Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Masina de oras cu consum mic

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#1
eftincanicusor

eftincanicusor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 537
  • Înscris: 20.01.2016
As vrea sa cumpar o masina mica de oras pe benzină, buget 3000 euro, cel mai mult ma intereseaza masinile care dea lungul timpului au stat bine pe partea de caroserie, si nu au fost patrunse de rugină( ex. Mazda 3)

#2
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,121
  • Înscris: 26.06.2009
...raspunsul este: depinde!

Este clar ca iti trebuie o masina cu motor mic, benzina, aspirata si eventual cu GPL.

Mai repede cauti o masina bine intretinuta, cu istoric ok, decat sa te uiti la anumite marci. De exemplu poti sa gasesti un Polo tinut in garaj care nu are pic de rugina, desi majoritatea celor tinute afara vor avea urme de rugina.

La bugetul asta nu te poti astepta sa fie "ca noua" ;-)

#3
realnick

realnick

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 22.10.2007
Mazda 2 model 2007-2010. Motorul de 1.3 86cp.

#4
eftincanicusor

eftincanicusor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 537
  • Înscris: 20.01.2016

 realnick, on 17 februarie 2021 - 09:15, said:

Mazda 2 model 2007-2010. Motorul de 1.3 86cp.

Imi place Mazda 2 dar am inteles ca are probleme cu rugina

#5
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,378
  • Înscris: 20.02.2008
Yaris

#6
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,906
  • Înscris: 07.11.2006

 Xman_ghio, on 17 februarie 2021 - 09:14, said:


Este clar ca iti trebuie o masina cu motor mic, benzina, aspirata si eventual cu GPL.


Eu nu as fi asa de sigur ca o masina cu motor mic,benzina si aspirata are in mod obligatoriu un consum mic.
Un motor de 1,2 va avea acelasi consum ca si un motor de 1,6.

#7
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
Opel Corsa, Ford Fiesta, Toyota Yaris sau Aygo, Renault Twingo, Citroen C1 sau C3.

#8
realnick

realnick

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 22.10.2007

 eftincanicusor, on 17 februarie 2021 - 09:25, said:

Imi place Mazda 2 dar am inteles ca are probleme cu rugina
Ai inteles gresit. Modelele Mazda  2003-2007 au avut problema asta. Din 2007 a mea nu are rugina, nici Mzd2 nici Mzd3.

#9
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006

 adisz, on 17 februarie 2021 - 09:28, said:

Eu nu as fi asa de sigur ca o masina cu motor mic,benzina si aspirata are in mod obligatoriu un consum mic.
Un motor de 1,2 va avea acelasi consum ca si un motor de 1,6.
Daca e masinuta usoara are si consum mic, cele in 3 cilindrii cu motoare aspirate de 1000 cmc sunt foarte ok cat timp nu le incarci cu 4 grasani si doua sacose cu conserve :D

#10
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,810
  • Înscris: 22.12.2005

 Xman_ghio, on 17 februarie 2021 - 09:14, said:

...raspunsul este: depinde!

Este clar ca iti trebuie o masina cu motor mic, benzina, aspirata si eventual cu GPL.

Mai repede cauti o masina bine intretinuta, cu istoric ok, decat sa te uiti la anumite marci. De exemplu poti sa gasesti un Polo tinut in garaj care nu are pic de rugina, desi majoritatea celor tinute afara vor avea urme de rugina.

La bugetul asta nu te poti astepta sa fie "ca noua" ;-)

deloc . un diesel de 1.3 e foarte
ok
fiat panda 1.3, peujos :) hdi , Opel corsa 1.3 cdi  ( 2006 - 2009 ), eur4

consumul este in jur de 3.8..4 in oras  ( am panda in cauza ) si opelul cu acelasi motor
una buna gasesti pe la 2000, daca nu tii la aspect exterior si pe la 1600

#11
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,631
  • Înscris: 28.11.2001
Benzina si consum mic in oras mai complicat.
Din ce caraciumbe am avut eu, ar fi:
1. Tico - consum cu adevarat mic dar chiar nu este o optiune viabila ... nu se mai fabrica de 20 de ani, si chiar si atunci era o masina depasita; - ajungea la consum de 5 in Bucuresti;
2. Colt, motorizarea 1.3 ... consum decent (peste tico dar sub Logan 1.6) si performante si chiar confort peste masinile din clasa ei (spatiu - masina scurta dar lata, modularitate (bancheta spate fractionata si care se si deplasa jongland din spatiu pasageri si portbagaj); - cam 7 in oras (si tot atat si n afara sau mai mult daca o alergai cu 160 km/h ... ca poate)
3. Yaris, motorizarea 1.5 vti ... mai gurmanda, mai inghesuita, dar clar mai performanta ... consum 10 .... partea buna ca in afara consum foarte mic (5) chiar la viteze mari (motorul functioneaza cu ciclul atkinson care la turatii marii consuma mai putin, si are cv de 6 viteze manual)

Bafta

#12
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,266
  • Înscris: 21.03.2020
Motoarele mici cu multi km nu sunt recomandate... asa ca ai grija si la aspectul asta

#13
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,050
  • Înscris: 08.01.2021
Citroen C1/Toyota Aygo/Peugeot 107 1.0 benzina.
Sa fie dupa 2011 (dupa primul facelift).  Ieftine, economice, destul de fiabile si micile probleme care mai pot aparea sunt foarte usor si ieftin de rezolvat. Sunt concepute sa aiba intretinere si reparatie usoara, cine a mai tinut o surubelnita o data in mana in viata lui schimba pompa de apa in fata blocului, nu-i nevoie sa mergi la NASA ca sa schimbi un bec.

Edited by KiloW, 17 February 2021 - 10:18.


#14
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,810
  • Înscris: 22.12.2005
e mica rau si lesinatura. dar da,. pt o persoana e ok ,nu stiu consumul,. cat suge?

 Tarzy, on 17 februarie 2021 - 09:51, said:

Benzina si consum mic in oras mai complicat.
Din ce caraciumbe am avut eu, ar fi:
1. Tico - consum cu adevarat mic dar chiar nu este o optiune viabila ... nu se mai fabrica de 20 de ani, si chiar si atunci era o masina depasita; - ajungea la consum de 5 in Bucuresti;
2. Colt, motorizarea 1.3 ... consum decent (peste tico dar sub Logan 1.6) si performante si chiar confort peste masinile din clasa ei (spatiu - masina scurta dar lata, modularitate (bancheta spate fractionata si care se si deplasa jongland din spatiu pasageri si portbagaj); - cam 7 in oras (si tot atat si n afara sau mai mult daca o alergai cu 160 km/h ... ca poate)
3. Yaris, motorizarea 1.5 vti ... mai gurmanda, mai inghesuita, dar clar mai performanta ... consum 10 .... partea buna ca in afara consum foarte mic (5) chiar la viteze mari (motorul functioneaza cu ciclul atkinson care la turatii marii consuma mai putin, si are cv de 6 viteze manual)

Bafta

1 si 3 out, coltul super ok( dar pe 1.5 diesel). oricum consuma cu minim 40 % mai mult decat ce am postat eu. ( am mers mult cu el, atat diesel cat si benzina)
de ex - ieri, in Bucuresti, omor - 11.9 consmul pe diesel. :)

#15
eftincanicusor

eftincanicusor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 537
  • Înscris: 20.01.2016
Va mulțumesc, am tinut cont de recomandarile voastre, am inceput sa caut ceva sa aiba prim proprietar, si preferabil sa fie cumparata din tara.Chiar si Logan pe benzina daca gasesc nu ma deranjeaza.

Edited by eftincanicusor, 17 February 2021 - 11:45.


#16
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006

 KiloW, on 17 februarie 2021 - 10:17, said:

Citroen C1/Toyota Aygo/Peugeot 107 1.0 benzina.
Sa fie dupa 2011 (dupa primul facelift).  Ieftine, economice, destul de fiabile si micile probleme care mai pot aparea sunt foarte usor si ieftin de rezolvat. Sunt concepute sa aiba intretinere si reparatie usoara, cine a mai tinut o surubelnita o data in mana in viata lui schimba pompa de apa in fata blocului, nu-i nevoie sa mergi la NASA ca sa schimbi un bec.

Confirm si eu pentru tripleti, prietena mea are 107 si chiar e usor de reparat, depanat, articulatii simple si rezistente, masini economice si foarte usor de manevrat in trafic.

#17
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
Consumul ține de stilul de condus, câte persoane merg cu mașina și cât o încarci.
La bugetul ăsta șanse mari să nimerești o mașină cu probleme.

#18
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,906
  • Înscris: 07.11.2006

 spooky51, on 17 februarie 2021 - 09:40, said:

Daca e masinuta usoara are si consum mic, cele in 3 cilindrii cu motoare aspirate de 1000 cmc sunt foarte ok cat timp nu le incarci cu 4 grasani si doua sacose cu conserve Posted Image

Sa inteleg ca pentru grasani trebuie camion?Si pentru sacosele cu conserve,basculanta?Posted Image
Totu-i relativ,chiar si faptul ca 4 grasani pot avea consum mai mic decat un slabanog in aceiasi masina.
Cel mai bine ar fi insa sa ne zica initiatorul ce intelege el prin consum mic si care are fi limitele,minima si maxima,pe care le doreste.

Edited by adisz, 17 February 2021 - 12:29.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate