Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Masina de oras cu consum mic

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#19
eftincanicusor

eftincanicusor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 537
  • Înscris: 20.01.2016

 adisz, on 17 februarie 2021 - 12:28, said:



Sa inteleg ca pentru grasani trebuie camion?Si pentru sacosele cu conserve,basculanta?Posted Image
Totu-i relativ,chiar si faptul ca 4 grasani pot avea consum mai mic decat un slabanog in aceiasi masina.
Cel mai bine ar fi insa sa ne zica initiatorul ce intelege el prin consum mic si care are fi limitele,minima si maxima,pe care le doreste.
Masina v-a fi folosită mai mult in oras, ma gandeam la un consum de benzina intre 7-8 %

#20
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,890
  • Înscris: 22.12.2005

 eftincanicusor, on 17 februarie 2021 - 11:43, said:

Va mulțumesc, am tinut cont de recomandarile voastre, am inceput sa caut ceva sa aiba prim proprietar, si preferabil sa fie cumparata din tara.Chiar si Logan pe benzina daca gasesc nu ma deranjeaza.

e foarte buna. atentie mare mare la ce inseamna "oras". daca e vorba de un orasel mic de provincie cu trafic redus, consumul e mia putin important. daca e vorba de ceva gen "bucale", loganul consuma mult ( pentru mine mult inseamna peste 3...4 l / 100 km )
de fapt e vorba de consum pe ora nu pe 100 km :) ca mai mult stai.
media orara in bucuresti  la orele normale de trafic ( 8 - 20 ) nu sare de 11 ..15 km / h.
in cele de varf ( 8  - 11 , 15: 30- 19 ) nu iti spun
17 km , 1h49 minute. ( zilnic e la fel)

 eftincanicusor, on 17 februarie 2021 - 13:17, said:

Masina v-a fi folosită mai mult in oras, ma gandeam la un consum de benzina intre 7-8 %

esti boier .asta e consum de mers afara. benzinarele atata papa cand mergi pe DN-uri.

#21
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
PSA are protectie foarte buna anticoroziune. Sau avea pe vremea masinilor care acum sunt 3000 de euro.
Din pacare nu au consum mic.

Si asta inclusiv la clasa mica unde majoritatea nu prea isi bat capul cu protectia caroseriei.

Ma refer la masinile facute de ei, nu la C1 si 107 care au tratament mai slabut.

O masina foarte interesanta e si Suzuki Splash. Una dintre cele mai bune masini de clasa mini.
E solida fiind pe platforma de Swift/SX4, foarte spatioasa pentru gabaritul ei si se descurca f bine si in afara orasului pt o masina de clasa ei (platforma spunandu-si cuvantul).
Bonus, nu are alura de kkreaza. Pare mai mare decat e de fapt.

Are consum ok desi nu e o masina foarte usoara (raportat la clasa).

Se gaseate si sub numele de Opel Agila dar e aceeasi masina.

Edited by underb, 18 February 2021 - 08:09.


#22
eftincanicusor

eftincanicusor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 537
  • Înscris: 20.01.2016

 underb, on 18 februarie 2021 - 08:09, said:

PSA are protectie foarte buna anticoroziune. Sau avea pe vremea masinilor care acum sunt 3000 de euro.
Din pacare nu au consum mic.

Si asta inclusiv la clasa mica unde majoritatea nu prea isi bat capul cu protectia caroseriei.

Ma refer la masinile facute de ei, nu la C1 si 107 care au tratament mai slabut.

O masina foarte interesanta e si Suzuki Splash. Una dintre cele mai bune masini de clasa mini.
E solida fiind pe platforma de Swift/SX4, foarte spatioasa pentru gabaritul ei si se descurca f bine si in afara orasului pt o masina de clasa ei (platforma spunandu-si cuvantul).
Bonus, nu are alura de kkreaza. Pare mai mare decat e de fapt.

Are consum ok desi nu e o masina foarte usoara (raportat la clasa).

Se gaseate si sub numele de Opel Agila dar e aceeasi masina.
Vad ca la caroserie seamana destul de mult, dar motorul de pe agila este tot de provenientă suzuki?

#23
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Aceeasi masina, facuta in aceeasi fabrica (Suzuki Ungaria) si cu aceleasi motoare si componente. Doar mici diferente cosmetice intre ele.
Nu stiu cel de 1.0 ce e cu el (probabil e motor Opel) si nici nu m-as incurca cu un 3 cilindri de generatia aia dar 1.2 e sigur Suzuki si pe Agila si pe Splash.

Sunt mai rare pentru ca nu erau ieftine pt o masina din clasa mini.

Vb de versiunea de dupa 2007.

Edited by underb, 18 February 2021 - 09:28.


#24
ankka2006

ankka2006

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 27.11.2007
Buna ziua! Nu vreau sa mai deschid un subiect nou de aceea postez aici deoarece postul este apropiat de cererea mea...Sunt interesata de o masina second hand, nerulata in Romania, maxim 1,2-1,4 cc, 4 usi, benzina, cutie manuala, an fabricatie dupa 2012.  Studiez de vreo doua luni autovit si bestauto, mai ales reprezentante din tara si nu ma pot hotara la o marca anume. Masina imi este necesara pentru deplasare prin oras, (oras mare, aglomerat) dar si pentru cateva iesiri prin sau din tara anual. Am 50+ ani, am casat masina saptamana asta deoarece era plina de rugina (20 de ani vechime). Am detinut marci gen..Renault 5, Oltcit,Posted Image , Renault12 si ulterior Lancia. M-ar ajuta enorm ceva recomandari ca toate imi plac si nu ma pot hotara dar nu vreau sa mai am probleme cu tabla macar vreo 5 ani.  Buget maxim 6000 de euro.(+_-)  , Multumesc

Edited by ankka2006, 19 May 2022 - 16:24.


#25
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,798
  • Înscris: 09.01.2007
@ankka2006 - sugerez in primul rand sa deschizi topic separat. O sa ai mult mai multa vizibilitate (deci mai multe raspunsuri), si ajuta sa raspunzi la intrebarile sugerate aici, pentru ca isi face lumea o idee mai buna despre ce ai nevoie.

Asa, ca idee:
- nerulata in Romania - poate fi de bine, dar poate fi si de foarte rau. una adusa din afara (belgia, franta, olanda, germania), manarita si cu multe hibe poate sa necesite reparatii care sa echivaleze valoarea masinii. ai sanse mai mari sa gasesti ceva bun daca te uiti la masini care au fost luate de aici si au avut 1-2 proprietari. Daca a fost cat-de-cat ingrijita, o masina de <10 ani poate s-o duca mult si bine. Una cu 300k km reali... mai greu
- faptul ca e vanduta de reprezentanta dar adusa de afara nu garanteaza ca e ok, si reprezentantele fac tampenii, vezi blogul masinapotrivita ca are un "top" al reprezentantelor conform experientelor lor, macar pleci de la ceva

Astea fiind spuse eu as recomanda o asiatica de gen Kia, Hyundai, Toyota, vezi ce intra in buget (banuiesc ca aygo/yaris/i20/i30/ceed/rio/picanto), motor benzina, simplu, daca nu faci multe drumuri lungi. Cu astea asiatice eviti multe tepe din start. Daca o iei adusa din afara cel mai probabil va fi diesel, dar deh. Daca nu ai nevoie sa fie mare sunt convins ca poti gasi ceva ce intra in buget si e si in mintile ei.

#26
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,199
  • Înscris: 08.01.2021
Dacă aduci din Belgia sau Olanda verifica sa aibă car-pass. Aia care se dau la fund au ceva de ascuns. Car-passul e o baza de date comuna in benelux unde sunt trecute toate întrările în service autorizat (al mărcii sau nu), itp-urile etc.

Cele la care în anunț scriu "pentru export" sunt cele cu probleme care nu trec controlul tehnic și nu pot fi înmatriculate. Aka export Africa.

Cu 6ke in mod normal găsești una din clasa mica în mințile ei fără probleme.

#27
alin2pas

alin2pas

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,361
  • Înscris: 29.01.2008
Atenție mare la mașinile de import și din alt motiv. Acum majoritatea celor aduse sunt scoase la vânzare fără RAR efectuat (chiar și unele care apar în poze cu numere roșii), dar conform unei OUG din octombrie 2021 (care se poate găsi pe site la RAR) cartea de identitate a mașinii poate fi făcută la RAR doar la solicitarea celui care a cumpărat-o direct din străinătate sau împuterniciților acestuia. O "explicație" a unui samsar a fost că "nu e nici o problemă, facem actele ca și cum ai cumpărat-o tu direct din Germania" - adică un fals în acte care îl scoate pe el direct din schemă și pentru orice măgărie făcută de el pică de fraier cumpărătorul. Nu cumpărați mașina dacă nu are CIV de România.

#28
cucuci

cucuci

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 12.09.2006
Caut o masina din clasa compacta (segmentul D) care sa consume putin in oras (sub 8). Ca cerinte ar fi an fabricatie minim 2014, pret maxim 15.000 euro
Este vreo varianta? Lexus IS300h imi face cu ochiul dar nu se incadreaza in buget.

Edited by cucuci, 24 June 2022 - 08:36.


#29
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
Smart,am vrut eu sa iau chiar daca nu locuiam in urban,de aia m-am oprit.Caroseria e din niste panouri plasticoase,se schimba,se personalizeaza cica...

#30
cucuci

cucuci

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 12.09.2006
Smart e segmentul D? Posted Image

#31
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022

 cucuci, on 24 iunie 2022 - 08:48, said:

Smart e segmentul D? Posted Image
Nu ti-am raspuns cu quote,deci nu ma adresam tie.

#32
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 eftincanicusor, on 17 februarie 2021 - 13:17, said:

Masina v-a fi folosită mai mult in oras, ma gandeam la un consum de benzina intre 7-8 %
fiat panda cum are foxbat sau Opel corsa .Te mai poti uita si la Suzuki swift,ignis ...

#33
miruna2000

miruna2000

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 22.06.2022
Toyota yaris
Vw up
Ford ka
Citroen C1

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate