). Iar romana face acordul acolo unde nu se specifica ("El sa aiba, ei sa aibE.").

View PostFriskey, on 17 februarie 2021 - 18:54, said:

Deci care e scopul topicului pan' la urma?
Naturaletea limbii romane, in cazul articolului hotarat feminin (cat de normal se formeaza, si motivul pentru care se formeaza, caci daca nu gresesc limbile slave n-au articol hotarat, exceptand Bulgara care e formata cot la cot cu Romana). Si naturaletea cuvantului mama.

Edited by bursucelu_viesel, 17 February 2021 - 19:35.


#6
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006

View PostCeapaIndustries, on 17 februarie 2021 - 19:02, said:

Sper sa apuc ziua cand majoritatea limbilor o sa dispara, sa putem sa ne intelegem toti ca oamenii cu una sau doua limbi la nivel planetar.
Chineza si C++

Indienii au prea multe limbi. :)

View Postbursucelu_viesel, on 17 februarie 2021 - 19:33, said:

Engleza simplifica, nu mai face nici acordul (SNL: "That don't work on women that's grown."), ba chiar elimina si verbele ("who this?"). Iar romana face acordul acolo unde nu se specifica ("El sa aiba, ei sa aibE.").
Prima e busita rau, numai corecta nu e. A doua imi aduce aminte de rusescul "șto etă"? :)

#7
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,721
  • Înscris: 03.02.2009

View PostDihorul Razboinic, on 17 februarie 2021 - 19:47, said:

Prima e busita rau, numai corecta nu e.
E si busita, si corecta.
https://youtu.be/SSKJkGDT9AU?t=229

#8
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,573
  • Înscris: 17.08.2007
Ce alte limbi cunosti la perfectie ca sa spui ca romana e mai nu stiu cum fata de alte llimbi? Eu invat germana de ceva timp si descopar cat de geniala si expresiva poate fi incat romana poate parea limba de lemn.

#9
un huligan

un huligan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,072
  • Înscris: 11.09.2006

View PostCeapaIndustries, on 17 februarie 2021 - 19:02, said:

E o limba nefolositoare si rigida unde-ti sare lumea in cap daca nu pui o cratima unde trebuie sau daca, fereasca al de sus, faci cacofonii si alte chestii de genul.
Abia astept sa devina engleza limba predominanta si pe la noi. Cu engleza poti sa te exprimi cum vrei si cu cate greseli vrei, e o limba mult mai flexibila si plus ca e internationala, toata lumea intelege ce vrei sa spui, cu sau fara greseli.
Sper sa apuc ziua cand majoritatea limbilor o sa dispara, sa putem sa ne intelegem toti ca oamenii cu una sau doua limbi la nivel planetar.

Concluzia ar fi ca engleza e limba internationala a semianalfabetilor.

#10
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,721
  • Înscris: 03.02.2009

View Postatupi, on 17 februarie 2021 - 20:25, said:

Ce alte limbi cunosti la perfectie ca sa spui ca romana e mai nu stiu cum fata de alte llimbi? Eu invat germana de ceva timp si descopar cat de geniala si expresiva poate fi incat romana poate parea limba de lemn.
Are vocala â? E numai buna sa exprimi furie si dezgust. Numai cand ii zici cuiva "bâ / bî" (in loc de "bă") deja simti ca se apropie un pumn. Asta comparativ cu italiana de exemplu care suna cel mai frumos, dar asta si din cauza ca-i lipsesc uneltele ca sa exprime si alte stari decat "frumosul".
O fi germana complexa si expresiva, dar nu vreau s-aud balade cantate in germana. Mai bine vreau s-aud in limba asta antica: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/uQdW9bRYZ0g?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#11
escher

escher

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 579
  • Înscris: 17.05.2014

View PostMike1alike, on 17 februarie 2021 - 18:45, said:

Naturală, frumoasă și foarte sugestivă. Mai știi vreo limbă capabilă să exprime atât de plastic o situație cum face de exemplu în limba română cuvântul „rapăn”?!

Da, în maghiară „gozember”, adică om de nimic, gunoi.

#12
Mike1alike

Mike1alike

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,010
  • Înscris: 02.08.2020

View Postescher, on 17 februarie 2021 - 21:39, said:

Da, în maghiară „gozember”, adică om de nimic, gunoi.
Nu stiu ce iti pare tie ca auzi cand spui gozember insa pot sa iti spun eu ca nu are nici un pic de rezonanta.

#13
zyppster

zyppster

    viața este o contradicție

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,971
  • Înscris: 02.02.2008
îşi lipesc cocalarii autocolant pe maşînîţe textul gozember.

#14
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,721
  • Înscris: 03.02.2009

View Postescher, on 17 februarie 2021 - 21:39, said:

Da, în maghiară „gozember”, adică om de nimic, gunoi.

Suna "neutru". Câzmâz mi se pare ca suna a gunoi, chiar daca nu-l gasesc in dex, si nu stiu exact ce inseamna. E posibil sa fie un regionalism specific zonei sau cartierului meu, dar clar suna urat. Suna si turceste, dar tot vocala â face treaba aici.
Probabil e numitorul comun in ce gasim urat la toate limbile. Fie ca-i slava sau turceasca sau japoneza, vocala seamana a sunet agresiv, in combinatie cu diferite consoane necesita incruntarea fetei pt a emite sunetul, si poate nu intamplator cand cineva primeste o lovitura in burta scoate consoana asta. (Deci poti anticipa ce te-asteapta cand cineva se incrunta si pronunta astfel de cuvinte). Imi pare destul de universal.

#15
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,573
  • Înscris: 17.08.2007

View Postbursucelu_viesel, on 17 februarie 2021 - 20:49, said:

Are vocala â? E numai buna sa exprimi furie si dezgust. Numai cand ii zici cuiva "bâ / bî" (in loc de "bă") deja simti ca se apropie un pumn. Asta comparativ cu italiana de exemplu care suna cel mai frumos, dar asta si din cauza ca-i lipsesc uneltele ca sa exprime si alte stari decat "frumosul".
O fi germana complexa si expresiva, dar nu vreau s-aud balade cantate in germana. Mai bine vreau s-aud in limba asta antica: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/uQdW9bRYZ0g?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Tu crezi ca atunci cand se trezeste dimineata neamtul sau chinezul se uita in oglinda si zice: bah ce ghinion pe capul meu ca vorbesc asa o limba de rahat, ce bine era daca vorbeam romana sau italiana?
Tu compari limba ta materna cu niste limbi despre care nu stii mai nimic. Nici macar despre engleza despre care spunem toti ca o stim.

#16
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,721
  • Înscris: 03.02.2009

View Postatupi, on 17 februarie 2021 - 23:49, said:

Tu crezi ca atunci cand se trezeste dimineata neamtul sau chinezul se uita in oglinda si zice: bah ce ghinion pe capul meu ca vorbesc asa o limba de rahat, ce bine era daca vorbeam romana sau italiana?
Tu compari limba ta materna cu niste limbi despre care nu stii mai nimic. Nici macar despre engleza despre care spunem toti ca o stim.

Te apropii de 100% proiectie, in sensul ca atribui altora niste ganduri/aspecte de-ale tale, cu care te certi / impaci etc. N-are legatura cu mine ce discuti/critici acolo. Dar remarc o agresivitate nascuta dintr-un complex de inferioritate (pe care ti-l lasa invatatul limbii germane cel putin). Prin faptul ti-a trecut prin minte sa scrii cuvintele alea, arata ca posibil sa gandesti asa despre limba Romana si faptul ca esti Roman ("Ce ghinion ca vorbesc o limba de rahat"). Nu m-am referit la germana, decat la fonetica pe care nu numai ca nu-i necesar sa stii limba ca s-o percepi, dar chiar este necesar sa NU fi acomodat cu limba, ca sa poti s-o percepi (asa cum si noi Romanii trebuie sa facem trucuri ca sa putem sa ne dam seama cum se-aude limba Romana pentru straini).
Iar aici pot sa-ti spun ca urmaream pe Youtube o cantautoare Germanca, care canta in Engleza specificand faptul ca Germana nu are o sonoritate placuta. Si critica si expresivitatea. Poate o sa gasesc clipul sa-l vezi si sa-ti mai reduci din complexul asta care-ti provoaca atata necaz. (Caci ai sa vezi straini care aud melodii in Romana si spun ca limba suna interesant si e foarte cursiva)

#17
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,573
  • Înscris: 17.08.2007
Acum esti si psihanalist nu doar lingvist? Repet: romana nu e nici mai expresiva nici mai putin expresiva fata de italiana, germana sau portugheza. Asa ti se pare tie. Personal as fi preferat sa invat spaniola decat germana dar asta e viata, nu am ales-o eu pe ea ci invers.

Edited by atupi, 18 February 2021 - 10:33.


#18
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View Postatupi, on 18 februarie 2021 - 10:30, said:

Acum esti si psihanalist nu doar lingvist? Repet: .........
E opinia lui, nu-l lua cu de-astea. Nici ce spui tu nu are la bază altceva decât o opinie subiectivă.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate