Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 

dresaj pisica

- - - - -
  • Please log in to reply
130 replies to this topic

#19
marianvasile

marianvasile

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 535
  • Înscris: 10.05.2013
@spooky51: am noroc de un cabinet veterinar aici, la țară, depășește multe alte de la oraș. Medicul este tânăr, cabinetul utilat foarte bine, e la curent cu noutățile. Cicatricea rămasă la mama nătărăilor aștia mici (am găsit-o maidaneză și gestantă când m-am mutat aici) nu depășește 1,5 cm.

#20
Cousteau

Cousteau

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,551
  • Înscris: 25.04.2007
Atentie si la ferestrele batante ca pisica incearca sa sara sa iasa unde crede ca incape si poate sa ramana prinsa intre fereastra si toc, lucru groaznic, banuiesc. A patit-o pisica unei colege a lui fica-mea. Al meu e imens si la cei 10+ ani ai lui nu mai e asa saritor si nu-mi fac griji dar cand era mic era tentat si privea in sus la spatiul ala pe care il vedea marindu-se. Plasa de tantari, daca are doua "incuietori", nu una singura la mijloc ci una la o treime jos si una la mijloc sau mai sus, nu poate fi deschisa de pisica. Eu am mai adaugat a doua incuietoare cand a mai crescut si a capatat forta sa impinga plasa. Daca ai copac in fata ferestrei, cu pasari prin el, o s-o innebuneasca in primii ani, dupa care o sa se obisnuiasca cu ideea ca nu-s de ea si nici nu o s-o mai intereseze.

#21
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
Normal ca pot fi dresate, exista numere de circ cu pisici, de exemplu. Ca nu se poate face atât de ușor precum în cazul câinilor, e alta discuție.
Karax, ca să o înveți la litiera, cel mai simplu este sa o pui din când în când în litiera. Dacă pisi apuca sa facă pe undeva prin casa pune repede niște nisip de litiera, sa absoarbă lichidul/mirosul, apoi îl iei cu un carton/făraș și îl pui în litiera, ca să știe pisica unde sa facă data viitoare.
Verifica sa nu aibă purici. Ar trebui s-o duci la veterinar, pentru deparazitare interna și externa, pentru vaccinare, și poți să-i ceri veterinarului mai multe sfaturi despre cum sa ai grija de ea.
Vezi ca trebuie să-i tai periodic vârfurile gherutelor, altfel o sa te composteze pana la sânge (din joaca sau intenționat), plus ca îți poate distruge perdele, canapea sau covoare, dacă se învață să-și ascuta ghearele unde are chef. De aceea e bine sa ii cumperi o placa sau un suport cu sisal, să-și ascuta doar acolo gherutele.
Cauta la petshop jucărie umpluta cu iarba matei, majoritatea pisicilor sunt în extaz când intra în contact cu aceasta planta (înrudita cu menta), se joaca pana cad late de oboseala.


#22
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
plasele nu is bagate prea bine ca le-am tot miscat si nu au prindere buna, de asta zic , sa  cumpar niste tinte de plinta din alea si sa fixez cu ele plasele sa nu se desfaca deloc.  si asa la vara peste zi e necesar sa fie deschise geamurile pe zi.  pomi nu avem dar avem pe langa bloc o groaza de caini maidanezi , multi foarte mari

#23
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,606
  • Înscris: 12.06.2010
Whiskas e McDonald'sul pisicilor. Junk food.
Apa filtrata si din cand in cand mancare de la Hill's antistruviti.
Fara lapte sau lapte fara lactoza, exista in comert.

#24
Cousteau

Cousteau

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,551
  • Înscris: 25.04.2007
Corina, doar am meu a fost total dezinteresat de iarba matei, verde in ghiveci luat de la MaxiPet Militari, dupa ce am vazut cateva filme pe youtube cu pisici innebunite dupa planta. Am zis ca ori era fake produsul, ori motanul nostru este... cum sa zic... mai atipic, ca sa nu zic defect. Dar cred ca mai degraba motanul era de vina, la cum il stim.

Cu laptele e ca si la oameni, unele pisici nu au nici o problema, altele au intoleranta la lactoza. Daca vezi ca se deranjeaza la burta si esti sigur ca i-ai dat numai lapte si bun, nu-i mai da niciodata.

#25
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
s-a bagat sub sifonier si nu vrea sa iasa.  i-am pus niste bobite langa sifonier , sa vad iese sau nu , dar miauna si nu vrea sa iasa , asa o sa fie toata ziua?Posted Image

#26
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006

View Postkarax, on 17 februarie 2021 - 11:05, said:

s-a bagat sub sifonier si nu vrea sa iasa.  i-am pus niste bobite langa sifonier , sa vad iese sau nu , dar miauna si nu vrea sa iasa , asa o sa fie toata ziua?Posted Image
Bobitele nu sunt chiar asa apetisante, incearca un pliculet de mancare umeda, sa vezi ce iese afara...:D
Oricum, nu-l baga in seama sau daca miorlaie vorbeste cu el pe un ton foarte linistit.

#27
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,499
  • Înscris: 30.08.2017

View Postkarax, on 17 februarie 2021 - 11:05, said:

s-a bagat sub sifonier si nu vrea sa iasa.  i-am pus niste bobite langa sifonier , sa vad iese sau nu , dar miauna si nu vrea sa iasa , asa o sa fie toata ziua?Posted Image

O sa faca asa o vreme pana cand se obisnuieste cu noul mediu. Pisicile sunt foarte tematoare cand intra intr-un mediu complet nou pentru ele.

#28
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,606
  • Înscris: 12.06.2010
Fa-i o poza s-o vedem si noi!

#29
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
Pisica mea e atât de caraghioasa când se joaca cu șoricelul ei, umplut cu iarba matei uscata.
Îl are fix pe asta, și iarba matei uscata am cumpărat separat.
https://www.zoomania...rece-gri-w5625/

#30
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,212
  • Înscris: 23.08.2014

View Postkarax, on 17 februarie 2021 - 10:24, said:

avem la balcon geam batant ce se desface doar pe sus.  desi o pisica s-ar putea baga pe geamul ala , o sa sara pe geam?  avem si  perdea la geamul ala si mi-e frica sa nu se catere pe perdea si sa sara pe geamul batant
sare si iese si pe unde nu teai gandi.pe un geam, deja e clara treaba

#31
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

View Postlucianburjuiul, on 17 februarie 2021 - 11:21, said:

Fa-i o poza s-o vedem si noi!
Cand o iesi de sub sifonier Posted Image

#32
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
Cu bobitele de mâncare uscata nu o atragi sa iasă de acolo.
Mâncare umeda, la pliculețe sau conservă, i-ai cumpărat?
Dacă nu, o poți momi cu puțin peste crud, ficat crud sau conservă de peste în suc propriu (adică nu în ulei sau sos de roșii).

#33
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

View Postspooky51, on 17 februarie 2021 - 11:08, said:

Bobitele nu sunt chiar asa apetisante, incearca un pliculet de mancare umeda, sa vezi ce iese afara...Posted Image
Oricum, nu-l baga in seama sau daca miorlaie vorbeste cu el pe un ton foarte linistit.
are ceva sa ii las bobitele nitel ca poate poate mananca, n-as vrea sa o obisnuiesc doar cu mancaruri scumpe  ?Posted Image

View Postcorinadaniela, on 17 februarie 2021 - 11:30, said:

Cu bobitele de mâncare uscata nu o atragi sa iasă de acolo.
Mâncare umeda, la pliculețe sau conservă, i-ai cumpărat?
Dacă nu, o poți momi cu puțin peste crud, ficat crud sau conservă de peste în suc propriu (adică nu în ulei sau sos de roșii).
sa zicem ca nu o bag in seama si ii las bobitele acolo, va manca pana la urma?

n-am cumparat mancare umeda , doar bobite luate de cineva de la craiova

avem si 2 clinici veterinare in oras, vand si chestii de animale, mancare nu stiu poate gasesc sau nu mancaruri sa ii placa, fiind niste clinici de oras mic poate nu se gaseste orice.  poate o avea si chestii din alea de exersat gherutele

#34
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,606
  • Înscris: 12.06.2010
N-o baga in seama! Cu cat esti mai detasat cu atat te va cauta ea pe tine; cu cat te bagi in sufletul ei, cu atat va fugi de tine. Sunt animale teritoriale iar acum e posibil speriata; se va obisnui cu voi si cu apartamentul si apoi isi va cauta un loc de odihna (un camp energetic negativ), unde e bine sa muti si patul in care dormi.

#35
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
Apropo, ce fel de bobite i-ai cumpărat, ce marca, sunt pentru junior (sub 1 an) sau adult?
Mâncare pentru pisici găsești și la supermarket. Sau poți comanda online, sunt câteva site-uri unde găsești tot ce ai nevoie, hrana, jucării, placa de sisal, nisip pentru litiera, etc.

Edited by corinadaniela, 17 February 2021 - 11:41.


#36
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,499
  • Înscris: 30.08.2017

View Postlucianburjuiul, on 17 februarie 2021 - 11:35, said:

si apoi isi va cauta un loc de odihna (un camp energetic negativ)

Hmm, inteleg acum de ce sta tot timpul pe langa nevasta-mea.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate