Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Susține și tu bolnavii cronici prin sprijinirea proiectului pentru canabis medicinal

* * * - - 9 votes
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#19
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,521
  • Înscris: 16.03.2007
asta mai lipsea romanilor.. ca dupa ce esti beat mort, ai luat niste piramidoane si esti la volan ar merge si niste canabis.

View PostMike05, on 17 februarie 2021 - 06:46, said:

și-a făcut bine treaba propaganda americană la spălat creiere............Acum în aproape toate statele americane s-a legalizat canabisul

pai ce-ai facut bobitza, acu ne zici ca-s propagandisti si spala creiere, apoi ni dai de exemplu?

Edited by laffin, 17 February 2021 - 07:40.


#20
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
lasa ca nu se v a vinde oamenilor sănătoși, se vinde suferinzilor

#21
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,521
  • Înscris: 16.03.2007
e amuzant ca nu prea ii vezi bolnavii cronici sa ceara asta ci pe distrusii aia de prajiti cu "legalize it". Posted Image)

Edited by laffin, 17 February 2021 - 07:44.


#22
pelikanu

pelikanu

    tread carefully

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.08.2005

Quote

e amuzant ca nu prea ii vezi bolnavii cronici sa ceara asta

Daca optiunea "cartus" ar avea o propaganda buna, cred ca ar alege-o multi dintre cei cu boli incurabile.

#23
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,119
  • Înscris: 04.02.2011
Eu sunt bolnav cronic și cer asta. În general bolnavii cronici sunt într-o stare ce nu le permite să fie așa vocali. De aceea este nevoie ca alții să ceară acest lucru pentru ei. De aceea aria se numește "ne implicăm și ajutăm".  Nu se numește "hai să dăm cu piciorul".
Rog moderatorii să curețe comentariile offtopic, este o discuție serioasă, nu suntem la birtul comunal.
Muțumesc tuturor pentru înțelegere.

linkul către petiție este pe canalul de youtube, softpedia nu permite postarea lui.

Conferința se ține pe 23 februarie, ora 14:00.

Iată o înregistrare cu expunerea în fața parlamentarilor AUR.

https://drive.google...xT9V2H_BwO/view

Eu am scris USR-ului în acest sens. Aveam așteptări mai mari de la ei https://www.usr.ro/contact/

Edited by benis, 17 February 2021 - 08:18.


#24
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View Postlaffin, on 17 februarie 2021 - 07:37, said:

asta mai lipsea romanilor.. ca dupa ce esti beat mort, ai luat niste piramidoane si esti la volan ar merge si niste canabis.

pai ce-ai facut bobitza, acu ne zici ca-s propagandisti si spala creiere, apoi ni dai de exemplu?

Nu înțelegi despre ce vorba în topic. Și nici nu ai dreptate cu asta:

View Postlaffin, on 17 februarie 2021 - 07:43, said:

e amuzant ca nu prea ii vezi bolnavii cronici sa ceara asta ci pe distrusii aia de prajiti cu "legalize it". Posted Image)
Sunt o mulțime atât de bolnavi, cât și de aparținători care cer legalizarea canabisului medicinal. Cum în topic despre asta-i vorba ori scrii la subiect, ori te abții. Te rog.

benis, multă sănătate!
Deocamdată nu șterg nimic. E bine să vadă și alții care citesc topicul ce s-a discutat. Sper că de-acum nu mai apar comentarii deplasate.

#25
nino852

nino852

    CENZURAT,autosuspendat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,713
  • Înscris: 10.05.2012
Eu stiam ca e vorba de ULEI DE CANABIS,nu alte prostii vandute de dealeri,doar in farmacii.
Cred ca trebuia lamurit de la inceput.
Si,da, cred ca e un demers corect,in conditiile haosului de acum de la noi,macar sa suporte mai usor durerile.

Edited by nino852, 17 February 2021 - 08:26.


#26
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,239
  • Înscris: 05.06.2002
Voi stiti ca in momentul de fata se foloseste morfina pt bolnavii in stadiu terminal si este cel mai puternic analgezic cunoscut?

Masura cu legalizarea canabisului in scop medicinal e una foarte buna.

#27
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,119
  • Înscris: 04.02.2011

View Postnino852, on 17 februarie 2021 - 08:24, said:

Eu stiam ca e vorba de ULEI DE CANABIS,nu alte prostii vandute de dealeri,doar in farmacii.
Cred ca trebuia lamurit de la inceput.
Si,da, cred ca e un demers corect,in conditiile haosului de acum de la noi,macar sa suporte mai usor durerile.

Ulei de canabis dar și planta în sine. Uleiul poate fi consumat oral, sublingual și vaporizat.
Există 2 probleme, faptul că produsele CBD conțin o cantitate mică de THC și o legislație veche din 2003 împiedică vqnzarea lor. Desigur, legea UE îți dă dreptate însă asta după ce te-a luat pe sus DIICOT-UL mai întâi.

A doua parte importantă: CBD-ul fără sinergia cu THC-ul are o acțiune limitată. În scop medicinal se folosește și THC combinat cu CBD. Acest amestec nu te face "high" cum te face un joint cu conținut aproape exclusiv de THC.

https://www.marijuan...cbd-thc-ratios/

Pe de altă parte, în tratament se mai pot folosi direct mugurii plantei precum și hașișul, un concentrat din rășinile sale.

Edited by benis, 17 February 2021 - 08:39.


#28
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,239
  • Înscris: 05.06.2002

View Postclorel_utnapishtim, on 17 februarie 2021 - 04:13, said:


In Romania? Cum am scris mai sus, vizele unor ametiti ca vor putea cumpara droguri mai usor si mai ieftin Posted Image  Si de unde ar avea farmaciile romanesti canabis de vanzare? Nu de la dealerii de droguri?
Esti pe bune? Farmaciile sa se aprovizioneze de la dealerii de droguri? Factura le-o trimite tot prin sageata? Daca intarzie plata trimit niste baieti sa-i calce? Cam asa iti inchipui ca merge treaba? Tu crezi ca ar fi primul medicament din farmacie cu care poti sa te droghezi?



#29
nino852

nino852

    CENZURAT,autosuspendat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,713
  • Înscris: 10.05.2012
E bine sa te gandesti ca s-ar putea sa ai nevoie in viitor de asa ceva,nu se stie niciodata,si la felul in care se misca la noi autoritatile,dureaza multi ani.

#30
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,019
  • Înscris: 07.11.2006

View Postclorel_utnapishtim, on 17 februarie 2021 - 01:32, said:

Sa fim seriosi, nu e nicidecum vorba de bolnavi cronici, ci de o duduie cam brunetica ce vrea sa se bage in seama, de niste drogati ce spera ca vor avea droguri mai ieftine si de niste dealeri ce spera ca vor avea clienti mai multi.

Sunt dezgustat de ametitii astia (semi-zombi) ce ii dau inainte cu reclame la "droguri recreationale".

Colegu' are ceva dreptate daca ne gandim putin.
Pentru ca fizic intre canabisul medicinal si canabisul de contrabanda nu este nici o diferenta.Difera insa doar modalitatea de obtinere a lui,adica cel medicinal se obtine din farmacie cu reteta si parafa.
Dar,asa cum din aceleasi farmacii se obtin medicamente "la negru" asa se va obtine si canabisul medicinal.Pentru inceput dam voie doar putin si sub supraveghere,apoi mai mult si tot mai mult.
Cred ca in acest sens este comentariul de mai sus,adica legalizarea unui produs care este considerat drog.

#31
AlbastruIndigo

AlbastruIndigo

    Anima Sola

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,998
  • Înscris: 16.09.2014

View PostMike05, on 17 februarie 2021 - 06:46, said:

Nu-mi vine să cred că sunteți împotriva canabisului dar sunteți pro-alcool.

Lasa alcoolul, sa vorbim despre Ritalin - un medicament ce se prescrie copiilor autisti, cu efecte mai groaznice decat cocaina, care ii fac legume cu creieri prajiti. Multi dintre ei, ajunsi la maturitate, se sinucid. Insa Ritalinul este legal, prescris de medici din toata lumea, e ok, indopati-i. De asta nu-si mai face nimeni griji si probleme, bine ca-si fac griji pentru cateva picaturi de ulei din canabis, care redau pana si bolnavilor terminali demnitatea de a muri fara zvarcoliri de durere.

Da, am avut o matusa cu cancer, in ultima faza i-au dat canabis in spital. A murit senin, fara dureri si cu mintea limpede.
Un prieten cu migrene cronice, groaznice, nici nu putea munci, era mereu in casa, in intuneric, cu ajutor de la stat, nu-l vedeai cu lunile afara. Acum munceste, iese in lume, traieste. Datorita catorva picaturi pe zi.

Dar hei, hai sa fim din principiu impotriva, pentru ca deoarece.

#32
der25

der25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,477
  • Înscris: 01.12.2017
Ideea nu e rea deloc.
Canabisul medicinal e folosit in multe tari, in special pentru bolnavii de cancer.
Fumatul de canabis va fi in continuare interzis.

#33
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,119
  • Înscris: 04.02.2011
Cum crezi că ar consuma un sărac altfel decât fumat? Vaporizatoarele bune trec de 1000 de lei, iar consumat oral este necesar în cantitate mult mai mare.
Nu susțin fumatul însă la sărăcia și la prețurile din România..
Sigur, se găsește extras ulei, povestea e aceeași, oral este necesară o doză mai mare.

PS: Efectul ce mai profund îl are consumul oral, e drept. La prețuri prebuie umblat. Acestea sunt mari pentru că legislația e de rahat.

Fumatul nu este interzis nici acuma, "marfa" este interzisă.

Edited by benis, 18 February 2021 - 13:55.


#34
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,119
  • Înscris: 04.02.2011

View PostAlbastruIndigo, on 17 februarie 2021 - 13:29, said:



Lasa alcoolul

Apropo de alcool, la unele persoane canabisul ajută la tratarea alcoolismului.

#35
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 04.09.2018

View PostAlbastruIndigo, on 17 februarie 2021 - 13:29, said:

Lasa alcoolul, sa vorbim despre Ritalin - un medicament ce se prescrie copiilor autisti, cu efecte mai groaznice decat cocaina, care ii fac legume cu creieri prajiti. Multi dintre ei, ajunsi la maturitate, se sinucid. Insa Ritalinul este legal, prescris de medici din toata lumea, e ok, indopati-i. De asta nu-si mai face nimeni griji si probleme, bine ca-si fac griji pentru cateva picaturi de ulei din canabis, care redau pana si bolnavilor terminali demnitatea de a muri fara zvarcoliri de durere.

Da, am avut o matusa cu cancer, in ultima faza i-au dat canabis in spital. A murit senin, fara dureri si cu mintea limpede.
Un prieten cu migrene cronice, groaznice, nici nu putea munci, era mereu in casa, in intuneric, cu ajutor de la stat, nu-l vedeai cu lunile afara. Acum munceste, iese in lume, traieste. Datorita catorva picaturi pe zi.

Dar hei, hai sa fim din principiu impotriva, pentru ca deoarece.
Ritalinul se mai gaseste si sub numele de Concerta, se da la copiii cu ADHD, si nu e deloc bun ptr dureri dar in schimb face rau cum zici tu uneori, ca da dependenta, agita ca dracu, insa am auzit ca pe aia cu ADHD nu-i agita.
Uleiul de canabis mi se pare ca se poate lua si online la liber, de ex aici:

https://farmaciasilv..._4aAnTnEALw_wcB

Pana la urma ptr durerile alea nici nu conteaza ce e, daca merg, sa se dea bolnavilor. Sustin folosirea canabisului ptr bolnavi. S-ar zice ca uleiul de canabis ar avea f putin tetrahidrocanabinol si de aia ar fi la liber, deci nu e drog.
Dar si drogul daca merge ptr bolnavi, sa-l dea.

Edited by MinettoMatoi, 07 March 2022 - 17:12.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate