Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Susține și tu bolnavii cronici prin sprijinirea proiectului pentru canabis medicinal

* * * - - 9 votes
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#1
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,114
  • Înscris: 04.02.2011
Alexandra Cârstea organizează prima conferință a canabinusului medicinal din România.
Este important, deorece legislația propusă ar putea ajutasut de mii de bolnavi cronici în România.
Aș dori să păstrăm subiectul curat și propun următoarele acțiuni pentru sprijinirea acestui proiect.
Propun:
-semnarea petiției
-vizionarea conferinței (detalii în video)
-contactarea parlamentarilor aferenți circumscripției proprii pentru a îi informa despre această conferință și a le explica de ce este important.
-discuție constructivă și apolitică în acest sens, cu o atitudine pozitivă.


[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/KolwGe0w_Mw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Si cu ce ajuta bolnavii cronici ? Care sunt beneficiile ?

#3
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,114
  • Înscris: 04.02.2011
Tocmai acest subiect va fi abordat la conferință.

Dar, pe scurt, o serie de exemple.
https://cannabisnow....ical-marijuana/

#4
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,223
  • Înscris: 05.06.2002

 TruculMagic, on 16 februarie 2021 - 23:10, said:

Si cu ce ajuta bolnavii cronici ? Care sunt beneficiile ?
paliativ. suporti mai usor dureri, accepti soarta.

Edited by Fane, 16 February 2021 - 23:16.


#5
clorel_utnapishtim

clorel_utnapishtim

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,870
  • Înscris: 05.09.2020
Sa fim seriosi, nu e nicidecum vorba de bolnavi cronici, ci de o duduie cam brunetica ce vrea sa se bage in seama, de niste drogati ce spera ca vor avea droguri mai ieftine si de niste dealeri ce spera ca vor avea clienti mai multi.

Sunt dezgustat de ametitii astia (semi-zombi) ce ii dau inainte cu reclame la "droguri recreationale".

#6
AlbastruIndigo

AlbastruIndigo

    Anima Sola

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,998
  • Înscris: 16.09.2014

 clorel_utnapishtim, on 17 februarie 2021 - 01:32, said:

Sa fim seriosi, nu e nicidecum vorba de bolnavi cronici, ci de o duduie cam brunetica ce vrea sa se bage in seama, de niste drogati ce spera ca vor avea droguri mai ieftine si de niste dealeri ce spera ca vor avea clienti mai multi.

Habar nu ai ce este canabisul medicinal, asa-i? Se prescrie de catre medici pe reteta, pentru diferite dureri cronice.
Si nu, nu se fumeaza si nu se cumpara de la dealeri, ci de la farmacie. Cu parafa.

#7
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,223
  • Înscris: 05.06.2002
si probabil cu reteta verde. din aia inseriata.

#8
clorel_utnapishtim

clorel_utnapishtim

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,870
  • Înscris: 05.09.2020

 AlbastruIndigo, on 17 februarie 2021 - 01:44, said:

Habar nu ai ce este canabisul medicinal, asa-i? Se prescrie de catre medici pe reteta, pentru diferite dureri cronice.
Si nu, nu se fumeaza si nu se cumpara de la dealeri, ci de la farmacie. Cu parafa.
In Romania? Cum am scris mai sus, vizele unor ametiti ca vor putea cumpara droguri mai usor si mai ieftin Posted Image  Si de unde ar avea farmaciile romanesti canabis de vanzare? Nu de la dealerii de droguri?

Pana una-alta, canabisul este ilegal in Romania si asa va ramane multa vreme. Ce se intelege din bagarea in seama a duduii? Ca stie de unde sa faca rost de canabis si vrea sa spuna asta la cat mai multi oameni. Oare ce spera sa obtina? Schimbarea legislatiei sau mai multi clienti/cumparatori? Posted Image

#9
vj_Heaven

vj_Heaven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,058
  • Înscris: 19.07.2005
Nevoie de asa ceva este. Insa cadrele medicale ar trebui sa ridice problema nu acea duduie pe acel canal youtube, canal care are in descriere si  "Ghidul de buzunar al stonerului".

Edited by vj_Heaven, 17 February 2021 - 04:30.


#10
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 clorel_utnapishtim, on 17 februarie 2021 - 04:13, said:

Pana una-alta, canabisul este ilegal in Romania si asa va ramane multa vreme. Ce se intelege din bagarea in seama a duduii? Ca stie de unde sa faca rost de canabis si vrea sa spuna asta la cat mai multi oameni. Oare ce spera sa obtina? Schimbarea legislatiei sau mai multi clienti/cumparatori? Posted Image
Canabis medicinal, deci în scop terapeutic, Iar legislația s-ar putea schimba mult mai devreme decât crezi. Există un proiect de lege care e la vot final și văd că are aviz favorabil de la comisia lor juridică. Deci te rostogolești degeaba, e foarte posibil să se adopte.
Hai fă un mic efort, te rog, și citește expunerea de motive:
http://www.cdep.ro/p.../30/1/em840.pdf

 vj_Heaven, on 17 februarie 2021 - 04:29, said:

Nevoie de asa ceva este. Insa cadrele medicale ar trebui sa ridice problema nu acea duduie pe acel canal youtube, canal care are in descriere si  "Ghidul de buzunar al stonerului".
Discută și cadrele medicale încă din 2019.
Prima întâlnire a Grupului de lucru înființat de Ministerul Sănătății pentru a analiza posibilitatea introducerii în practica medicală din România a canabisului medicinal ca terapie adjuvantă în bolile cronice

#11
clorel_utnapishtim

clorel_utnapishtim

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,870
  • Înscris: 05.09.2020

 vj_Heaven, on 17 februarie 2021 - 04:29, said:

acea duduie pe acel canal youtube, canal care are in descriere si  "Ghidul de buzunar al stonerului".

Deci, dupa cum banuiam, duduia cu origini la granita dintre India si Pakistan (zona foarte frumoasa, munti superbi) vrea sa isi faca reclama si sa atraga noi clienti.

 althea, on 17 februarie 2021 - 04:53, said:

Canabis medicinal, deci în scop terapeutic, Iar legislația s-ar putea schimba mult mai devreme decât crezi. Există un proiect de lege care e la vot final și văd că are aviz favorabil de la comisia lor juridică. Deci te rostogolești degeaba, e foarte posibil să se adopte.


Fireste, orice legislatie e posibil sa se adopte oricand, orice si oricat as scrie eu pe forum :)

Din cate am inteles, topicul este despre framantarile stoneritzei de pe youtube, nu despre beneficiile sau dezavantajele legalizarii partiale a canabisului (spre exemplu pentru uz medicinal).  M-as bucura sa gresesc - traiesc intr-o zona cu exces de canabis (de la medical pana la ilegal) si as avea cate ceva de spus.

#12
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
N-ai înțeles bine. Nu m-am uitat la video, dar i-am citit descrierea:

Quote

În acest episod am plăcerea de a discuta cu Alexandra Cârstea, inițiatoarea petiției pentru canabis medicinal în România, petiție ce s-a transformat în legea "Victoria" și a fost aprobată de senat în noiembrie 2019.
Discutăm despre situația actuală a canabisului medicinal și a legii "Victoria", despre controversa din jurul susținerii pe care îl are legea din partea unor parlamentari PSD și despre prima conferință pe tema "Canabis medicinal" din România.

Nu mai fă de-astea... Pentru tine, nu de altceva, de regulă ai argumente concrete. Acum tot ce ai de zis e despre originile ei și ce-ți închipui tu că spune.

 benis, on 16 februarie 2021 - 22:24, said:

Aș dori să păstrăm subiectul curat și propun următoarele acțiuni pentru sprijinirea acestui proiect.
Propun:
-semnarea petiției
Io nu știu ce petiție zici tu să semnăm.

#13
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
unde semnez? sa se bage domnule să se dea la tot omu.. ca durerea de șale e groaznică, de ce sa plangem în loc să zâmbim??
🤭🤭😃

#14
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Vorbește cu benis să facă alta, asta-i gata.

#15
pelikanu

pelikanu

    tread carefully

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.08.2005
Nu sunt impotriva legalizarii canabisului si fie vorba, l-as lasa liber si pentru uz recreativ.
Cauza insa poate fi sustinuta mai bine decat o fac astia doi in emisiune.
Primul pare ca a castigat deja cauza iar cealalta parca a fost intrerupta de la spalat blidele.

Attached File  uiaia.png   1.27MB   27 downloads

#16
clorel_utnapishtim

clorel_utnapishtim

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,870
  • Înscris: 05.09.2020

 althea, on 17 februarie 2021 - 05:49, said:

Nu m-am uitat la video, dar i-am citit descrierea:

Si eu la fel Posted Image

#17
Mike05

Mike05

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 30.08.2020
Măi fraților când văd cât sunt unii de reticenți când vine vorba de canabis mă crucesc...și-a făcut bine treaba propaganda americană la spălat creiere.Nu-mi vine să cred că sunteți împotriva canabisului dar sunteți pro-alcool.Acum în aproape toate statele americane s-a legalizat canabisul atât pentru uz medicinal cât și pentru consum recreativ.Este de 1000 de ori mai bun decât alcoolul sau drogurile într-adevăr periculoase cum ar fi heroina....

#18
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 clorel_utnapishtim, on 17 februarie 2021 - 06:22, said:

Si eu la fel Posted Image
Atunci cum de-ai înțeles asta?

Quote

Din cate am inteles, topicul este despre framantarile stoneritzei de pe youtube, nu despre beneficiile sau dezavantajele legalizarii partiale a canabisului (spre exemplu pentru uz medicinal).

Doar dacă nu-i corectă descrierea te putea duce gândul că e ceva abstract.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate